2020. június 3., szerda

ReMeK-e-hírlevél 2020/6. számából


Kazinczy Ferenc Könyvpályázat
A Kazinczy Ferenc Könyvpályázat könyvtárak és magánszemélyek részére egyaránt nyitott, célja magyar közkönyvtárak és családi könyvtárak ellátása színvonalas kiadványokkal és a magyar nyelv új, korszerű szótáraival. Egy reprezentatív felmérés eredménye azt mutatja, hogy a könyvtárak túlnyomó részében, sajnálatos módon, csak több évtizedes, elavult magyar szótárak találhatók. Ezek a régi, korszerűtlen szótárak nem tükrözik szókincsében gyorsan változó nyelvünk mai állapotát, alkalmatlanok az anyanyelvi kompetencia hatékony fejlesztésére. A TINTA Könyvkiadó, mint a magyar egynyelvű szótárak legnagyobb kiadója, átérezve felelősségét, pályázatot ír ki, hogy a magyar közoktatásban széles körben elérhetőek legyenek a magyar nyelv mai állapotát leíró új szótárak. A TINTA Könyvkiadó szótárai közül többet a Magyar Tudományos Akadémia Szótári Munkabizottsága Kiváló Magyar Szótár díjjal tüntetett ki.
A Kazinczy Ferenc könyvpályázaton intézmények (könyvtárak, alapítványok, oktatási intézmények, illetve fenntartójuk) és magánszemélyek vehetnek részt.
A pályázati kedvezmény alsó és felső határa: egy pályázó 10 000 és 200 000 Ft közötti támogatást igényelhet. A pályázat csak abban az esetben érvényes, ha a megpályázott könyvek pályázati ára eléri a 10 000 Ft-ot.
A pályázat 2020. május 4-től június 5-ig folyamatosan benyújtható. A pályázat kiírója a határidőn túl beérkező pályázatokat nem fogadja el.
Forrás és a kiírás teljes szövege itt:http://www.tintakiado.hu/news_view.php?id=701

A Tarandus kiadó országos irodalmi pályázata
A Tarandus Kiadó az idei Margó Könyvfesztiválra országos szépirodalmi pályázatot hirdet: a műveknek a nők társadalmi helyzetéről, a #metoo hatásairól, ennek társadalmat érdeklő eseményeiről, folyamatairól kell szólniuk. Novella, esszé, elbeszélés, blog, humoreszk, riport kategóriában várják a pályaműveket.
Beküldési határidő: 2020. június 20.
A pályázat legjobb műveit közös kötetben adják ki. Az antológia nyomtatott és e-könyv formátumban is megjelenik. A kötet országos terjesztésben lesz elérhető, megjelenési dátuma: 2020. október 19.
Ünnepélyes díjátadó a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron: Várkert Bazár, 2020. október 19.
Forrás:https://www.helikon.ro/orszagos-irodalmi-palyazatot-hirdet-a-tarandus-kiado/

Új szépirodalmi pályázat kis könyvkiadóknak
Könyvkiadók pályázhatnak kortárs szépirodalmi művek felajánlásával a Petőfi Irodalmi Ügynökség Kárpát-medencei Igazgatósága (KMI) E-Könyvtér programjában.
A KMI a kiadóktól eddig még kiadatlan, de komoly irodalmi értékkel bíró kortárs szépirodalmi művek felajánlását várja az ekonyvter@petofiugynokseg.hu címre. Egy kiadó legfeljebb öt címből álló felajánlást tehet 2020. június 30-ig. „Jelen felhívás megteremti annak a lehetőségét, hogy a kiadók eddig még kéziratban lévő igényes kortárs szépirodalmi műveket tudjanak megjelentetni elektronikus könyv formájában” – olvasható a közleményben.
A felajánlásban kérik megnevezni a kiadót, a szerzőt, a kiadandó mű címét, mellékelni kell a szinopszisát, valamint egy jellemző, három oldalnál nem hosszabb részletét. Az igényeket a KMI által felkért szakmai bizottság a beérkezések sorrendjében értékeli, a megrendelést és a kiadást követően nettó 500 ezer forintot fizetnek a kiadónak címenként.
A programban kortárs magyar szépirodalmi művek kiadásával (is) foglalkozó kis és közepes, legfeljebb tíz főt foglalkoztató könyvkiadók vehetnek részt, amelyek évente legalább 10, legfeljebb 60 címet jelentetnek meg.
Forrás:https://magyarnemzet.hu/kultura/uj-szepirodalmi-palyazat-indul-kis-konyvkiadoknak-8171729/

E-könyvek a kortárs szépirodalmi művekből
E-könyvek című program indul kortárs szépirodalmi művekből. A Petőfi Irodalmi Ügynökség Kárpát-medencei Igazgatóságának E-Könyvtér című programjában szépirodalmi könyvkiadók vehetnek részt.A művek felajánlásait 2020. június 30-ig várják folyamatosan.
A pandémiás időszak nehéz helyzetbe hozta a magyar könyvkiadást. A könyvesboltok, könyváruházak bezárásával a kiadók értékesítési lehetőségei beszűkültek. A kiadók és a kereskedők is elveszítették közvetlen kapcsolatukat az olvasókkal, akik így csupán online vásárlások révén juthattak friss olvasnivalóhoz.
Jelen felhívás megteremti annak a lehetőségét, hogy a kiadók eddig még kéziratban lévő igényes kortárs szépirodalmi műveket tudjanak megjelentetni elektronikus könyv formájában.
A program célja: a kiadók nehéz időkben történő segítése és az elektronikus könyvek további elterjedése. A Petőfi Irodalmi Ügynökség Kárpát-medencei Igazgatósága (KMI) ennek érdekében létrehozza elektronikus könyvtárát E-Könyvtér címmel. Ehhez a kiadóktól eddig még kiadatlan, de komoly irodalmi értékkel bíró kortárs szépirodalmi művek felajánlását várja, amennyiben hajlandók az írásokat a KMI e-könyvtárának felkérésére kiadni. Egy kiadó legfeljebb 5 címfelajánlást tehet.
Határidő: 2020. június 30.
Forrás és a felhívás teljes szövege itt: https://magyarnemzet.hu/kultura/e-konyvek-cimu-program-indul-kortars-szepirodalmi-muvekbol-8171063/
 
Székelyudvarhelyi irodalmi pályázat
A Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár és a Bibliofil Alapítvány M.E. meghirdeti 7. Irodalmi pályázatát. A pályázatra jelentkezhetnek diákok és felnőttek egyaránt, rövid, 1-3 oldal terjedelmű írásokkal, mese, vers, esszé, novella kategóriákban.
A pályázat témája szabadon választható, de a jelenlegi helyzetre való tekintettel a szervezők örömmel veszik a bezártság által ihletett témákat.
Beküldési határidő 2020. június 15., az udvarhelyikonyvtar@gmail.com elektronikus postafiók-címre.
Díjkiosztó augusztus 28-án a Nyitott könyvek éjszakáján, ahol értékes könyvjutalmakkal honorálják a beérkezett írásokat.
Forrás: https://www.udvarhely.ro/esemeny/7-irodalmi-palyazat/

Olvasunk nektek!
Legfiatalabb és ifjú olvasóira gondolva, az intézmény könyvtárosai a szükségállapot alatt, áprilisban és májusban illusztrált felolvasás-videókat készítettek történetrészletekből és mesékből. Ezeket küldték szeretettel mindenkinek, megosztva a Gyermekrészleg és a könyvtár közösségi oldalán. A felolvasásokat, csokorba gyűjtve, (újra)hallgathatják-nézhetik az érdeklődők az alábbi forráslinken.
Forrás: http://kmkt.ro/olvasunk-nektek

Újranyitás: három nap alatt közel 1000 kikölcsönzött kötet
A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban 2020. május 25-én indulhatott újra közönségszolgálat. Igaz, szigorú óvintézkedések mellett, a látogatók fogadása jelenleg még a könyvtár előterében történik, ahol egyszerre három olvasó tartózkodhat, betartva a kötelező szabályokat és az előírt távolságot. Az olvasók még nem mehetnek a polcok közé, könyvtárosok válogatják ki a kért köteteket, és készítik elő kölcsönzésre. Sokan vártak már a lehetőségre, hogy új olvasmányokat vihessenek haza, és visszavigyék a könyvtárba a kikölcsönzött könyveket. A nagy érdeklődést tükrözik az első három nap statisztikai adatai is: már az első napon 575 dokumentum került vissza;három nap alatt 498 személy fordult meg a könyvtárban, és 976 könyvet kölcsönöztek ki ezalatt. A jelenleg érvényes könyvtárhasználati szabályzatról az intézmény honlapján és Facebook oldalán tájékoztatják a használókat. A szolgáltatások fokozatos újraindításáról beszámolt a sajtó is, Gyulai Arthur könyvtárigazgató a Hargita Népe napilapnak elmondta, arra kérik olvasóikat, hogy amennyiben tehetik, jelezzék előzetesen kéréseiket e-mailben vagy telefonon, annak érdekében, hogy rövidebb időt vegyen igénybe a kiszolgálás. Hozzátette, reméli, hogy hamarosan fogadhatják az olvasókör tagjait, illetve vendégül láthatnak hazai és külföldi szerzőket.
Forrás: https://hargitanepe.eu/ma-nyit-a-kajoni-janos-megyei-konyvtar/
A Székelyhon érdeklődésére Kelemen Katalin, a könyvtár munkatársa arról is beszámolt, hogy milyen pozitív hozadéka volt a bezárásnak. Amíg még bejárhattak a munkahelyükre, a könyvtárosok azt a háttérmunkát végezték, amit egyébként is meg kell tenni, de most sokkal gyorsabban és többet tudtak dolgozni. Például rendezték, szelektálták az állományt, bővítették az online tartalmakat.
Forrás: https://szekelyhon.ro/aktualis/lazmeressel-tavolsagtartassal-es-a-visszavitt-konyvek-par-napos-bletiltasavalr-nyitnak-a-konyvtarak
https://szekelyhon.ro/aktualis/lazmeressel-tavolsagtartassal-es-a-visszavitt-konyvek-par-napos-bletiltasavalr-nyitnak-a-konyvtarak

Újranyit a Maros Megyei Múzeum és a Maros Megyei Könyvtár
A Maros Megyei Könyvtár 2020. május 25-től nyílt ki az olvasók előtt. Az általános védelmi intézkedések mellett a könyvtár esetében további korlátozások is lesznek, így az olvasók egyelőre nem mehetnek be a polcok közé, a kért könyvet minden esetben a könyvtáros hozza ki számukra, a könyveket a kölcsönzés után 4-5 napig nem veheti ki más személy, illetve nincsenek megnyitva az olvasótermek, csak otthoni kölcsönzésre lehet kikérni a könyveket.
Forrás: https://www.e-nepujsag.ro/articles/ujra-kinyit-a-maros-megyei-muzeum-es-a-maros-megyei-koenyvtar
Vonatkozó írás: https://www.e-nepujsag.ro/articles/errol-jut-eszembe-345

Erdélyi könyvkiadók tevékenysége a karantén alatt
A Transindex portál még a szükségállapot ideje alatt végzett felmérést arra vonatkozóan, megmutatkozik-e az online könyvvásárlásban is, hogy a karanténban többen olvasással töltik a kényszerű szabadidejüket? Hogyan alakulhatnak a kultúrára szánt források? A körkép szinte valamennyi erdélyi kiadót érintette, megszólaltak a Kriterion, Exit, Lector, Bookart, Koinónia, Gutenberg, Mentor vezetői.
A könyvkiadás a kultúránk és civilizációnk egyik alapja, mégis sokan luxuscikknek tartják, mondta Gálfalvi Ágnes, a marosvásárhelyi Lector kiadó vezetője. Miközben a pandémia sok embernek lehetőséget adott arra, hogy olvasson, a könyvesboltok bezártak és a könyvbeszerzési lehetőségek az online térre korlátozódtak. Hogyan érinti mindez az erdélyi magyar kiadókat? A megszólalások egybecsengőek voltak a tekintetben, hogy maguk a könyvkiadási munkálatok tovább zajlanak.
A könyvkiadóknak nemcsak a könyvesboltok bezárása jelent komoly problémát, hanem általában a kapcsolattartási lehetőség az olvasókkal, hiszen számtalan esemény lehetetlenné vált. Nemrég megírtuk, hogy például a Kriterion számos eseménnyel készül 2020-ra, megemlékezve a kiadó 50 éves létezéséről. Ezzel kapcsolatban H. Szabó Gyula elmondta, hogy az események halasztódnak, de mivel eleve nem úgy tervezték, hogy önmagukat ünnepeljék, hanem a kiadó és általában a könyvkiadás múltjáról és jelenéről, bizonyos kérdésekről együtt gondolkodjanak másokkal, a halasztás nem olyan súlyos gond. „Hogy ezek az alkalmak az 51. esztendőben vagy az 52. első felében zajlanak le, olyan nagyon nem változtat” - vélekedett.
Gálfalvi Ágnes szerint sokat hangoztatják az online értékesítést, de egy hónap után már meg lehet vonni a mérleget. Ebből az derül ki, hogy bár lehet, hogy sokan olvasással töltik a kényszerű szabadidejüket, ez a könyvvásárlásban nem feltétlenül mutatkozik meg. A Lector, annak ellenére, hogy nagyon sok energiáját elvonja maga a fennmaradás, a megszokott napirend betartása, reménykedve készül az őszi könyvvásárokra, arra számítva, hogy a tavaszi-kora nyári kieséseket valamelyest pótolni tudják.
Forrás és teljes cikk itt:https://multikult.transindex.ro/?cikk=28354&8222a_munka_sokkal_jobban_halad_sajnos_mert_most_mindenki_raer.8221_konyvkiadok_vezetoivel_beszelgettunk
 
Új időpontban kerül sor az EMKE közgyűlésére és a díjátadóra
Az EMKE tisztújító közgyűlésére és az „Erdélyi Oscar” ,azaz az EMKE-díjak átadására az eredeti áprilisi időpont helyett 2020. november 7-én kerül sor Kolozsváron, miután még a júniusi időpont körül is túl sok lett volna a bizonytalanság. A novemberi rendezvényen kerül sor a romániai könyvszakma által kiosztott szakmai díjak kiosztására, a Monoki-díjra (ezt a Romániai Magyar Könyvtáros Egyesület vezetősége 2020-ban Bedő Melinda, a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár munkatársa számára ítélte meg). A helyszín változatlan, ugyancsak a Protestáns Teológiai Intézetben szervezik meg
Forrás: www.emke.ro
 
Kányádi-versek járványidőben
A Nagygalambfalvi Általános Iskola által 18. alkalommal, ezúttal online megszervezett, Fától fáig – verstől versig Kányádi-versmondó vetélkedőn 548 diák és felnőtt bizonyította a jeles szerző lírájának töretlen népszerűségét. Napokon át pörögtek a versmondók kisfilmjei a közösségi oldalon – a vetélkedő mottója szerint „somvirággal, kakukkfűvel, / kakukkszóval, tele szívvel”. Noha a közönségdíjasok már a hivatalos eredményhirdetés előtt nyilvánosak voltak, sok ezren tekintették meg a szülőfaluban készült kisfilmet, amelyben a versmondó vetélkedő hatvan díjazottjának a neve is elhangzott.
Az elején még kérdés volt számukra, hogy milyen új elemmel gazdagítsák az eseményt, és a nagygalambfalvi Feleki Miklós Művelődési Ház felújítása miatt hol is szervezzék meg a Kányádi Sándor májusi születésnapja táján hagyományos, verses köszöntőrendezvényüket. A járványhelyzet „zsákutcából autópályára juttatta” a szervezőket, versenyzőket egyaránt, és teljes sebességbe kapcsoltak. A megyeközi vetélkedő a világhálón kiszélesedett, a legkisebb erdélyi falutól, ahol talán még iskola sincs, a nagy városokig, a szórványtól a színmagyar településekig mindenhonnan érkeztek a kisfilmek. Amint a zsűri egyik tagja, Kacsó Anna Julianna is kiemelte, beengedték a gyermekek és az őket felkészítő szülők otthonaikba, udvaraikba a hallgatóságot.
Forrás: https://szekelyhon.ro/aktualis/szarnyra-keltek-a-jarvanyidoben-a-kanyadi-versek

Lázok Klára mozaikdarabkái – interjú
Lázok Klára, a marosvásárhelyi Teleki Téka főkönyvtárosa egy interjúban mesélt élete „mozaikdarabkáiról”, így a Téka-mozaikról is: „– Néhány hónap után tudtam, hogy itt szeretném leélni az életemet, ezek között a falak között. Ez az a hely, ahol mindaz, amiért valaha külföldön szerettem volna élni, ott van, vagy ott a megteremtésének lehetősége.” 2008-ban ban néhány spontán, lelkes, gesztusszerű akció döbbentette rá, hogy mekkora közösségépítő ereje van ennek az intézménynek, és mennyire igénylik a vásárhelyiek ezt a másfajta Tékát is. 2008-tól Márton Krisztinával, a Téka restaurátorával elindítottak egy múzeumpedagógia-projektet, a Tékagyerekeket, amely a kicsik számára érdekes művelődéstörténeti témákat tárgyal a könyvtár könyveire támaszkodva. Szervezett néhány »örökbefogadási« akciót is, amelyek meglepően sikeresek voltak, annak ellenére, hogy tényleg csak spontán magánkezdeményezésből indultak. A Fogadj örökbe egy széket a Téka 14 műemlékszékének és két asztalának restaurálására szervezett kampány volt, a Fizess egy sört a bagolynak a könyvtár bagolycégérének felújítására szervezett gyűjtés a helyi ifjúsági zenei fesztiválon, és igazából nem is az összeg gyors összegyűlése volt az igazi siker, hanem az, hogy a város elkezdett egy más kontextusban is beszélni a Tékáról. 2012 után pedig ezek a spontán akciók lassan beépültek a Téka intézményi stratégiájába, állandósultak a gyerekprogramok és az örökbefogadási akciók, illetve a nagyközönséget célzó felnőttprogramok is, mint a Beszélő Könyvek művelődéstörténeti sorozat, a Téka Könyvvására a Vásárhelyi Forgatagon, a Nyitott Könyvespolc-program és a jó hangulatú könyvturkáló a Tékaudvaron, nyilván az intézmény „komoly” oldalának, a kutatókönyvtári és múzeumi tevékenységeknek erősítése mellett – magyarázza lelkesen Lázok Klára.
Forrás és a teljes interjú itt:https://liget.ro/eletmod/manoleny-a-teleki-tekaban-lazok-klara-mozaikdarabkai

Online adatbázisban neves elődeink – interjú Kelemen Katalinnal
Hosszú évek kutatómunkájának eredménye Hargita megyei személyiségeknek a Kájoni János Megyei Könyvtár honlapján elérhető adatbázisa (http://szemelyisegek.konyvtar.hargitamegye.ro/),amely nemrégiben újabb szócikkekkel bővült. A Székelyhon napilap Liget mellékletében Kelemen Katalin könyvtáros Péter Beáta újságírónak mesélt az adatbázissal kapcsolatos fontosabb tudnivalókról.
2016 óta érhető el a könyvtár honlapján az az adatbázis, ahol olyan, Hargita megyei neves személyiségek életrajzát, munkásságát mutatják be, akiknek már lezárult az életművük. Mostanra mintegy 140 neves személyiségről található adat itt, és az oldal felkeresése nem csak kutatóknak ajánlott, hisz a cél, hogy minél szélesebb közönség megismerje az itt felsorakoztatott jeles elődöket. "Egy ideig cédulákra írtam az életrajzi adatokat, aztán egy idő után számítógépen hoztunk létre adatbázist, és ezt 2016-tól a könyvtár honlapján is elérhetővé tettük. Ezzel párhuzamosan pedig a helyismereti adatbázist is közzétettük, ahol a helyi épített örökségre, műemlékekre, természeti értékekre, hagyományokra vonatkozóan találhatóak információk" – magyarázta Kelemen Katalin. A könyvtáros rámutatott, az adatbázisban alfabetikus sorrendben találhatóak meg a neves személyiségek, de több szempont szerint is visszakereshetők a szócikkek. Kiemelte, mindenkinek helye van itt, aki egy adott közösség számára bizonyos szintű életművet alkotott, akinek a munkássága fontos a helyi közösségnek.
Forrás és teljes cikk itt: https://liget.ro/studio/online-adatbazisban-neves-elodeink#

Kelemen Katalin a 2016-os RMKE vándorgyűlésén a Gyimesekben


Rangrejtett lelkesedés – beszélgetés Hollanda Andrea olvasószolgálati vezetővel
Hollanda Andrea negyedszázada szegődött el könyvtárosnak, azóta a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei könyvtár csapatát erősíti, annak olvasószolgálatát irányítva. Hiányérzetek, megvalósítások, tervek és mindenek felett a könyv tisztelete és szeretete – minderről szó esett a Kolozsvári Rádió által készített interjúban. Beszélgetőtárs: Rostás-Péter István.
Forrás és a beszélgetés hanganyaga itt: http://www.kolozsvariradio.ro/2020/05/03/rangrejtett-


Elhunyt Beder Tibor közíró, pedagógus
Immár a csillagösvényen folytatódik Beder Tibor csíkszeredai tanár, pedagógus, világjáró és író önkereső, magyarságkutató vándorútja, immár odafentről kíséri, támogatja és segíti a megmaradásért folytatott fogcsikorgató küzdelmünket, amelynek idelenn egyik élharcosa volt. 2020. május 3-án, anyák napján hagyott itt minket, és csatlakozott a nemzetet földi létében három gyermekkel megajándékozó, de egy esztendeje közülünk szintén eltávozott szeretett feleségéhez.
„A veszendőben lévő szórványmagyarság nemzettudatának óvója, a nemzetközi hírű Julianus Alapítvány létrehozója. A Magyarok Székelyföldi Társaságának lelkes vezetője, hős Árpád-házi királyunk, Szent László emlékének, történelmi emlékhelyeinknek, hagyományainknak őrzője és cselekvő ápolója. A Török–Magyar Baráti Társaság alapítója, aki emberfeletti erővel sok ezer kilométert volt képes gyalogolni, hogy eljusson fiatalkori álmai színhelyére. Többszörösen kitüntetett, Rodostóban és Isztambulban székely kapukat állító "tiszteletbeli török” – összegezte áldásos tevékenységét a teljesség igénye nélkül Papp Kincses Emese az Orbán Balázs-díj átadása alkalmából született méltatásában, 2012-ben. Szellemi hagyatékát számos újságcikk és 13 könyv őrzi.
Forrás és teljes cikk itt: https://www.hirmondo.ro/kovaszna-megye/bucsu-a-nemzet-szolgajatol/
 
Láng Zsolt Libri-díjas
A Libri irodalmi díj nyertese 2020-ban Láng Zsolt Bolyai című regénye lett, a Libri irodalmi közönségdíjat pedig Grecsó Krisztián Vera című regénye kapta.
Sándor Gabriella, a Libri-Bookline marketing- és kommunikációs igazgatója elmondta:idén rekordszámú, több mint 34 ezer szavazat érkezett a tíz döntős műre, a nyertes könyvek szerzői pedig 2 millió forint pénzjutalom és 30 millió forint médiatámogatás fölött rendelkezhetnek.
A döntős könyvek a tavalyi év kiemelkedő alkotásai közül kerültek ki. A magyarországi kulturális élet 180 képviselője tett javaslatot, hogy a 2019-ben megjelent alkotások közül melyik 10 kerüljön a szakmai zsűri elé, illetve melyekre szavazhasson közönség. A szakmai zsűri tagjai Fullajtár Andrea, Szilágyi Zsófia, Bálint András, Beck Zoltán és Károlyi Csaba voltak.
Az átadó apropóján Károlyi Csaba irodalomkritikus így nyilatkozott Láng Zsolt művéről: „Van benne élet és halál, élet és szerelem, élet és tudomány, élet és irodalom. Van egy író és van egy tudós, mindketten a világról akarnak megtudni valami alapvetően fontosat. Világtanon dolgoznak ugyanis a maguk módján mindketten. Szóval tudósregény is ez, aparegény, művészregény, útirajz, történelmi regény, és még krimi is van benne. Izgalmas, nagyon olvasmányos, rejtélyes, sőt, humoros és erotikus. Bravúros dialógusokat is kapunk. Burkolt önéletrajz s egy regény arról, hogyan születik a regény. Mindez egyetlen szóban összefoglalva: Bolyai.”
Forrás:https://index.hu/kultur/2020/05/13/libri_irodalmi_dijak_2020_lang_zsolt_bolyai_grecso_krisztian_vera/

Megjelent az Erdély – 1000 év öröksége című album
Az Iskola Alapítány Kiadó, a Libri Könyvkiadó és a Magyar Nemzeti Levéltár gondozásában, az 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában program keretében jelent meg az Erdély – 1000 év öröksége című kötet. A mű betekintést nyújt az elmúlt ezer év sorsfordító pillanataiba, a hadjáratok mögötti motivációkba, ezáltal jobban megérthetjük, mely tényezők alakították múltunkat és jelenünket.
Tartalma gondos kutatómunka eredménye, amelyet a Magyar Nemzeti és más gyűjtemények egyedülálló kincseiről készült részletgazdag fotók illusztrálnak.
A könyv öt fejezete a honfoglalás korától egészen 1918. december elsejéig tekinti át Erdély történetét. Nemcsak a helyi politikai eseményekről és folyamatokról, hanem a társadalmi és gazdasági változásokról is részletes írások szólnak lapjain. Az egyes témák további érdekességeit keretes írások egészítik ki. A korszakokat áttekintő fejezeteket szakértő történész-levéltáros kollégáink: Kurecskó Mihály, H. Németh István, Kulcsár Krisztina, Németh György és Fiziker Róbert jegyzik. Az alapos kutatómunka eredményeként megjelenő kötet tudományos igényességgel mutatja be Erdély történetét, amelynek sajátos volta sok érdekességgel szolgálhat az olvasók számára.
A gazdagon illusztrált könyv további különlegessége, hogy a képanyag döntő többsége a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának állományából származik. Ezek között vannak olyan irat- és tárgyfotók is, amelyek korábban még nem voltak publikálva. A kötetet emellett színesítik olyan közgyűjtemények írásos és tárgyi emlékei, mint az Országos Széchényi Könyvtár, a Magyar Nemzeti Múzeum vagy a bécsi Österreichisches Staatsarchiv.
Forrás:http://iskolaalapitvany.ro/az-alapitvanyrol/iskola-alapitvany-kiado/

Júliusban jelenik meg Tompa Andrea új regénye

Eredetileg az Ünnepi Könyvhétre jelent volna meg Tompa Andrea új könyve, és bár a rendezvény a pandémia miatt elmarad, a regény elkészült, és várhatóan július 1-jén meg is fog jelenni. A címe Haza, témája az otthonkeresés. „Bő tíz éve merült fel először, hogy e történet mellé oda kellene ülnöm. Akkor még természetesen nem volt történet, ha lett volna, talán nem kerülgetem ennyi ideig” – mondta Tompa Andrea a Nyugati tér blognak. „Csak a kérdés volt: mi lesz, mi lett azokkal, akik elhagyták (elhagytuk) a hazájukat. Ehelyett száz évvel korábbi mesét kezdtem mondani, ebből lett a Fejtől s lábtól, azután az Omertát. Kétszer léptem el tehát előle, mint ami túl személyes, terhelt történet, ugyanakkor kibeszéletlen, amihez nem tudok, nem akarok közel kerülni. Még ha ez a könyv nem lett is könnyű suhanás, mégis természetes volt aztán odaülni, és meghallgatni a világgá mentek történetét. Az elbeszélést mindig nehezítik és árnyalják a külső világ eseményei, a migrációs hullámok, a »haza«fogalmának kisajátításai, én a történeteket belülről, inkább az érzelmek és álmok felől hallgatom, ahogy eddig is.”
Forrás: https://konyvesmagazin.hu/friss/tompa_andrea_jelenkor_haza.html
 
Jelentős bővülés az erdélyi lapokat egybegyűjtő Digitékában
Több mint 60000 oldallal bővült 2020 áprilisában az erdélyi lapokat egybegyűjtő Digitéka. Felkerültek a Romániai Magyar Szó 1947 és 1953 közötti évfolyamai, az Új Magyar Szó, illetve az Előre 1953 és 1989 közötti évfolyamai.
A Digitéka hivatalos indulásakor, 2019 áprilisban körülbelül félmillió oldalnyi tartalmat böngészhettek a felhasználók a honlapon. Azóta ez a szám több mint 740 ezerre nőtt. Az elmúlt hónapok során 16 új címmel gyarapodott az online archívum, hiszen újabb napi- és hetilapokat, illetve folyóiratokat sikerült digitalizálniuk a működtetőknek. Az ingyen elérhető Digitéka a tervek szerint hamarosan digitalizált és indexelt erdélyi térképgyűjteményekkel gazdagodik.
Forrás:http://iskolaalapitvany.ro/ujabb-62-500-oldallal-bovult-a-digiteka-ro/

Szerkesztők:
Borbé Levente (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda, könyvtáros),borbelevi@yahoo.fr
Kelemen Katalin (Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda, könyvtáros),kelemen.katalin@yahoo.co.uk
Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros),kovacseszti@yahoo.com
Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros),twsa@freemail.hu
Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató),szonda_szabolcs@kmkt.ro

E lapszám felelős szerkesztője: Kovács Eszter.

A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető. Megrendelhető a következő címen:ReMeK-e-hirlevel@yahoogroups.com, vagy jelezze megrendelési szándékát a bakai.magdolna@gmail.comcímen.


Nincsenek megjegyzések:

Környezettudatosságra való nevelés a Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárában... és azon kívül.

  Bárhol lehet környezettudatosságra nevelni a gyermekeket, a családban, az iskolában, de még a könyvtárban is – vallja Kiss László .   A se...