Az Irodalmi Jelen humoreszk-pályázata
Szokatlan és éppen szokatlanságából adódóan nehéz év volt 2020, amely ráadásul nem is ért véget december 31-én, hiszen idén is folytatódik − bár talán már látszik a fény az alagút végén. Olyan események történtek, amilyenekre aligha számítottunk, s olyan furcsán alakult az élet, ahogy azt talán sosem gondoltuk volna. Új pályázati felhívásával az Irodalmi Jelen éppen ezért a bezártságból, az elidegenedésből, a valós térben, közösen eltöltött idő hiányából eredő levertséget szeretné enyhíteni, s játszani hívja a szerzőket: arra kéri őket, írjanak valami vidámat, s vegyenek részt a kiadvány humoreszk-pályázatán. Erre egyaránt várják a klasszikusabb, anekdotikus megközelítésű, a Karinthyt követő vagy a teljesen egyedi technikákat alkalmazó alkotásokat.
Beküldési határidő: 2021. szeptember 15. A pályázati anyagot az ij@irodalmijelen.hu e-mail-címre várják.
A pályamunkák jeligések, és jeligével felkerülnek a „A humor: mosoly könnyek között” című pályázati blokkba, ahol bárki szavazhat rájuk.
Forrás és részletes kiírás itt: https://irodalmijelen.hu/2021-
Tinizug – közösségi tér
A Bod Péter Megyei Könyvtár keretében pár hónapja működik a Tinizug, amely a kamaszoknak nyújt lehetőséget a találkozásra, a filmek, olvasmányok megbeszélésére és közös játékra.
A Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa által támogatott programot 2020 tavaszán álmodták meg, de kezdetben, a járványhelyzet miatt az online térben tudták tartani a kapcsolatot a fiatalokkal, és csak ősszel kerülhetett sor az első élő találkozóra. Eddig nyolc alkalommal sikerült összeülni az időközben 10-ről 12 tagúra bővült csapatnak. Tervezik, hogy amint a szigorítások megszűnnek, kéthetente találkoznak.
A program céljáról és a tevékenységek sokszínűségéről a klub vezetőjével, Kolumbán Melinda könyvtárossal beszélgettek.
Meglátása szerint egy ilyen klubtevékenység segíti a fiatalokat a szocializációban is, hiszen a járvány idején még az iskola nyújtotta tér is megszűnt számukra, ezért nagy igényük van arra, hogy biztonságos környezetben találkozhassanak. Ugyanakkor növelni szeretnék az ifjúság érdeklődését az írott kultúra, könyvtár iránt, népszerűsíteni az olvasást, a kritikus gondolkodást.
A tervek között szerepel egy könyvtárban alvós tevékenység, ami ugyancsak a könyv-film-játék hármasára épül.
Forrás és a beszélgetés itt: https://www.hirmondo.ro/
Sajtóvisszhang: https://www.3szek.ro/load/
Háromszéki közkönyvtárosok szakmai találkozója
Rendhagyó évről számoltak be a Kovászna megyei közkönyvtárosok a 2021. március 22-én megszervezett, hagyományosnak számító módszertani napon, amelynek szervezője és házigazdája a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár volt.
Az elmúlt esztendő az állandóan változó általános helyzethez való alkalmazkodásról, a közönségszolgálati módszerek helyzetfüggő alakításáról, a virtuális felületeken való tartalmas, az olvasó érdeklődését megtartó jelenlétről szólt – összegezett Szonda Szabolcs igazgató a megyei könyvtárról tartott beszámolójában. A járványalakította év a könyvtárlátogatás csökkenését is magával hozta, erről a tendenciáról több közkönyvtáros is beszámolt.
Az egymás munkájának, tevékenységének megismerését is szolgáló szakmai találkozón részt vevő 14 háromszéki könyvtáros beszámolója meglehetősen sokszínű képet festett arról, hogy hol hogyan alkalmazkodtak az elmúlt év kihívásaihoz. Volt, ahol teljesen bezárt a könyvtár, máshol csak néhány hétre-hónapra, a legtöbb helyen pedig felfüggesztették a rendezvények szervezését. A községi könyvtárosok szinte kivétel nélkül egyéb munkaköröket láttak el a helyi önkormányzatokon belül.
A találkozó második felében a házigazda intézmény könyvtárosai mutattak be néhányat azokból a programokból, kezdeményezésekből, amelyekkel 2020-ban igyekeztek állandó és élő kapcsolatban maradni az olvasóközönséggel. Ilyen program volt például a Könyvputtony, amely egyszerre több könyv hosszabb határidőre való kölcsönözését kínálta az olvasóknak, igény szerinti házhozszállítással. Erről Nagy Zsófia, az egyedi szolgáltatás kezdeményezője számolt be a jelenlévőknek.
Ugyancsak ő mutatta be a gyermekeknek és a fiataloknak szánt programok közül a hagyományosnak számító Könyvkaland olvasásnépszerűsítő vetélkedőt, amelynek célközönsége az 5-8. osztályos diákok. A vetélkedő ezúttal teljesen az online térben zajlott, népszerűségét azonban így is megőrizte, közel 50 csapat vett részt a román, és több mint 100 a magyar nyelven zajló kiadásában.
Kolumbán Melinda a kamaszoknak szervezett könyves-filmes klubot ismertette, amelynek Tinizug elnevezéssel Instagram-felülete is működik. Klubvezetőként, az érvényben lévő szabályozásokhoz igazodva, élő és online találkozókat is szervez, a beszélgetések témájában jó érzékkel reagálva a korosztályt foglalkoztató kérdésekre.
Az idén márciusban indított, a 14-18 éves korosztályt megszólító, Bibliovita-min című programsorozatról Lőrinczi Dénes tartott rövid bemutatót. A Szabó Enikővel közösen vezetett foglalkozásokon dokumentumfilmekkel alátámasztott közérdekű témák segítségével kívánják rávezetni a fiatalokat a kritikai gondolkodás, az érvelés, a vita fontosságára.
A Szívből jövő könyvajándék című programot Szilágyi-Nagy Imola mutatta be. A februárban indított kezdeményezés során a könyvtár adományozott gyermek- és ifjúsági könyveket gyűjtött, amelyeket továbbajándékozott háromszéki, hátrányos helyzetű gyermekeknek.
Krecht Alpár-László, a megyebeli közkönyvtárakkal való kapcsolattartással megbízott könyvtáros a tavalyi évre vonatkozó, járvány és könyvtárak viszonyát elemző, hazai és külföldi szakmai helyzetképet vázolt fel a jelenlévőknek.
Tartalmas, a régebbről a szakmában lévő könyvtárosok tapasztalatait és az újonnan érkezettek lendületét ötvöző találkozó volt, lehetőséget adva a jó példák, hasznos tapasztalatok megosztására.
Forrás és fotók itt: http://kmkt.ro/haromszeki-
Irodalmi Karaván Székelyföldön – Kolozsvári írók mutatkoztak be
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) és az Erdélyi Híradó Kiadó 2021. április 15. és 17. között szervezett felolvasókörútjának első állomásán, a Kájoni János Megyei Könyvtárban telt ház fogadta a vendégeket április 15-én. Három kolozsvári szerző mutatkozott be a csíkszeredai közönségnek: Karácsonyi Zsolt József Attila-díjas költő, Papp Attila Zsolt Csiki László-díjas költő és Szántai János Kemény Zsigmond-díjas költő, író. A meghívottakkal Zsidó Ferenc író, kritikus, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője beszélgetett. A körúton részt vevő szerzők szerint semmiféle online könyvbemutató, irodalmi est nem képes pótolni a szerzők és olvasók személyes részvételű találkozását. Mindhárman legújabb köteteikből olvastak fel a találkozón. Karácsonyi Zsolt E-MIL-elnök legutóbbi kötete 2020-ban jelent meg Függőleges állat címmel, Papp Attila Zsolt, a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat, a Főtér portál és a Filmtett szerkesztője legutóbbi kötetét Az atlantiszi villamos címmel 2018-ban adta ki. Szántai János költő, író, forgatókönyvíró, újságíró, filmkritikus legutóbbi verseskötete a Kolozsvári Robinson (2019), tavaly megjelent prózakötete a Szálloda (2020).
Sajtóvisszhang: https://kronikaonline.ro/
Forrás: http://konyvtar.hargitamegye.
A történet lelke – a lélek történetei: olvasókör indult felnőtteknek
Felnőttek számára indult új olvasókör, amelynek első találkozójára 2021. április 6-án került sor a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében, Péter Katalin és Kuna Ibolya könyvtárosok vezetésével. Tóth Krisztina Szólánc című novelláját olvasták fel, és beszélgettek a szöveg kapcsán. A szervezők rövid Facebook-bejegyzésben számoltak be a találkozó hangulatáról: "Minket is meglepett, hogy már a legelső alkalommal mennyire közvetlen, barátságos hangulat alakult ki. A vélemények különböztek, ugyanakkor mindanyiunk számára érdekesek, értékesek voltak."
Forrás: http://konyvtar.hargitamegye.
A magyar költészetet ünnepelték Maros megyében
Nyárádszeredában a főtéri református templomban az istentisztelet keretében is megemlékeztek a jeles napról, Tőkés Attila lelkész Áprilytól és Dsidától szavalt versrészleteket a szószéki szolgálat rendjén, majd a helyi Deák Farkas Általános Iskola Ferencz Örs karnagy által vezetett gyermekkórusa adott elő megzenésített Áprily-, Kányádi-, Ady-költeményeket.
Délután felolvasódélutánra hívták a líra kedvelőit. Ezen 23 személy olvasta fel kedvenc költeményét, további négy kislány énekben adott elő verset.
Szovátán sem múlt el nyomtalanul a költészetnap, ott a Szovátai Ifjúsági Szervezet vállalta fel: néhány tag és szimpatizáns jelentkezett arra, hogy felolvasson költőinktől, de egyik fiatal saját költeményt is előadott. A járványügyi helyzetre való tekintettel idén másként zajlott mindez, a szavalatokat kisfilmen rögzítették, amit a szervezet közösségi oldalán tettek nyilvánossá.
A kiskendi művelődési otthon kiállítótermében felolvasódélutánt szervezett a Balavásárért Egyesület. Ennek programfelelőse, Székely Ella érdeklődésünkre elmondta: a tevékenységbe bevonták a nemrég alakult Balavásár Községi Ifjúsági Szervezetet is. A rendezvényen a korlátozások miatt csupán mintegy huszan vehettek részt, számukra Székely Ella mutatta be József Attila életútja fontosabb állomásait és köteteit, majd tucatnyi fiatal olvasott fel kedvenc költőitől, József Attila, Ady Endre, Kányádi Sándor egy-egy költeményét adva elő.
Forrás: https://www.e-nepujsag.ro/
A 2021-es KTE Tavaszi Szakmai Napi műhelymunka és eredménye
2021. április 16-án, Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa, a magyarországi Könyvtárostanárok Egyesületének felkérésére elfogadta az erdélyi iskolai könyvtárosokról szóló szakmai műhelymunka megtartását. Bemutatta eddigi tevékenységét és tapasztalatait az online iskolai könyvtárosi munkáról. Fontosnak tartotta elmondani, hogy az online tevékenység csak kiegészítője lehet az igazi könyvtárosi munkának, viszont a könyvtárosok ebben a változó világban az online információbirodalom kalauzai kell hogy legyenek. Az erdélyi iskolai könyvtárosok helyzetének bemutatása után a résztvevőkkel átbeszélték azokat a témákat, amelyek iránt érdeklődtek. Ugyanakkor leszögezte: mivel a testvérkönyvtári programnak egyik célja a határon-túli együttműködés, ezért a jövőben érdemes lenne az erdélyi iskolai könyvtárosoknak szorosabb kapcsolatot kialakítania a magyarországi Könyvtárostanárok Egyesületével.
Forrás: http://szekelyiskkonyvtaros.
Egy lépéssel közelebb az emberek szívéhez: népszerűek a Teleki Téka örökbefogadási akciói
Fogadj örökbe egy oldalt címmel indított kezdeményezést a Teleki Téka tavaly, a magyar kultúra napja alkalmából. A közösségszervező akció során 2350 lej gyűlt össze, amely fedezte öt, kiemelkedően fontos könyv restaurálásához a szükséges fogyóanyagokat.
„Az örökbe fogadható könyvek közt volt néhány unikum, azaz olyan könyvek, amelyek egyetlen példánya csak itt, a Teleki Tékában található meg” – ismertette a vezető könyvtáros. Az unikumok mellett olyan könyveket is felújítottak, amelyek más okból kifolyólag fontosak a magyar közösség számára, „mint például egy 1575-ös, Kolozsváron nyomtatott krónika, amiből bár több található magyar nyelvterületen, a mostani felújított példány azáltal ritkaság, hogy Orbán Balázs tulajdonában volt” – mutatott Lázok Klára, hozzátéve, hogy az író, néprajzkutató bejegyzése bizonyítja a kötet könyvtárba kerülését.
„Balassi Bálint Istenes énekeinek 1660-as unikumpéldánya, egy, Heltai Gáspárné műhelyében nyomtatott, 1577-es széphistóriáskötet, Heltai Gáspár Krónika az magyaroknak dolgairól című munkája (1575), Apáczai Csere János Magyar Enciklopédiája (1653), illetve Kaposi Sámuel gyulafehérvári professzor teológiai előadásain készült jegyzet kéziratkötete került a nagyközönség látókörébe ezáltal” – derül ki a Teleki Téka Facebook-oldaláról.
Kültéri események a Téka udvarán
Tavaly több rendezvényt is tartottak a könyvtár udvarán a korlátozások betartásával. Nem minden intézmény tudta külső térbe helyezni tevékenységeit, így ez is egy nagy előnyt és sikerélményt jelentett a Tékának. Bár a saját rendezvényeiket le kellett fújniuk, ugyanis a külföldi meghívottjaik nem jöhettek el a korlátozások miatt, a vezető könyvtáros fontosnak tartotta mások számára biztosítani (a megfelelő intézkedések betartása mellett) különböző események szervezéséhez a terepet, hogy a normalitást még egy kicsit éreztethessék a vásárhelyi közönséggel.
„Ahhoz, hogy az emberek jól érezzék magukat, szükséges, hogy a habitusok, amelyekhez hozzászoktak, valamilyen szinten megmaradjanak” – vélekedett Lázok Klára. Ezt nyújtotta valamilyen szinten tavaly nyáron a Teleki Téka azáltal, hogy teret biztosított a Filharmónia koncertjeinek, illetve a Maros Művészegyüttes fellépéseinek. „Volt itt még néhány könyvbemutató is, illetve egy kültéri kiállításnak is teret adtunk” – mondta, hozzátéve abbéli reményét, hogy idén is lesz lehetőség hasonló eseményeket szervezni.
2021-es tervek, célkitűzések
Az idei tervek között az elektronikus katalógus bővítése szerepel, a 17-18. századi régi könyveik leíró katalógusának munkálatai, illetve a könyvtárosok kutatási tevékenységének biztosítása. Ezek mellett belső fejlesztéseket is terveznek, többek között a konzerváló műhely felszerelésén dolgoznak. Az olvasóterem és a Téka muzeális terei is nyitva vannak, és bár jelenleg korlátozott a fogadható kutatók és turisták létszáma, igyekeznek mindenkit kiszolgálni, akár online szolgáltatások által. Ugyanakkor haladnak a könyvtár digitalizálási munkálataival is, a 17. századi unikumok digitalizálása folyik, hogy mindazoknak segítséget nyújtsanak, akik a járványhelyzet miatt nem juthatnak el a könyvtár olvasótermébe, és nem férnek hozzá a gyűjteményhez.
Forrás és teljes cikk itt: https://maszol.ro/kultura/Egy-
Mozgókönyvtár Mikóújfaluban
Remek kezdeményezés indult nemrég a Kovászna megyei Mikóújfaluban arra irányulóan, hogy a közkönyvtár állománya, kölcsönzési szolgáltatása közelebb kerüljön az olvasókhoz, a közösséghez.
Az Ifjúsági Klub Újfaluért (IKÚ) egyesület tagjai és Mikóújfalu község önkormányzata a Könyvtárosok Világnapjával kötötték össze legújabb kezdeményezésüket, elindítva a MozgóKönyvtárat.
Létrehoztak egy adatbázist, ahol minden könyv megtalálható, a falubelieknek pedig nincs más dolguk, mint megkeresni a csapattagokat a megadott elérhetőségen, és jelezni, hogy melyik könyvet vigyék házhoz a fiatalok.
A cél az olvasás népszerűsítése, a szellemi fejlődés. Az adatbázis itt tekinthető meg: https://bit.ly/3shYpXi
Forrás: https://www.facebook.com/
Könyvkuckóval népszerűsítik az olvasást Máréfalván
Cserekönyv-kuckót helyeztek ki a Hargita megyei Máréfalva központi parkjában, benne közel húsz könyvvel és folyóirattal, amelyből bárki kivehet, és helyben olvashatja, de haza is viheti, egyetlen szabály betartásával: az olvasás befejeztével vissza kell tennie a kuckóba vagy mást kell vinnie helyébe. A kezdeményezéssel az olvasást népszerűsítenék a helyiek körében.
Az évek során számos duplum és triplum példány gyűlt fel a könyvtáraktól, testvértelepülésekről, magánszemélyektől kapott adományokból, amiket Geréb Katalin, az ötlet egyik kezdeményezőjének elmondása szerint, bármennyire legyenek is könyvmentők, hely híján nem tudtak mind befogadni, ezért jött ez az ötlet, hogy cserebere által gazdára leljenek a könyvek.
A könyvkuckó elhelyezésekor fő szempont volt, hogy jól látható és megközelíthető helyen legyen felállítva, de a formai kivitelezésekor – ami Gergely Simon István helyi asztalos munkája – figyeltek arra, hogy a műemlékek mellett a könyvkuckó is beleilljen a park miliőjébe.
A tervek szerint a könyvkuckó mellett egy, az olvasással kapcsolatos idézeteket tartalmazó táblát is elhelyeznének a központi parkban, de a könyvkuckó is más arculatot ölt majd az augusztusi kalákatábort követően: a tábor résztvevői helyi motívumokkal díszítik majd ki a még „natúr” formájában lévő könyvkuckót.
Forrás és teljes cikk itt: https://uh.ro/konyvkuckoval-
Elhunyt Haszmann Pál helytörténész, nyugalmazott múzeumvezető
Súlyos betegség után, életének 79. évében, 2021. április 10-én, Alsócsernátonban elhunyt Haszmann Pál Péter népművész és helytörténész, a csernátoni Haszmann Pál Múzeum nyugalmazott vezetője.
1942. augusztus 12-én született Alsócsernátonban. A mezőgazdasági középiskolát Kézdivásárhelyen, a líceumot Szászrégenben végezte. Előbb mezőgazdasági technikus Kőhalomban és Szászrégenben. 1971-től a kézdivásárhelyi céhtörténeti múzeum alkalmazottja, 1973-tól nyugdíjba vonulásáig a Székely Nemzeti Múzeum részlegeként működő csernátoni Haszmann Pál Múzeum vezetőjeként dolgozott. 2008-ban rövid ideig a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeiben parlamenti képviselő is volt.
A Haszmann Pál Közművelődési Egyesület alapító elnöke, a múzeumban működő Csernátoni Népfőiskola létrehozója, vezetője.
2012-ben az Orbán Balázs díjjal, 2013-ban a Haszmann családot Magyar Örökség-díjjal tüntették ki. 2013-ban a Magyar Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést, 2018-ban a Háromszék kultúrájáért díjat adományozták részére munkája elismeréseként.
Forrás: https://www.hirmondo.ro/
Angol nyelven jelenik meg Tompa Andrea Kolozsvár-regénye, A hóhér háza
Idén júliusban angolul is megjelenik Tompa Andrea első regénye, A hóhér háza. A könyvet Bernard Adams fordítja angolra, és a Seagull Books adja ki - írja a Könyvesmagazin.
Forrás és teljes cikk itt: https://multikult.transindex.
Szerkesztők:
Borbé Levente (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda, könyvtáros), borbelevi@gmail.com
Kelemen Katalin (Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda, könyvtáros), kelemen.katalin@yahoo.co.uk
Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com
Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsaniko@gmail.com
Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro
Technikai szerkesztő: Krecht Alpár-László (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), alpar@krecht.ro
E lapszám felelős szerkesztője: Tóth-Wagner Anikó.
A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető. Megrendelhető a remekehirlevel@gmail.com címen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése