2019. július 4., csütörtök

ReMeK-e-hírlevél 2019/7. számából

Gyermekkönyvtárosok figyelmébe: friss ajánló a nyári szünetre
A folyamatosan frissülő gyermekirodalmi adatbázisban szereplő könyvekből új ajánló készült a nyári szünetre. Az ajánló itt érhető el: http://ki2.oszk.hu/gyerekirodalom/web/ajanlo.php


Új pályázat fiatal íróknak – pályakezdőknek és elsőköteteseknek

Új pályázatokat hirdetett meg a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. (KMTG) és az Előretolt Helyőrség Íróakadémia, két kategóriában, fiatal írók és költők számára: pályakezdőknek és elsőköteteseknek.
A 2019-es projektévben összesen 16 – 8 pályakezdő és 8 elsőkötetes – alkotó részesülhet jelentős szakmai és anyagi támogatásban. A KMTG a pályázat nyerteseinek egyedülálló tanulási és továbbképzési lehetőségeket kínál, tehetséggondozásban képzett oktatók irányításával műhelymunkákon vehetnek részt, korszerű önmenedzselési módszereket sajátíthatnak el.
A pályakezdő-kategóriában olyan 18 és 25 év közötti, szépreményű tehetségek jelentkezését várják, akik még nem rendelkeznek önálló szépirodalmi kötettel, de már fel tudnak mutatni tehetségüket bizonyító írásműveket.
Az elsőkötetes-kategóriában olyan 18 és 30 év közötti szerzők jelentkezésére számítanak, akik úgy érzik: alkotói pályájuk kibontakozását elősegítheti az Előretolt Helyőrség Íróakadémia oktatóinak iránymutatása, szakmai tapasztalata, az Előretolt Helyőrség ifjú alkotói közösségéhez való tartozás, a pályakezdés nehézségeinek áthidalásához nyújtott szakmai, szellemi és anyagi támogatás.
A pályázat nyerteseinek a KMTG 1 évre szóló tanulmányi ösztöndíjat ítél oda: havi 120 000 forint erejéig az elsőkötetes-kategóriában, havi 100 000 forint erejéig a pályakezdő-kategóriában, amivel kedvező feltételeket kíván biztosítani a magas színvonalú alkotómunkához, illetve a képzéseken való részvételhez..
Amennyiben a pályázó teljesíti az Íróakadémia szakmai elvárásait, a KMTG a szerződést további 1 + 1 évre meghosszabbítja. Az intézmény elősegíti továbbá a szerzők arra érdemes műveinek megjelentetését, író–olvasó-találkozók, fellépési lehetőségek szervezéséről és médiajelenlétről gondoskodik, valamint szakmai érdekképviseletet nyújt.
A pályázatok benyújtásának határideje 2019. augusztus 4., vasárnap éjfél. A pályázatokról és az intézményről további információkat szerezhetnek az érdeklődők a KMTG/Előretolt Helyőrség íróakadémia honlapjáról.


Kárpát-medencei Könyvtárosok Konferenciája Csongrádon
Tizenkilencedik alkalommal került megrendezésre Csongrádon a Kárpát-medencei Könyvtárosok Konferenciája, amelyre idén 2019. június 2. és 3. között került sor. A magyar könyvtárosok olyan szakmai találkozója ez a pár nap, amelynek hatalmas jelentősége van határon innen és túl is. A szakmai előadások mellett idén első alkalommal különféle könyvtári workshopokon is részt vehettek a jelenlévők. A konferencián elhanzott előadások és bemutatók az alábbi linkre kattintva érhetők el:
Az Országgyűlési Könyvtár híradása a konferenciáról: https://www.ogyk.hu/hu/blog/posts/karpat-medencei-koenyvtarosok-konferenciaja-csongrad-2019


Tudás tárháza: Könyvtár a neved? – SZMKE konferencia Érsekújváron

A Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesülete idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Ez alkalomból Tudás tárháza: Könyvtár a neved? címmel szakmai konferenciát szerveznek 2019. szeptember 25. és 27. között Érsekújváron (Nové Zámky).
Bővebb információ és a program megtalálható a konferencia weboldalánhttp://szmke.sk/konferencia-2019/
Az RMKE tagjai részvételi szándékukat Kopacz Katalin elnöknek jelezhetik.
Forrás: Kopacz Katalin RMKE-elnök, RMKE-levelezőlista

Mozgalmas könyvtári programok kicsiknek és nagyoknak a 15. Hargitai Megyenapokon

A XV. Hargitai Megyenapok programsorozatába bekapcsolódva 2019. június 7-én mozgalmas hetet zárhatott a  Kájoni János Megyei Könyvtár. Június első hetében változatos szabadidős és kulturális programokkal várták az érdeklődő közönséget. Könyvek között vidáman címmel játékos foglalkozásokat szerveztek a gyermekkönyvtárban, ahol a résztvevők különböző gyerekjátékokat, valamint érdekes kézműves technikákat próbálhattak ki, mint a szalvétatechnika, papírcsík-technika vagy a bookart. Társasjátékozásra, közös éneklésre és arcfestésre is sor került. Látogatás a könyvtár mesés világába címmel papírszínház segítségével megjelenített mesét olvastak a gyermekkönyvtárosok az odalátogató kisiskolásoknak, kedden és szerdán. A Fakalinka bábcsoport ismét bemutatta a Plüm-Plüm és a sárkány című bábjátékot a kicsiknek, akik ezúttal is lelkes tapssal jutalmazták a könyvtárosok bábcsapatát. A bábelőadás után Csóti Csilla, a Nagy Imre Általános Iskola tanítónője rendezésében drámás előadáson vehettek részt a könyvtárba látogató csoportok. Ugyancsak azon a héten a középiskolások számára A zenész Kájoni című rendhagyó zenetörténeti óra nyújtott élményt és betekintést Kájoni János zenei életművébe.

Ha vakáció, akkor Csodalámpa!
A Bod Péter Megyei Könyvtár olvasásnépszerűsítő és szövegértést fejlesztő, Csodalámpa Olvasóklub című vakációs foglalkozásának újabb kiadásait szervezte meg az idei nagyvakációban. A programra 1–2. osztályos diákoknak 2019. július 1. és 5. között, 3–4. osztályosoknak július 8. és 12. között kerül sor.
Az 5–6. osztályosoknak június 24. és 28. között tartották meg a foglalkozást, tizenöt résztvevővel.
A 10 és 14 óra között zajló tevékenységek során két könyvből – Anja Stürzen Somniavero: Az idő fogságában és Gévai Csilla: Nagyon zöld könyv – olvastak fel. Előbbi egy jövőben játszódó sci-fi, melynek főszereplője egy, a 2100-as években élő tinédzser fiú, aki visszautazik a múltba, a meglehetősen sötét 2031-be. Barátokat szerez, akik bepillantást nyernek a jövőbe, míg az időutazó Jochanan megismeri a múltját. A Nagyon zöld könyv a környezetvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet. A heti tevékenységek témáját ez utóbbi kötet adta: hogyan lehet megelőzni az ökölógiai katasztrófát, mit tehetünk mi ennek érdekében, milyen takarékossági lépéseket követhetünk, milyen lehetőségek vannak városunkban? Ennek megértésében segítettek a Tega Rt.-től kapott szórólapok és a szelektív hulladékgyűjtésre használt kukák. Ezzel a témával kisfilmet is készítettek.. A zárónapon Csernátonba kirándult a csapat, ahol a Haszmann Pál Múzeumban kincskereső játék szerepelt. A program a sepsiszentgyörgyi helyi önkormányzat és a Bertis cég támogatásával valósult meg.
Könyvturkáló a Tékában: ami tetszik, el lehet vinni
A marosvásárhelyi Teleki Téka kapubejáratánál találhatók azok az úgynevezett szabadpolcok, ahová bárki kiteheti a saját, fölöslegessé vált könyvét, és bármit elvihet onnan, amit el szeretne olvasni. A szabadpolcos kezdeményezés évekkel ezelőtt indult, és azóta is jól működik, akárcsak a Könyvturkálónak nevezett, évi két alkalommal megrendezett esemény, amikor az udvarra is polcokat, asztalokat helyeznek ki. Ezeken az alkalmakon még több könyvbarát látogat el a Tékába, hozza otthonról a könyveit, és válogat azok között, amiket más vitt be. Lázok Klára, a Teleki Téka vezetője a Székelyhon portálnak elmondta, bevált a könyvturkáló, nagyon sokan jöttek, hoztak is, vittek is. A kapun belépőt kellemes dzsesszdallam fogadja, székek és párnák, így akár ott is kényelembe helyezheti magát az olvasó, aprósütemény és ásványvíz is rendelkezésre áll. Az esős időre való tekintettel most a kapu alatt és a földszinti, nyitott folyosón helyezték el a könyveket. Noha az eső elállt, mire megnyitották a kaput, így még kellemesebbé vált a könyves délután, az udvarra, a nagy diófa alá is ki lehetett ülni olvasgatni. Leginkább a 20. századi romániai magyar irodalom, a magyar és világirodalom klasszikusai között lehetett válogatni 2019. június 3-án délután a kirakott könyvek között. Az érdeklődők, idősebbek és fiatalok, tinédzserek és óvodáskorúak, valamennyien találtak valamit, forgatták, lapozták az ingyen vihető könyveket, szinte senki nem lépett ki a kapun üres kézzel. Lázok Klára elmondta, nagyon sokan hoztak ez alkalommal is könyvet, nemcsak azokat, amelyek harminc-negyven évvel ezelőtt jelentek meg, hanem frissebb kiadásúakat is. A könyvtár vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy további könyvadományokat várnak, ugyanis nélkülöző iskolai könyvtárak számára gyűjtenek, főleg házi olvasmányokat. A szabadpolc a könyvtár nyitvatartási órarendje szerint bármikor az érdeklődők rendelkezésére áll. Lehet vinni és hozni is – hangsúlyozta Lázok Klára.

Képpoézis kiállítás a gyergyószentmiklósi könyvtárban

2019. június 20-án a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban megnyitották a Képpoézis című kiállítást. A gyergyószentmiklósi Pro Terra Alapítvány által tavassszal meghirdetett pályázatra olyan alkotásokat vártak, amelyek a képzőművészet és irodalom határánál találkoznak, a képpoézis technikája új tartalommal tölti meg a porosodó, régi könyveket. A közönség azt az 50 alkotást láthatja a kiállításon, amelyet a zsűri a beérkezett 333 pályaműből választott ki. A kiállított 'képpoézisekből' közel 20 alkotás a Gyergyói-medencéből származik, a megnyitón a gyergyószéki nyerteseket díjazták. A kiállítást ajánlják mindazoknak, akiket érdekel az irodalom és a művészet, korosztálytól függetlenül. A Képpoézist elsőként Csíkszeredában, a Kájoni János Megyei Könyvtárban láthatta a nagyközönség, a kiállítás anyaga ezután Székelyudvarhelyre, majd Kolozsvárra költözik.

1497-es Biblia Ószövetsége került elő Csíkszeredában
Ősnyomtatványra bukkantak a gyulafehérvári egyházmegye csíkszeredai levéltárában: egy 1497-ben nyomtatott Ószövetséget találtak a csíkszentgyörgyi plébánia könyvei között 2019 júniusában.
A nagyszerű hírről a Romkat.ro katolikus portál tájékoztatott elsőként.
Szenzációs felfedezés történt a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár Csíkszeredai Gyűjtőlevéltárának történeti könyvtárában. A 2018-ban létesült gyűjteményes könyvtárban, ahová az alcsíki és a felcsíki főesperesi kerületek egyházközségeinek régi könyvei is bekerültek a levéltárak mellé, a leltározás folyamán egy ősnyomtatványra bukkantak a levéltár munkatársai. A különlegesen ritka darab azonosítását és datálását Muckenhaupt Erzsébet ősnyomtatvány-kutató és régikönyv-történész igazolta.
A csíkszentgyörgyi plébánia könyvei között megőrződött egy ószövetségi kötet, amelyet 1497-ben nyomtattak Koberger Antal nürnbergi nyomdájában. Az ívrét méretű bölcsőnyomatot – a felső kötéstábla belső oldalán található tulajdonosbejegyzés szerint – 1721-ben köttette be a plébánia akkori vezetője, Ferenczy György pap. Halála után a könyv a plébánia gyűjteményében maradt, ahonnan 2018 novemberében került a Csíkszeredai Gyűjtőkönyvtárba. A jóval későbbi bőrkötés és a pólyás könyvekre csak alaposabb vizsgálattal utaló egyéb formai megjelenés nem cáfolta a kuriózumpéldány valós kilétét. Ez a fennmaradt példány a Koberger műhelyében akkor megjelent négykötetes Bibliának a második kötetét képezi, Guillelmus Brito, Matthia Döring, Paulus Burgensis és Nicolaus de Lyra posztilláival ellátva.
A 46 könyvből álló ószövetségi Szentírásból ez az ősnyomat a próféták könyveit tartalmazza: Izajás, Jeremiás, Siralmak, Báruk, Ezekiel, Dániel, Ozeás, Joel, Ámosz, Abdiás, Jónás, Mikeás, Náhum, Habakuk, Szofoniás, Aggeus, Zakariás, Malakiás, Makkabeusok I. és II. könyveit.
A gyulafehérvári főegyházmegyében lévő, már feldolgozott plébániai könyvtárak közül eddig ez számít a legrégebbi nyomtatványnak. Az ősnyomtatvány mérete 24 x 32 cm. A több mint 600 oldalas kötetben 10 metszet is található. A 18. század eleji bőrkötésbe öltöztetett 15. század végi Ószövetség digitalizált formában kutatható a levéltár honlapján. A ritka értékesnek minősülő incunabulum további tudományos kutatása folyamatban van.

Fodor Sándor emlékét őrző plakett a Székelyföld szerkesztőségének falán

Felavatták a Fodor Sándor József Attila-díjas író emlékére állított emléktáblát a Székelyföld Alapítvány csíkszeredai székházánál, 2019. június 5-én. Az eseményen jelen volt az író Budapesten élő lánya is, aki köszönetet mondott a kezdeményezőknek, hogy nem hagyják feledésbe merülni az édesapja emlékét. Az avatóünnepségen elsőként Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője olvasóként emlékezett meg Fodor Sándorról. Mint mondta, gyerekként maga is olvasta, jelenleg pedig gyerekeivel újraolvasta az író Csipike című művét, és úgy gondolja, kevés olyan szerző létezik a magyar irodalomban, akinek gyerekek generációi ennyire következetesen olvassák újra a könyveit. Vetró András, az emléktáblát készítő szobrászművész rövid beszédében kiemelte, hogy miután édesapjának egyik kiállítását Fodor Sándor kedves szavakkal nyitotta meg, úgy érezte, ezzel az alkotással róhatja le háláját az írónak. Ferenczes István író, költő az emléktábla helyszínének megtalálása során tapasztalt akadályok mellett arról is beszélt, hogy mikor találkozott először Fodor Sándor munkásságával.
A köszöntőbeszédek után leleplezték az emléktáblát, amelyet az ünnepség zárómozzanataként Darvas-Kozma József esperes-plébános áldott meg. A kezdeményezők egyébként az emléktábla mellett egy szoborcsoport elkészítését és kiállítását, illetve Csíkszereda egyik utcájának átnevezését is javasolták évekkel ezelőtt az önkormányzatnak. Előbbi elkészítésével már megbízták Sárpátki Zoltán szobrászművészt, illetve utóbbi folyamata is elindult: várhatóan a Kissomlyó utca fogja viselni az író nevét, amely közvetlenül a Fodor-ház szomszédságában található, és Csíksomlyóra vezet.

Vida Gábor lett a Látó főszerkesztője

2019. június elsejétől új főszerkesztője van a marosvásárhelyi Látó szépirodalmi folyóiratnak Vida Gábor író személyében, aki Kovács András Ferencet váltja tisztségében, számolt be a hírről a Marosvásárhelyi Rádió. A Látó 1992 januárjában vette fel jelenlegi nevét, elődje az Igaz Szó volt, amely 1953-ban alakult. Irodalmi, képzőművészeti írások tárháza volt a régi rendszerben, 1992-től a főszerepet az irodalom vette át. A rádió beszámolója szerint nem csak a romániai magyar irodalomra reflektál, nem csak csak hazai szerzők írásai jelennek meg a lapban, hanem magyarországi írók és költők is jelen vannak a folyóiratban. (Marosvásárhelyi Rádió)
Az új főszerkesztő úgy vélte, a rendszerváltozás előtti időszakkal ellentétben nincs cenzúra, megszűntek a határok és a korlátok, most viszont a bürokrácia okozza a legnagyobb nehézséget, amely a művészetet, a kreativitást, a gondolkozást megpróbálja beszorítani a maga rossz, absztrakt terminológiájába.
Véleménye szerint az irodalom helyzete jó, hiszen ma ugyan már nem milliók olvassák a megjelenéseket, pár sikerkönyv kivételével, de még mindig hűséges olvasótábort alkotnak azok, akiket érdekel a mai magyar nyelv és a kortárs irodalom.

Szerkesztők:

Bákai Magdolnabakai.magdolna@gmail.com
Borbé Levente (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda, könyvtáros), borbelevi@yahoo.fr
Kelemen Katalin (Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda, könyvtáros), kelemen.katalin@yahoo.co.uk
Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com
Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsa@freemail.hu
Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro
E lapszám felelős szerkesztői: Borbé Levente és Kelemen Katalin.

A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető. Megrendelhető a következő címen: ReMeK-e-hirlevel@yahoogroups.com, vagy jelezze megrendelési szándékát a bakai.magdolna@gmail.com címen.



Nincsenek megjegyzések:

Májusi évfordulók 2024

40 éve, 1984. május elsején hunyt el Barabás Tibor magyar író és elbeszélő. 30 éve, 1994. május elsején hunyt el Gyöngyössy Imre mag...