2020. december 5., szombat

ReMeK-e-hírlevél 2020/12. számából

Megalakult az Akadémiák Európai Szövetsége

Októberben megalapították az Akadémiák Európai Szövetségét, amelyhez a kontinens hatvan művészeti akadémiája és kulturális intézménye csatlakozott. Az új szervezetről Czinki Ferenc, a Szépírók Társaságának alelnöke nyilatkozott, felhíva a figyelmet a szövetség kiáltványára, amely szerint a szerveződés fő célja, hogy megvédje a művészet szabadságát és függetlenségét a különböző állami intézményekkel és azok beavatkozási kísérleteivel szemben - hirdetve emellett a humanista értékek fontosságát és a kulturális cserekapcsolatok elősegítését is. Forráshttp://www.jelenkor.net/interju/1863/europaisag-es-szolidaritas

Mesés olvasójáték
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár által az idei Népmese Napja alkalmából indított mesés olvasójáték első szakasza lezárult. A három forduló összesített eredményei alapján hat csapat jutott a döntőbe.
A járványügyi helyzet miatt nem került sor a tervezett interaktív döntőre, helyette egy izgalmas és kreatív feladatot találtak ki a szervezők, amit szintén online kellett beküldeni.
Forrás és a döntős csapatok névsora itt:https://www.kmkt.ro/meses-olvasojatek-dontos-csapatok

Könyvkaland 2020
A Bod Péter Megyei Könyvtár által több éve, háromszéki diákok számára meghirdetett Könyvkaland vetélkedő idei kiadásának első szakasza lezárult. A játékba összesen 103 csapat jelentkezett, a pontszámok alapján az első 12 csapat jutott tovább a döntőbe, mindkét versenykategóriából (5-6. és 7-8.. osztály).
A jelenlegi járványügyi helyzet nem tette lehetővé a döntő megszervezését a könyvtárban. Ezért, az első két fordulóhoz hasonlóan, feladatlap formájában tették közzé a finisbe jutottak számára az elvégzendő próbákat.
A döntő feladatlapjának beküldési határideje: 2020. december 4, eredményhirdetés 2020. december 8-án lesz.
Forrás és a döntős csapatok névsora itthttps://www.kmkt.ro/konyvkaland-2020-dontos-

Online slam poetry pályázat – eredményhirdetés és díjazás
A Magyar Nyelv Napja alkalmából online slam poetrypályázatothirdetett fiataloknak a Kájoni János Megyei Könyvtár. Az eredményhirdetésre és a legjobb alkotások díjazására a Nemzetközi diáknap keretében, 2020. november 17-én került sor. Egy-egy alkotást küldhetett be minden pályázó, ezeket közzétették a könyvtár Youtube-csatornájánhttps://www.youtube.com/channel/UC4dy5YwE2IoHSQnSTWM7DXw
A fiatalok által kedvelt műfajban 11 alkotás érkezett a pályázatra. A pályázók életkora 13-21 év, legtöbbjük középiskolás vagy általános iskolai tanuló, de van egyetemi hallgató is köztük, a legtöbb alkotás Székelyudvarhelyről érkezett.A videókat négy nap alatt mintegy 3500 alkalommal tekintették meg.A közönség is szavazhatott kedvenceire, a legtöbb tetszést és legnagyobb nézettséget elért videó nyerte a közönségdíjat.Szakmai zsűri tagjai, André Ferencköltő, slammer és Dáné Szilárdmagyarszakos tanár, tanfelügyelő értékelték az alkotásokat. André Ferenc videóüzenetben osztotta meg a zsűri értékelését:https://www.youtube.com/watch?v=i5Xy-jjEjC4&feature=emb_logo
A verseny I. helyezettje Hatos Róbert, a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola diákjalett, a közönségdíjasTamás Bernadett,a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnázium diákja. A díjakat Hargita Megye Tanácsának támogatásával biztosította a megyei könyvtár.

A Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár hírei
Tekintve Hargita megyei járványügyi mutatóinak pozitív alakulását, 2020 novemberének második felében újra megnyitotta kapuit az olvasóközönség előtt a csaknem egy hónapja zárva tartó Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár. Az intézmény működése szigorú járványügyi szabályozásoknak megfelelően történik.
Szőcs Endre könyvtárigazgató elmondta, a kikölcsönzött könyveket használat után UV-lámpás készülékkel, a könyvtár belső tereit pedig ózonbeviteles módszerrel fertőtlenítik. Utóbbi eljárást naponta háromszor végzik el: reggel, nyitás előtt, a nap folyamán tartott egyórás szünetben, valamint este, zárás után. „A levegőtisztítás harminc percet vesz igénybe, ez idő alatt senki nem tartózkodhat az épületben” – közölte az igazgató.. Az olvasni vágyók hétköznap 9-től 13 óráig, illetve 14-től 19 óráig, szombatonként pedig 9-től 13 óráig látogathatják a könyvtárat, a járványügyi előírásoknak megfelelően: maszkban, a kötelező távolságtartásnak eleget téve.

A Brassó Megyei Könyvtár hírei
Könyvcsomagoló gép megrendelésével és működésbe állításával kívánja olvasóit segíteni a brassói „George Barițiu” Megyei Könyvtár. Az online vásárlásokhoz társítható easybox-hoz hasonló rendszert Angliából rendelte meg a könyvtár, és december második hetétől tervezi beüzemelését. A könyvcsomagoló gép révén a könyvkölcsönzés menetét kívánják gördülékenyebbé tenni és az otthoni kölcsönzést elősegíteni.
A beszerzésről már korábban döntés született, a járvány elleni intézkedések során az intézmény két sterilizáló gép és egy könyvcsomagoló berendezés beszerzéséről döntött ősz elején, a befektetés összértéke mintegy 140000 lej.

A kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Könyvtár hírei
A jó hír az, hogy a kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Könyvtár látogatottsága nem esett vissza a koronavírus-járvány miatt, annak ellenére sem, hogy tavasszal néhány hétig zárva volt. A könyvtár alkalmazkodik az új szabályokhoz, és továbbra is kiszolgálják azokat, akik hozzájuk fordulnak. Mivel minden visszavitt könyv egy hétre karanténba kerül, így egy-egy könyvre megnőtt a várakozási idő.
Természetes dolog, hogy a könyvtár ugyanúgy működik, vagy talán még látogatottabb, mint eddig, hiszen nem lehet utazni, nincsenek események, koncertek, rendezvények, így maradt az olvasás mint kikapcsolódási eszköz.
A könyvtárban működő olvasóklub is folytatta tevékenységét, pár nap kivételével.
– Szerencsére minden korosztályból járnak könyvtárba, pontosan azonban csak januárban derül ki, az év végi zárást követően. Örvendetes, hogy egyre több kisgyerekes család jár ide. Ez valószínű a gyermekbarát környezetnek és a rengeteg új gyermekirodalomnak is köszönhető. A legfiatalabb beiratkozott, könyvtárba járó olvasónk 1 éves 7 hónapos, a legidősebb 88 éves – mondta Vántsa Judit.
A könyvtár nemrég egy történetíró játékot is kitalált, amely 10–100 év közöttieknek szólt, a legszebb történetek íróit a Mikulás ajándékozza meg.

Az online térben zajlott le a 26. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár
Online térben zajlott le a 26. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár. A rendezvények között kiemelt figyelmet nyert Balázs Imre József irodalomtörténész 100 év erdélyi irodalma címmel tartott előadása. Az előadó két kérdés tisztázására vállalkozott.Az első: mi a lényeges eltérés aközött, hogy „erdélyi magyar irodalom” és „romániai magyar irodalom”? A második kérdés sem érdektelen: hogy is állunk irodalomtörténetünk nemzedéki kérdésével?
Balázs Imre József előbb az „erdélyi irodalom” fogalomhasználat problémáira hívta fel a figyelmet. Például, hogy ha erdélyi irodalomról beszélünk, akkor mi a helyzet azokkal az írókkal, költőkkel és műveikkel, akik a történelmi-földrajzi Erdélyen kívül éltek, alkottak, hatottak? A temesvári, nagyváradi, szatmári alkotók, irodalmi lapjaik mitől lennének „erdélyiek”, ha a Bánságban vagy a Partiumban íródtak? Kérdés az is, hogy az 1970-es évek bukaresti magyar írói miképpen tartozhatnának az erdélyi irodalomhoz. Az előadás szerint ezekre a kérdésekre egyszerű megoldást nyújt a „romániai magyar irodalom”, hiszen ott jól elfér egy bukaresti regény, egy marosvásárhelyi dráma, egy nagyváradi irodalmi lap és egy resicabányai költő is – ha romániai magyar. A megoldás viszont egy másik problémát okoz: az „erdélyi magyar irodalomnak” több évszázados múltja van, míg a „romániai magyar irodalom” 1918-ban az Egyesüléssel vagy biztosabban 1920-ban, a trianoni békeszerződéssel kezdődik.

Diáknyelvi gyűjtés „A gimi, gimi ilyen volt…” címmel
Az utóbbi években egyre több szó esik a fiatalok, a diákok beszédkultúrájáról, szegényes, sokszor durva szókincséről. Sokan felháborodnak beszédstílusuk fésületlenségén, nyegleségén, mások azonban értékelik a szókincsük színességét, a szóalkotás ötletességét, játékosságát, képszerűségét.
A diáknyelv gyűjtésére új akciót hirdet dr. Málnási Ferenc nyugalmazott magyartanár, mert az eltelt tíz év alatt is sok új szó, szókapcsolat, szöveg és főleg az interneten használt kommunikációs kifejezések, betűkombinációk, rajzok, emojik/emotikonok születtek, kerültek be a fiatalok nyelvhasználatába…
Felkérik az anyanyelvünket szerető fiatalokat, idősebbeket, segítsenek. A köznyelvi szavaknak keressék meg diáknyelvi párjukat! Minden adatközlő nevét, életkorát, (volt) iskolája nevét és tanára nevét kell lejegyezni. (Ahogy Sántha Attila nagysikerű Bühnagy székely szótára készült…)
Támogatók: a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Nyelvi Tanszéke, a Brassai Sámuel Líceum, az Erdélyi Múzeum-Egyesület, a Domus Hungarica Alapítvány, az Anyanyelvápolók Szövetsége, a Nyelvünk és Kultúránk, az Édes Anyanyelvünk, a Magyaróra folyóiratok, dr. Balázs Géza, az ELTE professzora.
A gyűjtők munkájához sok sikert kívánva, az eredményt postai küldeményként, de e-mail-csatolmányként is a következő címekre várják: Dr. Málnási Ferenc, Brassai Sámuel Elméleti Líceum, Kolozsvár, December 21. út 7. szám – e-mail: malnasi100@gmail.com

Elhunyt Szőcs Géza költő, író
Életének 68. évében, 2020. november 5-én elhunyt Szőcs Géza Kossuth- és József Attila-díjas író, költő, újságíró. 2013-ban Babérkoszorú-díjjal tüntették ki. 2015-ben Kossuth-díjat kapott az egyetemes magyar irodalmat erdélyi gyökereiből táplálkozó, egyedi stílusú művészetével gazdagító költői-írói alkotómunkája elismeréseként. 2020-ban a gróf Széchenyi Család Alapítvány a magyar dráma napja alkalmából a Széchenyi-örökség Okmánya elismerésben részesítette.
Szőcs Géza 1953. augusztus 21-én született Marosvásárhelyen. Kultúráért felelős államtitkárként dogozott 2010 júniusától 2012 júniusáig a Nemzeti Erőforrás Minisztériumban, 2014 óta miniszterelnöki megbízott (főtanácsadó) volt kulturális kérdésekben.

Vida Gábor kapta a Kemény Zsigmond irodalmi díjat
A kolozsvári Helikon folyóirat Kemény Zsigmond irodalmi díját ebben az évben Vida Gábor prózaírónak ítélte oda a bizottság. A szerzőt Márton Evelin prózaíró méltatta, ezt követően Papp Attila Zsolt költő beszélgetett a szerzővel. Az est házigazdája Karácsonyi Zsolt, a Helikon főszerkesztője volt.
A koronajárvánnyal kapcsolatos óvintézkedésekre való tekintettel az ünnepélyes díjátadóra szűk körben, a Helikon szerkesztőségében került sor, az erről készült videófelvétel megtekinthető a folyóirat Facebook-oldalán. Az eseményt a Nemzeti Kulturális Alap, a Communitas Alapítvány és a Bethlen Gábor Alap támogatta.
Kettős kitüntetés Farkas Árpádnak
Császár Angéla Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész, valamint Farkas Árpád Kossuth-díjas erdélyi magyar költőfejedelem kapta idén a Hit és Hűség – Sinkovits Imre emlékezete díjat - közölte Facebook-oldalán Sinkovits-Vitay András.
A díjazottakat Tihanyi Zsuzsanna, Ferenczy-díjas keramikusművész alkotásával jutalmazzák, amely Sinkovits Imre ön-karikatúráját az aláírásával együtt ábrázolja. Ehhez párosul egy arról szóló igazoló levél, hogy a díjazott nagyon sokat tett a magyar anyanyelv és kultúra továbbéltetéséért. Ennek díszdoboza a volt Nemzeti Színház egyik oszlopfőjét formázza, amelyben az adományozók elhelyezik a merített pergamenpapírból készült oklevelet.
Az idei, XI. Székelyföld Napok záró momentumaként Csíkszeredában adták át a három székelyföldi megyei önkormányzatainak kitüntetéseit, az Orbán Balázs-díjakat. Háromszékről Farkas Árpád költőt, írót érdemesítették a kitüntetésre, Hargita megyéből Burus-Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség elnöke, Maros megyéből pedig Ady István református lelkész részesült az elismerésben. A járványhelyzet miatt a díjátadó ünnepséget szűk körben a Mikó vár udvarán tartották.

Szerkesztők:
Borbé Levente (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda, könyvtáros), borbelevi@yahoo.fr
Kelemen Katalin (Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda, könyvtáros), kelemen.katalin@yahoo.co.uk
Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com
Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsa@freemail.hu
Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro

Technikai szerkesztő: Bákai Magdolnabakai.magdolna@gmail.com


E lapszám felelős szerkesztője: Kovács Eszter.


Nincsenek megjegyzések:

Kivételes alkotások a Márton Áron Főgimnázium diákjaitól

E tanév kezdetétől a Márton Áron Főgimnázium szépművészeti tantermében lázas munka folyt a beavatott diákok körében. Az újraha...