2024. október 26-án újra találkozhattak az olvasás szerető és tisztelő emberek közösségének illusztris alakjai. A hatodik alkalommal megszervezett Olvass többet! Határtalanul – magyarul nemzetközi irodalmi szakmai konferenciájának helyszínét immár ötödször Kovászna városa adta.
A rendezvényen részt vettek erdélyi és magyarországi pedagógusok, könyvtárosok, és természetesen olyanok is, akik az olvasást a szívügyüknek tekintik. Természetesen a találkozó egyik jelentős részét a diákok alkották.
Meglepetésként hangulatos őszi dekoráció fogadta a vendégeket.
A konferencia előadásai tartalmasak voltak. Ami mégis a legvonzóbb ebben a találkozásban, az maga a bemutatók élményszerű hatása. Az a varázslatos hangulat, amely egymagában fesztelen és sallangmentes és mégis minőségi. A tapasztalatok hátterét sajátos és egyben hatékony gyakorlati eszközökkel demonstrálták az előadók. A prezentációk tartalmából bőven válogathattak, ötleteket meríthettek a résztvevő pedagógusok, könyvtárosok és az olvasást kedvelő, előtérbe helyező érdeklődők.
Az igen színes és ösztönzően ható rendezvények az ebédszünet után műhelyfoglalkozásokkal folytatódtak. Habár dönteni kellett az egyes szekciók között, mégis a jelenlévők többsége mindegyiken részt szeretett volna venni. Időszűke miatt a számukra legvonzóbbat kellett kiválasztaniuk.
A három felé vált konferencia csapata az alábbi szekciókban vett részt:
1. Gyéresi Júliához, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem adjunktusához azok érkeztek, akiket jobban érdekelt a belső világunk képeinek megteremtése. Mindez az élményszerű olvasás titkába kalauzolta el a csapatot, ami különböző egyszerű, de annál nagyszerűbb praktikákkal volt bemutatva. Minden egyes jelenlévő aktívan részt vett a közös műhelymunkában. A dolog szépsége mégis az volt, hogy nemcsak pedagógusoknak, diákoknak szólt az interaktív foglalkozás, hanem a szülők számára is. A felnőttek közül sokan szülők, ezért közvetlenül érintettek voltak a témában. Erre a kis időre is együtt élhették át eme elgondolkodtató, szellemi mélységeket érintő „játékok” erejének hatását önmaguk megismerése érdekében.
2. A második csapatot választó érdeklődők az olvasás ösztönzését szorgalmazó könnyed játékok megismerésének interaktív prezentálásán vehettek részt. Mindezt az értő és igényes olvasást segítő praktikák bemutatásával és kipróbálásával tette emberközelivé a csapat vezetője, Bagossy Edit, aki a debreceni Ady Endre Gimnázium művészeti tagozatának a vezetője. Ezek a játékok egyben feszültségoldók is lehetnek, ugyanakkor nem marad el a közös élmény, a jó hangulat sem. Így válik gördülékenyebbé az értő olvasás felé vezető út.
3. A harmadik szekciót Petermainé Juhász Zsuzsa vezette a 14-ik Olvass többet tábor diákjainak résztvevőivel. A beszélgetés során elhangzottak elkalauzolták a fiatalokat a közelmúlt élményeinek emlékcsarnokába. Felidézték a tábor előtti olvasással kapcsolatos tapasztalásokat, és nemcsak. Hiszen ilyenkor akarva-akaratlanul a könyv segítségével közösséggé válnak. A közös téma közelebb hozza őket egymáshoz, és még barátságok is szövődnek.
A műhelymunka is természetesen az olvasás jegyében zajlott. Kezdve a kedvenc könyvek ismertetésén át, a könyvajánlók bemutatásával zárva. A diákok által felolvasott idézetek, a könyvekről elhangzott személyes hangvételű ismertetők elragadóak, és ugyanakkor elgondolkoztatóak voltak. Néhányuk a kedvenc szerzőjét is bemutatta.
A konferencia záróakkordjaként a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum Diákszínpadának egyik kiváló előadását láthatták az egybegyűltek Molnár János tanár úr rendezésében. A társulat ezúttal Arany János: Ágnes asszony balladáját dolgozta fel, amelynek zenéjét Somogyi István írta.
A legnagyobb öröm mégis az, hogy a konferencia évről évre egyre több embert megszólít úgy előadóként, mint résztvevőként. Habár valahányuk cserélődik, de most már kialakult egy veterán csapat. A kapcsolatok is szorosabbá váltak, ezáltal otthonosabb légkört teremtve az eseménynek.
A szervezésben részt vállalt Molnár Julianna magyartanár, Varga Emese iskolai könyvtáros a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceumtól, Juhász Zsuzsa magyartanár és könyvtárostanár a debreceni Ady Endre Gimnáziumtól, valamint Kovászna városának a rendezvényt felkaroló személyiségei és önkéntesei.
A konferencián résztvevő iskolai könyvtárosok (is) névsora:
Borbé Levente – Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda
Lakatos Tamás – Kulturális referens, Kászon
Varga Emese – Kőrösi Csoma Sándor Líceum, Kovászna
A KONFERENCIA PROGRAMJA: http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2024/09/6olvass-tobbet-konferencia-kovasznan.html
Borbé Levente,
könyvtárpedagógus
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése