175 éves a székelyföldi sajtó - Háromszék hadi lapja: a Székely Hírmondó
1849. június 7-én jelent meg Kézdivásárhelyen a Székely Hírmondó első száma. Idén június 4-én került ki a nyomdából a Háromszék független napilap tízezredik száma. E két jeles évforduló kapcsán a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete 2024. június 15-re időzítette idei, Kárpát-medencei magyar újságírók részvételével Sepsiszentgyörgyön tartandó konferenciáját, amelynek témája a 175 éves székelyföldi sajtó volt.
Forrás és a teljes cikk itt: https://www.3szek.ro/
Tanévvégi „olvasói utazás”
2024. június 6-án látogatott el a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumba Gál Judit, a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskola magyar nyelv és irodalom szakos tanára egy „olvasói utazásra”. Jelenleg a Debreceni Hittudományi Egyetem (DRHE) kétéves irodalomterápiás szakának esti tagozatán kamatoztatja tudását, és egy hospitálás erejéig tette tiszteletét a főgimnázium könyvtárában.
A látogató is aktív résztvevője lett egy foglalkozásnak, a munkafolyamat alatt kisegítette Borbé Levente könyvtárost a jelmezek és más eszközök előkészítésével. Az előkészített olvasmányokból Asztalos István Történt az utcán című, pörgős és eseménydús történetére esett a választás. A mű felolvasása utáni beszélgetést követően, az előkészített kiértékelő kérdésekre válaszolva, a diákok papírra vetették gondolataikat az elhangzott műről és azok szereplőiről.
A könyvtáros a vendégnek bemutatta a főgimnázium könyvtárát, dísztermét, sporttermét és az iskolamúzeumot is.
Forrás: http://
latogatoja.html
Évzáró gyimesi kirándulás
A Márton Áron Főgimnázium IX. F osztálya a Gyimesekbe kirándult 2024. június 18-án és 19-én. Az esemény szervezője osztályfőnökük, Kovács Zsuzsa volt. A kalauzolást és idegenvezetést Borbé Levente, a főgimnázium könyvtárosa vállalta fel.
A
kétnapos kiruccanás magában foglalta a gyalogtúrát, amelynek állomásain
helytörténeti, történelmi, néprajzi és természeti csodákat tekinthettek
meg a fiatalok. Mindezeket a könyvtáros könyvajánlókkal egészítette ki,
amelyekből helyben is lehetett vásárolni. Ilyenek a gyimesi községek
monográfiája, népi gyógyászata, népi szokásai stb. Azonban két kötetet
kiemelt a diákok részére a többi közül. Az egyik Dezső László
Barangolások a Gyimesek vidékén című kötete, és a másik Liviu Rebreanu
Forrás: http://
Biblioterápia sérült gyerekeknek
2024. június 15-én harmadszorra hívták meg biblioterápiás
Borbé Levente könyvtáros és biblioterapeuta, valamint Bajcsi Kinga székelyudvarhelyi óvónő és pszichológus segítségével Péterfy Emília Az árulkodó című frappáns kis történetét elevenítették meg a résztvevők.
Forrás és a teljes cikk itt: http://
Varujan Vosganian író lett a Romániai Írók Szövetségének új elnöke
Varujan Vosganian írót
választották meg a Romániai Írók Szövetségének új elnökévé. A szervezet
Facebook-oldalán 2024. június 26-án közzétett bejegyzés szerint Vosganian 660 szavazatot kapott az összesen leadott 740-ből. A bukaresti író a 2024. március 23-án elhunyt Nicolae Manolescu
Beszámoló a Kárpát-medencei könyvtárosok 17. találkozójáról
2024. június 2–3-án Csongrádon rendezték meg a Kárpát-medencei könyvtárosok 17. találkozóját. A szakmai rendezvény elsősorban a határon túli magyar könyvtárosok konferenciája, a kapcsolatépítés jegyében azonban egyre népszerűbb a magyarországi szakemberek körében is.
A találkozó a hagyományoknak megfelelően kiállításmegnyitóval vette kezdetét, ahol az érdeklődők a „silent booknak”, magyarul képkönyvnek is nevezett rendhagyó könyvtípusnak köszönhetően egy sokrétű, szókincset, vizuális műveltséget fejlesztő, fantáziát megmozgató, szavakat nélkülöző képi világot ismerhettek meg. A kiállítást az egri Bródy Sándor Könyvtár munkatársai állították össze, akik foglalkozás keretében mutatták be az érdeklődőknek a képkönyvekhez kapcsolódó könyvtárosi szerepköröket.
Másnap, 2024. június 3-án dr. Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár nyugalmazott főigazgatója nyitotta meg a konferenciát, majd pedig Bedő Tamás, Csongrád város polgármestere és Tőzsér Istvánné, az Informatikai és Könyvtári Szövetség elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Az elmúlt évekhez hasonlóan a konferencia első felében neves előadók tartottak előadást. Nyáry Krisztián, az Így szerettek ők című könyv szerzője mesélt lebilincselően irodalmi nagyjainkról. Ezt követően dr. Baracsi Katalin internetjogász beszélt az egyre nagyobb számban előforduló internetes bűncselekményekről.
A konferencia második részében a magyarországi és határontúli könyvtárosok jó gyakorlatokat, újdonságokat bemutató előadásai következtek: Liebhauser János, a szekszárdi Illyés Gyula Könyvtár igazgatója a zöldkönyvtári gyakorlatról beszélt, Csordás Katalin és Szlávnity Tünde a délvidéki Kishegyes és Bácsfeketehegy megújult könyvtárait mutatták be, Nagy Emese, a bácstopolyai Juhász Erzsébet Könyvtár könyvtárosa pedig az intézmény programjairól tartott beszámolót. Ezután került sor Hicsik Dóra Közös nyomaink című előadására, amelyben a Kárpát-medencei Magyar Nemzeti Bibliográfiát, annak előzményeit, körvonalait és a határon túli kollégákkal való együttműködés fontosságát hangsúlyozta.
„Az Országos Széchényi Könyvtár gyűjtőkörébe szervesen beletartozik az országhatárainkon kívüli magyar területek könyvtermése is, a mindenkori gyűjtést és számbavételt segíti elő a készülő bibliográfia, amely a határontúli partneri kapcsolataink mellett különféle könyvtári katalógusok, sajtófigyelők, internetes oldalak, könyvkiadók, nyomdák segítségével bővül. Kiemelten fontos számunkra a határontúli könyvtáros kollégák segítsége és figyelme, hiszen sok, kis példányszámban megjelenő kiadvány, amely kereskedelmi forgalomba nem is kerül, csak partnereink segítségével tud eljutni a nemzeti könyvtárba.
A délutáni workshopon Hicsik Dóra Elbe
Mesterségek, amiket elsodort az idő – könyvbe, filmbe foglalva élnek
Tudja ma még valaki az éticsigából, fenyőszurokból főzött háziszappan receptjét? Dagad-e sok háromszéki melle a büszkeségtől, hogy a zalánpataki üvegcsűrben évi 3,5 millió üvegtárgy készült? Gondolná-e valaki, hogy hegedűvonónak csak a ménló farokszőre jó? Többek között ehhez hasonló kuriózumokat is megtudhat az olvasó, de a tudós sem marad „éhen”, ha kézbeveszi Kinda István néprajzkutató Hagyományos mesterségek Háromszéken és Erdővidéken című könyvének második kötetét, melyet 2024. június 12-én mutattak be a Székely Nemzeti Múzeumban.
Hároméves gyűjtés és egy éves írás-szerkesztés után, az első kötet megjelenése után hét évvel az érdeklődő olvasó kézbe veheti a Hagyományos mesterségek Háromszéken és Erdővidéken című könyv második kötetét is. A Háromszék Vármegye Kiadó kiadásában megjelenő kötet több mint 600 fotóval illusztrál olyan mesterségeket, mint az erdőlés, favágás, fafeldolgozás, vadászat, halászat, kútásás, kéményseprés, bádogosság vagy a szappankészítés, forgácskalap-készítés, gyertyaöntés, üveggyártás és mások.
A kötet pesszimista olvasatban akár már sírköve is lehetne sok mesterségnek, amelyet az ipari fejlődés gyorsuló ütemben sodort el. Más oldalról nézve a kötet olyan alapossággal dokumentálja a kihalófélben levő foglalkozásokat, hogy abból vissza is lehet tanulni őket.
A két, népi mesterségeket bemutató kötet mellé egy háromnyelvű (magyar, román, angol) honlap is készült, és több kisfilm, valamint több egyórás dokumentumfilm is (pl. Meszesek, Tehenesek címmel), amelyekkel készítőjük, Vargyasi Levente neves fesztiválokon nyert díjat. A Youtube-on elérhető filmeknek eddig összesen több mint 5 millió megtekintésük volt – jegyezték meg elégtétellel a kötet születésénél bábáskodók. Elhangzott, hogy az ország más vidékeivel ellentétben Háromszéken annyi hagyományos mesterség él még, hogy azt csak csodálják a román vidékek és az egész ország művelődési életének szereplői.
Végül a szóban forgó kötet szerzője, Kinda István beszélt munkájáról. A 30 népi mesterséget bemutató könyv első kötete sajnos már nem kapható, a másodikban – amely teljesen önálló műként is megállja a helyét – 20 foglalkozást foglalt bele.
Forrás és a teljes cikk itt: https://www.hirmondo.ro/
Háromszéki Téka - Cserei Farkas: A’ magyar és székely aszszonyok’ törvénye
Cserei Farkas A’ magyar és székely aszszonyok’ törvénye című munkáját közli a baróti Tortoma Kiadó a Háromszéki Téka című, 35 kötetesre tervezett sorozat 7. köteteként. A kötet kapható a könyvesboltokban, illetve megrendelhető az erdelyikonyv.hu oldalon.
Forrás és a teljes cikk itt: https://www.3szek.ro/
Ferences térerő - könyvbemutató
Megjelent Borsodi L. László csíkszeredai költő, tanár, az Erdélyi Ferences Rendtartomány korábbi sajtóreferensének legújabb könyve, Ferences térerő címmel.
A könyvet 2024. június 12-én a Kájoni János Megyei Könyvtárban is bemutatták, ahol a szerző beszélgetőtársai Urbán Erik OFM tartományfőnök és Sarány István újságíró voltak.
Az eseményen az érdeklődők értékes információkat kaphattak az erdélyi ferencesek dolgos mindennapjairól, a felgyorsult hétköznapok élő egyházáról, hitükről, szellemiségükről, szolgálatukról, törekvéseikről, kihívásaikról és elköteleződésükről Isten iránt.
A közel másfél évtized alatt készült, egymásra is utaló beszélgetések rávilágítanának a ferencesek elhivatottságára, és arra is, hogy miként igyekeznek a múlt értékeinek aktualizálásával nyitottak maradni a jelen kihívásaival szemben.
A kötet, amely negyvennégy interjút és négy ankétot tartalmaz, a rendtartomány kiadásában jelent meg.
Lövétei Lázár László és Nagy Zalán vehette át a Romániai Írók Szövetsége díjait
2024. május 31-én a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban osztotta ki a Romániai Írók Szövetsége a 2023-as könyvmegjelenéseket jutalmazó díjait.
Az Írószövetség Kisebbségi Bizottságának (Markó Béla elnök, Ana Carolina Dovaly, Sl
Marosvásárhelyi származású írónak ítélték oda a londoni pénzintézet irodalmi díját
Bartis Attila A vége című műve kapta az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) idei irodalmi díját.
Magyar irodalmi mű most első ízben nyerte el a londoni pénzintézet évente odaítélt elismerést. A díjkiosztón Bartis Attila kijelentette, hogy „abszolút váratlanul, rendkívüli meglepetésként” érte az EBRD elismerése. A szerző kiemelte: külön öröm számára, hogy a díjra jelölt hármas végleges listán még egy magyar mű szerepelt, ami bizonyítja, hogy „a magyar irodalom nagyon-nagyon jó”. Az idei EBRD-díjra esélyes másik magyar irodalmi alkotás Tóth Krisztina tizenöt rövid elbeszélést tartalmazó, Vonalkód (Barcode) című novelláskötete volt. Ezt a könyvet Peter Sherwood fordította angolra, és az angol változat a Jantar Publishing gondozásában jelent meg.
Forrás és a teljes cikk itt: https://kronikaonline.ro/
Átadta díjait a fiatal tehetségeknek az Erdélyi Magyar Írók Ligája
Bizakodásra ad okot, hogy az erdélyi magyar irodalomnak mutatkozik utánpótlása, hiszen sok fiatal próbálkozik vers- és prózaírással – hangzott el a Méhes György Tehetségkutató Pályázat díjainak átadóján, amelyet a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében tartott az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL), 2024. június 29-én.
Szép számmal akadnak erdélyi magyar fiatalok, akik vers- és prózaírásra adják a fejüket, közülük 32 tehetséges fiatalt díjazott az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) irodalmi pályázata keretében, amelyet a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány támogat. A díjátadó ünnepséget Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának termében tartották, az eseményen sok díjazott fiatal jelent meg szüleivel együtt, az erdélyi magyar irodalom képviselői közül is sokan vettek részt az eseményen. Így népes közönség tapsolhatott a szárnyukat és tollukat próbálgató ifjú tehetségeknek.
Forrás és a teljes cikk itt: https://kronikaonline.ro/
Elhunyt dr. Szőcs Géza Mihály kézdivásárhelyi közíró
2024. június 2-án elhunyt dr. Szőcs Géza Mihály), tanár, a fizikai tudományok doktora, közíró, közönségszervező és -építő, Kézdivásárhely Pro Urbe-díjasa.
Az 1937. február 8-án született dr. Szőcs Géza neve összeforrott a Siculus Rádióéval: a 95 Mhz-en sugárzó adónak sokáig volt a főszerkesztője, nevét a Vasárnapi jegyzet című műsor miatt is sokan ismerték, amely számos értékes interjúval, stúdióbeszélgetéssel jelentkezett minden héten.
A sokrétű, nagy műveltségű tanárember nyugalomba vonulásáig a rádiót igazgatta, majd a stafétát átadva könyvsorozat írásába kezdett, ezek a Hang-könyvek voltak, és általában Kézdivásárhely és környéke történetéhez adtak érdekes, sokszor személyes hangvételű információs anyagot. A sorozat utolsó része az Éveink hangja.
Társszerzője volt a Fizikai kísérletek című könyvnek (Eger, 1993), szerzője a Gábor Áron emlékezete című könyvnek, több színházi darab rendezője és színpadra vivője volt, a legsikeresebbnek ítélt a Svejk, a derék katona címet viselte. Kézdivásárhelyi színházi világának a történetét a Színjátszásunk hangja című, a fentebb említett sorozat részét képező kötetben foglalta össze.
Kézdivásárhelyért tett munkássága elismeréseként Bokor Tibor polgármester 2018-ban Pro Urbe-díjjal tüntette ki.
Forrás és a teljes cikk itt: https://maszol.ro/
Meghalt Ismail Kadare albán író
A sokáig az irodalmi Nobel-díj egyik várományosának tartott Ismail Kadare világhírű albán író, költő, esszéista 88 éves korában, egy tiranai kórházban hunyt el 2024. július 1-jén reggel. Úgy tudni, hogy szívroham miatt szállították oda, ahol azonban életét már nem tudták megmenteni.
Kadare nemzetközileg azután vált ismertté, hogy 1963-ban, Enver Hoxha kommunista diktatúrája alatt megjelent A halott hadsereg tábornoka című regénye. 1990 őszén menekült Albániából Franciaországba, mindössze néhány hónappal a kommunista rezsim bukása előtt. Párizsban élt, és csak nemrég tért vissza Tiranába.
Tavaly Emmanuel Macron francia elnök az albán fővárosban tett látogatása során a Becsületlégió főtisztje címet adományozta neki.
Kadare számos nemzetközi díjat kapott műveiért, amelyek között több mint nyolcvan regény, színdarab, forgatókönyv, vers, esszé és elbeszélésgyűjtemény szerepel. Műveit összesen negyvenöt nyelvre fordítottak le.
Forrás: https://hvg.hu/
Szerkesztők:
Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com
Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsaniko@gmail.com
Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro
Technikai szerkesztő: Krecht Alpár László (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), alpar@krecht.ro
E lapszám felelős szerkesztője: Tóth-Wagner Anikó.
A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető. Megrendelhető a remekehirlevel@gmail.com címen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése