2024. december 21., szombat

Ünnepi üdvözlet

A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium hátsó udvara

 

Kellemes karácsonyi ünnepeket és 

boldog új  esztendőt kívánunk!

Erdélyi magyar iskolai könyvtárosok 

 * * *

Szabó Lőrincz

 

OLVASÁS

Mint a csillagokat a távcsövek,
úgy húztam körém, s egyre közelebb,
könyveken át a Világ Tényeit:
éj-nap olvastam. Mindent! Hajnalig,
kis lámpa mellett, s függönyözve a
konyhánk ajtaját. Boldogság, soha-
nem-álmodott, töltött be: Nemcsak én
vagyok (ha vagyok) bolond! Mint a fény
mihelyt szabad, oly határtalanúl
tágúlt a lelkem, nőtt, már messze túl
kíváncsiságban s reményeiben
iskolán s minden hasznon: Végtelen
nyílt elém, hisz most eszközt, szárnyakat
kaptam, repülni, s törni zárakat:
az Irodalmat: születő, arany
lángok zsúfoltak, gyerekmód ugyan,
de úgy, ahogy az első távcsövek
tömték új csillagokkal az eget

 * * *

Forás: https://konyvtar.dia.hu/html/muvek/SZABOL/szabol00154/szabol00839/szabol00839.html 

Fényképezte: Borbé Levente

 


2024. december 20., péntek

Olvasói kalandozások a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskolában

Pancsinello fagyos szürke pontokat kap
 

2024. december 16-17. között a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola vendége voltam. Ezen a héten startolt náluk az Iskola másként hét. Dunkler Réka-Kinga könyvtárosnak köszönhetően, aki a szervező is volt, a diákok megismerhették, azaz egy-egy mű bemutatásával bekukkinthattak a biblioterápia univerzumába. 16-án, hétfőn a felső tagozatosokkal foglalkoztam. Osztályok szerint a két hetedik, egy hatodik és egy ötödik kapcsolódott be a tevékenységbe. 17-én az alsó tagozatosokból két második és két harmadik osztály vállalta a kalandozást.

Kütyüs mesét olvas "Apa"

Mindannyian mások vagyunk - RAJZOLOK

A rövid bemutatkozó után kérdéseket intéztem a diákokhoz. A kérdések egyszerűsége feloldotta a kezdeti várakozást, és jó hangulatot teremtett. A diákok elmondhatták, hogy szeretnek-e olvasni vagy sem. Nagy általánosságban igent mondtak. Főleg arról beszéltek, hogy mit szeretnek olvasni. Nyilván arról is szó esett, hogy mit nem szeretnek, vagy miért nem szeretnek böngészni. Az érdekes és tanulságos terefere után jómagam is, mint könyvtáros megfogalmaztam azokat a szempontokat, amiért érdemes könyvet venni a kezünkbe.

Virágszemű meséje a terítéken

Fabábukkal való ismerkedés

Mint könyvtáros, gondolataimat tovább terelgettem a könyvek csodálatos birodalmába. Igyekeztem meggyőzően beszélni az olvasás hasznáról, szépségéről, a könyvek által felébresztett fantázia kalandozásáról. Ugyanakkor rövid ízelítőt tartottam a műveknek a más világok közötti úgy szellemi és lelki megismeréséről, mint a miénkhez való kapcsolódásáról. Mindezek mellett az olvasás kellemes időtöltés is lehet. Gondolataink összpontosítása révén sokkal jobban tudunk szűrni a felhalmazódott információk dzsungelében, és könnyebben vesszük a lapot a ránk bízott feladatok elvégzéséhez. Más szavakkal élve, szépíti, finomítja az érzelmeket, gyarapítja a tudást, és növeli a bennünk szunnyadó kíváncsiságot.

Nevem nehézségei

Mindezeket követték az előkészített művek. Évfolyamonként egyformát választottam. A kiválasztott történeteknek voltak interaktív részei is.

Kis herceg a KIRÁLLYAL beszélget

A hetedikesek Antoine de Saint Exupéry: A kis herceg című ismert regényét kapták. Az olvasás és az előadás egy feldolgozott változata került bemutatásra. A téma a barátság körül forgott. Szó esett a magányról, a vágyakozásról, a tiszta lélekről, valamint a műben szereplő karakterekről.

A hiú megkéri a kis herceget, hogy tapsoljon

Az Értékes vagy meséjét böngészem

A hatodikosok Max Lucado: Értékes vagy című meséjét hallhatták és láthatták. A diákok találkozhattak a megbélyegzés kegyetlen formájával. Viszont a beszélgetés során előtérbe került a saját értékeink megőrzése, gyarapítása és továbbadása is.

Fotózkodás a boldog Pancsinelloval

Brukner Szigfrid a kiérdemesült oroszlán éppen szaval

Az ötödik osztályosok Lázár Ervin: Dömdö-dömdö-dömdödöm című vidám hangvételű történetébe csöppentek bele. A pörgős események közötti élmények mégis izgalmasak és ugyanakkor szórakoztatóak maradtak a tanulók számára. Itt inkább a közös tevékenységre, a problémák kiküszöbölésére tevődött a hangsúly. Arról, hogy miként lehet egy felmerülő gondot megoldani.

Nagy Zoárd a lépkedő fenyő belemelegedet a költeménye felolvasásában

Másnap a második osztályokkal kezdtem. Zágoni Balázs: Kütyüs mese olvasmányát jelenítettem meg. A cél a kíváncsiság felkeltése volt a történetek iránt, ami sikerült is. Az aranyos kalandot követően a gyerekek Lázár Ervin: Virágszemű meséjével ismerkedhettek meg. A mesében szereplő virágok vetélkedése, hogy ki olyan szép, mint Julcsa szeme, szépen fogalmazva hatalmas perpatvarba torkollott. Hála a bölcs és igazságos Mikkamakkának azonban, minden a helyére került. A gyerekek értették, hogy a lenézés, lekicsinylés nem vezet semmi jóra, mert minden egyes ember valakinek kedves is lehet.

Lázár Ervin Virágszemű meséjét boncolgatjuk

Gyurika az árulkodó

A két harmadik osztály Péterfy Emília: A kényeskedő árulkodó átírt történetével ismerkedhetett meg, ahol a főszereplő azt szeretné, hogy minden úgy legyen, ahogy ő akarja. Ennek érdekében valamennyi általa ismert furfangot bevet. A kényes, és folyton másokat bajba hozó, hazudós gyerek pórul jár. Még az édesanyja javaslata is az, hogy ha nem szeretne egyedül játszani, akkor kérjen bocsánatot a pajtásaitól. A gyerekek ráéreztek az együtt töltött idő fontosságára. Arra, hogy senkit sem szabad kirekeszteni, sem játékból, sem másfajta hasznos vagy éppen szórakoztató tevékenységből.


Gyurika édesannyja éppen katyfal

Gyurika úgy szeretné, hogy azt történjen, amit ő akar...


A kétnapos kaland nagy élmény maradt számomra. A tanulók szerették a művekhez kapcsolódó rögtönzött illusztrációkat is. A diákok együttműködése mellett elengedhetetlen a jó pedagógiai munka. Köszönöm az iskola vezetőségének, a beavatott tanítóknak, tanároknak a nyitottságot e műfaj iránt, és nem utolsósorban Dunkler Réka könyvtárosnak, hogy megszervezte a kétnapos foglalkozássorozatot.


Beszélgetés a Négyszögletű Kerek Erdő csapatáról

DUNKLER RÉKA könyvtáros beszámolója iskolájuk honlapján: https://bethlen-gabor.ro/elmenydus-irodalomterapias-foglalkozasok-a-bethlen-gabor-iskolaban/
Dömdödöm

Dedikálás   

  Fényképezte: Dunkler Réka-Kinga

Borbé Levente,

könyvtáros


2024. december 14., szombat

A székelyudvarhelyi Bice-Bóca színjátszó csapat a Márton Áron Főgimnáziumban

 

Már egy jó ideje téma volt, hogy a Bice-Bóca színjátszócsoport el kellene látogasson a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumba. 2024. december 11-én ez a kérés valósággá vált.

Egy kis történeti visszatekintő

2021. június 18-20. között meghívást kaptam biblioterápiás tevékenységre a Kísérő csoport elnevezésű táborba, amelyben a „Soha ne add fel” alapítványhoz tartozó szülők és sérült gyerekeik vettek részt. A tábornak a Szentegyháza melletti szelterszfürdői Szent Gellért Alapítvány kis kertje adott otthont. Bajcsi Kinga székelyudvarhelyi óvónéni és pszichológus segítségével vágtam bele a munkába. A szülőknek ízelítőt adtam a biblioterápia fogalmáról, annak lebonyolításáról és a foglalkozás eredményeiről. Ezt követően Lázár Ervin: Dömdö-dömdö dömdödöm című meséje került terítékre. A fiataloknak nagyon tetszett az előadás és szép számmal be is kapcsolódtak. A fellelkesült gyerekek jelentkeztek, hogy ők is eljátszanák a bemutatott mesét. Az meg is történt. Az előadás siker volt. György Ida házigazdával és Bajcsi Kinga óvónénivel beszélgetve, arra a következtetésre jutottunk, hogy érdemes lenne folytatni ezt a tevékenységet. Így alakult meg a Bice-Bóca Kísérő Színjátszócsoport

Ez a motiváltság sarkallt arra, hogy elfogadjam a felkérést a 2021. augusztus 12-re kitűzött foglalkozásra a székelyudvarhelyi baptista imaház keretén belül működő Hargita táborba. Mint előző alkalommal is, a sérült gyerekekkel a munkámat Bajcsi Kinga óvónő és pszichológus segítette. Max Lucado: Értékes vagy című meséjét adtam elő az említett közönségnek. A táborban Bice-Bóca színjátszócsapat tagjai közül néhányan jelen voltak. Ott helyben beszéltük meg a székelyudvarhelyi színjátszási lehetőségeket Bajcsi Kingával és a szülőkkel.

2021. szeptember 9-én került sor az első Bice-Bóca Kísérő Színjátszócsoport próbájára, Székelyudvarhelyen. A találkozón Lázár Ervin: Virágszemű című meséjét ismertettem meg a résztvevőkkel. Ezt a kis mesét tanultuk be, vettük lencsevégre, és adtuk elő 2021. december 16-án a székelyudvarhelyi Szent Lukács Foglalkoztató Központban. 

Azóta több színdarabot sikerült betanulnia a csapatnak, amelyből a fiatalok kísérői is kiveszik a részüket. Négy darabot már lencsevégre vettünk. Jöhet az ötödik... 


 

A foglalkozások alatt az általam használt biblioterápia hídként köti össze a drámapedagógiát és a színjátszást. Elsősorban Bajcsi Kinga óvónő és pszichológus veszi ki a részét a munkából, de a fiatalok szülei is aktívan részt vesznek a próbán. A tevékenységünknek, először a székelyudvarhelyi Caritas adott otthont. Azóta több helyen is megfordultunk. Az esetek többségében egy hónapban egyszer van foglalkozás (ha szükséges akkor online is).

*

A Márton Áron Főgimnáziumba a kedves vendégek 17 órára érkeztek. A két órás foglalkozás a Tudásközpont bemutatásával kezdődött.

A szokásos kibeszélő kört egy személyes kérdéssel indítottuk: Hogy érzed magad jelenleg? Figyelemre méltó volt, hogy miként beszéltek a pillanatnyi érzésükről. Természetesen, a fáradtságon kívül, a jó hangulat uralkodott.

Ezt követően az újonnan hozott darabról egy rövid ismertető következett. A kis történetet Kingával írtuk meg és állítottuk össze. A darab címe: Friss történet Hófehérkéről és a hét törpéről. A színjáték középpontjában a Boszi áll, aki Hófehérke és a törpék segítségének köszönhetően megjavul. A jóság pedig megszépíti őt, mert a szépség belülről fakad…

Az ismertetőt az előadásunk követte. Jómagam voltam a mesélő és a Boszi, Kinga pedig a többi szereplő. A bemutató elég mókásra sikerült. Utána jöhetett a színmű összeolvasása. A felolvasás nem ütközött nehézségbe. Könnyen lehetett követni a történteket, mégis a hosszúsága, és egyes szereplők fontossága elgondolkoztatott bennünket. Ennek kapcsán párbeszéd alakult ki, hogy miképpen adjuk elő a történetet az elkövetkezendőkben. Különböző használható ötletek születtek. A következő alkalomra Kingával összerakjuk.

A két órás foglalkozást követően a Bice-Bóca színjátszó csapat és kísérőik megismerkedhettek a könyvtárral és annak kincseivel.

A program ünnepi hangulatban zárult. Megtalált bennünket a KARÁCSONY csodálatos hangulata.

Forrás

  1. Biblioterápia sérült gyerekeknek: https://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2021/06/biblioterapia-serult-gyerekeknek.html

Virágszeműek társaságában: https://www.facebook.com/groups/926957151018400

Székelyföldi biblioterápia: https://www.facebook.com/groups/926957151018400/


Fényképek: Bajcsi Barna, Borbé Levente és Mihály Izabella

A fotók a legutóbbi foglalkozás során készültek

Borbé levente,

foglalkozásvezető

 

 

2024. december 13., péntek

Ünnepi hangulat a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium könyvtárában

Nagyobb könyvcsomagot kaptunk a csíkszeredai Kriterion Alapítvány a MOL Románia által támogatott Könyvet iskoláknak program részeként.

Forrás: https://www.szekelymikokollegium.ro/?esemeny=1005

*

A Székely Mikó Kollégium diákjai és tanárai lelkesen készülnek karácsonyi ünnepekre. 

8 helyre küldünk csomagokat : különböző háromszéki napközi otthonokba, úgynevezett Családi Házakhoz, anyaotthonba. 


A csomagokat a diákok állították össze az oszik irányításával, de a pénzadományhoz tanárok, tanítók, de még az egyik kapus bácsi, Unguritu Lajos is minden évben hozzájárul. 


Az akció főszervezője idén is dr. Kinda Eleonóra vallástanárnő. 

Az ajtón azért díszeleg a CSOMAGMEGÖRZŐ felirat, mert a Kollégium olvasótermében vannak letéve a 12. osztályosok csomagjai, akik a héten próbaérettségiznek. 


Még egymagában is igazi fenkölt légkört varázsoltak a könyvtárnak a gondosan becsomagolt, és jól kivitelezett ajándékok.


Forreiter Csilla,

könyvtáros


2024. december 12., csütörtök

A sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum diákjai egy jobb környezetért

A könyvtárunk által kezdeményezet, EnvironMental c. , eTwinning projekt keretében Olaszországgal cserélünk újévi üdvözleteket. 

A Mikes Kelemen Elméleti Líceum diákjai libanoni, jordániai, lengyel és olasz tanulókkal közösen harcolnak a klímaváltozás ellen. 

Jelszavuk: ha teszel valamit a környezetedért, akkor te is jól érzed magad benne!

Kiss László,

könyvtáros

2024. december 11., szerda

Üneppre hangolódás a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola Könyvtárában

Elkezdődött az ünnepre hangolódás a Móra Könyvtárban is. Naponta érkeznek osztályok, mesélünk, énekelünk, beszélgetünk és kézműveskedünk.


Lelassulunk és töltekezünk, egy aprócska ajándékkal térünk haza, remélhetőleg nem csak a kezekben, hanem a lelkekben is.

Forrás: https://www.facebook.com/morakonyvtarszekelyudvarhely/

ADVENT a KÖNYVTÁRBAN

a Móra Ferenc Általános Iskola könyvtárának adventi programkínálata az alsó tagozatos osztályok számára-


Sokáig tanakodtam, hogyan készülődhetnénk a karácsonyra a könyvtárban. Sajnos vannak olyan gyerekek, akiknek az advent csendjében és meghittségében vagy a karácsony varázslatában nem lehet részük odahaza. Először reggeli felolvasásra gondoltam, hisz sok gyerek érkezik korábban, sietve az iskolába, majd itt kell várakoznia órakezdésig. Végül a nagyobb szervezettség érdekében 4 foglalkozást hirdettem meg az alsó tagozatos osztályok számára. Az alábbiak közül választhattak a december 2-20. közötti időszakban*(volt olyan osuztály, aki több programon is résztvett):

  1. FÉNY

Ráhangolódás: Ég a gyertya, ég / Nő a fényesség, / Sötét földhöz a fényesség / egyre közelébb! - körbeülünk és meggyújtjuk a gyertyákat a koszorún.

Mese: Megtölteni a termet

Beszélgetés témája: a fény szerepe a téli ünnepkörben, téli napforduló

Kézműves foglalkozás: méhviaszgyertya- vagy lámpáskészítés

Ének: Kis lámpás, kis lámpás…


  1. MADÁRKARÁCSONY

Ráhangolódás: vörösbegy énekének bejátszása + gyertyagyújtás

Mese: A bátor vörösbegy

Beszélgetés témája: a nálunk telelő énekesmadarak táplálása

Kézműves foglalkozás: madáreledel készítése


  1. EZÜST FENYŐTOBOZOK

Ráhangolódás: gyertyagyújtás

Mese: A törpekirály ajándéka

Beszélgetés témája: jócselekedetek, fogadalmak az adventi időszakban

  • fenyőfélék megkülönböztetése képes növényhatározó segítségével

Kézműves foglalkozás: fenyőtobozdísz készítése ezüstfestékkel és ezüstzsinórral.


  1. ARANYALMA

Hangolódás: A kis Jézus aranyalma…

Mese: Az aranyalma

Ajándék: a gyerekek a mesével a szívükben és egy-egy gyógyító erejű aranyalmával a kezükben térhetnek vissza az osztályba.


*a témákat illetően Bajzáth Mária Karácsony- és újévváró történetek című gyűjteményéből ihletődtem.


Bordi Ágnes,
könyvtáros

ReMeK-e-hírlevél 2025/4. számából

Felhívás könyvtárszakos hallgatóknak 2025. április 28-án a könyvtár- és információtudományi képzésen részt vevő hallgatóknak biztosít lehető...