2024. szeptember 28., szombat

Iskolai Könyvtári Világhónap 2024

Kedves Kollégák!

Az idei év fókuszában az iskolai könyvtárak, mint közösségek közötti kapcsok állnak, hiszen fontos szerepet töltenek be a különféle közösségek összekötésében. Az írástudás és az olvasás előmozdítása mellett az iskolai könyvtárak hozzájárulnak az egész életen át tartó tanuláshoz, a közösségi kapcsolatok építéséhez és a sokszínűség támogatásához.


Októberben kezdetét veszi az Iskolai Könyvtárak Világhónapja, amely elképzelhetetlen a sokak számára ismert nemzetközi könyvjelzőcsere nélkül.

International Association of School Librarianship - Bookmark Exchange Project 2024 (iasl-online.org)


Ebben az évben újdonsággal készült az IASL ISLM csoportja és meghirdetik a Nemzetközi Mesemondó Csereprojekteket is:

International Association of School Librarianship - Narratives Uniting Nations: International Storytelling Exchange Project - 2024 (iasl-online.org)


A könyvajánlókban otthonosan mozgó iskolai könyvtárak Nemzetközi Könyvajánló Csereprojekten is részt vehetnek:

International Association of School Librarianship - International Book Review Exchange Project - 2024 (iasl-online.org)


Jó munkát, sok izgalmas programot és kellemes októbert kívánok!

Pataki Marianna

könyvtárostanár, művésztanár

KTE nemzetközi kapcsolatok felelőse

Budai Nagy Antal Gimnázium

Budapest

 Egyéb forrás: https://www.facebook.com/egyesulete.konyvtarostanarok/?locale=hu_HU


Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesülete Vándorgyűlése 2024 - program

Érrmihályfalva – 2024. október 10-11.

 

 Október 10. – csütörtök:

10,00-11,00 – Vendégek érkezése, regisztráció

11,00 – 11,30 – Vendégek köszöntése

-          Karsai József Attila, Érmihályfalva polgármestere

-          Ancuța Florina Șchiop, a Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár igazgatója

-          Szőcs Endre, az RMKE elnökeű11,30 – 12,00 – Gerencsér Judit: a Magyar Könyvtárosok Egyesülete és a romániai magyar könyvtárak és könyvtárosok együttműködési lehetőségei

12,00 – 12,30 – Vántsa Judit: Közkönyvtárügyünk szösszenetei 1945-2023 között

 

12,30 – 13,00 – Szünet

 

13,00 – 13,30 – Dunkler Réka: Adatgyűjtés a romániai magyar könyvtárakról

13,30 – 13,45 – Karácsonyi Zsolt: Az Iskola Alapítvány és az RMKE együttműködése

13,45 – 14,00 – Szőcs Endre: az RMKE megújult honlapja

 

14,00 – 15,00 – Szálláshelyek elfoglalása

 

15,00 – 16,00 – Ebéd

 

16,00 – 21,00 – Tanulmányút Nagykárolyba és Érmindszentre

 

21,00 – 00,00 – Vacsora

 

 Október 11. – péntek

 

9,00 – 10,00 – Reggeli

 

10,00 – 12,00 – Műhelygyakorlatok:

-          Életrajzi lexikonból városismereti séta – A Békés Megyei Könyvtár jógyakorlatai a kulturális turizmus területén – Juhász Zoltán, a Békés Megyei Könyvtár igazgatója

-          Határtalanul Magyar: A Küzdelmek Édes Íze – Bednárik Prokec Zita, a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár igazgatója

-          Csongrád, a Kárpát-medencei könyvtárosok találkozóhelye: Illés Péter, a csongrádi Csemegi Károly Könyvtár igazgatója

 

12,00 – 12,30 – Szünet

 

12,30 – 13,00 – RMKE közgyűlés

 

13,00 – 14,00 – Városnézés

 

14,00 – 15,00 – Ebéd, a vándorgyűlés lezárása.

 

Vándorgyűlés 2023 - Marosvásárhelyen a Teleki-Tékában



Jelentkezési űrlap:

https://forms.gle/XoyCLMaJmxq3nqRi8

 

Forrás:  Szőcs Endre - RMKE elnök

 

 

2024. szeptember 27., péntek

Könyvtártörténeti és könyvtárismereti órák fontossága

Az idén is, mint az elmúlt esztendőkben, elsőként a gimnáziumunkba érkezett kilencedikeseket szólítottam meg.

Könyvtártörténeti órákon megismerkedhettek a többszáz esztendős, ferencesek által létesített iskola könyvtárával, a Kájoni János nyomda történetével, a szerzetesi munka szellemiségével, valamint a gimnázium nagy egyéniségeivel. A könyvtárismeret órákon könyvtár-használatból kaptak ízelítőt. Ezeken az ismertetőkön partnerek voltak: Markó Ilona és Borsodi László magyar nyelv és irodalomtanár, valamint a IX-es osztályfőnökök: Márdirosz Barnabás, Szász- Heron Kinga-Amália, Keresztes Olivér, Tóth Zita, Péter Éva és Máthé Emőke-Ibolya.


Kis beszámoló

A bemutatkozás után egy kis, könyvtárismertettel indította, majd áttértem az iskolatörténetre, kezdve a ferences szerzetesek csíksomlyói tevékenységével. Eme gondolatsor magába foglalta a ferencesek letelepedését, a régióban kifejtett tevékenységüket és iskolaépítésben vállalt szerepüket. Külön megemlítettem Kájoni János nyomdájának fontosságát e régióban.

Többek között szó esett Imets Fülöp Jákóról, a gimnáziumi értesítők első szerkesztőjéről, Bándi Vazulról a gimnázium történetének írójáról, majd a két világháború közötti gimnáziumban tanuló és tanító hősökről, s végül de nem utolsósorban a kommunizmus időszakáról.


Hangsúlyt fektettem azokra a gimnáziumi tanárokra, tanítókra, diákokra és csíki emberekre is, akik helytállásukkal, kitartásukkal és önzetlen segítségükkel hozzájárultak az iskola színvonalának neveléséhez, még akkor is, ha csak a gimnáziumi évkönyvekben szerepelnek egy-egy név erejéig.

Külön felhívtam a figyelmet az iskolai évkönyvek szerepére, amit most jelenleg ifj. Borsodi László magyar nyelv és irodalomtanár több, mint két évtizede lelkes csapatával szerkeszt.

Az említett órák fontossága egyszerű. Kell ismerjük a múltat, hogy a jelennel össze tudjunk kapcsolódni. A helyes az, ha értékeinket megőrízve, továbbadjuk a jövő generációnak. 

Fényképezte: Borsodi László, Markó Ilona és jómagam

Borbé Levente,

Márton Áron Főgimnázium,

Csíkszereda





2024. szeptember 25., szerda

A gyerekkönyvtári munka új lehetőségei

 20 órás jelenléti képzés

🧡
A továbbképzést az budapesti Országos Széchényi Könyvtár - Könyvtári Intézet, Oktatási és Humánerőforrás-fejlesztési Osztály - Könyvtári Szak- és Továbbképzési osztálya támogatja, intézményeink közös szervezésében történik.
🧡

🔍
Helyszín: Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, Taploca útca 20. sz., Csíkszereda.

🧑‍🏫
Célcsoport: általános iskolai tanárok,tanítók, iskolai könyvtárosok, könyvtárért felelős pedagógusok, I.D.K. felelősök
📅
Beiraktozási határidő: 2024. október 1., kedd

👉
Beiratkozási link:
🕗
A képzés időtartama: 20 óra
📅
A képzés idopontjai:
2024. október 10., csütörtök
2024. október 11., péntek
2024. október 12., szombat

🧑‍🏫🧑‍🏫
Oktatók:
Dienes Éva, a budapesti Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Sárkányos Gyerekkönyvtárának vezetője
Bakó Katalin, a budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnázium magyartanára és könyvtárostanára


💳
Képzési díj: 50 lej/résztvevő készpénzzel vagy banki utalással, és 55 lej bankkártyával vagy Prima de carieră didactică kártyával.

💳
A részvételi díjat a program elkezdéséig szükséges kifizetni az alábbi lehetőségek szerint:
• A programszervező által megadott bankszámra történő banki utalással!
• Készpénzzel, Visa/Mastercard vagy Prima de carieră didactică kártyával a helyszínen. (!!Amennyiben biztos a részvétele a képzés díját az első képzési nap alkalmával is kifizethetik!!)

🛏️
Előzetes igény szerint korlátozott létszámban szállást biztosítunk 2-4 ágyas szobákban, amelynek ára 70 lej/fő/éjszaka dupla szobában, 100 lej single rendszerben.

Szeretettel várjuk!


2024. szeptember 21., szombat

6.Olvass többet! Konferencia KOVÁSZNÁN

Az első debreceni Olvass többet! konferencia után már az ötödikre kerül sor október 26-án Kovásznán! 

A szervezők szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt!

A PROGRAM (Kattints a képre!):


 Forrás: https://www.facebook.com/search/top?q=olvas%20t%C3%B6bbet%20konferencia

2024. szeptember 20., péntek

Természettudományos mese- és történetíró pályázat

  Pályáztató: Richter TETT

è Pályázhatnak:  Általános iskolás, középiskolás és középfokú szakképzésben résztvevő diákok. A pályázaton a magyarországi, továbbá a Kárpát-medence (Ausztria, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna) államaiban működő általános iskolák és középiskolák tanulói vehetnek részt egyénileg vagy kétfős csapatként (a csapattagoknak ugyanabban a korcsoportba kell tartozniuk).

è A program célja: A pályázat célja, hogy a résztvevők munkáikkal mutassák be, számukra mit jelent a természettudomány (környezet- és természetismeret/természettudomány, földrajz, biológia, fizika, kémia), milyen hasznosítható tudást és élményt nyújt a terület felfedezése, megismerése és szeretete, mindezt olyan mesés formában, hogy az alkotók műveiből gyűjtemény állhasson össze, mely inspirációt jelent majd a jövő diákjainak, kutatóinak és természettudósainak, és nem utolsó soron tanárainak. Fentieken túlmenően cél a diákok szemléletformálása a természettudományokhoz kapcsolódó irodalmi alkotások – mese vagy egyéb rövidebb történet – készítésével, valamint a diákok íráskészségének, fantáziájának erősítése. 

è Támogatható tevékenységek: Pályázni olyan, a pályázó önálló alkotásának tekinthető magyar nyelvű mese vagy egyéb rövidebb történet megírásával lehet, amelynek természettudományi vonatkozása van, azaz a történet kapcsolódik a környezetismerethez, természetismerethez, földrajzhoz, biológiához, fizikához vagy kémiához. Korcsoportok: 1. korcsoport: általános iskola 3-5. osztályos tanulói, 2. korcsoport: általános iskolák és középiskolák 6-8. osztályos tanulói, 3. korcsoport: középiskolák, illetve középfokú szakképzésben résztvevő oktatási intézmények azon legalább 9. osztályos tanulói, akik érettségi bizonyítványt még nem szereztek. A művek megengedett terjedelme szóközökkel együtt:
1. korcsoportban: maximum 5.000 karakter, 2. korcsoportban: maximum 9.000 karakter, 3. korcsoportban: maximum 14.000 karakter.

è A támogatás összegeA pályázat legfontosabb elismerése, hogy a zsűri által kiemelkedő színvonalúnak talált művek megjelenési lehetőséget kapnak a Richter TETT-könyvben. Ezen túlmenően minden kategóriában külön díjazzák a három legjobbnak ítélt pályaművet. Kétfős nevezés esetén a nyeremény fele-fele arányban illeti meg a pályázókat. I. helyezett: 300.000 Ft összegű díj, II. helyezett: 250.000 Ft összegű díj, III. helyezett: 200.000  Ft összegű díj

è Benyújtási határidő: 2024. november 14. (csütörtök), éjfél

è További információk: https://tettmesepalyazat.hu/palyazat/a-palyazatrol?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3uY3WS-363bS1m4qzfgjs7SxaSGDK0_q6RMFtiZvUFoeLazaDX5iq1BWE_aem_IqnKcgImMUyCtDRlaZ7dng


2024. szeptember 14., szombat

Irodalomóra másként

Szervező: Finta Erika, a szentegyházi városi könyvtár könyvtárosa

Előadó: Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa

Közreműködők: A szentegyházi Mártonffi János Általános Iskola osztályfőnökei.

 

2024. szeptember 11-én, szerdán a szentegyházi városi könyvtár meghívottja voltam. Finta Erika, az említett intézmény könyvtárosa, a közös szakmai együttműködés jegyében indította útjára ezt a foglalkozás sorozatot. Az előadás az Iskola másként héten volt megvalósítva. Irodalomóra másként címmel a foglalkozás az olvasás csodás univerzumát és ösztönzését szorgalmazta.

*

Finta Erikával a vendégek érkezése előtt megosztottuk könyvtári tevékenységeink ötleteit is.

A résztvevő négy V-VIII. osztály diákjai az olvasás szépségéről, hasznosságáról és annak gondolkozás- és élményfejlesztő hatásáról hallhattak rövidke előadást.

A két ötödikes és a két hatodikos osztály és kísérőik Lázár Ervin eleven meséit hallhatták, láthatták.

A lyukas zoknival indítottam. A felolvasás végén a kedves jelenlévőkkel megtaláltuk azt a közös pontot, hogy bizony egymás nélkül az élet sem ugyanaz…

A következő aranyos mese a Dömdö-dömdö-dömdödöm volt. A gyerekek pillanatok alatt bekapcsolódtak a történetbe. Azt rögtön felfedezték, már az előző meséből kiindulva, hogy egyedül nem megyünk sokra. Ellenben a közösségben felmerülő gondokat, bajokat mégis meg kell próbálni megoldani, vagy legalább a feszültséget enyhíteni.

A két mese felolvasása közben az esszenciális mozzanatokat megelevenítettem előttük. Az előadás igazán jóra sikerült. 

A két hetedik és a két nyolcadik osztálynak ugyanezt a megoldást alkalmaztam, valamelyest kitoldva új elemekkel. Itt a diákok interaktív beavatását értem.

A mű, amelyet előadtam Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg története volt. A regény történetét felolvasással kezdtem, majd áttértem a dinamikusabb formához. A kis herceget diákok és a könyvtárosnéni játszotta el. A többi szerep nekem maradt. A közönség sem tétlenkedett, hiszen segített a kis herceg utazásában. 

A diákokat áthatotta a történet. Végül beszéltem az embertípusokról és arról, hogy mitől változik meg a lélek. A legjobb azonban az, ha szeretve vagy és te is tudsz szeretettel fordulni másokhoz. Bizony jó egy békés környezet, legyen az a család, a barátok, akár egy kisebb közösség. Akkor a problémák sem látszanak annyira nehezeknek. 

Az előadások végén igyekeztem az olvasás nagyszerűségéről beszélni. Hiszen a könyv böngészés közben megelevenedik, ott az olvasó az író segítségével megteremtheti a saját történetét, amelyben nemcsak főhősként vehet részt, de talán merészen tovább is gondolhatja mindazt, esetleg elő is adhatja, ahogyan most már ők is megtapasztalták.

Az olvasás egy élmény, amelynek eseménye elkísér az adott történet világába, és a fantáziánkat folyton bővíti. Megérted a papírra vetett szavak értelmét. A gondolkodásodat pedig szorgosan alakítja, bizonyos esetekben lassan de biztosan át is formálja. Olvasással csak több lehetsz. Viszont a tartalmas könyvekhez kell az olvasómesterek segítsége. Főleg akik kéznél vannak: pedagógusok, könyvtárosok, de olvasott személyek, mint a rokonok vagy barátok.

 

A sikeres programért köszönet illeti Finta Erika könyvtárost, aki biztosította az előadások gördülékenységét, és természetesen a szívélyes fogadtatásért egyaránt. 

 

Fényképezte: Finta Erika


Borbé Levente,

könyvtáros


2024. szeptember 2., hétfő

ReMeK-e-hírlevél 2024/9. számából

Az Előretolt Helyőrség Íróakadémia új pályázata fiatal írók számára

Új pályázatot hirdetett meg az Előretolt Helyőrség Íróakadémia és az azt működtető Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft (KMTG). A pályázatok benyújtásának határideje 2024. szeptember 15., vasárnap éjfél.

Az Előretolt Helyőrség Íróakadémia 2024-ben pályakezdő szépíró kategóriában tett közzé pályázati felhívást. Ebben az évben 10 (tíz) alkotó részesülhet jelentős szakmai, valamint a későbbiekben anyagi támogatásban.

Olyan, 18-25 év közötti tollforgató tehetségek jelentkezését várják, akik még nem rendelkeznek önálló szépirodalmi kötettel, de már fel tudnak mutatni tehetségüket bizonyító írásműveket, és úgy érzik: alkotói pályájuk kibontakozását elősegítheti az Előretolt Helyőrség Íróakadémia oktatóinak iránymutatása, szakmai tapasztalata, egy alkotói közösséghez való tartozás, a pályakezdés nehézségeinek áthidalásához nyújtott szakmai, szellemi és anyagi támogatás.

Az íróakadémiai képzés időtartama 3 tanév. A képzés első tanévében a KMTG a pályázat nyerteseinek egyedülálló tanulási és továbbképzési lehetőségeket kínál jeles írók irányításával, továbbá a pályázat nyertesei korszerű önmenedzselési módszereket sajátíthatnak el. A képzés második tanévétől, azaz a 2025/26-os tanévtől kezdődően a pályázat nyerteseinek a KMTG 1 tanévre szóló, havi nettó 100 000 Ft művészeti tanulmányi ösztöndíjat ítél oda. Amennyiben a hallgató teljesíti az Íróakadémia szakmai elvárásait, a KMTG további 1 évvel meghosszabbítja az ösztöndíjat.

A KMTG közreműködik továbbá a szerzők arra érdemes műveinek megjelentetésében, közönségtalálkozók és szakmai rendezvények szervezésében, gondoskodik a médiajelenlétről, valamint elősegíti a szerzők érdekeinek érvényesítését.

Forráshttps://kultura.hu/eloretolt-helyorseg-iroakademia-palyazata-fiatal-irok-szamara/


Ismét vonzó volt a Kertkönyvtár

A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár népszerű nyári programja, a Kertkönyvtár idén augusztus 14-ig várta az érdeklődőket. Babzsákokra, plédekre, párnákra heveredve lehetett olvasni, mesét hallgatni, társasjátékozni, játszani, barátkozni, vagy csak megpihenni a könyvtár sarkánál lévő kis kert fenyőfája alatt. A hallgatóság nagyrésze visszatérő könyvtárlátogató volt, de sokakat ez a program fogott meg az olvasásnak, és sok, külföldön élő unoka itt kapaszkodott a magyar szóba. A Kertkönyvtár keddtől péntekig 10 és 12 óra között tartott nyitva.

Forrás és a teljes cikk itt: https://szekelyhon.ro/aktualis/nyari-programot-kinal-a-sepsiszentgyorgyi-bod-peter-megyei-konyvtar

 

Újra indul az Aranyfonál családi olvasójáték

Az Aranyfonál családi olvasójáték a Bod Péter Megyei Könyvtár olvasásnépszerűsítő és közösségfejlesztő programja. Olyan családokat szólít meg, akiknek fontos a rendszeres felolvasás, olvasás. Célja, hogy a családi felolvasások, beszélgetések, közös nevetések során minőségi időt töltsenek együtt a családtagok, még szorosabbá váljon a szülő-gyerek kapcsolat, és olvasóvá nevelődjenek a gyerekek.

Az olvasójáték idei olvasmánya Marta Guśniowska Ha lúd, legyen kövér című könyve, amely az élet értelmét a mindennapi, apró dolgokban és a humorban véli megtalálni. A könyvet 7 éven felülieknek ajánlják.

A játékra jelentkező családokat 2024. szeptember 3-án közös találkozóra várják a könyvtárban, amelynek során megkapják a könyvet, ismerkednek, és bevezetik őket Marta Guśniowska lengyel írónő abszurd humorú világába. A történet egy, a gyermekkönyvekben ritkán előforduló témát − szomorúság, kiábrándultság − dolgoz fel, ezért fontosnak tartják a közös kezdést.

Idén nem kapnak házi feladatot a családok, hanem a könyv elolvasása után, az olvasójáték zárómozzanataként október elején egy foglalkozáson közösen megbeszélik és feldolgozzák az olvasottakat.

Forráshttps://www.facebook.com/gyermekkonyvtar.sepsi/posts/917166903792691

 

„A jövő könyvtára”. Magyar könyvtárosok nemzetközi együttműködése – szakmai konferencia Székelyudvarhelyen

2024. augusztus 29-30-án került sor Székelyudvarhelyen „A jövő könyvtára” című nemzetközi szakmai konferenciára, amelyet 2018 óta szerveznek meg évenként, célja intézmények bemutatása, szakmai tevékenységek ismertetése, valamint a könyvtárak előtt álló, jelen- és jövőbeli kihívások megbeszélése mellett a Kárpát-medencei magyar könyvtárosok közötti kapcsolatépítés, kapcsolattartás.

Az idei konferencia aktuális témáinak bemutatását külföldi meghívottak és hazai szakemberek vállalták, így szerepeltek a programban a következő előadások: Könyves véleményvezérek a könyvtárban? Avagy a könyves influenszerek és a közkönyvtárak olvasásnépszerűsítő tevékenységének lehetséges metszéspontjai (Bujdosóné Dr. Dani Erzsébet, igazgató – Katona József Könyvtár, Kecskemét); Több, mint kép – A silent book közösségi élményt teremtő ereje (Lovas-Szabó Kitti, könyvtáros - a.lapozó meseklub foglalkozásvezetője, Budapest); Lenni vagy nem lenni? Avagy mit vár el a fenntartó a könyvtáraktól? (Bíró Barna-Botond, elnök – Hargita Megye Tanácsa, Csíkszereda); Programming for and with young adults (Merel Kuitert, könyvtáros - Libraries of Noord-Oost Brabant, Hollandia). A gyakorlati foglalkozások közül kiemelendő a Közkönyvtári Börze 2024 (Kovácsné Koreny Ágnes, főigazgató - Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Budapest), illetve a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár programjainak bemutatása (Lázok Klára osztályvezető és Agyagási Hajnal osztályvezető közreműködésével).

Forráshttps://www.udvarhely.ro/esemeny/a-jovo-konyvtara-magyar-konyvtarosok-nemzetkozi-egyuttmukodese-szakmai-konferencia/

Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa itt közöl beszámolót a rendezvényről:

http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2024/08/a-jovo-konyvtara-magyar-konyvtarosok_31.html

 

Nyitott Könyvek Éjszakája Székelyudvarhelyen

2024. augusztus 30-án került sor Székelyudvarhelyen a Nyitott Könyvek Éjszakája rendezvényre, amelynek keretében 19 és 23:30 óra között számos tevékenységet próbálhattak ki az érdeklődők.

A Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár szervezésében sorra kerülő rendezvényen minden érdeklődő korosztály számára programok széles skálájából lehetett választani: irodalmi kincskeresés QR-kóddal, papírszínház, kupola-filmvetítés, foglalkozások, író-olvasó találkozók, családi társasjátékozás.

Forráshttps://www.udvarhely.ro/esemeny/nyitott-konyvek-ejszakaja-2024/

 

Tékaforgatag a marosvásárhelyi Forgatagon

Többnapos rendezvénnyel várta az érdeklődőket a Tékaforgatag a marosvásárhelyi Forgatag keretében: Teleki-séták, könyvudvar, könyvbemutatók és sok-sok izgalmas könyves beszélgetés, gyermekfoglalkozások és háromnapos könyvturkáló várta a forgatagozókat.

2024. augusztus 28. és 31. között egyebek mellett Gyerekek, ruhák, könyvek. Egy grófnő mindennapjai címmel került sor kurátori tárlatvezetésre A grófnő és könyvtára c. kiállítás keretében, Lázok Klárával, a Teleki-Bolyai Téka osztályvezető könyvtárosával, augusztus 29-én pedig Főúri palota, tudományok hajléka címmel a Teleki Téka tereibe tekinthettek be az érdeklődők Bányai Réka könyvtáros vezetésével.

Forráshttps://www.facebook.com/events/863518785191760

 

Az Erdélyi Könyvfaló Olvasójáték szervezői újabb kalandra hívják az iskolásokat

Idén októberben ismét megszervezik az Erdélyi Könyvfaló Olvasójátékot Kolozsváron, a játékra háromfős csapatok jelentkezését várják, regisztrálni 2024. szeptember 9. és 30. között lehet. A regisztrációt követően a csapatok feladatlapot kapnak, amelyet október 6-ig kell kitöltve visszaküldeniük. Ez után, október 14. és 19. között szervezik meg a „nagyjátékot” és író-olvasó találkozókat Kolozsváron.

Az Erdélyi Könyvfaló Olvasójátékot az Ábel Kiadó, a Koinónia Kiadó, a Librológus Kulturális Egyesület, a Talentum Református Iskola és a Cimbora – Kíváncsi diákok lapja szervezi, az Iskola Alapítvány, a Bethlen Gábor Alap, a Communitas Alapítvány, a Kolozs Megyei Tanács és Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának támogatásával, erdélyi pedagógusok partnerségével.

Az ajánlott könyvek korcsoportonként:

II–III–IV. osztály

Ladó Ágota – Székely Sebestyén György: Léghajó a város felett (KoinóniaQuadro)

Nyulász Péter: A fürdők réme (BerGer Kiadó)

Zágoni Balázs: Barni és a lányok (Koinónia)

V–VI. osztály

Mészöly Ágnes: A kazamaták rejtélye (Cerkabella)

Berszán Lídia: Egymásmesék (Koinónia)

VII–VIII. osztály

Berszán Lídia: Egymásmesék (Koinónia)

Mészöly Ágnes: Szabadlábon (Pagony)

IX–XII. osztály

K. Kovács István: Emlékek a katonaládából (Ábel)

Nényei Pál: Az irodalom visszavág Petőfi (Pagony).

Forráshttps://transtelex.ro/kultura/2024/08/09/erdelyi-konyvfalo-olvasojatek-2024

 

Benedek Elek leszármazottai élesztik újra a Székely Truppot

Irodalommal és zenével járják az ország-világot Elek apó családtagjai. Bardócz Orsolya, Sebestyén Aba, Benedek Huszár Botond és Benedek Huszár János – Elek apó leszármazottai – most arra vállalkoztak, hogy száz év elteltével újraélesztik a hagyományt: A Székely Trupp ébredése című zenés-verses estjüket 2024. augusztus 6-án Baróton mutatták be. Terveik szerint szeptember végén, a Magyar Népmese Napján Budapestre is elviszik a produkciót.

A Székely Trupp estjén Benedek Elek szövegei, versei mellett a hajdani trupp tagjainak írásai, megzenésített versei hangzanak el.

Forrás és a teljes cikk itthttps://kultura.hu/benedek-elek-leszarmazottai-elesztik-ujra-a-szekely-truppot/


Könyvbemutató - Erdővidék a magasból is gyönyörű

Erdővidék madárszemmel a címe az erdőfülei Emlékgyár második könyvének. Bár Szőcs Szilárd és Deák András kötete sok mindenben különbözik az elsőtől – amelyben az Erdővidék 100 arca filmsorozatukban elhangzottakat „gyúrták át” olvashatóvá –, mondhatni, ott folytatták, ahol alig másfél éve abbahagyták. Mondhatni, hiszen az új kötet is a hazaszeretetről szól.

A Barót Napok alkalmával bemutatott könyvben nem csak a szűkebb értelemben vett Erdővidék – Barót, BibarcfalvaBodosKöpec, Miklósvár, Felsőrákos, Bardoc, Erdőfüle, Székelyszáldobos, Olasztelek, Vargyas, Nagybacon, Kisbacon, MagyarhermánySzárazajtaNagyajtaKözépajta és Bölön – szépsége válik láthatóvá a szerzők által készített drónfelvételeknek hála, hanem Ágostonfalva, Ürmös, Apáca, Zalánpatak, Uzonkafürdő, sőt, a Vargyas-szoros is. Nemcsak a képekből, hanem a szövegből is kiviláglik a lokálpatriotizmus. A szerkesztők ugyanis mindegyik településről felkértek egy-egy ott született, ott rég élő vagy oda kötődő személyt, írjanak arról, nekik miért az adott hely a szívük csücske, számukra miért éppen Erdővidék azon szelete jelenti az világ közepét. És ők írtak jó szívvel, őszintén.

Forrás és a teljes cikk itt: https://www.3szek.ro/load/cikk/168035/erdovidek-a-magasbol-is-gyonyoru-konyvbemutato-baroton

 

Dupla Merítés-díjas Tompa Andrea

Kis jubileumhoz érkezett a Merítés-díj, idén tizedszer adják át a széppróza díjait. Ráadásul idén olyasmi történt, ami eddig még senkinek sem sikerült: a győztes duplázott, 2021 után másodszor nyerte el a zsűri díját. Sőt duplán duplázott, hiszen ez a könyv nyerte el a Közönségdíjat is. Bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez már egyszer sikerült Vida Gábornak is 2018-ban…

A Merítés-díjat a moly.hu közösség tagjai hozták létre 2014-ben abból a célból, hogy egy, az olvasóközönség véleményét tükröző irodalmi díjat szavazzanak meg az év legkiemelkedőbb magyar művének. Első évben még csak széppróza kategóriában osztották ki, aztán ez fokozatosan bővült a líra, az ifjúsági és a gyermekirodalom kategóriával. A díjra az adott naptári évben megjelent, első kiadású magyar művek esélyesek. Nevezési folyamat nincsen, a zsűri maga választja ki a szavazásban részt vevő könyveket, a lehető legnagyobb körből merítve.

A moly.hu felhasználóinak szavazatai alapján a Merítés-díj közönségdíját kapta: Tompa Andrea: Sokszor nem halunk meg

A szavazás teljes végeredményét itt lehet megtekintenihttps://moly.hu/szavazasok/merites-dij-2024-szepproza-kozonsegszavazas.

Forrás és a teljes cikk itthttps://meritesdij.wixsite.com/meritesdij/post/mer%C3%ADt%C3%A9s-d%C3%ADj-2024-sz%C3%A9ppr%C3%B3za-a-gy%C5%91ztesek

 


Kettős könyvbemutató Marosszentgyörgyön

2024. augusztus 7-én került sor a marosszentgyörgyi római katolikus plébánia tanácstermében Baricz Lajos A Szeretet éltet – 133 szonett és Járja át a fény – 128 szonett című köteteinek bemutatójára. A mintegy hetven jelenlévő mellett a rendezvényen megjelentek a falu elöljárói és vezető személyiségei, kulturális szereplői is.

A köteteket Nagy Miklós Kund művészeti író ismertette, aki egyúttal beszélt a kötetek borítóján szereplő képek alkotóiról és a kiállított alkotásokról, Szabó Albert rézdomborműveiről, illetve Bálint Zsigmond fényképeiről. A Szabó Albert készítette magyar Szent Korona, a jogar és az országalma öt éve már a templomban kaptak helyet. Bálint Zsigmond a képek keletkezéséről beszélt a közönségnek.

A műsorvezető szerepét ez alkalommal is Moldovan Irén magyartanár, író látta el, aki már indulásból interaktívvá alakította a közönséget ötletével, körkérdésével: „Mi könnyebb: verset írni, vagy verset értelmezni?”. A felvezetőben elmondta, hogy ezek a könyvek is a gyergyószentmiklósi F&F International kiadónál jelentek meg, a szerző magánkiadványaként.

Forráshttps://nepujsag.ro/articles/kettos-koenyvbemutato-kettos-tarlat-marosszentgyoergyoen

 

Ízig-vérig erdélyiek: Bánffy Miklósról és Kós Károlyról szóló kötetek bemutatója

Bánffy Miklós születésének 150. és Kós Károly születésének 140. évfordulóján jelent meg 2023-ban a Kós-Bánffy, Bánffy-Kós Emlékkönyv, amely a Kolozsvári Magyar Napok idei kiadásán ismét a figyelem középpontjába került.

Szebeni Zsuzsa, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője az esemény bevezetéseként elmondta, hogy a kettős évforduló ellenére sem volt könnyű támogatókat, segítséget találni a kötet megjelenéséhez, nem volt könnyű az elindulás, a megfelelő irány meglelése sem. Épp ezért hálás idősebb Dávid Gyula irodalomtörténésznek, aki segített meghatározni a kötet kereteit, ifjabb Dávid Gyulának – aki szakdolgozata megírásakor kezdett a Bánffy-családdal foglalkozni, ugyanis a bonchidai kastély reneszánszkori történetét tanulmányozta – pedig azért, mert izgalmas, szakszerű építészettörténeti adalékokkal járult hozzá az emlékkönyv megszületéséhez.

A kötetben két, az erdélyi közéletet, kulturális életet meghatározó személyiséget igyekeztek összehozni, és épp ebben volt egy kulcspont a bonchidai Bánffy-kastély, ahol a két személyiség többször találkozott, beszélgetett. Egyik visszatérő témájuk a koronázás volt, ami a kötetben is központi motívum. Szebeni Zsuzsa – Bánffy Miklós életművének kutatója – hozzátette, a kéziratok tanulmányozása közben jött rá, hogy bár Kós Károly Bánffy Miklóst mindig gróf úrnak szólította, tulajdonképpen nagyon közeli barátok voltak, kapcsolatuk a bizalomra épült.

Forrás és a teljes cikk itthttps://kronikaonline.ro/kultura/banffy-miklos-es-kos-karoly-baratsaganak-epizodjai-a-ket-jeles-erdelyi-szemelyisegrol-szolo-kotetet-ismertettek-kolozsvaron

 

A könyv, amit útravalóként kapnak a csíkszeredai diákok

Prigye Kinga, a csíkszeredai Városháza kulturális osztályának vezetője mesélt arról a könyvsorozatról, amit a hagyomány szerint minden évben a frissen végzett csíkszeredai diákoknak ajándékoz a hivatal. Ez a sorozat az Útravaló nevet kapta, az ötlet Ráduly Róbert Kálmántól, Csíkszereda korábbi polgármesterétől származik, a sorozatot Korodi Attila jelenlegi városvezető átvette és tovább éltette.

A sorozat első kötete egy nagytusnádi származású történésznek, Kocsis Lajosnak a munkája, aki egy speciálisan csíki székely vagyonnak, a Csíki Magánjavak történetének több százéves visszatekintését, krónikáját tárja elénk. A sorozat második kötete Tivai Nagy Imre Emlékezés régi csíkiakról című könyve, amely egy évszázaddal ezelőtt a Csíki Lapokban közölt karcolatok, írások gyűjteménye. Fellapozva, minden bizonnyal másképp tekintünk a városra, a térségre, más színben látjuk a Szék útját vagy éppenséggel a több évszázadra visszanyúló örmény–székely barátságot. A sorozat harmadik kötete A halálra ítélt zászlóalj volt, 2010-ben. A könyv három kiadást is megért, ma is ritkaságnak számít, nehéz megtalálni.

Felmerülhet a kérdés, hogy mi alapján dönt egy adott könyv mellett a kiadó. Az osztályvezető elmondása szerint fontos szempont, hogy a szerző vagy alkotása kötődjön Csíkszeredához vagy a vidékhez. „A megjelent tartalmak a szülőföld, a térség múltjának ismereteit kívánja mélyíteni, így többségében helytörténeti, kultúrtörténeti, történelmi témájúak. A kötetek múltunk valamelyik korszakát, vagy annak egy szeletét tárják elénk, segítve a napjainkhoz vezető utunk megértését, a fejlődésünk alakulását, őseink küzdelmeit, örökségük szolgálatát” – fejtette ki Prigye Kinga. Az Útravaló sorozat 2000-2500 példányban jelenik meg minden évben, amelyből átlagosan 1500 darabot kapnak a városban elballagó, magyar szakon végzett középiskolás diákok és egyetemi hallgatók. A maradék példányokat a kiadó székhelyén megvásárolhatják az érdeklődők, illetve protokollcélra használja a csíkszeredai városháza.

Forráshttps://szekelyhon.ro/aktualis/a-konyv-amit-utravalokent-kapnak-a-vegzos-diakok

 

Szerkesztők:

Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com

Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsaniko@gmail.com

Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro

Technikai szerkesztő: Krecht Alpár László (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), alpar@krecht.ro

 

E lapszám felelős szerkesztője: Kovács Eszter.

 

A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető. Megrendelhető a remekehirlevel@gmail.com címen.

 

Környezettudatosságra való nevelés a Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárában... és azon kívül.

  Bárhol lehet környezettudatosságra nevelni a gyermekeket, a családban, az iskolában, de még a könyvtárban is – vallja Kiss László .   A se...