2020. április 2., csütörtök

ReMeK-e-hírlevél 2020/4. számából


Könyvtárak.hu – új weboldal indult, a könyvtárak friss adataikkal építhetik
2020. március 3-án a Könyvtári Intézet elérhetővé tette a könyvtárak.hu (https://konyvtarak.hu/) weboldalt. A könyvtár- és olvasás-népszerűsítő portál a könyvtárak közös információs felülete, nem elsősorban a szakmának, hanem a könyvtári szolgáltatások, rendezvények, események után érdeklődő nagyközönségnek szól. Kiemelt célcsoportja a lakosság. Szolgáltatásai, többek között: térképes könyvtárkereső, információ az egyes könyvtárak szolgáltatásairól, elérhetőségeiről, információ a könyvtári rendezvényekről, gyerekirodalmi ajánló, Veszíts el egy könyvet! játék, tematikus digitális tartalmak gyűjteménye.
Magyarországon minden ötödik ember könyvtárhasználó, azonban mindeddig nem volt olyan weboldal, amely egyetlen felületen tenné elérhetővé a legnagyobb magyarországi, kulturális alapellátást végző intézményi hálózat szolgáltatásait. A portál hiánypótló az olvasni szeretők, a pedagógusok, az igényes kultúrafogyasztók számára, egyúttal a könyvtárakat és az olvasást is népszerűsíti. Az aktuális információkon túl az oktatásban jól használható digitális tartalmak hiteles, országos merítésű, ingyenesen használható gyűjteményét is tartalmazza, támogatva többek között a könyvtárak és a pedagógusok együttműködését, magasabb szintre emelését is. A honlap szakmai koncepcióját a Könyvtári Intézet fiatal munkatársai készítették el, a megvalósítást az OKR projekt támogatta. A koncepció lényeges eleme, hogy közösen használt, a könyvtári rendszer egészét pozitívan láttató, felhasználóbarát felület jöjjön létre, amely dinamikusságával alkalmas a könyvtárkép pozitív befolyásolására.
A portál a könyvtári rendszer közös felülete, amelyet együttműködéssel, közös munkával lehet igazán sikeressé tenni. Az együttműködés praktikus információi az alábbi felületen érhetők el: http://www.konyvtarak.hu/inform%C3%A1ciok-konyvtaraknak
A Könyvtári Intézet az új honlapon lehetőséget biztosít a könyvtárak bemutatkozására és a könyvtári programok megjelenítésére is. A könyvtárszakma számára inspiráló, innovatív, kreatív magyarországi és külföldi fejlesztéseket, jó gyakorlatokat is bemutat. Könyvtári programokat is közöl, amelyek az érintett könyvtárak feltöltései függvényében érhetőek el.. A honlappal egyidejűleg elindult a konyvtarak.hu Facebook-felület is: https://www.facebook.com/K%C3%B6nyvt%C3%A1rakhu-109099383990407/
A könyvtárak megújulását tükröző szolgáltatás szlogenje: Tudás pont, Élmény pont, Kapcsolat pont. Könyvtárak pont Neked!
Forrás: KIT hírlevél, 2020/11., 2020. március 11.

Otthonról is használható könyvtári szolgáltatások

A járványügyi helyzet kapcsán hozott drasztikus intézkedések miatt az elkövetkező időszakban sokan kényszerülnek otthonuk négy fala között eltölteni mindennapjaikat. Innen kell megoldaniuk a tanítást és a tanulást, a munkát és a kikapcsolódást is. Bár a vírus megfékezése érdekében a magyarországi könyvtárak jelentős része bezárta kapuit, mégis számos szolgáltatással tudnak a lakosság segítségére lenni. Különösen nagy hangsúlyt kapnak ebben az időszakban a távolról, így otthonról is elérhető adatbázisok, digitalizált gyűjtemények vagy akár e-learning felületek.
A Könyvtárak.hu weboldalon közölt válogatás első része a nagyobb gyűjtőoldalakat mutatja be, mint például az Europeana, a Hungaricana Közgyűjteményi Portál, a Magyar Elektronikus Könyvtár, az Elektronikus Periodika Archívum, valamint 2007-től a Digitális Képarchívum, az Arcanum Digitális Tudománytár, a Magyar Nemzeti Digitális Archívum, stb.
Számos további érdekes és hasznos adatbázis, digitális gyűjtemény érhető el az oldal Digitális Könyvtár (https://konyvtarak.hu/digitalis-konyvtar) menüpontjában.
A cikk második részében a digitális tematikus gyűjteményekre, virtuális kiállításokra, érdekességekre és kuriózumokra helyezik a hangsúlyt: https://konyvtarak.hu/hirek/otthonrol-hasznalhato-konyvtari-szolgaltatasok-2-resz-virtualis-kiallitasok-digitalis

