Ha nyár, akkor Kertkönyvtár
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár népszerű nyári programja, a Kertkönyvtár idén augusztus 14-ig várja az érdeklődőket. Babzsákokra, plédekre, párnákra heveredve lehet olvasni, mesét hallgatni, társasjátékozni, játszani, barátkozni, vagy csak megpihenni a könyvtár sarkánál lévő kis kert fenyőfája alatt. A hallgatóság nagyrésze visszatérő könyvtárlátogató, de sokakat ez a program fog meg az olvasásnak, és sok, külföldön élő unoka itt kapaszkodik a magyar szóba.
A Kertkönyvtár keddtől péntekig 10 és 12 óra között tart nyitva, rossz idő esetén elmarad. A meseolvasás 10:30-kor kezdődik. A részvételnek nem feltétele a könyvtári belépő megléte, de beiratkozásra is biztosítanak lehetőséget.
Forrás: https://szekelyhon.ro/
Digitális készségfejlesztő központokká alakítanak át háromszéki könyvtárakat
Háromszéken új funkciót szánnak 13 városi és vidéki könyvtárnak, amelyeket korszerű informatikai eszközökkel szerelnek fel és digitális készségfejlesztési központokká alakítanak át. Jakab István Barna, a háromszéki önkormányzat alelnöke szerint 2 millió lej értékű uniós finanszírozásból laptopokat, táblagépeket, okostáblákat és egyéb informatikai eszközöket vásárolnak 13 könyvtárnak, és közülük kettőnek az épületét is felújítják.
Az országos helyreállítási alapból (PNRR) megvalósuló projekt részét képezi a Kovászna megyei önkormányzat fenntartásában működő sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár felszerelése, a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár, a Kovásznai Városi Könyvtár, valamint Árkos, Bereck, Szentkatolna, K
Tamás Sándor háromszéki tanácselnök szerint a projekt a sepsiszentgyörgyi és kézdivásárhelyi könyvtárak igazgatóinak kezdeményezésére indult, és a helyi önkormányzatok bevonásával összesen 13 könyvtárat szerelnek fel informatikai eszközökkel, illetve újítanak fel. Az országos helyreállítási alap (PNRR) által finanszírozott programban egyébként országos szinten 60 vidéki vagy városi könyvtárat újítanak fel, és 650 könyvtár informatikai felszerelését korszerűsítik. A projekt 65 ezer személy digitális alapkészségének fejlesztését célozza.
Maratoni kirakózás a székelyudvarhelyi könyvtárban
Ismét sor került a Kiraklak a könyvtárnál elnevezésű eseményre, 2024. július 20-22 között Székelyudvarhelyen! A 48 órás puzzle-maraton több tucatnyi érdeklődőt mozgatott meg és családias hangulatban telt Székelyudvarhelyen: számos, több ezer darabból álló, két- és háromdimenziós kirakóst összeraktak, de a résztvevők szerint ennél többről szólt ez a néhány nap, hiszen volt, aki estétől hajnalig a könyvtár előtt keresgélte az összeillő darabokat.
A Kiraklak a könyvtárnál elnevezésű rendezvényt a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) és a székelyudvarhelyi városi könyvtár szervezte. Akadtak, akik családdal, mások barátokkal látogattak el a programra, de olyanok is voltak, aki játék közben barátkoztak össze.
Forrás: https://szekelyhon.ro/
Népszerű az olvasás Székelykeresztúron
Véget ért a Székelykeresztúri Városi Könyvtár könyvtárlátogatási versenye, díjazták a legkitartóbban könyvtárba járó tanulókat. A versenykiírást idén januárban tették közzé a 0–4. osztályos diákok számára. A versenyben részt vevők a tanév folyamán minden könyvtárlátogatáskor kaptak egy-egy matricát, amit egy gyűjtőfüzetbe ragaszthattak be, hetente legfeljebb kettőt. Akik a tanév végéig a legtöbb matricát gyűjtötték össze, értékes könyvcsomagot kaptak jutalmul.
A versenyben kilencven kisdiák vett részt, akik összesen ötszáz alkalommal látogattak el a könyvtárba januártól júniusig. A szervezők közölték, egy tavalyi, napköziseknek kiírt könyvtárlátogatási verseny folytatása volt a mostani, annak sikerességén felbuzdulva terjesztették ki a nagyobb korosztályra is a versenyt. A könyvtár vezetősége hangsúlyozta, olvasásra csalogatónak szánták a kiírást, érintett volt benne szülő, nagyszülő és nagyobb testvér is, hiszen ezt a korosztályt még el kell hozni a könyvtárba. Ez nem csupán játék volt, hanem lehetőség arra, hogy a gyerekek felfedezzék a könyvek csodálatos világát, ismertették a szervezők.
Forrás: https://hargitanepe.
Mesevakáció a Maros Megyei Könyvtárban
A Maros Megyei Könyvtár 6–12 év közötti gyermekeknek tart ingyenes, 90 perces műhelyfoglalkozásokat idén júliusban és augusztusban, minden kedden és csütörtökön délelőtt 10 órától a Demokrácia fészkében (Városháza / Primăriei u. 2. sz., bejárat az American Corner felől). A részvétel feltétele az érvényes olvasókártya. A helyek száma korlátozott, feliratkozni az esemény Facebook-oldalán elérhető űrlap kitöltésével lehet.
Forrás: https://nepujsag.ro/
Könyvturka
2024 júliusának elején idei első „könyvturkáját” tartotta a Székelykeresztúri Városi Könyvtár – a kulturális intézmény ugyanakkor már hetedik éve szervezi meg ezt az akciót, amely nagyon népszerű a városlakók körében.
Évente egy-két alkalommal az adományokból összegyűlt, ám fölösleges vagy a könyvtár leltárából már kivezetett könyvekből szervez könyvturkát az intézmény.
– Nagyon sok könyv talál új gazdára így, hiszen ami valakinek szemét, az a másiknak kincs. Nagyon sok pozitív visszajelzést kapunk évről évre, és boldoggá tesz, hogy olyanokhoz kerülnek a könyveink, akik megbecsülik, elolvassák – fogalmazott Lőrinczi Edit, a téka munkatársa.
Forrás és a teljes cikk itt: https://hargitanepe.ro/
MKE-emlékérem Kiss Jenő számára
2024. július 18-án, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének 55. vándorgyűlésén MKE-emlékérem kitüntetésben részesült Kiss Jenő, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár nyugalmazott igazgatója, a Romániai Magyar Könyvtáros Egyesület alapító elnöke, jelenlegi tiszteletbeli elnöke.
Kiss Jenő közösségteremtő ember, intézmények, szervezetek, kiadványok, szakmai fórumok alapítása, indítása, megerősítése fűződik nevéhez; hivatásában kiemelkedő szereppel bír a könyv, az írott kultúra. Már az 1960-as évek közepén, tanárként eljegyezte magát a könyvekkel, hogy aztán több mint 30 évnyi könyvtárvezetői munkája során ez a kapcsolat kiteljesedjék. Ha végigtekintjük a rendszerváltás utáni évtizedek erdélyi vagy tágabb magyar művelődéstörténetét, számos meghatározó esemény kapcsán feltűnik a neve. Munkásságának középpontjában a romániai, erdélyi magyar könyvtárügy állt, amelynek előrehaladásáért döntően sokat tett. Több erdélyi egyesületben töltött be fontos szerepet, a romániai magyar könyvtárhálózat kiépítésében, erősítésében jelentős részt vállalt; küldetésének érezte a könyvtárszakma és a közművelődés fellendítését, beletartozik életművébe könyvadományok közvetítése, állománylétesítés, átfogó könyvtártámogató programok megvalósítása, szakmai tanácskozások, olvasótáborok, könyvtároskonferenciák és vándorgyűlések szervezése is. 1996-ban elindította a romániai magyar kiadói termést megjelenítő Könyvesház folyóiratot.
Kiss Jenő 1990 után tevékeny közreműködője volt a magyar-magyar könyvtári szakmai kapcsolattartás újbóli megteremtésének. 2000-ben részt vett a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének megalapításában, amelynek elnökeként a két ország könyvtárosegyesületének kapcsolatát is magas szintre emelte.
Kiss Jenő érdemeinek elismeréseként 2001-ben magyar állami kitüntetést, Szinnyei József-díjat vehetett át, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület 2005-ben Monoki István-díjjal jutalmazta. 2021-ben Sepsiszentgyörgy város önkormányzata Pro Urbe díjjal köszönte meg munkásságát.
A Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesülete és a Magyar Könyvtárosok Egyesülete közötti kiemelkedő szakmai kapcsolat megteremtéséért, a romániai magyar könyvtári kultúra fejlesztéséért részesítette kitüntetésben Kiss Jenőt az MKE elnöksége.
Videó itt: https://www.facebook.com/
Forrás: Szőcs Endre, a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke által közzétett bejegyzés az RMKE privát Facebook-csoportjában
Bodor Ádám kapja az idei Kriterion Koszorút
A csíkszeredai Kriterion
Az első díjazott Jakó Zsigmond történettudós volt 1995-ben, a díjazottak között szerepel többek közt Kányádi Sándor költő, Tompa Gábor színházi rendező, Barabási Albert-László hálózatkutató, Gaál András és Márton Árpád festőművész, illetve Zöld Lajos, a gyergyószárhegyi művésztelep alapító triásza, Deák Ferenc grafikus, Molnár Levente operaénekes, Egyed Ákos történész, Korniss Péter fotográfus, Kántor Lajos irodalomtörténész, Toró Tibor fizikus, Markó Béla költő. Az alapítvány képviselői a napokban bejelentették, hogy a 2024-es kitüntetett Bodor Ádám, a Nemzet Művésze cím birtokosa, Kossuth-díjas író lesz.
Forrás és a teljes cikk itt: https://nepujsag.ro/
Határon túli szekció az MKE 55. vándorgyűlésén
2024. július 17. és 20. között Szegeden került sor a Magyar Könyvtáros Egyesület 55. vándorgyűlésére, amelyen több új szekció is bemutatkozott, közöttük a Határon túli szervezeteké, amely július 19-én kerekasztal-beszélgetés formájában vizsgált olyan témákat, mint a könyvgyűjtemények fejlesztése és megőrzése, a kutatás és olvasásnépszerűsítés többnyelvű környezetben, az író- és olvasó találkozók és más kulturális rendezvények jelentősége, illetve az együttműködések és kapcsolati hálók fenntartása.
A beszélgetés résztvevői Bednárik Prokec
Forrás: https://
Biblioterápiás drámajáték a sepsikőröspataki Írisz Háznál
2024. június 26. és 30. között a kisgalambfalvi Három Galamb Egyesület sérült fiataljai és kísérői a sepsikőröspataki Írisz ház táborozóhelyén töltöttek öt napot.
A tábor szervezői Filipov Soó Zsuzsa és Simó Éva, a Három Galamb Egyesület vezetői voltak. A jól átgondolt és alaposan megszervezett programok egymást követték.
A negyedik napon Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa biblioterapeutakén
A foglalkozás végére a fiatalok és kísérőik felpróbálhatták kedvenc karakterük jelmezeit. Egy kis időre átváltozhattak azzá a figurává, akit láttak és éreztek az előadás során.
Forrás és a teljes cikk itt: http://
Forrás: https://www.facebook.
Kis herceg és a pilóta... Fényképezte: Mihály Izabella |
Nagy Gáspár költőről a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban
2024 július 23-án 18 órakor került sor Nagy Gáspár költő kötetének ismertetésére a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban. A Hullámzó vizeken kereszt című kiállításon Nagy Gáspár versei Kőnig Róbert grafikus illusztrációival kerültek bemutatásra. A kiállítást Petrik Béla irodalomtörténész, a Nagy Gáspár Alapítvány titkára nyitotta meg a könyvtár emeleti termében.
