2020. november 24., kedd

Az erdélyi magyar iskolai könyvtárosok költözése az online térben

Balszerencsénkre, az általam készített, jól működő yahoo-groups csoportunk 2020 december 15-én beadja kulcsot. A kollégákkal való közös beszélgetések, csettelések és levelezések után úgy döntöttünk, hogy új helyet keresünk magunknak a világhálón. A költözés nem járt baj nélkül, de mostanra már kitisztult az ég. Újra fent vagyunk a facebook-on Erdélyi magyar iskolai könyvtárosok néven. Egyelőre privátban futunk. A „honfoglalás” utáni közösség folyamatosan nő. Ugyanúgy, mint nemrégiben létrehozott messenger csoportunkban. A kettő annyiban különbözik egymástól, hogy a Facebook csoport inkább a hasznos könyvtárosi információkat, beszámolókat, linkeket, könyvajánlókat stb, tartalmazza, míg a messengeren lehet ötletelni, szakmai kérdéseket érintő kérdéseket feltenni, összajöveteleket szervezni, valamint a problémákat megbeszélni, tisztázni. A feliratkozók folyamatos gyarapodása arra enged kövekeztetni, hogy érdemes megosztani ötleteinket, gondolatainkat, jó szakmázni, hiszen szükségünk van egymás tapasztalataira.


Eme oldalak azért is megfelelőbbek, mint elődeik, mert jobban rá vannak kattanva az emberek. Így időben hamarabb jön a segítség, mint eddig a szakmai problémák orvoslására.


Borbé Levente,

a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa

 

 

2020. november 8., vasárnap

Monoki díj -2020

 2020-as Monoki István könyvtárosi díjra a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének tagjai az idén három (3) személyt javasoltak, akikre online lehetett szavazni. A szavazatok alapján az elismerést Bedő Melinda, a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár szakirányítója nyerte el, amelyet a rendkívüli helyzet miatt (halasztásokkal) november hetedikén, az EMKE éves közgyűlésén, zárt körben adtak át Kolozsvárott.



Bedő Melinda a modern könyvtári infrastruktúra megteremtésében elért eredményeiért, könyvtárosképzés, közösségépítés és kistelepülési könyvtárfejlesztés terén végzett odaadó munkájáért kapta az elismerő díjat.


A másik két javasolt személy: Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárpedagógusa, valamint Szabó Károly a székelyudvarhelyi Nyírő József Városi Könyvtár Látvány- és Hangzóanyag Tárának vezetője.



2020. november 6., péntek

Online szakmai gyűlés Hargita megyében

 2020. november harmadikán, kedden, 12 órai kezdettel a Hargita megyei iskolai könyvtárosok online gyűlést tartottak.

A köszöntőbeszéd után Borbé Levente, a gyűlés szervezője rövid ismertetőt tartott az iskolai könyvtárosok jelenlegi helyzetéről. A résztvevők elmondták, hogy éppen mivel foglalkoznak, beleértve a nem könyvtárosi jellegű tevékenységeket is.

Bölöni Melinda, a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola könyvtárosa elmondta, hogy az iskolájukban egy jó ideje felújítás zajlik. A könyvtár új termet kapott. Ő már költözhet vissza, viszont a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskolában, ahol Molnár Gyula a könyvtáros, még folynak a munkálatok.

Tanév eleji tevékenységnek számított a tankönyvezés, amelynek a kivitelezése eléggé meg volt nehezítve.

A felvetődő problémák mind arra utaltak, hogy a könyvtárosoknak szükséges egymással tartaniuk a kapcsolatot, hogy hasznossá válhasson tevékenységük az iskola pedagógusaival és diákjaival. Így is segíthetnek a jelenlegi online oktatás gördülékeny lefolyásában.

Ezt követően Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa összefoglalta az október 16-17.-én tartott háromszéki könyvtárosoknak és könyvtárral foglalkozó pedagógusoknak szóló továbbképző anyagát, ami a könyvtárosok világhálón történő aktivitásáról szólt. A jelenlévők betekintést kaptak a következetes keresési módszerekről, az anyaggyűjtésen keresztül a szelektálásig. Szó esett az ezt követő didaktikai online csomag praktikus összeállításáról, valamint hasznáról.

Bővebben: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2020/10/online-iskolai-konyvtari-barangolas.html

Összegzésképpen, a megbeszélés végén a résztvevők hozzátették online ajánlataikat, amelyeket a tanításban is lehet alkalmazni:

- Hatos Melinda, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium könyvtárosa többek között az Olvass többet! határtalanul – magyarul oldalt javasolta (a facebook-on is elérhető), ahol számos kortárs vagy ajánlott háziolvasmány is megtalálható.

- Egyed Daniela, a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceum könyvtárosa beszámolt a diákok online tevékenységéről. Itt az egyik jól bevált megoldás a művek bemutatása, amelyeket a diákok, hogy mindenki sorra tudjon kerülni, párosával is bemutathatnak.

- Végezetül Barabás Zója, a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolától, Kosztolányi Dezsőnek az olvasás jövőjéről szóló elgondolkoztató írását adta ajándékul nekünk.

Itt lehet olvasni: https://folyoiratok.oh.gov.hu/konyv-es-neveles/kosztolanyi-dezso-az-olvasas-jovojerol

A megbeszélés azzal a gondolattal zárult, hogy bőven van könyvtárosi munkánk amivel foglalkozzunk. A kérdés az, hogy mennyi valósítható meg belőlük az egyéb tevékenységek mellett.

A munkám technikai részét Kovács Zsuzsa csíkszeredai fizika-informatika tanár segítette.



Résztvevők névsora:

  • Barabás Zója - Móra Ferenc Általános Iskola, Székelyudvarhely

  • Borbé Levente Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

  • Botorok Ildikó - Eötvös József Szakközépiska, Székelyudvarhely

  • Bölöny Melinda – Nagy Imre Általános Iskola, Csíkszereda

  • Dánél Hajnalka – Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda

  • Deák Enikő - Palló Imre Művészeti Líceum, Székelyudvarhely

  • Dunkler Réka Kinga - Bethlen Gábor Általános Iskola, Székelyudvarhely

  • Egyed Daniela – Nagy István Művészeti Líceum, Csíkszereda

  • Gábor Emilia Mártonffy György Általános Iskola, Csíkkarcfalva

  • Hatos Melinda – Orbán Balázs Gimnázium, Székelykeresztúr

  • Kántor Ágnes – Petőfi Sándor Általános Iskola, Székelykeresztúr

  • Marossy Enikő – Székelyudvarhely, Bányai János Szakközépiskola

  • Molnár Gyula – Kós Károly Szakközépiskola, Csíkszereda

  • Székely Edit – Márton Áron Általános Iskola, Csíkszentdomokos

Borbé Levente,

a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa


2020. november 4., szerda

ISKOLAI KÖNYVTÁRI VILÁGHÓNAP a régi csíki Főgimnáziumban

  A 2020-as iskolai könyvtárosi világhónapi rendezvényeimet a gimnáziumban munkálkodó neves tanárok, tanítók, valamint diákok népszerűsítésének szenteltem. A paletta nagy. Igyekeztem kiválasztani a legreprezentatívabb egyéniségeket, akik nagyot alkottak a kultúra valamely területén.

Könyvtártörténeti és könyvtárismereti órák

Az idén a rendkívüli helyzet miatt jómagam kértem engedélyt az osztályfőnököktől, hogy beszélgethessek a fent említett téma, valamint könyvtártörténet és iskolatörténet kapcsán az újonnan érkezett diákokkal. Ahol nem sikerült megtartani az előadást, azoknak az osztályoknak az anyagot elküldtem online.

A könyvtárismeret órákon igyekeztem bemutatni a jelenlegi könyvtárat is. Ezeken az ismertetőkön partnerek voltak: Markó Ilona magyar nyelv- és irodalomtanár, valamint a IX.-es osztályfőnökök: Herța Enikő, Nagy Veronka, Borsodi László, Tóth Zita, Csapó Hajnalka és Máthé Emőke.

Rendezvények és előadások

Az idén a rendkívüli helyzet miatt a kiállítást is a könyvtár előtti, üveggel borított asztalon lehetett megvalósítani. Természetesen a gimnáziumunkban tanító és tevékenykedő illusztris személyiségekből válogatott portrékat használtam fel, amelynek a Nagyjaink – jeles személyek a gimnáziumban címet adtam.

Bővebben: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2020/09/nagyjaink.html

Biblioterápiai tevékenységet folytattam Amit az ősz adott nekem címmel:

Bővebben: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2020/10/amit-az-osz-adott-nekem.html

Október 16-17. között a sepsiszentgyörgyi Csutak Vilmos Pedagógusok Háza módszertanos könyvtárosának köszönhetően Az iskolai könyvtárosok online tevékenysége címen képzést tartottam a háromszéki (Kovászna megyei) könyvtárosoknak és könyvtárfelelősöknek.

Bővebben: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2020/10/online-iskolai-konyvtari-barangolas.html

Mivel más komolyabb tevékenységre nem nyílt lehetőség, kollégáimmal online szakmai beszélgetéseket folytattunk a jelenlegi állapotunk és a könyvtárosi munka mostani helyzetéről a megyei, a hazai és a magyarországi könyvtárosokkal. A beszélgetések során a kölcsönös tapasztalatcsere gördülékenyebbé tette munkánkat a világhálón. Egymás segítése otthonosabb mozgásteret biztosított az online térben, amelyet a későbbiekben is fel tudunk használni.

Borbé Levente,

a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium könyvtárosa

 

 

2020. november 3., kedd

ReMeK-e-hírlevél 2020/11. számából

Meghirdették a Gyurkovics Tibor vers- és prózamondó versenyt
A magyarság legkiválóbb versmondóit, verséneklőit kívánja felkutatni a Gyurkovics Tibor Kárpát-medencei vers- és prózamondó, illetve verséneklő verseny, amelyre november 1-jétől nevezhetnek az érdeklődők.
A verseny elődöntőit a 2021. február 1. és május 31. közötti időszakban rendezik meg Pécsen, Nagykanizsán, Győrben, Veszprémben, Debrecenben, Szegeden, Budapesten, Kolozsváron, Zentán, Révkomáromban és Ungváron.
Nevezni vers- és prózamondás kategóriában Gyurkovics Tibor egy választott versével, prózájával és egy másik magyar szerző versével vagy prózai művével lehet.
Énekelt vers kategóriában szintén Gyurkovics Tibor és egy további magyar költő megzenésített versével nevezhetnek szólisták és legfeljebb ötfős zenekarok. Ebben a kategóriában 16 éves kortól lehet jelentkezni, míg a vers- és prózamondás kategóriában az ifjúsági korcsoport a 15-24 éveseket, a felnőtt korcsoport pedig az ennél idősebbeket várja, felső korhatár nélkül.
A produkciók hossza nem haladhatja meg a nyolc percet.
A versenyfelhívás és a jelentkezési lap a www.honvedkaszino.hu honlapról, illetve a rendezvény Facebook-oldaláról tölthető le.
Forrás: https://kultura.hu/meghirdettek-a-gyurkovics-tibor-vers-es-prozamondo-versenyt/

A Világ Könyvfővárosa lehet Budapest
Megpályázza Budapest a 2023-as Világ Könyvfővárosa címet – közölte a Főpolgármesteri Hivatal. Közleményükben emlékeztetnek arra, hogy az Egyesült Nemzetek Szövetségének kulturális világszervezete, az UNESCO 2001 óta minden évben pályázati úton választ ki egy-egy várost, amely áprilistól márciusig, egy teljes éven át viselheti a címet.
Az utolsó két európai könyvfőváros Wrocław (2016) és Athén (2018) volt, 2020 könyvfővárosa Kuala Lumpur, 2021-ben pedig Tbiliszi lesz.
Forrás: https://www..3szek.ro/load/cikk/136609/a-vilag-konyvfovarosa-lehet-budapest

Sokszínű Székelyföld! - Háromszék: Otthon az irodalomban
Az idei Székelyföld Napok alkalmával kisfilm is készült, amelyben háromszéki írók, költők vallomásai hangzanak el.
Megtekinthető itt: https://www.facebook.com/szekelyfoldnapok/videos/364751137901705
Könyvkaland - 2020
Kalandos őszi olvasójátékra hívja a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár és a Bod Péter Könyvtártámogató Egyesület a háromszéki és Brassó megyei gimnáziumi osztályok tanulóit.
Az online vetélkedőn 2020. október 20. és december 10. között háromtagú, 5–6. és 6–7. osztályos csapatok vehetnek részt. A háromfordulósra tervezett vetélkedő első két fordulója a könyvtár honlapján elérhető feladatlapok megoldásából áll, ezt egy kreatív döntő követi.
Jelentkezni 2020. november 3-ig, az első feladatlap megoldásainak beküldésével lehet e-mailen, a konyvkaland58@gmail.com címen.
A vetélkedőt két kategóriában hirdetik meg: 5–6. és 7–8. osztályos, háromszéki és Brassó megyei diákoknak. Háromfős csapatok vehetnek részt. A vetélkedő két írásos fordulóból (feladatlapból) és egy döntőből áll. A feladatlapok és a vonatkozó könyvészet a honlapról tölthető le 2020. október 20-tól. A feladatlapokat kéthetente teszik közzé. A beküldési határidőt és címet mindig a feladatlap végén közlik. A megoldások pontszámai összeadódnak, az élen végző csapatok jutnak be a döntőbe. Az eredményesen szereplő csapatok könyvjutalomban részesülnek. A megoldásokat kizárólag e-mailen, a konyvkaland58@gmail.com címre várják, a „Tárgy/Subject” rovatban feltüntetve: „Könyvkaland 2020”. A válaszokat számítógépen szerkesztett formában (pl. Wordban) és kézzel írva is elfogadják. A kézzel írottakról jó minőségű fotót kérnek. Beküldéskor jelezni kell minden alkalommal a következőket is: a csapat neve, származási helye (település iskola), tagjainak neve és osztálya, a csapatot összeállító / vezető tanár neve, elérhetősége.
Forrás és további részletek itt: http://kmkt.ro/konyvkaland-2020

Székelyföldi népviseletek Haáz Ferenc Rezső képein – kiállítás és előadás
Haáz Ferenc Rezső etnográfusnak, képzőművésznek, múzemalapítónak a székelyföldi népviseletről készített rajzait és akvarelljeit bemutató kiállítás nyílt a XI.. Székelyföld Napok programsorozatának keretében, a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban, 2020. október 14-én. A népviselet csodálatos sokszínűségét felmutató kiállítást a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont hozta létre. Az esemény keretében Kisné Portik Irén gyergyószentmiklósi néprajzkutató a székely népviseletről tartott vetítéssel kísért előadást. P. Buzogány Árpád művelődésszervező röviden ismertette a kiállítást: Haáz Rezső, a nevét viselő székelyudvarhelyi múzeum alapítója, 1932-ben készítette a viseleteket ábrázoló sorozatot, amelyet több alkalommal is bemutatott Székelyudvarhelyen. 2016-ban a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont képeslapsorozatként is kiadta az akvarelleket. A rajzok a Haáz Ferenc Rezső örökösei, a Haáz Rezső Múzeum, valamint a képeket feldolgozó és nyomtatásra előkészítő Balázs Ödön tulajdonát képezik. A kiállításon a homoródalmási, felsőrákosi, peteki, székelymuzsnai, kecseti, gyulakutai-siklódi, kisfaludi, lövétei, lövéri román, bátosi szász, gyergyóvidéki, csíkvidéki, gyimesfelsőloki női és férfiviselet látható.
Kisné Portik Irén rendkívül adatgazdag előadásában összehasonlította az egyes tájegységek viseletét, főként Udvarhely vidékének népviseleti sajátosságait mutatta be, vetített képekkel illusztrálva a női és férfi viselet hagyományos darabjainak jellegzetességeit, elkészítésük technikáit. A kiállított rajzok – 16 nagyméretű pannón – jelenleg a csíkszeredai megyei könytár épületének földszinti ablakaiban láthatók, így a járókelők az utcáról is megcsodálhatják őket.
Sajtóvisszhang: https://hargitanepe.eu/szekelyfoldi-nepviseletek-haaz-rezso-kepein/
Forrás: http://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/900/szekelyfoldi-nepviseletek-haaz-ferenc-rezso-

Kájoni János, az erdélyi kultúra jelképes személyisége – könyvtárközi csereprogram
A Kájoni János Megyei Könyvtár a Joannes Kájoni 390 emlékév 2020-as eseményeinek sorában olyan programokat is szervezett, amelyek célja a megye határain kívül megismertetni névadója ma is időszerű életművét. A Kájoni János Megyei Könyvtár mellett működő „Pro Libris" Könyvtári Egyesület sikeres pályázata révén valósulhatott meg egy könyvtárközi kulturális csereprogram a Beszterce-Naszód Megyei George Coşbuc Könyvtárral együttműködésben, a Communitas Alapítvány és Hargita Megye Tanácsának támogatásával. A Kájoni-emlékév kiváló alkalmat nyújtott a két megyei könyvtár együttműködésére, mivel a jeles személyiség életrajza mindkét megyéhez kötődik. A könyvtári csereprogramok 2020 szeptemberében kezdődtek, és a XI. Székelyföld Napok alatt is folytatódtak. Szeptember 29-én a Beszterce-Naszód megyei könyvtár küldöttsége vett részt szakmai-kulturális találkozón a csíkszeredai megyei könyvtárban, ahol Kájoni János életének, munkásságának csíki vonatkozásaival ismerkedtek. Közösen ellátogattak a Csíki Székely Múzeumba is. Október 15-én Besztercén folytatódott a program, a Kájoni János Megyei Könyvtár munkatársai a George Coşbuc Megyei Könyvtár által szervezett kulturális-szakmai találkozón vettek részt. A program részeként a csíkszeredai megyei könyvtár munkatársai online kvízvetélkedőt szerveztek Beszterce-Naszód megyei diákoknak, a Kahoot és a Zoom szoftverek használatával, a kvízkérdések Kájoni János munkásságához kapcsolódtak. A csíkszeredai könyvtár a besztercei magyar szórvány közösségekhez magyar nyelvű kiadványokat juttatott el, valamint a Kájoni János munkásságát bemutató kétnyelvű könyvjelzősorozatot. A könyvtári együttműködéséről a besztercei napilap, a Răsunetul is beszámolt (http://www.rasunetul.ro/anul-memorial-ioan-).
Forrás: http://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/895/kajoni-janos-az-erdelyi-kultura-jelkepes-
http://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/901/kozos-ertekeink-menten---konyvtarkozi-
 
Márai Sándorról szóló online irodalmi vetélkedőt tartottak a gyergyószentmiklósi középiskolásoknak
A Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár ezúttal 9-12.-es diákoknak hirdetett irodalmi vetélkedőt Márai Sándor emlékére. A jelenlegi helyzetre való tekintettel online kérdőívet kellett kitölteniük a versenyzőknek, akik közül a legjobbakat 2020. október 23-án értékes könyvcsomaggal jutalmazták.
„A világ bennem is történik, nem csak térben és időben” elnevezéssel azokat a középiskolás diákokat szólította meg a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár, akik szeretik a kihívásokat, a szépirodalmat, és szívesen böngésznek az interneten. Ehhez a jelenlegi helyzetben szükség volt a kulturális és tanintézmények, a magyarszakos tanárok segítségére is, hogy ismertessék ezt a vetélkedőt a tanulókkal – mondta el a kezdeményezés kapcsán Csergő Aliz programfelelős, a könyvtár munkatársa.
Az október 12. és 22. között lezajlott irodalmi vetélkedő teljesen online történt, a diákoknak 23 kérdésre kellett válaszolniuk, bejelölve a megadott három lehetőségből azt, ami szerintük helyes. A kérdések a 120 éve született Márai Sándor életével, az 1956-os forradalomhoz való kötődésével, műveivel kapcsolatosak voltak. „Az irodalmi online vetélkedő célja elsősorban nem az ismeretfelmérés volt, hiszen Márai Sándor művei nem szerepelnek a magyar érettségi tételek között, hanem az ismeretszerzés és tudásgyarapítás” – emelte ki a programfelelős.
Forrás: https://szekelyhon.ro/aktualis/marai-sandorrol-szolo-online-irodalmi-vetelkedot-tartanak-
 

Három az egyben történetíró játék Kézdivásárhelyen
2020. november 2. és 30. között a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár játszani hívja a 10-100 éves korosztályt!
A játék lényege, hogy egy történetet 3 szó alapján 3 személy fog megírni. Aki megkezdi a történetet, nem tudja, ki fogja folytatni, illetve ki fogja befejezni. Aki folytatja a történetet, nem tudja, ki kezdte el, illetve ki fejezi be. Aki befejezi a történetet, nem tudja, ki kezdte el, és ki folytatta. Mikuláskor derül ki, hogyan alakultak a történetek!
A legjobb történetek íróinak a Mikulás ajándékokat hoz a Báró Wesselényi Miklós Könyvtárba, amelyeket személyesen kell átvenni!
A játék menete:
- Válassz ki egy borítékot, amelyben 3 szó van vagy egy megkezdett történet!
- Találj ki egy történetet a megadott 3 szó alapján, írd le az első 10-15 mondatát, adj címet a történetnek, és küldd el a könyvtárba 3 napon belül!
- Ha már el van indítva egy történet, folytasd 10-15 mondattal, vagy fejezd be szintén 10-15 mondattal, és küldd el a könyvtárba 3 napon belül. Mindhárom résznek tartalmaznia kell a 3 megadott szót!
- A borítékokat a tárgyszavakkal, illetve a megkezdett történettel, kérésre elküldjük facebook-üzenetben, emailben, vagy személyesen átvehetők a könyvtárban!
- A történetet el lehet küldeni facebook-üzenetben (a Kézdivásárhelyi könyvtárszimpatizánsok oldalnak), emailben (bibl.tg.sec@gmail.com), vagy behozható személyesen a könyvtárba!
Érdeklődni lehet telefonon (0787-796475), facebook-üzenetben, emailben vagy személyesen a könyvtárban.
Forrás: https://www.facebook.com/kezdikonyvtar/
 

Új Hét: alapításának 50. évfordulóján újjászületik a legendás bukaresti folyóirat, A Hét
Az egykori kiváló szellemi műhely, A Hét alapításának 50. évfordulója az emlékezés és a jövőbe tekintés napja volt: Ágoston Hugó, a régi lap alapító főmunkatársa elindította az Új Hetet.
Ötven évvel ezelőtt, 1970. október 23-án jelent meg először A Hét, amely évtizedeken keresztül meghatározó közszolgálati fórumként és szellemi műhelyként működött. „Értéket közvetített, értéket jelentett mind a kor közéletében, mind a hazai magyar nyelvű sajtó történetében. Külső munkatársainak száma meghaladta a 2100-at. Megszólaltatta a hazai magyar humán és tudományos értelmiség legnevesebbjeit” – írja az Új Hét portálon Ágoston Hugó.
A főszerkesztő, főszerkesztő-helyettes, olvasószerkesztő és „cenzor” egyszemélyben nem más, mint Ágoston Hugó, aki arra kéri az olvasókat, hogy barátkozzanak az Új Héttel, olvassák el az eddig feltöltött tartalmakat, és kísérjék figyelemmel az október 26-tól naponta frissülő portált.
Forrás és a teljes cikk itt: https://multikult.transindex.ro/?cikk=28696&uj_het_alapitasanak_50.

Online szervezik az idei marosvásárhelyi könyvvásárt is
Online térbe kényszerült az idei, 2020. november 12. és 15. között zajló Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár – jelentették be a rendezvény szervezői. Közleményükből kiderül, az idei könyves szemle mottója az Otthon vagy, amely még a koronavírus-járvány előtt született, arra utalva, hogy mindenki, aki részt vesz a vásáron, otthon érzi magát. „Ezt a mottót a szójáték lehetőségével élve most másképp kell értelmeznünk, mindenki otthonról a vásárban érezheti magát” – hangzott el. A szervezők arra törekednek, hogy lehetőséget teremtsenek mind a könyvkiadóknak, mind pedig az olvasóknak a virtuális találkozásra, ami ha csak részben is, de pótolni tudja azt az egyediséget, amit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár az elmúlt két évtizedben jelentett.
Az erdélyi magyar írókról és könyvkiadásról szóló programok a maguk teljességében online, élőben lesznek követhetők a vásár Facebook-oldalán. A könyvvásár honlapján az erdélyi kiadók újdonságaiba pillanthatnak bele, valamint elérhetik a kiadók online boltjait, ahonnan a tervek szerint vásári jellegű kedvezménnyel vásárolhatják meg a kiadványokat. „Azt szeretnénk, ha idén is minél többen vásárolnának könyvet, amit biztonságos körülmények között házhoz szállíttatnak a kiadók, hisz az olvasás eddig is otthon történt. Ennek érdekében erdélyi írókat, jeles személyiségeket kértünk fel, hogy népszerűsítsék az erdélyi szerzőket, kiadókat és könyveiket.” – mutatott rá Szepessy Előd, a társszervező Marosvásárhelyi Kulturális Központ elnöke.
A vásár szervezői idén sem feledkeztek meg a fiatal olvasókról, a gyerekekről. „A nagysikerű Olvasd el, és játssz velünk! olvasóvetélkedőnk részben online zajlik, így fel sem merült az, hogy idén elmaradjon.” – mondta Makkai Kinga, a könyvvásár gyerekprogramjainak szervezője.
Forrás és a teljes cikk itt: https://multikult.transindex.ro/?hir=11628&online_szervezik
 

Átadták a Székelyföld folyóirat idei díjait
Székelyföld-díjat vehetett át 2020. október 2-án, a rangos csíkszeredai folyóirat szerkesztőségében, Halász Péter néprajzkutató, valamint Szonda Szabolcs költő, műfordító, Szabó Gyula Emlékdíjat kapott Ádám Szilamér író, kritikus, az idei Székely Bicskarend Díjban pedig Száraz Miklós György író részesült. A 23. alkalommal átadott díjakat a lap azon állandó szerzői között osztják ki, akik az elmúlt évben is publikáltak a Székelyföldben – emelte ki a díjátadó ünnepségen Zsidó Ferenc augusztusban kinevezett főszerkesztő. „Ez is jelzi azt a kezdetektől felvállalt koncepciót, hogy gesztus-értékkel jutalmazzuk azokat a szerzőket, akik közelebb állnak a laphoz, akik idén is hozzájárultak írásaikkal a lap színvonalának emeléséhez” – mondta el a főszerkesztő.
Forrás és a teljes cikk itt: https://www.maszol.ro/index.php/kultura/132896-atadtak-a-
 

Megjelent a Székelyföld októberi száma
A csíkszeredai Székelyföld folyóirat októberi lapszámában versek olvashatók Báthori Csabától, Fehér Imolától, Fellinger Károlytól, Ferencz Imrétől, Nyilas Attilától, Szabó Dáriótól, Tomos Hajnaltól, Vasas Tamástól. Prózát közöl Murányi Sándor Olivér, Patak Márta, Száraz Miklós György, Vári Attila, Zsidó Ferenc.
A tanulmány rovatban Kabdebó Lóránt Kinde Annamária poétikájáról közöl elemzést, a csángó kultúrával foglalkozó Kelet Népe rovatban Veres Stelian Idegen nyelven gyóntat papunk, idegen nyelven prédikál címmel ír a csángók hitéletéről. A történelem rovatban Kolumbán-Antal József 1166 – Bizánc támadása Erdély ellen? című írása olvasható, az oral history anyagokkal foglalkozó Ujjlenyomat rovatban Dimény János első világháborús visszaemlékezéseit teszi közzé dr. Nagy Lajos.
A könyvszemlében Payer Imre Várady Szabolcs: De mennyire című könyvéről ír kritikát, Fekete J. József Balázs Attila: Magyarfauszt; Bánki Éva: Összetört idő, Bödőcs Tibor: Meg se kínáltak, Háy János: Kik vagytok ti? című könyveiről készít körképet; Ádám Szilamér Fehér Boldizsár: Vak majom című könyvéről értekezik, Biró Mónika Anita Nagy Lóránt: A nyakleves antológiája című kötetéről, Máriás József Cseke Gábor újabb köteteiről, Lőrinczi Dénes pedig az El a hontalanságba… Az 1916-os román betörés az unitárius egyházi forrásokban című kötetről ír.
Forrás: http://kisujsag.ro/megjelent-a-szekelyfold-oktoberi-

Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató)


E lapszám felelős szerkesztője: Tóth-Wagner Anikó

 

2020. november 1., vasárnap

Novemberi évfordulók 2020

 490 esztendeje, 1530. november elsején született Étienne de la Boétie francia író, költő, politikus és filozófus.


1 éve, 2019. november elsején hunyt el Peter Collier amerikai író és könyvkiadó.


160 éve, 1860. november másodikán született William Frazer skóciai születésű kanadai író, levéltáros, nyelvész és történész.


130 éve, 1890. november másodikán született Terescsényi György magyar költő és író.


85 éve, 1935. november másodikán született Palocsay Zsigmond erdélyi magyar költő.


70 éve, 1950. november másodikán hunyt el George Bernard Shaw ír drámaíró, novellista és esszéíró.


45 éve, 1975. november másodikán hunyt el Pier Paolo Pasolini olasz író, költő, nyelvész, forgatókönyvíró és filmrendező.


520 esztendeje született, 1500. november harmadikán született Benvenuto Cellini olasz író, szobrász, ötvös és éremművész.


145 éve, 1875. november harmadikán hunyt el Aleksander Groza lengyel költő és író.


1 éve, 2019. november harmadikán hunyt el Majumura Taku japán író, novellista, esszéíró és haiku költő.


130 éve, 1890. november negyedikén született Klabund (Alfred Henschke) német író, költő és drámaíró.


55 éve, 1965. november negyedikén hunyt el Nyikolaj Kornyejevics Csukovszkij szovjet-orosz író, költő és műfordító.


140 éve, 1880. november ötödikén született Mihail Sadoveanu román író, "mesemondó", nyelvész és költő. Legismertebb művei: A Șoimărescu nemzetség, Ankuca fogadója, A balta, Nyestfiak.


135 éve, 1885. november ötödikén született Gellért Lajos magyar író és színész.


125 éve, 1895. november ötödikén született Izsák Domokos székely-magyar parasztköltő, népi elbeszélő és politikus.


115 éve, 1900. november ötödikén született Ilona Leimane lett írónő.


85 éve, 1935. november ötödikén született Bisztray Ádám romániai magyar költő, író és könyvtáros.


60 éve hunyt el, 1960. november ötödikén hunyt el August Gailit liv, lett és német származású észt író, újságíró és novellista.


45 éve, 1975. november ötödikén született Ján Kostra szlovák költő, festő, esszéíró és fordító.


15 éve, 2005. november ötödikén hunyt el John Robert Fowles angol író és pedagógus.


780 esztendeje, 1240. november hatodikán hunyt el Ibn al Arabi arab misztikus és filozófusíró.


140 éve, 1880. november hatodikán született Robert Musil osztrák író, esszéíró, műkritikus, filozófus és matematikus. Ismert műve a Törless iskolaévei.


20 éve, 2000. november hatodikán hunyt el Somogyi Tóth Sándor magyar író, pedagógus és forgatókönyvíró.


100 éve, 1920. november hetedikén hunyt el Endrődi Sándor magyar költő és író.


30 éve, 1990. november hetedikén hunyt el Lawrence George Durrell brit író, esszéíró, költő, drámaíró és diplomata.


310 esztendeje, 1710. november nyolcadikán született Sarah Fielding angol írónő és iradalomkritikus.


150 éve, 1895. november nyolcadikán született Jevgenyij Viktorovics Tarle német zsidó származású orosz történész és író.


120 éve, 1900. november nyolcadikán született Margaret Munnerlyn Mitchell észak-amerikai írónő. Ismert regénye: Elfújta a szél.


100 éve, 1920. November nyolcadikán hunyt el Konsztantin Hadzopulosz (Petrosz Vaszilikosz) görög író és költő.


25 éve, 1995. november nyolcadikán hunyt el Poór Judit magyar esszéíró, műfordító, irodalomtörténész és szerkesztő.


185 éve, 1835. november kilencedikén született Émile Gaboriau francia író és újságíró.


140 éve, 1880. november kilencedikén született Jordan Jovkov (Yordan Stefanov Yovkov) bolgár író és drámaíró.


50 éve, 1970. november kilencedikén hunyt el Charles de Gaulle francia író, politikus és államférfi.


1 éve, 2019. november kilencedikén hunyt el Tarbay Ede magyar író, költő, műfordító, dramaturg és filmkritikus.


165 éve, 1855. november tizedikén született Tábori Róbert magyar író és újságíró.


155 éve, 1860. november tizedikén született Porzsolt Kálmán erdélyi magyar származású író, újságíró, színigazgató.


45 éve, 1975. november tizedikén hunyt el Lányi Sarolta költőnő, műfordító és pedagógus.


185 éve, 1835. november tizenegyedikén született Matthías Jochumsson izlandi költő, író és műfordító.


165 éve, 1855. november tizenegyedikén született Søren Aabye Kierkegaard dán filozófus, teológus és író.


115 éve, 1905. november tizenegyedikén született Cs. Szabó László székely-szász származású magyar író, esszéíró, kritikus és műfordító.


160 éve, 1860. november tizenkettedikén született Ola Hansson svéd költő,író, újságíró és irodalomkritikus.


155 éve, 1865. november tizenkettedikén hunyt el Elizabeth Gaskell angol írónő.


95 éve, 1925. november tizenkettedikén hunyt el Élémir Bourges francia író és kritikus.


65 éve, 1955. november tizenkettedikén hunyt el Tin Augustin Ujević horvát költő, esszéista, kritikus és publicista.


390 esztendeje, 1630. november tizenharmadikán született Kaibira Ekiken (Atsunobu) japán konfucionista költő, filozófus, esszéíró és botanikus.


170 éve, 1850. november tizenharmadikán született Robert Louis Stevenson skót író,költő, esszéíró és dalszerző. Népszerű alkotásai: A kincses sziget, A fekete nyíl.


115 éve, 1905. november tizennegyedikén született Szanuszi Pane indonéz költő, író és újságíró.


110 éve. 1910. november tizennegyedikén született Jerzy Putrament orosz származású lengyel író, költő, szerkesztő és publicista.


65 éve, 1955. november tizennegyedikén hunyt el Robert Emmet Sherwood amerikai író, drámaíró, forgatókönyvíró és történész.


60 éve, 1960. november tizennegyedikén hunyt el Orhán Veli Kánik török költő és lapszerkesztő.


1 éve, 2019. november tizennegyedikén hunyt el lengyel Krystyna Boglar lengyel írónő, költő és televíziós forgatókönyvíró.


740 esztendeje, 1280. november tizenötödikén hunyt el Albertus Magnus (Nagy Szent Albert) latinul író német természettudós, kutató, filozófus, teológus és író.


350 esztendeje, 1670. november tizenötödikén hunyt el Comenius (Jan Amos Komenský) cseh pedagógus és író.


165 éve, 1855. november tizenötödikén született Bársony István újságíró, író és rajzoló.


115 éve, 1905. november tizenötödikén született Fazekas Anna magyar írónő, műfordító és szerkesztő.


110 éve, 1910. november tizenötödikén hunyt el Wilhelm Raabe német író, elbeszélő és költő.


150 éve, 1870. november tizenhatodikán született Eugenio Donadoni olasz író , irodalomkritikus és költő.


125 éve, 1895. november tizenhatodikán született Michael Arlen örmény származású angolul író, esszéista és író.


70 éve, 1950. november tizenhatodikán hunyt el Hedwig Courths-Mahler a német szórakoztató irodalom nagy alakja.


30 éve, 1990. november tizenhatodikán hunyt el Oltyán László erdélyi magyar író, újságíró.


115 éve, 1905. november tizenhetedikén hunyt el Adam Ważyk lengyel költő, író és esszéíró.


80 éve, 1940. november tizenhetedikén hunyt el Alexander Engel osztrák író, színikritikus és lapszerkesztő.


20 éve, 2000. november tizenkilencedikén hunyt el Takács Imre magyar költő, író és műfordító.


220 éve, 1800. november tizennyolcadikán született Karl Gottfried von Leitner osztrák költő, író, drámaíró és irodalomkritikus.


195 éve, 1825. november tizennyolcadikán született Lévay József magyar költő és műfordító.


130 éve, 1890. november tizennyolcadikán született Indig Ottó erdélyi származású magyar drámaíró, költő, újságíró és forgatókönyvíró.


110 éve, 1910. november tizennyolcadikán hunyt el Matthías Jochumsson izlandi költő, író és műfordító.


165 éve, 1855. november tizenkilencedikén hunyt el Vörösmarty Mihály magyar költő, író és ügyvéd. Ismert alkotásai: Zalán futása, Csongor és Tünde, Szózat, A merengőhöz, Gondolatok a könyvtárban stb.


120 éve, 1900. november tizenkilencedikén született Anna Seghers zsidó származású német írónő.


200 éve, 1820. november huszadikán született Ábrányi Emil magyar író, lapszerkesztő, kritikus és politikus.


110 éve, 1910. november huszadikán hunyt el Lev Nyikolajevics Tolsztoj orosz író és filozófus. Híres művei: Háború és béke, Anna Karenina, Ivan Iljics halála, Feltámadás.


90 éve, 1930. november huszadikán született Arnóthy (Kovách) Krisztina svájci magyar-francia írónő, újságíró és kritikus.


45 éve, 1975. november huszadikán hunyt el Hegyi István székely-magyar költő, író és elbeszélő.


20 éve, 2000. november huszadikán hunyt el Kalle Päätalo finn író és novellista.


200 éve, 1830. november huszonegyedikén hunyt el Kisfaludy Károly magyar költő, drámaíró és festő.


150 éve, 1870. november huszonegyedikén hunyt el Karel Jaromír Erben cseh író, folklorista, fordító és tudós.


95 éve, 1925. november huszonegyedikén hunyt el Stefan Żeromski lengyel író, publicista és drámaíró.


45 éve, 1975. november huszonegyedikén hunyt el Gunnar Gunnarsson izlandi író. Műveinek nagy részét dánul írta.


95 éve, 1925. november huszonkettedikén született Gyertyán Ervin (Grünbaum) magyar író, újságíró, műkritikus, filmesztéta és irodalomtörténész.


5 éve, 2015. november huszonkettedikén hunyt el Kőváry E. Péter magyar író, novellista, újságíró, szerkesztő és közgazdász.


100 éve, 1920. november huszonharmadikán hunyt el Paul Celan (Antschel) romániai születésű zsidó-német költő, műfordító és irodalomkritikus.


30 éve, 1990. november huszonharmadikán hunyt el Szécsi Margit magyar költő, grafikus és illusztrátor.


145 éve, 1875. november huszonnegyedikén született Anatolij Vaszilijevics Lunacsarszkij orosz politikus, író, műfordító, kritikus és esztéta.


150 éve, 1870. november huszonnegyedikén hunyt el Comte de Lautréamont (Isidore Ducasse) uruguayi születésű francia költő.


100 éve, 1920. november huszonnegyedikén hunyt el Alexandru Macedonski román költő, író, drámaíró.


320 esztendeje, 1700. november huszonötödikén született Árva Bethlen Kata erdélyi magyar írónő.


70 éve, 1950. november huszonötödikén hunyt el Johannes Vilhelm Jensen dán író és költő.


135 éve, 1855. november huszonhatodikán hunyt el Adam Bernard Mickiewitz lengyel romantikus költő, drámaíró, esszéíró, publicista és fordító.


15 éve, 2005. november huszonhatodikán hunyt el Csernai Zoltán magyar sci-fi író és szerkesztő.


125 éve, 1895. november huszonhetedikén hunyt el ifj. Alexander Dumas francia író, drámaíró és novellista.


125 éve, 1895. november huszonhetedikén született Liviu Rebreanu erdélyi román író és drámaíró. Jelentős alkotásai: Ion, Akasztottak erdeje, Ádám és Éva, Ciuleandra.


105 éve, 1915. november huszonnyolcadikán született Konsztantyin Mihajlovics Szimonov szovjet-orosz író, költő és drámaíró.


100 éve, 1920. november huszonnyolcadikán született Somlyó György magyar költő, író, esszéíró és műfordító.


45 éve, 1975. november huszonnyolcadikán hunyt el Horváth Béla magyar költő, műfordító, szerkesztő és újságíró.


1160 esztendeje, 860. november huszonkilencedikén született Ibn Abd Rabbihi andalúziai arab költő, író.


175 éve, 1845. november huszonkilencedikén született Dóczy Lajos író, újságíró, költő és műfordító.


45 éve, 1975. november huszonkilencedikén hunyt el Birkás Endre író, könyvtáros, műkritikus és esszéíró.


10 éve, 2010. november huszonkilencedikén hunyt el Bella (Izabella) Ahatovna Ahmadulina tatár és olasz származású orosz költőnő, novellista, esszéíró és műfordító.


115 éve, 1900. november harmincadikán hunyt el Oscar Wilde ír származású angol író, költő, drámaíró. Világhírű meséje: A boldog herceg.


185 éve, 1835. november harmincadikán született Mark Twain (Samuel Langhorne Clemens) amerikai író. Népszerű művei: Tom Sawyer kalandjai, Hucklebery Finn kalandjai, Koldus és királyfi, Egy jenki Arthur király udvarában, Jeanne d'Arc.


85 éve, 1935. november harmincadikán hunyt el Fernando António Nogueira Pessoa portugál költő.


85 éve, 1935. november harmincadikán született Csalog Zsolt magyar író, szociográfus és szociológus.


5 éve, 2015. november harmincadikán hunyt el Csávossy György bánáti születésű erdélyi magyar költő, író, színműíró, mezőgazdasági szakíró és egyetemi tanár.


ÉRDEMES TUDNI


25 éve, 1990. november elsején hunyt el Andory Aladics Zoltán erdélyi magyar fényképész és erdőmérnök.


195 éve, 1825. november harmadikán Széchenyi István a magyar nemzet egyik mecénása, ezen a napon ajánlotta föl birtokainak éves jövedelmét a Magyar Tudós Társaság alapítására, így lehetőség nyílt a Magyar Tudományos Akadémia megalapítására.


80 éve, 1940. november ötödikén született Czakó Ádám erdélyi magyar zeneszerző és karmester.


165 éve, 1855. november hatodikán hunyt el Gaál György felvidéki születésű magyar mesekutató, műfordító, író és könyvtáros.


75 éve,1945. November hatodikán született Csutak Magda székely-magyar képzőművész és keramikus.


210 éve, 1810. november hetedikén született Erkel Ferenc magyar zeneszerző, karmester, zongoraművész és sakkmester, a Magyar Nemzet Himnuszának szerzője.


80 éve, 1940. november hetedikén hunyt el Pintér Jenő magyar irodalomtörténész és lapszerkesztő.


45 éve, 1975. november hetedikén született Bárczi Géza vajdasági magyar nyelvész és nyelvtörténész.


35 éve, 1985. november hetedikén hunyt el Kusztos (Szabó) Piroska székely-magyar népzenekutató és folklorista.


260 éve, 1760. november nyolcadikán született Budai Ferenc magyar történész, lexikográfus és református lelkész.


135 éve, 1885. november tizedikén született Bochor Ádám, székelyföldi születésű magyar orvos, a Katolikus Orvosok Szent Lukács Egyesületének alapítója.


125 éve, 1890. november tizedikén született Öveges József magyar piarista szerzetes, fizikus, pedagógus.


100 éve, 1920. november tizedikén született Kocziány László erdélyi magyar irodalomtörténész és szerkesztő.


70 éve, 1950. november tizedikén született Sólyom (Miklós) Gizella székely-magyar állattenyésztési szakmérnök és szakíró.


15 éve, 2005. november tizedikén hunyt el Supka Magdolna magyar művészettörténész.


5 éve, 2015. november tizedikén hunyt el Györffy Rózsa székelyföldi születésű magyar színésznő és író.


25 éve, 1995. november tizenkettedikén hunyt el Makai Imre magyar műfordító és szerkesztő.


10 éve, 2010. november tizennegyedikén hunyt el Vajda László magyar etnológus, afrikanista, a korszerű magyar néprajz megalapítója.


440 esztendeje, 1580. november tizenötödikén született Bethlen Gábor székely származású erdélyi fejedelem, és megválasztott magyar király.


95 éve, 1925. november tizenötödikén született Koch Ferenc erdélyi magyar fizikus, kutató és szerkesztő.


75 éve, 1945. november tizenhatodikán hunyt el Janovics Jenő kárpátaljai származású erdélyi magyar színész, forgatókönyvíró és filmrendező. A magyar filmgyártás egyik úttörője.


75 éve, 1945. november tizenkilencedikén született Fogarasi Albert erdélyi magyar filológus és történész.


10 éve, 2010. november tizenkilencedikén hunyt el Demény Lajos erdélyi magyar történész, művelődéstörténész és politikus.


100 éve, 1920. november huszadikán hunyt el Fraknói (Frankl) Vilmos felvidéki születésű magyar történész, könyvtáros és katolikus pap.


85 éve, 1935. november huszadikán született Makovecz Imre magyar építész, szakíró és rajzoló.


75 éve, 1945. november huszonegyedikén született
Baróthi Ádám erdélyi magyar szobrászművész, festő és grafikus.


10 éve, 2010. november huszonegyedikén született Dali Sándor székelyföldi születésű magyar közíró, lapszerkesztő és a sepsiszentgyörgyi színház igazgatója.


205 éve, 1915. november huszonkettedikén született Zerich Tivadar örmény származású székely-magyar katolikus egyházi író, történetíró.


150 éve, 1870. november huszonharmadikán született
Ráth-Végh István magyar művelődéstörténész, jogász, táblabíró és író.


105 éve, 1905. november huszonnegyedikén született Lőrincze Lajos magyar nyelvész és tanár.


85 éve, 1935. november huszonnegyedikén született Molnár Gizella székelyföldi csángómagyar színésznő és pedagógus.


35 éve, 1985. november huszonnegyedikén hunyt el Bíró László József (Schweiger) zsidó származású magyar újságíró, festőművész és feltaláló, a golyóstoll feltalálója.


115 éve, 1905. november huszonhatodikán született Balogh Antal székely-magyar kémikus, a szerves kémia professzora és gyógyszerészeti kutató.


110 éve, 1910. november huszonhatodikán született Csehi Gyula erdélyi magyar irodalomtörténész, irodalomesztéta és kritikus.


50 éve, 1970. november huszonhatodikán hunyt el Bartók György erdélyi származású magyar filozófus és egyetemi tanár.


145 éve, 1875. november huszonhatodikán született Dékáni Kálmán székely-magyar történetíró és szerkesztő, fordító és könyvtáros.


5 éve, 2015. november huszonhatodikán hunyt el Koller Gyula magyar egyházi szakíró, szerkesztő, műfordító és római katolikus pap.


30 éve, 1990. november huszonhetedikén hunyt el Kicsi Antal székely-magyar irodalomtörténész, műfordító és kritikus.


95 éve 1925. november huszonkilencedikén született Ambrus András székelyföldi származású magyar színész és író.


90 éve, 1930. november huszonkilencedikén született Murádin László erdélyi örmény származású magyar nyelvész, nyelvművelő.


140 éve, 1880. november harmincadikán született Trefán P. Timotheus székely-magyar ferencrendi szerzetes és egyházi író.


135 éve, november harmincadikán született Boga Lajos erdélyi magyar természettudományi szakíró, szerkesztő, muzeológus és tanár.



Környezettudatosságra való nevelés a Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárában... és azon kívül.

  Bárhol lehet környezettudatosságra nevelni a gyermekeket, a családban, az iskolában, de még a könyvtárban is – vallja Kiss László .   A se...