Online olvashatók a Könyvtári Figyelő és a Könyv Könyvtár Könyvtáros friss számai
Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója és Fehér Miklós, a Könyvtári Intézet igazgatója tájékoztatja a Könyvtári Figyelő (http://ki2.oszk.hu/kf/) és a Könyv Könyvtár Könyvtáros (http://ki2.oszk.hu/3k/) folyóiratok olvasóit, hogy "az otthon végzendő munkához, az elektronikus tartalmak minél teljesebb azonnali hozzáférésének biztosítása érdekében, az Országos Széchényi Könyvtár és a Könyvtári Intézet a lapok legfrissebb példányaihoz is biztosítja a teljes körű elektronikus hozzáférést.. Ezzel a döntéssel kívánunk hozzájárulni a könyvtári hírek, információk és szakirodalom gyors megosztásához."
Forrás: KATALIST, via: Róth András Lajos

Krimipályázatot hirdet a Prae Kiadó: novellákat és regényeket várnak
A Prae Kiadó pályázatot hirdet magas színvonalú krimik – novellák és regények – írására. A kiadó által gondozott Krimi Ma sorozat sikere nyomán a pályázat célja a magyar krimi kínálatának bővítése, az iránta való érdeklődés élénkítése. A pályázat nyílt.
A Prae Kiadó 2017-ben indította útjára Krimi Ma elnevezésű könyvsorozatát, amely a kortárs magyar detektív- és bűnregény műfajának megújítását, valamint rétegzettebbé tételét tűzi ki célul. Az azóta eltelt időben négy regény látott napvilágot, Molnár T. Eszter Szabadesés, Mészöly Ágnes Rókabérc, haláltúra, Cserháti Éva A Sellő titka, valamint Pintér Tibor A harmónia tébolya című művei. A népszerű és kritikailag is sikeres sorozatot a kiadó 2020-ban is folytatja, eddig két új könyv elfogadása történt meg.
A Krimi Ma regényei olyan bűneseteket és a hozzájuk kapcsolódó nyomozást mutatnak be, amelyek szorosan összefüggnek mai társadalmi problémákkal és kihívásokkal. A nagyvároshoz és a vidékhez való viszony, a társadalmi nemekhez fűződő dilemmák és más szociális kérdések legalább annyira hangsúlyosak, mint a térségi létből, a kelet- és közép-európaiságból fakadó sorskérdések.
A pályázatra érkező műveknek nincs szigorúan megkötött tematikus határa, a kiadó olyan anyagokat is szívesen fogad, amelyek a kortárs horizontra például a történelem felől tekintenek (történelmi krimi), esetleg kultúrtörténeti-művelődési téma adja a hátteret. Hasonlóképp ki lehet nyitni a krimi horizontjait más zsánerek (horror, sci-fi, cyberpunk stb.) irányába, a legfőbb szempontok a következők: az egyedi történet és az individuális, magas színvonalú megvalósítás, valamint a magas fokú nyelvi kidolgozottság.
A novella- és a regénypályázat esetén is több díjazott lehetséges, ha a zsűri úgy dönt. A nyertesek jutalma az eladott példányszámtól független szerzői honorárium, kiadói szerződés a Prae Kiadóval, továbbá a művek megjelentetése, forgalomba hozatala.
Az első forduló határideje, amelyre a Prae Kiadó a novellákat, valamint az egy ív terjedelmű regényrészleteket és rezüméket várja: 2020. május 15. Második forduló csak a regénypályázat esetében van, a majdan kiválasztott művek elküldési határideje: 2020. december 31..
A regényrészlettel és rezümével jelentkezni a kiadó elérhetőségén lehet: praekiado@gmail.com
Forrás és a pályázat teljes szövege itt: https://www.prae.hu/news/36589-krimipalyazatot-hirdet-a-prae-kiado/

Szövegterek – irodalmi est kortárs női szerzőkkel
Szövegterek címmel került sor az utolsó irodalmi találkozóra 2020. március 9-én, a Kájoni János Megyei Könyvtárban, a koronavírus-járvány következtében bevezetett szigorú intézkedések előtt. A kortárs próza két magyarországi képviselője, Gáspár-Singer Anna és Szeifert Natália írók voltak a meghívott vendégek, akikkel Murányi Sándor Olivér beszélgetett A találkozót Hargita Megye Tanácsa és a budapesti Szépírók Társasága támogatásával szervezte a könyvtár.

Ki ez a Kájoni? – workshop-karaván gyermekeknek
A Joannes Kájoni 390 emlékév jegyében, a KALOT egyesület által szervezett Kájoni workshop-karaván 2020 március 2-án érkezett meg Csíkszeredába. A Kájoni János nevét viselő megyei könyvtár a program helyi partnereként adott otthont a foglalkozásnak. A Kádár Kincső pedagógus vezetésével zajló interaktív foglalkozáson a Nagy Imre Általános Iskola 3. osztályos tanulói ismerhették meg a neves 17. századi ferences szerzetes munkásságát. A Kájoni személyiségéhez kapcsolódó műhelyfoglalkozást a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta. Rövid, interaktív bevezető során ismerkedhetett a 25 kisdiák a Kájoni által alapított csíksomlyói ferences nyomda és könyvtár értékeivel, Kájoni sokoldalú személyiségével, értékes műveivel. Egyéni munka következett, szorgosan színeztek, vágtak és ragasztottak a gyermekek, kezük nyomán megelevenedett Kájoni nyomdája, elkészültek a cipősdoboz-méretű diorámák. A foglalkozás végén hazavihették az elkészített munkákat. A jó hangulatú műhelymunka élményekkel és tudással gazdagította a részt vevő gyermekeket. A könyvtár a Kájoni-emlékév programjai révén névadója, a neves polihiszor szerzetes személyiségét szeretné közelebb vinni a mai fiatalokhoz.

Ferencz B. Imre Csodálat című verseskötetét mutatták be
Ferencz B. Imre (Imre atya) Csodálat című verseskötete 2019-ben jelent meg, Márton Áron 1939-es püspökké szentelésének napjára, február 12-re időzítve, a csíkszeredai Alutus nyomdában. A kötetet a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében 2020. március 2-án mutatták be, népes érdeklődő közönség jelenlétében, a szerzővel Koncsag László plébános beszélgetett. Ferencz Imre atya nyugalmazott római katolikus pap, Csíkmenaságon született 1948-ban, Márton Áron szentelte pappá 1974-ben. Csodálat című kötete gyűjteményes válogatás, amely, Sárközi Sándor piarista atya megfogalmazásában, ‘egy élet verses vallomásait tartalmazza, tűnődéseit a papi, emberi életről, hol csodálkozva, hol könnyezve. Fecskevillanások szélben és napsütésben.’ A kötet verseiből a szerző és Koncsag László is felolvasott.

A költészet világnapján
2020. március 21-én, a költészet világnapján közös játékot indított a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár. Ez alkalomból arra kérték az intézmény Facebook-oldalának látogatóit, hogy a nap folyamán osszanak meg egy-egy, számukra fontos, általuk kedvelt verssort, versszakot, jelezve annak szerzőjét is.

Megfoghatatlan lenne? - dr. Reisinger János irodalomtörténész előadása
Napjainkban a boldogság szót olyan óvatosan ejtjük ki, mintha nem is hinnénk a létezésében – hívta fel a szép számú hallgatóság figyelmét dr. Reisinger János irodalomtörténész, a Bod Péter Megyei Könyvtárban Magyar költők a boldogságról címmel tartott előadásán.
Reisinger rámutatott, hogy az illékony boldogság a kezdetektől foglalkoztatta az emberiséget, így nem véletlen, hogy a legnagyobb gondolkodók megpróbálták azt megfogalmazni.
 
Vigyázó könyvtáros-szemünket Finnországra és Makaóra vessük
Világviszonylatban Finnországban és Makaóban legmagasabb az egy főre jutó közkönyvtári látogatások száma. Ha kontinenst nézünk, akkor Óceánia a legjobb helyezésű. És bár az online világ mindenhol egyre fontosabb szerepet játszik, a fizikai terek azok, ahol az emberek jól érzik magukat, vegyülve másokkal. És itt jön képbe a közkönyvtár.
Az IFLA az utóbbi három év könyvtárhasználati adatait vezette össze, 81 országot tekintve. Eszerint Finnországban és Makaóban, Kínában a legmagasabb az egy főre jutó átlagos éves nyilvános könyvtári látogatások száma (9,03 és 8,51), míg Óceánia a legjobb kontinens (5,02 látogatás / fő / év), Észak-Amerika pedig a második (4,16).
Ugyanakkor feltételezhető, hogy néhány országban a számadatokat vagy a látogatásokat valószínűleg alulbecsülik. Esélyes, hogy több országban növekszik a rögzített látogatások száma. Ezenkívül ezek az adatok csak 81 országot tartalmaznak - például Óceániának csak két adatszolgáltató országa van.
Emellett nem tudjuk megmondani például, hogy mit csinálnak az emberek a könyvtárban - mennyi időt töltenek ott és mivel. Ez azért érdekes, mert a könyvtárak egyik erőssége a használók számára biztosított szabadság: megválaszthatják, hogyan használják. (ref.: MG)
Forrás: IFLA, via: KIT hírlevél, 2020/10., 2020. március 4., http://www.kithirlevel.hu/index.php?oldal=kithir&szam=834&kithirev=2020#a24401

A Föld mozog - és gömbölyű! – Interjú Kovács András Ferenccel
Requiemet tulajdonképpen önmagának ír az ember, és külön kihívás, ha a 60. születésnapjára. Olyan volt, mint a zeneszerzés – mondja Kovács András Ferenc, aki Requiem Tzimbalomra (Örömzene – darabokban) című, tavaly megjelent kötetéért 2020. március 2-án vehette át a Budapest Music Center-beli gálaesten az Artisjus Irodalmi Nagydíjat. A költőt a díjátadó előtt kérdezte a Népszava zene- és versszerzésről, valamint Lázáry René Sándorról.
A kötet nyitóverse A megbízás címet viseli. Ez egyfelől felidézheti a 18. század végét, konkrétan a mozarti életmű záródarabja, a Requiem létrejöttének körülményeit, mely szerint a gyászmise megírására egy névtelen megrendelő kérte föl a zeneszerzőt, küldönce útján. Másfelől különféle értelmezési lehetőségeket kínál a művészetek, közte az irodalom alkotásának mikéntjéről, és még ars poeticául is kínálkozik. Önt mire és hogyan kérték fel a 60. születésnapjára megjelenő kötet összeállításakor? Illetve hogyan jutott el Mozartig és Csokonaiig végül?
Én egy kötetre kaptam felkérést a Magvető Kiadótól, semmi titokzatosság nem lengte körül e megbízást. Viszont nagyon hosszan gondolkodtam, hogy mi is legyen ennek a kötetnek az összefogó ereje, hiszen elég sok versből kellett válogatnom. Sok mindent kipróbáltam, de mindegyik terjedelmesebb volt annál, amit elképzeltem – egy gyönyörű, vékony, kicsi és ügyes kötetre gondoltam. Ha az embernek több rögeszméje, kedvence van – nekem nincs külön kedvencem, sem zenéből, sem költészetből –, nem könnyű a válogatás. Végül arra jutottam, a legjobb lesz, ha a valamiképp Mozartot és Csokonait (akinek a sokszólamúsága okán volt a beceneve a Cimbalom) megszólító verseim közül választok. Így került bele az 1982–2009 időszak verseiből 35 költemény, nem írtam hozzá újakat. Ugyanakkor mégis nagyon természetesen jutottam el ehhez a koncepcióhoz, mert ez a két – egy zenei meg egy nagyon muzsikás – életmű engem már meghatározott a kezdetektől fogva. Szerettem őket. Végül is a szeretettől jutottam el a kötetbe rendezésükig.
 
Erdélyi szerzők könyvei is esélyesek a Libri irodalmi díjra
Közzétették az előző év legjobb szép- és tényirodalmi könyveit elismerő Libri irodalmi díj döntőseinek listáját, amelyen Bodor Ádám és Láng Zsolt 2019-es munkái is szerepelnek. A listát 179 műből 180 neves közéleti személyiség szavazata alapján állították össze, ebből választja ki a Libri irodalmi díj nyertesét a szakmai zsűri, illetve a Libri irodalmi közönségdíj nyertesét a közönség. A két elismerést májusban adják át. A döntősök: 1. Babarczy Eszter: A mérgezett nő 2. Barnás Ferenc: Életünk végéig 3. Bodor Ádám: Sehol 4. Darvasi László: Magyar sellő 5. Grecsó Krisztán: Vera 6. Láng Zsolt: Bolyai 7. Nádasdy Ádám: Jól láthatóan lógok itt 8. Péterfy Gergely: A golyó, amely megölte Puskint 9. Tóth Krisztina: Fehér farkas 10. Závada Pál: Hajó a ködben.
A Libri irodalmi díj zsűrijének tagjai: Bálint András Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, Beck Zoltán dalszerző, a 30Y énekes-gitárosa, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, a Zenélő Egyetem szakmai igazgatója, Fullajtár Andrea Jászai Mari-díjas színész, a Katona József Színház társulatának tagja, Károlyi Csaba Artisjus-díjas irodalomkritikus, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese, egyetemi oktató, Szilágyi Zsófia Balassa Péter-díjas irodalomtörténész, kritikus, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára, a Móricz Zsigmond Társaság elnöke. A közönség március 25-től május közepéig szavazhat a Libri honlapján. A szavazók között 100 darab, a döntős könyvekből álló ajándék könyvcsomagot sorsolnak ki a szervezők.

AJÁNLÓ – ONLINE TARTALMAK

Ingyenesen elérhető jelenleg az Arcanum digitális periodikaarchívum
2020. április 16-ig ingyenesen hozzáférhető az Arcanum digitális adatbázis. Két évszázad magyar újságjait, folyóiratait böngészhetik online a kutatók, akik a koronavírus terjedése elleni intézkedések miatt nem mehetnek könyvtárba, levéltárba, illetve bárki, aki izgalmas tartalmak böngészésével töltené a szabadidejét. ’Az országos járványhelyzetre való tekintettel, átérezve a közép- és felsőoktatásban, valamint kutatásban részt vevők nehéz helyzetét, az Arcanum Adatbázis Kiadó azt a felelősségteljes döntést hozta meg, hogy március 16-tól kezdődően egy hónapra nyilvánossá teszi Magyarország legnagyobb, jelenleg közel 27 millió folyóirat- és újságoldalt tartalmazó periodika-adatbázisát, az Arcanum Digitális Tudománytárat’ – olvasható az Arcanum sajtóközleményében.
A digitális adatbázisban a tartalomletöltés kivételével minden funkció elérhető, egyszeri regisztrációval egy-egy oldalt is le lehet tölteni.
Összefogtak a magyar könyvkiadók: ingyenesen elérhető a Szaktárs adatbázis
Mérföldkő lehet a koronavírus-járvány a magyar digitális könyvpiacon: 12 kiadó közel 15 ezer könyvét teszik elérhetővé 2020. március 23-tól, a járványhelyzet miatt, soha ilyen gazdagságban nem lehetett a neten legálisan olvasni friss, magyar nyelvű szakkönyveket. A legkülönbözőbb tudományágak szakkönyveit egyelőre egy hónapra, április 23-ig biztosítják ingyenesen mindenkinek az Arcanum által üzemeltetett Szaktárs platformon.
A nagyközönségnek a Szaktárs (https://www.szaktars.hu/) valószínűleg kevésbé ismert, leginkább azért, mert a 2018 óta létező adatbázis idáig csak az intézményi előfizetéssel rendelkező helyek belső gépeiről (jellemzően egyetemek, könyvtárak és más kulturális intézmények) volt elérhető. Ez azonban most kinyílik, és a művek mindenki számára szabadon kereshetők, a nyílt hónap alatt megjeleníthetők lesznek. A tartalmakat csak olvasni lehet, letölteni továbbra is csak az intézményi előfizetők tudnak.
A kialakult helyzetben kötelességünknek éreztük, hogy a mindenki számára szabad hozzáférés megteremtésével hozzájáruljunk a tanulás, oktatás, kutatás, közművelődés magas színvonalú működésének fenntartásához. – írják közleményükben a Szaktárs portál kiadói.
A Szakkiadók Társulása, röviden Szaktárs adatbázisportál azzal a céllal jött létre, hogy közös felületen összegyűjtse és korszerű módon közzétegye a legfontosabb magyar szakkönyvkiadók műveit – fogalmaznak. 'Célunk, hogy minden csatlakozott kiadó minden műve egységesen, kereshető formában váljon elérhetővé, legyen szó a legrégebbi vagy akár a legfrissebb kiadványokról.'
Az ily módon elérhetővé vált könyvek kiadói: Akadémiai Digitális Archívum, Attraktor, Balassi, Gondolat, L'Harmattan, Kalligram, Kortárs, Kronosz, Mentor, Napvilág, Osiris, Szaktudás Kiadó Ház. A következő hetekben újabb kiadók csatlakoznak, a Kriterion, a Múlt és Jövő, a Szent István Társulat és a Tinta Könyvkiadó.
Magyar irodalom a világhálón – ingyenesen letölthető művek
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Könyvtár- és Információtudományi Intézetének két oktatója, Kerekes Pál és Kiszl Péter Magyar irodalom @ világhálón című, 2018-ban megjelent könyvükben körképet adnak a szabadon elérhető magyar nyelvű irodalom webkönyvtárairól és szöveggyűjteményeiről, az azokban megtalálható elektronikus könyvekről, szövegekről.
 ‘A magyar irodalom alapintézményein keresztül érhető el a jelenlegi két legnagyobb ingyenes irodalmi szövegbázis. Ahogy már említettük, az Országos Széchényi Könyvtár a gazdája a Magyar Elektronikus Könyvtárnak, a Petőfi Irodalmi Múzeum pedig a Digitális Irodalmi Akadémiának. Ízlésbiztonság, értékintenzivitás szavatolt ezekben a húsz-huszonöt éves múlttal rendelkező kulturális projektekben. E két kiemelt példa alapján aligha állítható, hogy az ingyenes online könyv a puszta kísérletezgetés állapotában lenne, vagy pedig nem más, mint múló divat, így nem való a könyvtári rendszer szolgáltatási regisztereibe. Kötetünknek éppen az a célja, hogy felhívja a figyelmet a könyvingyenesség digitális változataira – annak érdekében, hogy a könyvtárak szolgáltatási palettája kibővüljön a korlátozás nélkül elérhető irodalmi művek bemutatásával, használatba vételével.’
Olvasmány-lelőhelyek online: hol találunk megbízható szak- és szépirodalmat?
A Litera irodalmi portál összegyűjtötte a legjobb digitális forrásokat, lelőhelyeket, adatbázisokat, nem csak egyetemistáknak. A digitalizált irodalom előnye a hozzáférhetőség és a kereshetőség. Ezek az online archívumok szabadon elérhetők, tehát mindenki számára használhatóak, vagy olyanok, amelyeknek a használatához előfizetés szükséges.
Sok magyarországi egyetem biztosít elérhetőséget ilyen oldalakhoz, például eduID-n vagy intézményi hálózaton keresztül. Utóbbi azt jelentené, hogy otthon nem használhatjuk, de sok egyetem segít az otthoni hozzáférés biztosításával (ezekről az egyetemek honlapján érdemes tájékozódni). Ilyet több könyvtár is biztosít, érdemes tehát tájékozódnunk a könyvtárak honlapján az általuk nyújtott online szolgáltatásokról. Vannak előfizetéses oldalak is, amelyek havi vagy éves díj ellenében elérhetők.
BOOKR Kids Mesetár – ingyenes interaktív hangoskönyvek
A Samsung és az interaktív hangoskönyvekkel foglalkozó BOOKR Kids (https://bookrkids.com/) együttműködésének köszönhetően 2020. március 20-tól egy hónapon keresztül több mint 400 mese válik letölthetővé. A BOOKR Kids Mesetárban olyan klasszikus és modern interaktív történetek találhatók, amelyek különleges keverékei az animált digitális könyveknek és képességfejlesztő játékoknak. A történeteket ismert színészek keltik életre, többek között Molnár Piroska, Szacsvay László és Gálvölgyi János, így azok hangoskönyvként is élvezhetők. A „Mesék tanuláshoz” polc kifejezetten az alsó és felső tagozatos gyermekek anyanyelvi nevelését segíti, míg az „Angol nyelven” szekcióban nyelvtanulást támogató könyvek jelennek meg, anyanyelvi színészek tolmácsolásában.
A Mesetárban március 25-től egy különleges mesével is találkozhatnak az olvasók, amely igyekszik a gyermekek számára is érthető módon segíteni a kialakult járványhelyzet kezelését. A kézmosás fontosságáról Dr. Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Alapítvány vezetője írt mesét, amelyet Czuder Tamás illusztrált. A mese egy hónapon túl is ingyenesen elérhető marad a Mesetár polcain, a további tartalmak pedig az ingyenes hónap után egy-, három-, és hathónapos előfizetéssel érhetők el. Az együttműködés részleteiről és a Mesetár elérhetőségéről további információ ezen az oldalon érhető el: https://www.samsung.com/hu/samsung-bookr-mesetar/
Ingyenes online tartalmak és eszközök – nem csak történelemtanároknak
A koronavírus-járvány továbbterjedése és megállítása érdekében hozott korlátozó intézkedések keretében 2020. március 16-án életbe lépett a tantermen kívüli digitális tanrend Magyarországon, ami eddig még nem látott kihívások elé állítja a közoktatás világának minden szereplőjét.
A digitális iskolai működés kereteinek és formáinak kialakítására a pedagógusoknak alig pár napja volt, ez idő alatt az online térben elképesztő intenzitású eszmecsere és ötletbörze indult el általános pedagógiai megoldásoktól a digitális tantermek kialakításán át a konkrét szaktárgyi megoldásokig. A pedagógusok munkájának támogatásához az Újkor.hu portálon is megjelent több anyag, ami segítséget nyújthat a (nemcsak) történelmet tanító kollégáknak. Ezek elérhetők itt:
Applikációk történelemórán – http://ujkor..hu/content/applikaciok-tortenelemoran-zoom
A mostanában megnyílt és ingyenesen elérhetővé tett, a történelemtanítás során jól használható hazai és külföldi felületeket gyűjtötték össze – a teljesség igénye nélkül, nem foglalkozva azokkal az online tartalmakkal és adatbázisokkal, amelyek eddig is ingyen elérhetőek voltak.
Elindulva a klasszikus tankönyvi vonalon, érdemes a Mozaik Kiadóval kezdeni, amely minden eddig megjelent taneszközét ingyenesen hozzáférhetővé tette egészen a jelen tanév végéig. Honlapjukról (https://www.mozaweb.hu/) nem csak a tankönyvek digitális anyagai, hanem az interaktív tartalmak és az oktatási szoftver is elérhetőek, ehhez csak ingyenes regisztrációra van szükség.
Online könyv- és folyóirat-ajánló a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogján
A Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogján online könyv-, folyóirat-, tudományos, művészeti, néprajzi és helyismereti gyűjteményeket osztott meg 2020. március 16-án a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa. A linkek összegyűjtésében segítséget nyújtottak a Kájoni János Megyei Könyvtár dolgozói, valamint az iskolai könyvtárosok, akik a közösségi oldalakon népszerűsítettek a felsorolt vagy más könyvtárosi témához tartozó anyagokat. Néhány román nyelvű link is megjelent a Biblioteci Şcolare - Judeţul Harghita blogon. A linkcsomag célja az otthoni oktatás segítése. Az anyag az alábbi linkeken érhető el:
Forrás: Borbé Levente, a Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa
Több száz hangoskönyv ingyenesen hallgatható az MTVA Archívumában
A közmédia a kialakult helyzetre reagálva jelentős lépéseket tett, hogy megkönnyítse az oktatási tartalmakhoz és kulturált szórakozáshoz történő hozzáférést. Így az MTVA Archívum is hozzájárul a digitális oktatás fejlesztéséhez és a tartalmas időtöltéshez: az archivum.mtva.hu/radio/ oldalon több száz hangoskönyv válik ingyenesen hallgathatóvá számos kategóriában (mesék, kötelező és ajánlott olvasmányok, rádiójátékok), amelyek között mindenki megtalálja az érdeklődésének megfelelőt. Így olyan klasszikusok is, mint A kőszívű ember fiai, az Ábel a rengetegben, A Pál utcai fiúk, a Mesék Mátyás királyról, A Kincses sziget, a Robinson Crusoe vagy a Tom Sawyer kalandjai.
Az M5 csatorna minden hétköznap este 20.30-ig iskolatévéként működik, reggel 8-tól. Ebben a műsorsávban a biológia, földrajz, matematika, történelem, nyelvtan, irodalom és a nyelv tanulásáé a főszerep. Felsős és Érettségi című műsoraik az általános iskolai és gimnáziumi évfolyamoknak szólnak, a Szólalj meg! című sorozattal pedig kitekintenek a nyelvtanulás felé, a Mindenki Akadémiája című műsorukban pedig az egyetemi tananyagra is. A műsorok visszanézhetőek a mediaklikk.hu oldalon.
Ezzel összhangban a NAVA az oktatást segítő intézményekkel együttműködésben online hozzáférhetővé tette oktatási tartalmait a https://nava.hu/ oldalon. Mindemellett az MTVA Archívuma a mozgóképtár megnyitásával az elmúlt 60 év legnépszerűbb magyar filmjeit, mesét, klasszikus és fikciós sorozatait teszi elérhetővé korlátozás nélkül a nézők számára a m3.hu oldalon. (MTI)
#MaradjOtthon és fogyassz virtuális kultúrát!
A vesztegzár idején a Maszol.ro portál folyamatosan frissülő cikkben gyűjti össze a kulturális ajánlatokat, színházi élő közvetítéseket, ingyenessé tett archívumokat, szabadon hozzáférhető adatbázisokat Erdélyből és a nagyvilágból.

 
Csak halála után jutott valódi elismerés Hamvas Bélának
123 éve, 1897. március 23-án született Hamvas Béla posztumusz Kossuth-díjas író, filozófus, esszéíró. Életében elhallgatás, magány és értetlenség volt osztályrésze, idővel azonban több posztumusz díjjal is elismerték munkásságát – írja a Múlt-Kor, amely részletes életrajzát is közli (https://mult-kor.hu/csak-halala-utan-jutott-valodi-elismeres-hamvas-belanak-20200323).
Élete nem volt szabványos, művei nagy részének is különös sors jutott. Életében csak a Láthatatlan történet című esszégyűjteménye jelent meg 1943-ban, majd 1947-ben a Kemény Katalinnal közösen írt, Forradalom a művészetben című tanulmánykötet.
Halála után írásai szamizdatban terjedtek, a műveit övező hivatalos hallgatás csak 1983-ban tört meg A világválság című munkájának kiadásával, majd 1985-ben napvilágot látott 1948 és 1951 között írott regénye, a Karnevál. Ezt követően, özvegyének és az író szellemi hagyatékát gondozó Dúl Antalnak köszönhetően sorra láttak napvilágot esszéi, nagyobb lélegzetű tanulmányai és regényei: 1987-ben a Silentium, a Titkos jegyzőkönyv, az Unicornis, 1988-ban a Scientia Sacra, Az öt géniusz, A bor filozófiája, 1991-ben három regénye: Szilveszter, Bizonyos tekintetben, Ugyanis, 1992-ben a Patmosz, 1994-ben a Tabula Smaragdina, 1996-ban az Extázis.
Műveinek kiadása azóta is folyamatos, a Medio Kiadónál megjelenő életműsorozatban eddig 29 kötet jelent meg, legutóbb a Közös életrend, amely 1940 és 1944 közötti, jórészt különálló esszégyűjteményekben eddig meg nem jelent írásokat tartalmaz.
Hamvas az úgynevezett szakrális metafizika utolsó nagy egyénisége volt. Gondolkodásának középpontjában mindig az Egész állt, műveiben a hagyományt, az emberiség népen, fajon, nyelven, koron túli közös és egységes szellemi tudását vizsgálta, amelyet szerinte legtisztábban a szent könyvek közvetítenek.
Ezért tanulmányozta a legkülönfélébb kultúrák, vallások írásos emlékeit, a Bibliától kezdve Lao-ce és Konfuciusz művein, Buddha beszédein keresztül a tibeti Halottaskönyvig.
Életében elhallgatás, magány és értetlenség volt osztályrésze, idővel azonban több posztumusz díjjal is elismerték munkásságát: 1990-ben Kossuth-, 1996-ban Magyar Örökség, 2001-ben Magyar Művészetért díjat kapott. Szellemi örökségét több társaság is ápolja.
 
Szerkesztők:
Borbé Levente (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda, könyvtáros), borbelevi@yahoo.fr
Kelemen Katalin (Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda, könyvtáros), kelemen.katalin@yahoo.co.uk
Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com
Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsa@freemail.hu
Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro

E lapszám felelős szerkesztői: Kelemen Katalin és Borbé Levente.

A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető.. Megrendelhető a következő címen: ReMeK-e-hirlevel@yahoogroups.com, vagy jelezze megrendelési szándékát a bakai.magdolna@gmail.com címen.


Nincsenek megjegyzések:

Májusi évfordulók 2024

40 éve, 1984. május elsején hunyt el Barabás Tibor magyar író és elbeszélő. 30 éve, 1994. május elsején hunyt el Gyöngyössy Imre mag...