Líra és erkölcs egybeolvadása – így is jellemezhetnénk Nagy Gáspár, Kossuth- és József Attila-díjas költő írásait, aki kikezdhetetlen magatartással emelt szót kulturális értékek mellett és a történelmi igazságtalanságok ellen. Verseiben az esztétikai érték részévé vált a morális ítélet. Költészetét a történelmi jelenlét jellemzi, ahogy a magyarság életének alakulását figyelte, ugyanakkor költői ítélkezése a keresztény hit mélységére épül.
Forrás: https://www.facebook.
Hány szem víz található az esőben? Bemutatták Mircea Cărtărescu
2024. július 18-án a csíkszeredai Városháza dísztermében mutatták be Mircea Cărtărescu író, költő, esszéíró, a kortárs román irodalom egyik legkiemelkedőbb alakjának magyar fordításban megjelent kötetét, a Ne kiáltsd sohasem segítség című versgyűjteményt. A szerzővel Visky András Kossuth-díjas író, drámaíró, dramaturg, a kötet fordítója beszélgetett.
A beszélgetést Visky András indította, aki, mint maga is hangsúlyozta, nem hivatásos fordító, és ilyen jellegű munkát is leginkább színházi szövegek kapcsán végez. Ez a kötet azonban más volt, mert amint kinyitotta, egy különleges világban találta magát, amely egyből megragadta. Nem csupán vers követ verset, a szövegek egységgé állnak össze, olyan univerzumot hozva létre, amely az olvasás végeztével sem szűnik meg.
Otthoni érzi magát Csíkszeredában, fogalmazott Mircea Cărtărescu, épp úgy, ahogy a BookArt kiadónál is, amelynél már jelent meg kötete. Ez azonban számára is kicsit más, mint a többi. Évek óta nem írt verseket. Nagy szeretettel és érdeklődéssel fordult ugyan mindig a kortárs költészethez – s mint kiemelte, éppúgy a magyarhoz, mint a románhoz, hiszen mindkettő képviselői közt igencsak jó mesterek vannak –, ő maga inkább a prózában mozgott otthonosabban. Kereste azonban életének „ecsetjét”. Mint fogalmazott, a költő az, aki nem felejtette el, hogyan kell gyermeknek lenni. Amíg az ember fiatal, nincsenek határok, ő pedig pontosan tudja, milyen az, amikor az irodalmat cenzúra által határok közé szorítják. A kortárs irodalmi szféra teret ad a gyermeki határtalanság megőrzésére, ezáltal pedig egy világra, amely tele van szépséggel és ragyogással.
A kortárs irodalom két kiemelkedő alkotója, Mircea Cărtărescu
Könyvtár a hagyománytól a mesterséges intelligenciáig – ABR-konferencia Nagyszebenben
A Román Könyvtáros Szövetség (ABR) éves konferenciájára idén 2024. szeptember 3. és 6. között kerül sor Nagyszebenben, „Könyvtár a hagyománytól a mesterséges intelligenciáig” címmel. Az idei rendezvény szervezőpartnere a nagyszebeni Lucian Blaga Egyetemi Könyvtár.
A konferenciára a regisztráció az e célra kialakított online felületen történik (augusztus 16-ig lehetőség van kedvezményes áron regisztrálni).
Forrás: https://2024.abr.org.
https://2024.abr.org.ro/ro/
A vidéki Erdély egy brit fotográfus szemével
A Nagy-Britanniában élő Bridget Gubbins utazó fotógyűjteményének digitális másolatát adta át a kolozsvári Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtárnak, a képek az 1967-ben és az 1990-es években az Erdélyi-szigethegység településein tett látogatásait örökítik meg, és az eltűnőben levő vidéki életmód értékes dokumentumainak tekinthetőek.
Bridget Gubbins brit hölgy 1967-ben járt először kelet-európai
A Ceaușescu-diktatúra bukása után, az 1990-es években Bridget Gubbins
Az adományozásról készült beszámolójában Bridget Gubbins
Forrás: https://erdelyinaplo.
Szerkesztők:
Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com
Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsaniko@gmail.com
Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro
Technikai szerkesztő: Krecht Alpár László (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), alpar@krecht.ro
E lapszám felelős szerkesztője: Kovács Eszter.
A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető. Megrendelhető a remekehirlevel@gmail.com címen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése