2020. február 25., kedd

Biblioterápia közelről

HIÁNYPÓTLÓ KÖNYV SZÜLETIK!


A biblioterápia, vagyis a „könyvek általi, olvasmányok révén történő gyógyítás”, segítés, támogatás magától értetődő, természetes eszközként kapcsolódik a könyvtárosok mindennapi munkájához. Az amerikai könyvtárak szövetsége már 1939-ben a könyvtárosi tevékenységek közé iktatta a biblioterápiát. Magyarországon a 70-es években kezdődött meg a biblioterápiával való megismerkedés.

Ma már többféle, többszintű képzési lehetőség áll az érdeklődők rendelkezésére itthon is, ezek közül csak az egyik a Szentendrén, a Pest Megyei Könyvtárban folyó, Bartos Éva könyvtáros, Horváth Judit pszichológus és Magyarné Fekete Katalin drámajáték szakértő által kidolgozott akkreditált képzés. Ennek alapjaira építve az eltelt két évtized alatt modell értékű komplex biblioterápiás rendszert sikerült kiépíteni. Folyamatosan bővülő koncepcióját, egymásra épülő állomásait kíséri végig a kötet, bemutatva azokat az elméleti és módszertani specialitásokat, melyek miatt szerénytelenség nélkül nevezhető „SZENTENDREI MODELL”-nek ez a történet.

A könyv az Ünnepi Könyvhéten kerül könyvesbolti forgalomba, addig előrendelhető a kiadónál itt:






Jubileumi Kárpát-medencei Könyvtárosok Konferenciája, 2020. május 24-25-én

Kedves Kollégák!

A hagyományoknak megfelelően ismét megrendezzük a Kárpát-medencei Könyvtárosok Konferenciáját Csongrádon, 2020. május 24-25-én.
Az idei év több tekintetben is különleges a rendezvény szempontjából. A Kárpát-medencei együttműködés 20 éve kezdődött, és az IKSZ 15 éve szervezi a rendezvényt Csongrádon.  A Nemzeti Összetartozás éve fontos lehetőség a könyvtárosok számára, hogy a Kárpát-medencei Konferencián hitet tegyen a nemzeti összetartozás gyakorlatának megvalósítására. Kérjük, hogy a szakmai szervezet részéről az aláírásra jogosult vezető lehetőleg mindenképp tisztelje meg szíves részvételével a rendezvényt, ugyanis az együttműködési szerződések ünnepélyes megújítását tervezzük.
Mindezeken túl tovább folytatjuk azt a gyakorlatot, hogy a határon túli magyar könyvtárak tevékenysége, innovációja, jó gyakorlatai, másokat is érintő probléma felvetései bemutatásra kerüljenek. 
Továbbra is fontosnak tartjuk, hogy a konferencia résztvevői megismerkedjenek a szakmai trendekkel, az egyedi és közös pályázatok lehetőségeivel.
 Kérjük visszajelzését a részvételi szándékról, arról, hogy hány fővel számolhatunk. Az Ön által képviselt szervezet részéről 14 főt tudunk fogadni. Amennyiben a felajánlott létszámot nem tudja igénybe venni, akkor szíveskedjék jelezni.
Kérjük a fentiekről március 6-ig visszajelezni szíveskedjenek!
 A részletes program összeállításának határideje március 30, ezért kérjük a javasolt előadások címét és az előadók nevét ezen időpontig elküldeni szíveskedjenek.
 A csongrádi program a szokásnak megfelelően vasárnap délben kezdődik és hétfőn este zárul. A határon túli vendégek részére kérés esetén hétfő estére is tudunk szállást biztosítani. Ezt azonban abban az esetben kérjük megrendelni, ha az illető biztosan marad. Ha megrendelése ellenére nem veszi igénybe valaki, akkor ennek költségét ki kell fizetni.
 A konferenciával kapcsolatban az illesp@csongrad.hu vagy konyvtarkonferencia@csongrad.hu 
illetve a 06/63/483-764, 06/20/457-6477,  telefonszámokon kérhető felvilágosítás.
 Jó munkát, sikeres felkészülést kívánunk!                                                
                      Üdvözlettel:

Ramháb Mária                  Dr. Fodor Péter                             Illés Péter
az IKSZ elnöke                   a Programbizottság elnöke      a Programbizottság titkára


2020. február 24., hétfő

Felolvasómaraton a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolában - 2020

Rendhagyó irodalomóra keretében zajlott idén is a felolvasómaraton iskolánkban. 
Technikai okokból ezúttal két napig tartott, különböző osztályokba vándorolva. A fényképes, versekkel tűzdelt életrajzi bemutatót követően sor került egyéni és közös felolvasásra, szavalásra, éneklésre, megzenésített versek és szavalatok meghallgatására az adott csoporthoz igazítva a szövegeket.

Elhangzott művek: Curriculum vitae (részletek), Gyermekkori emlék (részletek), Csoszogi, az öreg suszter, A cipő, József Attila első verse és levele, Mama, Tiszta szívvel, Születésnapomra, Mikor az uccán átment a kedves, Gyermekké tettél, Kopogtatás nélkül, Ringató, Tedd a kezed, Klárisok, A bánat, Altató, Betlehemi királyok, Kertész leszek, Ordas, A Dunánál, A hetedik, (Csókol Attila), Két hexameter.

Dánél Hajnalka,
könyvtáros

2020. február 21., péntek

Felolvasómaraton a csíkszeredai Joannes Kájoni Szakközépiskolában - 2020



Iskolánk is csatlakozott a Kájoni János Megyei Könyvtár által szervezett 12. Nemzetközi felolvasómaratonhoz. Benedek Elek, Orbán Balázs, Jókai Mór, Arany János, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond, Kányádi Sándor, Tamási Áron, Szabó Magda, Petőfi Sándor, Radnóti Miklós művei után 2020. február 18-án József Attila alkotásaiból olvastunk, születésének 115. évfordulója alkalmából. Rendezvényünk helyszíne az iskola multimédia terme volt.

Résztvettek: IX.A, IX.B, IX.C, IX.E, X.A, X.C, XI.B, XI.C, XI.D, XI.F, XII.B osztályok, Bodó Beáta, Darvas Gyöngyi tanárok és jómagam. A felolvasók létszáma 250 körül volt, reggel 8-tól délután 14 óráig olvastunk.

Szervezők: Bódó Beáta, Lestyán Csilla - magyar szakos tanárnők és Kovács Edit - könyvtáros.


A felolvasás kezdetén néhány szóban bemutatta a felolvasómaraton lényegét, célját, Bodó Beáta tanárnő.
József Attila életével és munkásságával kapcsolatos érdekességeket ismertetett. A tanulók József Attila költeményeiből olvastak tetszés szerint, és mindenki kapott a megyei könyvtár által készített nyomtatott könyvjelzőből.

A felolvasást néha megszakítottuk és meghallgattuk a költő néhány megzenésített versét a Szélkiáltó együttestől Áldalak búval, vígalommal; Csík zenekartól Születésnapomra; Csutak István - Medvetánc (1976), stb.
Kovács Edit
könyvtáros


Felolvasómaraton a csíkszeredai Nagy Imre Iskolában - 2020


Az idén is akárcsak az elmúlt években, örömmel válaszoltunk a Kájoni János Megyei Könyvtár felkérésére a 2020-as Felolvasómaratonon való részvételre.
 Ebben az évben, jóval többen kapcsolódtak be a közös olvasásba. Reggel minden osztályt a táblára kifüggesztett József Attila vers várta, így minden tanuló verssel indíthatta a napot. A tanáriban pedig egy kosár költemény fogadta a pedagógusokat, akik egész nap csemegézhettek a szebbnél szebb gondolatokból.
 A délelőtt folyamán az iskola könyvtárában óránként I-IV osztályoknak tartottunk foglalkozásokat, ahol a felolvasómaraton eredetéről, történetéről, céljáról meséltem amit József Attila életének PPT bemutatója követett, majd egyéni és csoportos versolvasás , szavalás. 
Nem maradtak el az animációs és a zenés feldolgozások sem, amit nagy érdeklődéssel követtek a gyerekek. Hogy átment, átjött az üzenet amit József Attila verseibe közöl, mi sem bizonyítja jobban mint annyi ártatlan arcocskára kiült érzelem, hiszen volt itt ringatózás, dalolás és nem kevés könny meg csillogó szemecske. 
Voltak osztályok, akik az osztályteremben tartották meg a foglalkozást, az ott készített illusztrációkat a könyvtárban is kiállítottuk.
Köszönjük a részvételt a II. A, II. D, III.C, I.B, IV.C osztályoknak és minden Nagy Imrés tanulónak és pedagógusnak, akik valamilyen formában csatlakoztak a közös olvasáshoz.
Bölöny Melinda,
könyvtáros

József Attila Nemzetközi felolvasómaraton a Puskás Tivadar Szakközépiskolában

Iskolánk diákjai már 6. alkalommal olvasnak fel e rendezvénysorozat alkalmából. Az idén a magyar irodalom egyik neves költője, József Attila (1905-1937) alkotásait szólaltatták meg a résztvevők, születésének 115. évfordulója alkalmából.
A IX. A, IX. B, XI. A, XI. B líceumi, a IX. E, IX. G, XI. B szakiskolás és a XII. A speciális osztályokból 80 diák és (tanár) olvasott fel.
Török Júlia,
könyvtáros


Felolvasómaraton a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban - 2020



A Székely Mikó Kollégium diákjai is csatlakoztak a Kájoni János Megyei Könyvtár által szervezett XII. Nemzetközi felolvasómaratonhoz.


200 mikós diák (és tanár) olvasott fel József Attila műveiből könyvből, telefonból, vagy a kivetítő vászonról. 

Több megzenésített verset is meghallgattunk, mint pl: Tedd a kezed..., Tudod, hogy nincs bocsánat, A hetedik, Kertész leszek, Altató, Óda stb.
 
Forreiter Csilla,
könyvtáros

Környezettudatosságra való nevelés a Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárában... és azon kívül.

  Bárhol lehet környezettudatosságra nevelni a gyermekeket, a családban, az iskolában, de még a könyvtárban is – vallja Kiss László .   A se...