A Magyar Országgyűlés a Kulturális és Innovációs Minisztérium kezdeményezésére 2025-öt Jókai Mór-emlékévvé nyilvánította, tisztelegve a 200 éve született író előtt.
Jókai Mór a 19. századi magyar irodalom egyik legnagyobb alakja, regényíró, újságíró, szerkesztő és politikus.
Jókai Mór (1825. február 18. – 1904. május 5.)
1825-ben született a Komárom vármegyei Révkomáromban (ma Komárno, Szlovákia). Édesapja, Jókai József ügyvéd, édesanyja Pulay Mária. A család az evangélikus hitelvek szerint nevelte. 1848-ban feleségül vette Laborfalvi Rózát, híres színésznőt, akivel élete végéig boldog házasságban élt.
Győrben, Pápán és Kecskeméten tanult, majd a pápai református kollégiumban ismerkedett meg Petőfi Sándorral, aki később egyik legjobb barátja lett. Jogot tanult Komáromban, Pozsonyban és Pesten, de hamarosan az irodalom iránti vonzalma vált meghatározóvá.
1846-ban jelent meg első regénye, a „Hétköznapok”, amely azonnal sikert aratott. Számos regényt írt, amelyek közül kiemelkednek: „Az arany ember”, „A kőszívű ember fiai”, „Egy magyar nábob”, „Kárpáthy Zoltán”. Művei a magyar nemzeti identitás, történelem és romantika témáit járják körül, emellett gazdag, színes prózastílusa kiemeli őt az irodalom nagyjai közül.
A szabadságharc idején aktívan részt vett a politikai életben és újságíróként a forradalom ügyét támogatta. Jókai a kiegyezés után politikai szerepet vállalt, az országgyűlés tagjaként képviselte a nemzeti ügyeket.
1904-ben hunyt el Budapesten. Temetése nemzeti gyász volt, emlékét szobrok, emlékművek és irodalmi rendezvények őrzik.
Fényképezte: Borbé Levente |
Forrás és a teljes cikk itt: https://felvidek.ma/2025/01/04/jokai-mor-emlekev-kezdodott-tisztelegve-a-200-eve-szuletett-iro-elott/
A témához kötődő forrás: https://kronikaonline.ro/kultura/irodalmi-evfordulok-2025-ben-jokai-mor-apaczai-csere-janos-jozsef-attila
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése