2024. december 4., szerda

ReMeK-e-hírlevél 2024/12. számából

Téka gyarapodik a polcon

A magyar nyelv napjára időzítette a baróti Tortoma Kiadó nagy vállalkozásának, a Háromszéki Téka címet kapott sorozatának eddig megjelent kötetei sepsiszentgyörgyi bemutatását, az eseménynek a Bod Péter Megyei Könyvtár adott helyet 2024. november 13-án.

A könyvkiadás egy kaland, hiszen – általánosságban – egyre ritkábban veszünk magunkhoz szellemi táplálékot, bár Háromszék kivétel e téren, s ez adta a lehetőséget a Háromszéki Téka sorozat elindítására, mondta felvezetőjében Szonda Szabolcs, a rendezvénynek otthont adó könyvtár igazgatója, hozzátéve, hogy hősies elhatározás szülhette csak a Téka ötletét, de nagy vállalkozásba fogni csak így, megszállottan érdemes.

A kiadóról szólva Demeter László elmondta, a „nagykorúsághoz” közelítve – idén tizennyolc éves a Tortoma – már évek óta valami olyan nagy dologban gondolkodott, ami Háromszék kultúrtörténetében nyomot hagyjon. (…)

Végezetül Demeter László a Téka hamarosan megjelenő köteteit – Háromszék sportcsillagai, Háromszéki Kelet-kutatók antológiája, Háromszék képzőművészete – ajánlotta az olvasók figyelmébe.

Forrás és a teljes cikk itthttps://www.3szek.ro/load/cikk/169930/teka-gyarapodik-a-polcon

Fotók itthttps://www.facebook.com/tamassandor1966/posts/1102903457873134


Nyugdíjba vonult Varga Csilla-Cecilia

2024. november 18-án Varga Csilla-Cecilia könyvtárost köszöntötték a Bod Péter Megyei Könyvtárban, nyugdíjba vonulása alkalmából. Amint az eseményen elhangzott, példaértékű munkamorálja, szakmaisága, a könyvek iránti szeretete és segítőkészsége, amellyel a feldolgozó részlegen dolgozott, valamint emberi tartása is a munkaközösség megbecsült tagjává tette őt az elmúlt közel három és fél évtized során. A jelenlévők köszönetet mondtak neki, és erőt, egészséget, számos aktív, örömteli évet kívántak számára.

Forrás és fotók itthttps://www.facebook.com/bodpeterlibrary/posts/968459841981128


A „Cartea de scris” projekt záróeseménye

2024. október 28-án 10 órai kezdettel a szépvízi Nyirő József Általános Iskola diákjai Crăciun Nicoleta Cristina Maria tanárnővel és gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Középiskola diákjai Sárig Mónika tanárnő vezetésével részt vettek az Aneli Munteanu művésznő által koordinált rajzműhelyen a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban.

17 órakor a projekt filmversenyének díjkiosztó ünnepségére és a film vetítésére került sor. Ezt irodalmi est követte Călin Torsan és Andrei Bălan bukaresti művészek előadásában.

A projektről részletek annak honlapjánhttps://carteadescris.ro/

Forráshttps://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/1318/cartea-de-scris-projekt-zaroesemenye


Könyvtárhasználói kérdőív

A Kájoni János Megyei Könyvtár konzultációt indít az olvasók körében, amelynek célja, hogy az olvasói szokásokon keresztül még jobban megismerjék igényeiket, elvárásaikat a könyvtár szolgáltatásaival kapcsolatban.

A kérdőív kitöltési határideje: 2024. december 15. Elérhető itthttps://forms.gle/zeH1wJvo8b4C7H7R8

Forráshttps://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/1321/konyvtarhasznaloi-kerdoiv


Megvásárolja az önkormányzat a könyvtár épületét

Az inflációs rátával növelik a jövő évi adókat, ugyanakkor négy projekt önrészének finanszírozása érdekében tízmillió lejes kincstári kölcsönt vesz fel a város – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselőtestület legutóbbi soros ülésén.

A könyvtár épületének a fele van csak a város tulajdonában, most azonban lehetőség nyílt arra, hogy a másik részt (három helyiség és a hozzá tartozó terület) is megvásárolja az önkormányzat. Erre 564 ezer eurós vételárban sikerült megegyezni, amit a képviselők is elfogadtak.

Forrás és teljes cikk itthttps://szekelyhon.ro/aktualis/tizmillio-lejes-hitelt-vesz-fel-szekelyudvarhely

Sajtóvisszhanghttps://hargitanepe.ro/hirek/udvarhelyszek/szekelyudvarhely-tizmillios-hitelfelvetel-mellett-dontott-az-uj-testulet


Könyvbemutató - Fekete Vince: Gyönyörű apokalipszis

2024. november 8-án, a Székelyföld kulturális folyóirat szervezésében a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban mutatták be Fekete Vince költő, Székelyföld-szerkesztő frissen megjelent, Gyönyörű apokalipszis című kötetét.

A könyv 2024 szeptemberében jelent meg a Magvető Kiadónál. Négy ciklusból áll, amelyek prímszámokra épülnek, és egy koncentrikus szerkezetet alkotnak. A kötet két hangsúlyos pontján halálversek találhatók, amelyek a szerző saját univerzumának, az „apokalipszis” állapotának metafizikai természetét tükrözik.

Az udvarhelyi találkozón a költőt Zsidó Ferenc, a Székelyföld főszerkesztője faggatta. A szerző többek között elmondta, hogy bár ő most Budapesten él, szinte minden verse ide, Székelyföldre hozza őt vissza, az itthoni batul ízét sehol nem találja. Budapestre költözése óta Fekete más perspektívából szemléli az erdélyi vidéket, ami új hangot és témákat hozott a költészetébe. Ezt a kettősséget a Gyönyörű apokalipszis versei is tükrözik.

Forrás és fotók itthttps://www.facebook.com/Biblioudv/posts/996005659231891


Irodalmi találkozósorozat

A Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtár szervezésében, a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének támogatásával a Bod Péter Tanítóképző is bekapcsolódott egy kilenc író-olvasó találkozóból álló programba.

Mint jeleztük hírlevelünk előző számában, 2024. október 29-én a Vigadó Művelődési Központ dísztermében került sor az első közönségtalálkozóra, amelynek meghívott vendége Borcsa János irodalomkritikus és Borcsa Imola prózaíró volt, az est házigazdája pedig Vántsa Judit könyvtárigazgató, moderátora dr. Deák Ferenc, a tanítóképző magyartanára.

November 15 -én a könyvtár vendége volt Demeter Zsuzsa irodalomtörténész, -kritikus, illetve Márton Evelin író, rádiós, irodalmi szerkesztő, akikkel szintén dr. Deák Ferenc beszélgetett, a házigazda ugyancsak Vántsa Judit volt.

November 28-án folytatták az erdélyi magyar irodalom kiválóságait bemutató rendezvénysorozatot, amelynek vendége Zsidó Ferenc író, kritikus, szerkesztő volt. Az érdekes, humorban gazdag beszélgetést dr. Deák Ferenc moderálta, házigazda Vántsa Judit volt.

Forrás és fotók itt: https://www.facebook.com/kezdikonyvtar/posts/591506906595755

https://www.facebook.com/kezdikonyvtar/posts/583189997427446

 

Vidékek, irodalmak – Székelykeresztúron is

A Székelykeresztúri Városi Könyvtár társszervezésében a helybeli Molnár István Múzeumban, a Vidékek, irodalmak rendezvénysorozat keretében 2024. november 4-én Mărcuțiu-Rácz Dóra költő, prózaíró, szerkesztő, műfordító és André Ferenc költő, műfordító, szerkesztő, irodalomszervező, slammer látogatott el a városba, akikkel Kányádi Kincső beszélgetett.

November 8-án ugyanott Egyed Emese író, irodalomtörténész és Fekete Vince költő találkozott a közönséggel, Zsidó Ferenc író által moderált beszélgetésen.

November 14-én Balázs K. Attila, Balázs Boróka és Zsidó Ferenc meglepetés-előadásával indult az újabb hasonló rendezvény ugyanazon a helyszínen, akik két megzenésített verset adtak elő az ez alkalommal meghívott Vida Gábor írónak, főszerkesztőnek, akivel Szilveszter Andrea beszélgetett. Vida mesélt az életéről, természetjárásáról, az egyedüllét fontosságáról az alkotásban. A nő című prózája felolvasása után felmerült a kérdés, hogy vajon lehet-e novellát írni női szereplő nélkül.

Forrás és fotók itt: https://www.facebook.com/konyvtarkeresztur/posts/581814581036665

https://www.facebook.com/rmke2000/posts/122121507050519947

 

 Olvasói kalandozások Gyimesfelsőlokon

A gyimesfelsőloki Domokos Pál Péter Általános Iskolában a 2024. november 4-én kezdődött Iskola másként hét programjai között az olvasói tevékenység is kitüntetett szerepet kapott. Borbé Levente, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa, mint előadó és foglalkozásvezető, aktív szerepet töltött be ebben a programban. Minden egyes műhelymunka alatt bevezetőként, de közben is, ha szükségét látta, az olvasás előnyeiről beszélt. Ilyenkor kiemelte a fantázia olvasás általi növelését, a saját egyéniség kialakulásának elősegítését és végül, de nem utolsó sorban a koncentráló képesség fokozását.

A foglalkozások alatt elhangzott művek interaktívak voltak. A diákok a történet szerves részeivé válhattak. A végén vélemények is születtek a történettel és annak szereplőivel kapcsolatosan.

Dicséret illeti a program szervezőit is, Zöld Teréz és Bodor Kincső osztályfőnököket, valamint a közreműködőket, az I-IV. osztályos tanítónőket: Bors Annamáriát, Lukács Erzsébetet, Pap Ildikót és Siklódi Kingát.

Forrás: https://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2024/11/olvasoi-kalandozasok-gyimesfelsolokon.html


Kovács András Ferencre emlékeztek

2024. november 13-án, a magyar nyelv napján, a G. Egyesület és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezésében emlékeztek a tavaly elhunyt Kovács András Ferenc költőre, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal Szent István termében.

A Látó szépirodalmi folyóirat szerkesztőségi tagjai és a Sebő Együttes együtt idézték fel KAF verseinek és személyiségének különleges világát.

Ez év júliusában Látó szépirodalmi folyóirat egy tematikus lapszámot adott ki, a KAFLátót, amelyben harminc szerző versekkel, esszékkel, tanulmányokkal, recenziókkal rajzolja ki KAF egyéniségét, szellemiségét, életművét. Az emlékesten Vida Gábor író, a Látó főszerkesztője, André Ferenc költő, slammer, műfordító, a folyóirat versrovatának szerkesztője, valamint Fischer Botond író, költő, a folyóirat esszérovatának szerkesztője mutatta be a lapszámot.

Kovács András Ferenc és Sebő Ferenc közös munkáját az Árdeli szép tánc-ot, 2018-ban adták ki, amely egy verseskötet és zenei album együtt. A könyvben Kovács András Ferenc költeményei találhatók, amelyeket a Sebő Együttes zenésített meg. Az „Árdeli szép tánc” cím a költészet és a zene közötti harmonikus kapcsolatot tükrözi, és egyfajta tisztelgés Weöres Sándor munkássága előtt. A dalok és versek központi témája a természet, az erdélyi tájak, valamint a népi hagyományok ihlette motívumok, amelyek szomorkásan fanyar, mégis játékos hangulatot árasztanak. A Sebő Együttes ebből a közösen kiadott kötetből adott ízelítőt a magyar nyelv napján.

Forrás és teljes cikk itthttps://liget.ro/studio/kovacs-andras-ferencre-emlekeztek

2024. november 14-én a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron a Bohócöröklét koncerttel emlékeztek Kovács András Ferencre. A költő verseinek zenéjét Cári Tibor UNITER-díjas zeneszerző szerezte, a verseket Sebestyén Aba rendező, színművész válogatta és adta elő, a Kór-Társak zenekar közreműködésével.

Forrás és teljes cikk itthttps://maszol.ro/kultura/Bohocoroklet-Kovacs-Andras-Ferencre-emlekeznek-a-kolto-szuletesenek-65-evforduloja-alkalmabol

 

Lezajlott a harmincadik Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár

A 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár 2024. november 14-én nyitotta meg kapuit, és idén is gazdag programkínálattal várta a látogatókat (https://vasarhely.ro/konyvvasar/programok/). A rendezvény a közösség ünneplésére és a kulturális sokszínűségre épített, így nemcsak könyvbemutatókkal, hanem előadásokkal, zenével és gyerekprogramokkal is gazdagították a programot.

A Marosvásárhelyi Kulturális Központ és a Pro-Kaart Kulturális Egyesület mellett a Romániai Magyar Könyves Céh is társszervezője volt az idei könyvvásárnak, amely most a Megunhatatlan mottót kapta.

Forrás és teljes cikk itthttps://szekelyhon.ro/aktualis/megnyitotta-kapuit-a-harmincadik-marosvasarhelyi-nemzetkozi-konyvvasar

Az előző évek hagyományaihoz híven rendhagyó megnyitója volt idén is a rendezvénynek. Nem hosszú beszédek sora hangzott el az amúgy is barátságtalan időben a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház bejárata előtt, hanem idén a közönség életkorának megfelelő szöveggel André Ferenc költő, slammer várta az első látogatókat.

A vásár idén is változatos programokat kínált, beleértve Benedek Elek-kiállítást, ahol ritka, 19. századi kiadványokat és a nagy mesemondó utolsó kéziratát lehet megtekinteni.

Forrás és teljes cikk itthttps://maszol.ro/kultura/Szokrater-avagy-a-Guttenberg-galaxis-orzoi

 

Marosvásárhelyi könyvtári napok

111 éves évfordulóját ünnepli a Maros Megyei Könyvtár. Az idei könyvtári napok témája ez volt: „A szellemi örökségtől az inspiráció és megismerés felé”. A szervezők szerint ez az információ, a megismerés és a bölcsesség fontosságáról tanúskodik, ami csak olvasással valósulhat meg.

A Philobiblon nevű könyvtári ünnep 2024. november 18. és 25. között zajlott, és változatos programokkal várta az érdeklődőket.

Forráshttps://szekelyhon.ro/aktualis/kezdodnek-a-marosvasarhelyi-konyvtari-napok

https://e-nepujsag.ro/index.php/articles/philobiblon-%E2%80%93-marosvasarhely#

Mozgókönyvtárakká alakultak a jelzett időszakban a marosvásárhelyi autóbuszok. A Maros Megyei Könyvtár fennállásának 111. évfordulója alkalmával könyvvel teli dobozokat helyeztek el a városi járatok leghosszabb távon közlekedő autóbuszain.

Ezek a dobozok román és magyar könyveket egyenlő arányban tartalmaztak, ezeket többnyire a könyvtár adományként kapott. A könyvek egy hétig álltak rendelkezésre, és ha kiürültek, újratöltötték őket.

Az évfordulóval kapcsolatosan különféle programokat szerveztek, köztük vezetett sétákat a könyvtárban, gyermekvetélkedőket és mesedélutánokat.

Forrás és teljes cikk itthttps://maszol.ro/kultura/Autobusszal-kozlekednek-a-konyvek-Marosvasarhelyen

 

 Könyvtár és környezettudatosság: diákok takarítottak a Pacén

"Bárhol lehet környezettudatosságra nevelni a gyermekeket, a családban, az iskolában, de még a könyvtárban is” – vallja Kiss László. A sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárosa iskolák közötti nemzetközi programba nevezte be a Mikes-iskola hetedikeseit, akik az angol nyelv gyakorlása mellett azt is megismerik, mit jelent a környezettudatos élet Olaszországban, Lengyelországban, a távoli Jordániában, de még olyan libanoni diákokkal is barátkoznak, akiknek iskolája mögött nemrég bomba robbant.

2024. november 13-án a mikeses diákok a Pacén gyűjtötték a szemetet.

Forráshttps://www.3szek.ro/load/cikk/169919/diakok-takaritottak-a-pacen

 

Labirintus a Plugor Sándor Művészeti Líceum könyvtárában

Kiss Károly iskolai könyvtáros labirintust készített a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum könyvtárában. Erre az alkalomra a könyvtáros meghívta a tanítónőket és osztályaikat. A labirintus több játékra ad lehetőséget. A diákok számára az első kör ingyenes volt, de aztán kellett mondjanak egy szót, pl. mesehőst, mesecímet, gyümölcsöt, zöldséget, a nagyobbak országneveket, városokat, autómárkákat. Lehetett angolul és románul is színeket, állatokat, növényeket stb. jelölni.

Sok gyereket szünetekben is bevonz a játék öröme. Vannak, akik könyveket is kivesznek, ha már betévedtek a könyvtárba.

Forráshttps://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2024/11/labirintus-konyvtarban.html

 

Hol tartanak a községi könyvtárak a 21. században?

A csíkszéki községi könyvtárak helyzetét kutatta Nagy Lilla újságíró. Csíkpálfalván megszűntették a könyvtárosi állást, csak szerdánként van nyitva. Ezzel szemben a csíkszentgyörgyi könyvtár, amely nyáron újranyitott, hiánypótló intézménynek bizonyul. A kászoni könyvtár hivatalosan félnormás nyitvatartással működik, de Lakatos Tamás könyvtáros elmondása szerint, ő bármikor kinyitja a könyvtárat az olvasóknak. Az olvasási szokások változása és a digitális világ térnyerése csökkentette a könyvtárak látogatottságát, ezért különböző gyermekprogramokkal, és iskolai együttműködésekkel próbálják növelni a fiatalok érdeklődését.

Forrás és a teljes cikk itthttps://szekelyhon.ro/aktualis/hol-tartanak-a-kozsegi-konyvtarak-a-21-szazadban

 

Hargita megyei könyvtárosok őszi módszertani találkozója

A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár és Pro Libris Könyvtári Egyesület szervezésében, az RMDSz és a Communitas Alapítvány anyagi támogatásával módszertani találkozó zajlott a Csíkszépvizi Községi Könyvtárban. A találkozó keretében kiemelkedő fontossággal bírt a helyi értékek népszerűsítésére irányuló könyvtári tevékenységek ismertetése. Szó volt a könyvtárak technológiai fejlesztéséről, a korszerűsítést megelőző szükséges háttérmunka elvégzéséről is.

A gyimesközéploki Mihók Edit és a csíkszentdomokosi Sándor Edit községi könyvtárosok beszéltek az Örökségvédelem játékosan elnevezésű projektben való részvételről, a Márton Áron püspök életútját bemutató könyvtári foglalkozással ismerkedhettek a résztvevők, valamint a Csángórózsák elnevezésű társas kártyajáték által betekintést nyertek a csángó élet mindennapjaiba.

A Gyergyósalamás község három évtizednyi sajtóbibliográfiáját tartalmazó könyv helyi fogadtatásáról beszélt szerzőként Georgeta Ţepeluş könyvtáros, a csíkszentgyörgyi Bors Melinda, a felsőboldogfalvi Vinczeffy Tünde és a bögözi Pál Apollónia könyvtárosok az RFID rendszer bevezetését megelőző állomány-nyilvántartási munka kihívásairól és sikerélményeiről értekeztek.

Camelia Crișan, a bukaresti Progress Alapítvány elnöke egy országos szintű olvasói elégedettséget vizsgáló felmérés eredményeit ismertette.

A résztvevők a település kulturális és épített örökségét bemutató körúton vettek részt, és meglátogatták a központban található hadtörténeti múzeumot, amely a székely határőrségnek állít emléket.

A szakmai rendezvényt megtisztelte jelenlétével Fekete Örs, Csíkszépvíz község polgármestere, valamint Kántor Boglárka, Hargita megyei tanácsos.

A szervezők köszönetet mondanak a helyi önkormányzatnak és Bece Katalin könyvtárosnak a hatékony együttműködésért.

Forrás és fotók itthttps://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/1322/hargita-megyei-konyvtarosok-oszi-modszertani-talalkozoja


Könyvtári névadó Csíkszentgyörgyön

Illyés András (1639–1712) csíkszentgyörgyi születésű bölcseleti doktorról, egyházi íróról, erdélyi katolikus püspökről nevezték el a csíkszentgyörgyi könyvtárat. Bors Melinda könyvtárosnő szerint azért választották Illyés Andrást névadónak, mert „így tisztelegnek az ő kitartása, tenni akarása és példamutató élete előtt, illetve emlékét megőrzik a köztudatban.”

Forrás és a teljes cikk itthttps://hargitanepe.ro/hirek/csikszek/konyvkolcsonzes-es-kozossegepites


A népköltészet ünnepe Sepsiszentgyörgyön

Tizenhét megyéből közel százötven hazai magyar diák vett részt 2024. november 16-án a Sepsiszentgyörgyön tartott Kriza János Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Versenyen, amelyen a háromszéki résztvevők is sikeresen szerepeltek. Az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége szervezésében rendezett vetélkedő nem csak verseny, céljuk, hogy a részt vevő diákok ismerkedjenek a helyi kulturális és történelmi értékekkel, barátkozzanak a szórványból érkezők a tömbmagyarságbeliekkel, és felkészülésük alatt ismerjék meg a különböző vidékek kultúrtörténeti értékeit.

Minden esztendőben Sepsiszentgyörgy a házigazdája a rendezvénynek, idén is a város hét kultúrhelyszínén mondták és énekelték el meséiket, valós és hiedelmeken alapuló történeteiket, balladáikat a diákok. A megnyitó után a Székely Nemzeti Múzeum, a Bod Péter Megyei Könyvtár, a helyi unitárius templom, a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér, a Mikes Kelemen Elméleti Líceum és a Plugor Sándor Művészeti Líceum termeiben tartották a vetélkedőt, amelyen műfaji kategóriánként és korcsoportonként díjazták a legjobbakat.

Forrás és a teljes cikk itthttps://www.3szek.ro/load/cikk/169998/a-nepkolteszet-unnepe-sepsiszentgyorgyon-kriza-janos-orszagos-balladamondo-balladaeneklo-es-mesemondo-verseny

 

Borsodi L. László kapta a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár Év szerzője-díját

Borsodi László költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta idén az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron, 2024 november 16-án.

Borsodi László költészete gyakran merít a transzcendens és a mindennapi élet összefonódásából, miközben hangsúlyos szerepet kapnak benne a társadalmi és kulturális kérdések. Fontos művei közé tartozik például a Feljegyzések a földről, a Parton és a gyermekeknek szóló Balázsolás.

Demeter Zsuzsa irodalomkritikus laudációjára hivatkozva úgy fogalmaznak, hogy az idén megjelent, Te fordítsd el című kötetében – a szerző korábbi verseskönyveivel, a Szétszórt némasággal és az Estére megöregszel cíművel immár trilógiát alkotva – a legkétségbeesettebb, a legdühösebb, a legmegengedőbb, a legelveszettebb, a legtékozlóbb, a legkönyörgőbb és a legkönyörtelenebb költők hangján szól.

A díj odaítéléséről ezúttal is a vásár szervezői által felkért szakmai zsűri döntött. Idén Codău Annamária irodalomkritikus, a Látó szerkesztője, Demeter Zsuzsa szerkesztő, irodalomkritikus, Szabó Róbert Csaba író, forgatókönyvíró, a Látó szerkesztője, Szonda Szabolcs költő, műfordító, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója és Vallasek Júlia, irodalomkritikus, irodalomtörténész, műfordító döntött.

Forrás és teljes cikk itthttps://transtelex.ro/kultura/2024/11/16/borsodi-l-laszlo-kolto-irodalomtortenesz-kapta-a-30-marosvasarhelyi-nemzetkozi-konyvvasar-ev-szerzoje-dijat

Sajtóvisszhanghttps://maszol.ro/kultura/Marosvasarhelyi-Nemzetkozi-Konyvvasar-Borsodi-L-Laszlo-kapta-az-Ev-szerzoje-dijat-VIDEO

https://kultura.hu/borsodi-l-laszlo-lett-az-ev-szerzoje-a-marosvasarhelyi-nemzetkozi-konyvvasaron/

 


Könyvtár, ami összeköt program 2024-ben is

Gönczi László beszámolója:

„Idén is volt Könyvtár, ami összeköt ösztöndíjprogram, aminek a célja a Kárpát-medencei fiatal könyvtárosok közötti szakmai együttműködés elősegítése volt, és ebben az évben 2024. szeptember 15-29. között zajlott. A program során a résztvevők lehetőséget kaptak a magyarországi könyvtári rendszer megismerésére, szakmai továbbképzésre, valamint tapasztalatcserére. A hét kiválasztott könyvtáros (Romániából, Szlovákiából, Ukrajnából és Magyarországról) látogatást tett az idén 156 éves Országgyűlési Könyvtárban, ahol bemutatkozó előadásokat tartottak, valamint bepillantást nyertek a könyvtári osztályok működésébe. A program során különböző könyvtárakat látogattak meg, mint például a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárát és a Ceglédi Városi Könyvtárat, ahol a modern könyvtári megoldásokat és a közösségépítést tanulmányozták. A Ceglédi Városi Könyvtár berendezése és szolgáltatásai hűen tükrözik a város mottóját: ’több, mint gondolnád’. A könyvtár a 21. század kihívásaira válaszul modern olvasótermet, automata könyvkölcsönzőt, könnyen menedzselhető raktári rendszert és a színvonalas rendezvényeknek is helyet biztosító teret alakított ki. Ezen felül megjelent egy új olvasói réteg, amely már nem igényli a könyvtáros aktív közreműködését, így számukra a Locker használata is bevezetésre került, a távoli eléréssel kikölcsönzött könyveket az olvasó egyszerűen át tudja venni a kis ’könyvszekrényből’, és visszapakolja a már elolvasott könyveket. A vidéki könyvtárak, mint az egri Bródy Sándor Könyvtár és a gyöngyösi Vachott Sándor Városi Könyvtár is bemutatkozott, lehetőséget adva a helyi könyvtári pedagógiai gyakorlat megismerésére.

Forrás és a teljes beszámoló itt: https://mke.info.hu/mke/cikk/beszamolo-a-konyvtar-ami-osszekot-programrol/

 

A Magyar Könyvtárosok IX. Világtalálkozója

A Magyar Könyvtárosok Világtalálkozója a könyvtáros szakma legnagyobb nemzetközi rendezvénye, amely egyszerre konferencia, és szakmai fórum, de különös jelentőséggel bírnak a személyes találkozások is az anyaországi és külföldi kollégákkal is. A 2024. november 21-én és 22-én kilencedik kiadásához érkezett esemény első napja az Országházban, míg a második napja az Országos Széchényi Könyvtárban zajlott. A konferencia idei témája ez volt: Digitális hídépítés – közös örökségünk megőrzése és továbbadása.

A rendezvényen 350 magyar közgyűjteményi dolgozó vett részt, különböző országokból és a Kárpát-medencéből. Az első napon a magyar kulturális örökség védelméről és megőrzéséről számoltak be a magyar, romániai, szlovákiai és kárpátaljai könyvtáros szervezetek vezetői, valamint a határon túli magyar könyvtárak képviselői.

A rendezvény keretében adták át az Országgyűlési Könyvtár szakmai támogatásáért alapított Nagy Miklós-díjat, amelyet idén Tegdes Egyházi Dóra, a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke vehetett át. Az elismerést minden novemberben annak a szakembernek adják, aki kiemelkedő szakmai munkájával hozzájárul a könyvtárak tevékenységéhez, gyűjteményeik bővítéséhez, projektjeik megvalósításához.

Forrás és fotók itthttps://www.facebook.com/orszaggyulesikonyvtar/posts/952961433534848

 

 Több hangon Hervay Gizelláról

Zsizsmann Erika Ana Blandiana költővel beszélgetett Hervay Gizellával való kapcsolatáról, találkozásairól, a közös pontjaikról, Hervay román fordításairól. Mindketten a diktatúra árnyékában alkottak, műveikben hangsúlyos az elnyomás, illetve az igazság keresése. Ana Blandiana elmondta, hogy a rendszerváltás utolsó évéig intenzívebb kapcsolat volt a román és a magyar írók között.

„Sok közös volt bennünk… az életkoron és a költészeten kívül a politikai vélemény is. Nem volt kérdés, hogy ugyanazt a dolgot gondoljuk Ceaușescuról, arról, ami az országban vagy a világban történik. Nem csak Gizellával, hanem bárkivel, románokkal, magyarokkal vagy más nemzetiségűekkel szabadon beszéltünk magunk között minderről. Sokkal gyakoribb eszmecsere folyt akkor az írók között, szorosabb lelki kapcsolat volt, mint most. Lehet, hogy a fiatalok között most is van, csak nem tudok róla, de az az érzésem, hogy manapság az írók otthon ülnek és írnak. Akkor nagy szükségünk volt arra, hogy támogassuk egymást, hogy megosszuk egymással a gondolatainkat, a véleményünket, még akkor is, ha tisztában voltunk vele, hogy gyanakvónak kellene lennünk, mert besúgók lehetnek közöttünk. Nyilván nem gondoltuk, hogy olyan mértékben vannak jelen köztünk, mint ahogy az utólag kiderült, nem voltunk ennyire borúlátóak.”

Forrás és a beszélgetés itthttps://transtelex.ro/kultura/2024/10/30/ana-blandiana-hervay-gizellarol

Koszta Gabriella színésznő már főiskolás korában felfedezte Hervay Gizella költészetének egyedülálló intenzitását, amelyet rendkívül magával ragadónak talált. Hervay versei, különösen a Zuhanások – oratórium három hangra, a költő belső hangjainak drámai erejét tükrözték, és ez inspirálta Kosztát arra, hogy színpadra vigye őket. Bár a cenzúra miatt az eredeti tervek nem valósulhattak meg, ez a vers alapozta meg kettejük barátságát és művészi kapcsolatát.

Koszta Gabriella, aki színpadi eszközökkel népszerűsítette Hervay költészetét, fontos feladatának érezte a művek közvetítését a közönség felé, ugyanakkor személyes barátságuk is jelentős szerepet játszott a költő utolsó éveiben. Bukaresti találkozásaik és későbbi budapesti kapcsolatuk Hervay mélyen emberi, érzékeny, de nehéz természetét is megvilágította. Hervay munkái, mint például a Kettészelt madár vagy A mondat folytatása, a veszteségekből fakadó fájdalmat, a gyász feldolgozását és a túlélés kérdéseit járják körül.

Hervay Gizella költészete ma újra különösen aktuális, hiszen az elnyomás, a menekülés és az empátia iránti igény világviszonylatban is releváns. Koszta Gabriella szerint most érkezett el az a korszak, amikor Hervay műveinek közönsége valóban éretté vált, hogy megértse és átérezze e költészet mélységét és üzenetét.

Forrás és az interjú itthttps://transtelex.ro/kultura/2024/10/10/koszta-gabriella-hervay-gizellarol

 

 Hamlet homloka – Tompa Gábor új versei

2024. november 12-én Kolozsváron mutatták be Tompa Gábor nemzetközileg elismert színházi és filmrendező, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója, egyetemi tanár, költő és esszéíró legújabb verseskötetét, az idén megjelent Hamlet homloka című gyűjteményt. A szerzővel Karácsonyi Zsolt költő, műfordító, színház- és irodalomkritikus, a Helikon irodalmi folyóirat főszerkesztője beszélgetett, Bogdán Zsolt színművész a versekből olvasott fel.

A szerző idén januárban elhunyt feleségének, Tordai Tekla színművésznőnek címezte a kötetet, s mint a bemutatón fogalmazott, egész másként alakultak volna a szövegek, ha ezen tragikus fordulat nem következik be az életében. A törés jól látszik a versek egymásutánjában is: míg a gyűjtemény első fele akár az előző kötet folytatása is lehetne, hiszen a közéletiség, a közéletre való reagálás jellemzi, addig a második felében a gyász, az emlékezés, de leginkább a visszapillantás dominál. Az, hogy bármi is történjék, újra és újra fel kell állni a színpadra.

A kötetben már nem élő pályatársakhoz címzett versek is helyet kaptak. Így Kovács András Ferenchez, Csiki Lászlóhoz és Szőcs Gézához írt verseket is olvashatunk benne.

Forrás és a teljes cikk itthttps://maszol.ro/kultura/Hamlet-homloka-Tompa-Gabor-versei-almokrol-halalrol-az-emlekezes-lehetosegerol-es-a-megbocsajtasrol

 

Szerkesztők:

Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com

Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsaniko@gmail.com

Tóth Melinda Márta (Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár, könyvtáros), danemelinda@yahoo.com

Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro

Technikai szerkesztő: Krecht Alpár László (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), alpar@krecht.ro

 

E lapszám felelős szerkesztője: Tóth Melinda Márta.

 

 

2024. december 2., hétfő

Olvasói utazás a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium X. osztályaiban

Október elején a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium X. A filológia és a X. D. természettudományok profilú osztályok tanulóival belevágtunk az őszi Olvasói utazásba. A műveken átívelő kalandozás november végéig tartott. Mindezt Orbán Edina és Csata Emese magyar nyelv és irodalom szakos tanárokkal sikerült véghezvinni.

Első találkozásunkkor elmondtam, hogy miként fog lezajlani a tervezett programunk.

Az osztályok, mint az elmúlt esztendőkben, két csoportra voltak felosztva. Mindkét osztály diákjainak fele heti egy alkalommal vett részt a kalandban. A foglalkozások egy kis bemelegítéssel kezdődtek. A ráhangolódás után a kiválasztott irodalmi mű került felolvasásra, és azt boncolgattuk, kérdések mentén „szétbeszéltük”.

*

Első alkalommal a bevezető után beszéltem az olvasás bűvös erejéről. Arról, hogy miként tudja helyreállítani a figyelemzavart. Röviden: mert olvasás közben egy dologra kell figyeljünk. Éppen, amit böngészünk.

A mondanivalóm közé beékeltem két idézetet. Az elsőt Lázár Ervin: Az élet titka történetéből ragadtam ki, míg a másikat Lucian Blaga: Fölirat (Inscripție) c. költeményének soraiból választottam. 


Ezt követően egy kis kedvcsinálónak, bemelegítésként, felolvastam Lázár Ervin: A bolond kútásó meséjét. Itt már arról a szikráról meséltem, ami bennünk van, és amit mindenáron felszínre kell hozni.

A fantázia fontosságáról is ejtettem néhány szót. Ezt követően egy színes falevelet mutattam be. Néhány gondolat erejéig elidőztem. A látottakat szófüzérbe szerkesztettem. A nap sugarait magába szívva távozik, de még magán viseli a fa üzenetét. Azt a fénybe zárt időt, amikor a tavaszi hóolvadás megmutatja a körülötte lévő dombocskák zöldjeit, és körös-körül megélemedik újra a kikelet.

A zárszó után jöhetett egy kis vidámság. Stefánovics Angéla (Anzselika Habpatron): Hogy írj verset egy perc alatt az irodalomról szóló mókás eszmefuttatását nézhettük és hallgathattuk meg.

Az elkövetkező foglalkozásokon a következő történetek kerültek boncolgatásra:

X.A

Békés Pál: Ottília

Lázár Ervin: Dömdö-dömdö-dömdödöm

Martin Ruber: Az is baj, ha nincs semmi baj

X. D

Hajnóczy Péter: A Hangya és a tücsök

Asztalos István: Történt az utcán

Rabidranath Tagore: A vándor

Ezekben a történetekben az egyén és a közösség viszonyát boncolgattuk. A lényeg az volt, hogy egy adott helyzetben miként cselekszünk. Mi számunkra a mérvadó. Mindenáron a beilleszkedést tartjuk-e fontosnak, vagy elgondolkozunk arról, hogy az újabb, vagy előttünk álló körülmények miként fognak befolyásolni. Másként szólva, elfogadhatók-e legalább azok a hatások, amik érhetnek. Főleg azt elemezgettük, hogy egy mérvadó esemény kapcsán milyen emberré válhatunk.

Mindenképpen, akkor is, ha nincs mindenre megoldás, akkor is valamilyen elfogadható módszert kell kihámozni a ránk nehezedő állapotokról.

Az összesítés során a kiválasztott művek lélektani elemzésével folytattuk. A történeteket újra felelevenítettük. Kibeszéltük azoknak szereplőit, és arról is ejtettünk néhány szót, hogy környezetünkben is léteznek hasonló emberek, hasonló problémákkal (megnevezés nélkül).

A művek kiértékelésénél a diákok ráéreztek a dolog lényegére. Különféle vélemények születtek. Ez így rendben van, hiszen, ha egyet is akarunk (nyugodt élet, biztonság, békesség, szeretet stb.), azt másként éljük meg és dolgozzuk fel. A fontossági sorrend más, de a végső cél, ami oda vezet, ugyanaz.

Az összesítés követően a következő dalok, szavalat hangoztak el:

Weöres Sándor: Ki minek gondol – Koncz Zsuzsa előadásában

Lackfi János: Véletlen – Lovasi András előadásában

Petőfi Sándor: Anyám Tyúkja (Petőfi kínaiul). Előadók: Bor László, Pável Miklós (2003)

Fényképezte: Borbé Levente, Orbán Edina és a foglalkozáson résztvevő diákok


Borbé Levente,
könyvtárpedagógus

 


ReMeK-e-hírlevél 2024/12. számából

Téka gyarapodik a polcon A magyar nyelv napjára időzítette a baróti Tortoma Kiadó nagy vállalkozásának, a Háromszéki Téka címet kapott soroz...