2023. március 30., csütörtök

„Ahány könyv, annyi élmény – szakmai nap az olvasásról, olvasásért”


Hargita és Kovászna megyei magyar nyelv és irodalom szakos tanárok, tanítók, iskolai/városi/megyei könyvtárosok, könyvtárért felelős pedagógusok szakmai napja


2023. március 31., péntek

Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, Bolyai terem, II. emelet


P R O G R A M

PLENÁRIS ELŐADÁSOK


9,30-10,00 Megnyitó. A résztvevők, meghívottak köszöntése

Ferencz Salamon Alpár László, az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza igazgatója

Burus Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke

Dáné Szilárd, a magyar nyelv és irodalom szakos pedagógusok és iskolai könyvtárosok szakfelügyelője, Hargita Megyei Tanfelügyelőség

10,00-10,20 Zöldi Emese, klinikai szakpszichológus bevezető előadása

Szavak nélkül...-beszéljen a kép”

 

10,20-10,50 dr. Szántó Bíborka PhD, egyetemi adjunktus előadása „Játék, (együtt)érzés, kapcsolat. Az olvasás létmegtartó ereje” címmel

10,50-11,20 Bakó Edit, magyar nyelv és irodalom szakos tanár „Párbeszéd a könyvekkel” – csíkszeredai és angliai tapasztalatok mentén – online prezentációja

11,20-11,30 Kávészünet

 

14,00-17,00 WORKSHOPOK


Ízelítő a csoportok tervezett bemutatóiból (a csoportokban bárki tetszés szerint részt vehet):

Magyar nyelv és irodalom szakos pedagógusok workshopja

SCIENTIA TEREM, I. emelet

  • Színes fekete - variációk egy témára” - András Teréz, Mártonffy György Általános Iskola, Csíkkarcfalva (20 perc)

  • Házi olvasmányok élményközpontú feldolgozása” - Kémenes-Köllő Izabella, Köllő Miklós Általános Iskola, Gyergyócsomafalva (25 perc)

  • Generációkat összekötő olvasmányaink” - Vass Ágnes, Benedek Elek Pedagógiai Líceum, Székelyudvarhely (20 perc)

  • A tanár és a diák választásai a végtelennek tűnő gyermek- és kamaszirodalomból” - Molnár Annamária, Nagy István Művészeti Líceum, Csíkszereda (25 perc)

     

RÖVID SZÜNET


  • Tabutémák az általános iskolai magyarórán”Bota Szidónia, Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda (25 perc)

  • Az Olvass többet! határtalanul magyarul olvasásnépszerűsítő konferencia és tábor”Molnár Juliánna, Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna (25 perc)

  • Hogyan olvassak, hogyan olvassanak?”Csonta Noémi, Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda (25 perc)


Könyvtárosok workshopja, BOLYAI TEREM, II. emelet

  • Szavak szárnyán-könyvtári tevékenységek a Mikóban” - Forreiter Csilla Éva, „Székely Mikó” Kollégium, Sepsiszentgyörgy (15 perc)

  • Könyves kalandok” - Dunkler Réka, Bethlen Gábor Általános Iskola, Székelyudvarhely (20 perc)

  • Olvasáshoz kapcsolódó tevékenységek az iskolai könyvtár szervezésében” - Dánél Hajnalka, Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda (15 perc)

  • Biblioterápia az iskolában” - Borbé Levente, Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda (20 perc)

     

RÖVID SZÜNET


  • Erasmus+ legendák” - Hatos Melinda, Orbán Balázs Gimnázium, Székelykeresztúr (15 perc)

  • Olvass többet! határtalanul magyarul konferencia és tábor”- Varga Emese, Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna (20 perc)

  • Ismerd meg könyvtáradat! (Iskolai) Könyvtárba csalogató praktikák minden korosztálynak” - Kiss László, Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy (30 perc)

  • Sikerrecept a könyvtárból” - Bedő Melinda és Haţegan Corina tevékenysége, Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda (45 perc)

 

Tanítók workshopja, REVELATIO TEREM, földszint

  • Olvasóvá nevelni - anyanyelv órán felhasználható módszerek/tevékenységek bemutatása/megbeszélése, László Hajnal, Nagy Imre Általános Iskola, Csíkszereda

  • A mesék olvasása, megértése és feldolgozása drámapedagógiai módszerekkel”,

Dr. Portik E. Edit, Fráter György Általános Iskola, Gyergyóremete

  • A versek olvasásának megszerettetése, és jelentősége az olvasásfejlesztésben”, Borsos Balla Krisztina, Bálint Vilmos Általános Iskola, Csíkszenttamás




Iskolai könyvtárosok biblioterápiája

2023. március 29-én délután a Debreceni Pedagógiai Oktatási Központ jóvoltából, a Tavaszi Pedagógiai Napok keretén belül meghívást kaptam egy biblioterápia témájú előadásra, amelyet nagy örömmel fogadtam el.

A Debreceni Oktatási Központ főosztályvezetője, Öri Józsefné Dalmi Anikó köszöntése után Parádiné Kenéz Tünde rendezvényszervező üdvözölt majd mutatott be a résztvevő könyvtárostanároknak és a magyar nyelv és irodalom szakos kollégáknak.

A témám, amiről beszéltem, az a romániai biblioterápia kibontakozásának rövid története, és az iskolai könyvtárakban való gyakorlati hasznosítása volt.

Kis bevezetővel indítottam, hogy melyek azok az órák, ahol alkalmasabbak a biblioterápiai tevékenységek. Ezt követően beszámoltam a saját biblioterápiás utamról, majd a foglalkozásokon tapasztalt gyakorlati fortélyairól, és kivitelezéséről. Az előkészületekben kiemeltem az anyaggyűjtést, az óratervezést, a hírverést és a foglalkozás időtartamát (hány alkalom). Fontosnak tartottam beszámolni a háttérmunka alapos megtervezéséről, az ezt követő foglalkozások eredményeiről, nehézségeiről és sikereiről. Hangsúlyoztam a magyar nyelv és irodalom szakos tanárok, valamint a kiszemelt osztályt tanító pedagógus kollégák, osztályfőnökök és a pszichológus bevonását a tevékenység akadálytalan lefolyása érdekében. Ugyanakkor hangoztattam, hogy az online forma egy nem szabadon választott foglalkozásnál nehézkesen működik.


Az előadásomban saját ötleteimet sorakoztattam fel, amelyek a jól kiválasztott irodalmi művek segítségével könnyebben révbe értek/érnek. Itt néhány szerző és irodalmi mű címe is elhangzott. Bemutattam azokat a szakmai oldalakat, ahol a biblioterápia témakörével foglalkozom (képes beszámolók, ötletek, kivitelezések, recenziók stb.).

Az összefoglaló után azt a szakirodalmat ajánlottam, amelyet előszeretettel használok fel. Utoljára hagytam a munkámmal kapcsolatos linkeket.

Az előadás után kérdéseket tettek föl az elhangzottakkal kapcsolatosan.

*

Köszönet jár a szervezőknek és a résztvevőknek egyaránt. Itt külön megemlíteném Peternainé Juhász Zsuzsát, a debreceni Ady Endre Gimnáziumtól, aki beajánlott erre a szakmai napra, Parádiné Kenéz Tünde rendezvényszervezőt, aki készségesen segített az online előadás lebonyolításában, valamint Posta János informatikust, aki eligazított a lezajlandó program technikai részében. 

 *

A Tavaszi Pedagógiai Napok programfüzete:  https://www.oktatas.hu/pub_bin/dload/kozoktatas/pok/Debrecen/2023/Program_TavasziPedagogiai_Napok_2023.pdf

Borbé Levente,

könyvtáros


2023. március 24., péntek

A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola csatlakozása a "Petőfi 200" rendezvénysorozathoz


Egyik munka

A “Petőfi 200” rendezvénysorozathoz csatlakozva március 16-án Vermesser Orbán Kinga magyar szakos tanárnő és Dánél Hajnalka iskolai könyvtáros irányításával képpoézist alkottak az 5. A. és 5. C. osztályos diákok. Petőfi Sándor: A szél című versének szövegéből kiindulva, illetve annak szavait felhasználva készítettek képzőművészeti alkotásokat.


Folyik a munka...

A legszebb munkák kiállításra kerültek.


Még két jól sikerült alkotás!

Forrás/ még több kép: https://www.facebook.com/profile.php?id=100068850919589

Dánél Hajnalka,

könyvtáros


2023. március 10., péntek

Babits Mihály felolvasómaraton Gyimesfelsőlokon

Iskolánk idén is csatlakozott a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár által, Hargita Megye Tanácsa támogatásával szervezett maratoni felolvasáshoz.


A 15. Nemzetközi felolvasómaratonon, 2023. február 28-án Babits Mihály műveiből olvastunk fel a költő születésének 140 évfordulója tiszteletére.




A versekhez egy fotópályázatot is csatoltunk, ahol Babits néhány meghatározott versét kellett ilusztrálják. Nagyon kreatív és ötletes képek érkeztek be, a nyertes pályamunkákból néhányat csatolok.




Köszönet Ambrus Adél és Baliga Erika magyartanároknak, akik irányították a felolvasást.




Gábor Tünde-Anikó, könyvtáros

Árpád-házi Szent Erzsébet Líceum,

Gyimesfelőlok

2023.02.28







NEMZETKÖZI KÖNYVAJÁNDÉK NAP (INTERNATIONAL BOOKGIVING DAY)

Február 14.-ről legtöbbünknek hirtelen a Valentin Nap ugrik be. Ez nem is véletlen, mert tényleg egy meghatározó ünnepnap ez a szerelmeseknek.

De más is van ezen a napon. NEMZETKÖZI KÖNYVAJÁNDÉK NAP


A nagyszerű programot a világ számos pontján megtartják, hogy a Könyvajándék Nap alkalmából a környezetünkben élő gyermekeknek új vagy jó állapotú könyvet adjunk ajándékba, vagy biztosítsuk a jó állapotú könyvek cserélgetési lehetőségét. A nemzetközi program célja, hogy minden gyermek átérezze az ajándékozás örömét, valamint minél több gyermek kerülhessen közelebb a könyvek által teremtett csodálatos világhoz. 


Idén is így tettem már sokadjára, a folyósókon hagytam el könyveket, aminek nagyon örültek a gyerekek.

Gábor Tünde-Anikó, könyvtáros

Árpád-házi Szent Erzsébet Líceum,

Gyimesfelőlok


2023. március 8., szerda

FELOLVASÓMARATON a csikszentdomokosi Márton Áron Általános Iskolában

A csikszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola ebben az évben is bekapcsolódott pedagógusaival és diákjaival az országhatárokon is átnyúló XV. Nemzetközi Felolvasómaratonba.


Így, 2023. február 28-án, nagy-nagy lelkesedéssel Babits Mihály (1883-1941) műveit olvastuk, születésének 140.évfordulója alkalmából. Köszönet a Márton Áron Általános iskola lelkes pedagógusainak, ugyanakkor köszönettel tartozunk a kisegítő személyzetnek akiknek a szép könyvjelzőket köszönhetjük.



Könyvtáros: Székely Edith


Nők a magyar irodalomban – 2023-as évfordulók -

Március a kikelet hónapja. 8-án ünnepeljük világszerte a Nők Nemzetközi Napját. Ez alkalommal Nők a magyar irodalomban címmel a 2023-as évfordulók író, költő és irodalmár hölgyeire összpontosítottam. Ennek fényében szerkesztettem össze a kiállítást is.

Mivel minden egyes évfordulós ünnepelt nem kerülhetett be az expozícióba, igyekeztem kiválasztani az ismertebbeket. A válogatást időrendi sorrenbe rakva helyeztem el a könyvtár előtti asztalon. A hölgyek portréja mellé rövid ismertető írást tettem közzé. Hogy lehetőleg minél kevesebben maradjanak ki a 2023-as évfordulókból, válogatva összeállítottam az ünnepelt nők névsorát.

A könyvkölcsönzőben kis könyvtárat alakítottam ki a női írók, költők és irodalmárok műveiből.

A kiállításban szerepelő nők névsora: Adamis Anna, Ady Mariska, Bálint Ágnes, Csire Gabriella, Erki Edit, Fenákel Judit, Ferenczy Anna, Gál Éva Emese, Gergely Ágnes, Horváth Arany, Horváth Imre, Ihász-Kovács Éva, Janikovszky Éva, Kaffka Margit, Kapui Ágota, Károlyi Amy, Claire Kenneth (Kölcsey Kende Klára), Nagy Erzsébet, Nagy Franciska, Nemes Nagy Ágnes, Öveges Enikő, Palotai Boris, Papp Kincses Emese, Polcz Alaine, Pongrácz Zsuzsa, Rab Zsuzsa, Schäffer Erzsébet, Páskándiné Sebők Anna, Szántó Judit, Szederkényi Anna, Szendrey Júlia, Szepes Mária, Újfalvy Krisztina, Varga Katalin, Vay Sarolta, Varró Ilona és Zsigray Julianna.

A expozíció anyaga megtekinthető lesz március folyamán.

Borbé Levente,

könyvtáros

Márton Áron Főgimnázium




Környezettudatosságra való nevelés a Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárában... és azon kívül.

  Bárhol lehet környezettudatosságra nevelni a gyermekeket, a családban, az iskolában, de még a könyvtárban is – vallja Kiss László .   A se...