2022. január 4., kedd

ReMeK-e-hírlevél 2022/2. számából

Nemes Nagy Ágnes-évfordulóval és Irodalmi karavánnal kezdődik a 2022-es év

"Egyetlen hazánk van: ez a magyar nyelv" – Kányádi Sándor gondolatait mottóul véve, a Petőfi Kulturális Ügynökség a 2022-es évet olyan kiemelt programok elindításával kezdi, amelyek az egységes magyar irodalom, nyelv és kultúra ügyét szolgálják. A 2021-ben egész éven át zajló, több mint félmillió embert megszólító, nagy sikerű Pilinszky 100 centenáriumi sorozat 2022-ben Nemes Nagy Ágnes-centenáriummal folytatódik, Juhász Anna irodalmár szervezésében, "Viszonylagos öröklét" – Nemes Nagy Ágnes 100 címmel, hisz az 1922. január 3-án született költő a 20. századi magyar költészet, esszéirodalom és fordítás egyik legjelentősebb alakja, akinek megismerésére ismét egy egész évet szentelnek. Ebben ismét számíthatunk irodalmi utazásokra, sétákra, estekre, ezúttal a MOMKulttal partnerségben, illetve diákokat megszólító programokra.

Emellett elkezdődik az Irodalmi karaván rendezvénysorozat, amelynek célja megmutatni a magyar nyelv és irodalom egységét, a kortárs szerzőket megismertetni – határok nélkül.

A programokkal kapcsolatos további részletek január első napjaiban várhatók a www.facebook.com/jairodalmiszalon és a www.facebook.com/PIM.Irodalmi.Muzeum oldalon.

Forráshttps://helyorseg.ma/rovat/hirek/helyorseg-nemes-nagy-agnes-evforduloval-es-irodalmi-karavannal-kezdodik-a-2022-es-ev

 

Az olvasás napja lesz Romániában február 15-e

Döntő házként megszavazta a román parlament képviselőháza azt a törvényjavaslatot, amely az olvasás napjává nyilvánítja február 15-ét Romániában. A tervezet előírja, hogy ezen a napon az olvasást és annak a gyerekek, fiatalok nevelésében betöltött fontos szerepét népszerűsítő események, foglalkozások tarthatók, amelyekhez a központi és a helyi közigazgatási hatóságok, a kultúrával és oktatással foglalkozó állami intézmények anyagi és logisztikai támogatást nyújthatnak.

Az olvasás napja alkalmából szervezett események megszervezésében részt vállalhatnak a múzeumok, könyvtárak is, továbbá a közszolgálati médiának az olvasást népszerűsítő műsorokat kell sugároznia, és az iskolákban is sor kerülhet olvasásra buzdító tevékenységekre.

Az indoklás értelmében azért esett a választás február 15-ére, mert Románia két jeles kultúrszemélyisége, Titu Maiorescu és Spiru Haret is ezen a napon született.

Forráshttps://www.hirmondo.ro/romania/az-olvasas-napja-lesz-romaniaban-februar-15-e/

https://www.bursa.ro/proiectul-de-lege-care-instituie-ziua-nationala-a-lecturii-pe-15-februarie-adoptat-de-parlament-04291545

 

 Ingyenes lesz az összes egyetemi könyvtár az állami egyetemek hallgatóinak Romániában

A román parlament szenátusa döntő házként elfogadta azt a törvénymódosítási javaslatot, amelynek értelmében az állami egyetemeken tanuló hallgatók számára ingyenes lesz a belépés az összes egyetemi és központi egyetemi könyvtárba.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) javaslata arra a "diszkriminációra" keresett megoldást, hogy a saját könyvtárral nem rendelkező állami egyetemek hallgatói jelenleg kénytelenek belépőt fizetni a központi egyetemi könyvtárak használatáért. Ilyen helyzet bukaresti, kolozsvári, temesvári és jászvásári felsőoktatási intézmények esetében is fennáll a kezdeményezők szerint, a belépők ára pedig 25 és 40 lej között mozog, az éves megújításért további 10 és 35 lej közötti összeget kell fizetni. A könyvtári hozzáférést az állami felsőoktatás "ingyenes kiegészítő szolgáltatásai" közé sorolják a tanügyi törvény módosításával. A módosított törvény akkor lép életbe, ha Klaus Iohannis államfő kihirdeti.

Forráshttps://maszol.ro/kultura/Ingyenes-lesz-az-osszes-egyetemi-konyvtar-az-allami-egyetemek-hallgatoinak

 

Méhes György drámaíró pályázat

Méhes György drámaíró pályázatot hirdet új magyar színművek ösztönzésére a Magyar Írószövetség. Nevezni olyan egy- vagy kétfelvonásos művel lehet, amely ma is aktuális, magyar történelmi témát dolgoz fel, vagy ábrázolja a 21. század nagy változásait, foglalkozik a ma emberének sorskérdéseivel, kapcsolataival, és a humor eszközrendszerét is sokrétűen használja – közölte a Magyar Írószövetség az MTI-vel.

A pályázatra azok az alkotók jelentkezhetnek, akik tagjai a Magyar Írószövetségnek. Az első helyezett kétmillió, a második egymillió, a harmadik félmillió forint díjazásban részesül. A nevezés ingyenes, minden szerző egy művel pályázhat. A pályázóktól korábban sem bemutatott, sem nyomtatásban, sem internetes felületen nem publikált műveket várnak.

A pályázat anonim, a beküldendő pályaműben csak egy jeligét és a mű címét kell feltüntetni. A pályázat beküldésének tartalmaznia kell a pályamű egyoldalas szinopszisát. A pályázati anyagokat a mehesgyorgypalyazat@gmail.com e-mail-címre várják csatolt fájlként, Word vagy pdf kiterjesztésben. A levél tárgya a pályázat címe legyen. A küldött e-mail levélszövegében kell feltüntetni a pályázó nevét, esetleges írói (ál)nevét, valamint elérhetőségként e-mail-címét, telefonszámát és lakcímét. Beküldési határidő: 2022. április 10.

Forráshttps://www.e-nepujsag.ro/articles/mehes-gyoergy-dramairo-palyazat


Székelykeresztúri időutazás

Évszázados időutazáson vettek részt 2021. december 22-én a Kájoni János Megyei Könyvtár Virtuális séták elnevezésű projektje keretében szervezett online várostörténeti előadáshoz csatlakozott érdeklődők. Rendhagyó módon az előadó nem székelykeresztúri és nem Székelykeresztúr történetében jártas időutazó volt. A korszerű technológia kulturális alkalmazásának elkötelezett híve, Diana Ghiorghieș, a Cultware Romania igazgatóasszonya kalauzolta a résztvevőket és mesélt városrészekről, ahol, a helyiektől eltérően, ő maga soha nem járt. A különleges időutazáson a Virtuális séták elnevezésű projekt munkacsoportja és támogatói felmérhették, mit tud meg a projekt keretében létrehozott adatbázist böngésző idegen Székelykeresztúr történetéről, mit közvetít az adatbázis, hogyan látják mások a városukat.

A Kájoni János Megyei Könyvtár köszönetet mond a Virtuális séták munkacsoport tagjainak, Diana Ghiorghieș igazgatóasszonynak, a támogató önkormányzatoknak, a székelykeresztúri múzeumnak és vállalkozói körnek, valamint Hargita Megye Tanácsának a program jelentős anyagi támogatásáért.

Az adatbázis jelenleg itt böngészhetőhttps://kjmk-museum.qulto.ro/online-collection/


Hargita – táj, ember, történet – díjazták a vetélkedő résztvevőit

A Kájoni János Megyei Könyvtár Hargita – táj, ember, történet címmel három korcsoport számára hirdetett megyei szintű vetélkedőt 2021-ben, Hargita Megye Tanácsának támogatásával. A többfordulós vetélkedő díjátadójára 2021. december 15-én került sor a könyvtárban. A verseny célja az volt, hogy ráirányuljon a figyelem Hargita megye kulturális, építészeti és természeti örökségére a térségben élő fiatal és idősebb generációk körében egyaránt. A szervezők örömmel számoltak be a vetélkedő sikeréről: a megye 21 településéről 244-en kapcsolódtak be, 76 háromfős iskolai csapat és 17 felnőtt vett részt az első fordulóban. A döntőbe 21 csapat jutott be – 13 általános iskolai csapat és az otthon oktatott tanulók csoportja, valamint 7 középiskolai csapat küldte be határidőre a feladatlap megoldásait és az elkészült bemutatókat, a 10 döntős felnőtt versenyző közül öten küldték be a válaszokat és bemutatókat. Hargita Megye Tanácsa anyagi támogatásának köszönhetően a legjobb csapatok és versenyzők értékes díjakban részesültek. Gyulai Arthur könyvtárigazgató kiemelte a díjátadón: reményei szerint a verseny résztvevői sokat tanultak, ismeretekben gazdagodtak a feladatok megoldása által.

Forráshttps://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/1016/hargita--taj-ember-tortenet--a-vetelkedo-dijatadoja

 146506/tortenelemszilankokbol-jovokep-multbol-jovendo-%E2%80%93-tortenelem-hazulrol


Könyvbemutató - Molnár Vilmos: Kőrösi Csoma Sándor csodálatos cselekedetei

2021. december 16-án a sepsiszentgyörgyi Tein Teaház volt a helyszíne Molnár Vilmos csíkszeredai író friss könyve, a Kőrösi Csoma Sándor csodálatos cselekedetei. Rendhagyó legendárium bemutatójának, a Bod Péter Megyei Könyvtár társszervezésében. A meghívott beszélgetőtársa a rendezvényen Miklóssi Szabó István író volt.

A szerző így fogalmaz új, „húsz éven aluliaknak és felülieknek” ajánlott kötetéről, annak fülszövegében (Corvina Kiadó, Budapest, 2021): „Kőrösi Csoma Sándor külföldön minden bizonnyal a legismertebb székely-magyar. Indiától Franciaországig, Svájctól Amerikáig jelentek meg róla méltatások, tanulmányok, monográfiák, regények. Japánban az 1930-as években bódhiszattvává avatták. És az érdeklődés iránta nemhogy csökken, inkább nőni látszik. Ismereteink a nagy keletkutató és nyelvész életéről, hosszú vándorútjáról a magyar őshaza felkutatásáért igen hézagosak. Közrejátszik ebben Csoma közismert szerénysége, szűkszavúsága is, az, hogy saját egóját mindig háttérbe szorította, alárendelte a nagy célnak. Életének, utazásának fehér foltjait próbáltam kitölteni a mese eszközeivel. A fikció nem a valóságtól való öncélú elrugaszkodás, hanem a lényeg megragadásának módja a fantázia játékos, néha humort sem nélkülöző igénybevételével.”

Forrás és fotók itthttps://www.kmkt.ro/konyvbemutato-molnar-vilmos-korosi-csoma-sandor-

Sajtóvisszhang és részletek itthttps://www.3szek.ro/load/cikk/146450/molnar-vilmos-csodas-

https://www.hirmondo.ro/kultura/mesek-korosi-csoma-sandorrol/

https://www.3szek.ro/load/cikk/146451/molnar-vilmos:-korosi-csoma-sandor-es-a-kalmar

https://www.3szek.ro/load/cikk/146610/a-mesek-nem-hazudnak-molnar-vilmos-


2021 a Könyv Éve volt Székelyudvarhelyen – a tematikus év értékelése

2021 a Könyv Éve volt Székelyudvarhelyen. A tematikus év során havonta több könyvbemutatón, számtalan író-olvasó találkozón, a nyár folyamán pedig két kiemelt rendezvényen is részt vehettek az érdeklődők. Bár a rendezvényszervezési lehetőségeket nagy mértékben meghatározták a folyamatosan változó járványügyi szabályok, az, hogy a városháza, valamint a kulturális intézmények, kiemelten a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár egy éven keresztül figyelt a kortárs szerzőkre, a legújabb köteteikre, érezhetően növelte a könyvek iránti érdeklődést.

A város kulturális stratégiája mentén lett a 2021-es esztendő tematikus év, Szabó Károly, a könyvtár munkatársának ötlete nyomán – mondta el Pálfi Kinga alpolgármester a 2021. december 16-i, összegző sajtótájékoztatón. A Könyv Éve a városháza több arculati hordozóján, programján is visszaköszönt egész évben. A kiemelt téma mentén új szintre emelte a polgármesteri hivatal a kapcsolatát a kulturális intézményekkel. Az elmúlt időszakban a magyarországi kortárs szerzők mellett nagy figyelmet fordított a város a székelyudvarhelyi és környékbeli szerzőkre. Farkas Wellmann Éva, Farkas Wellmann Endre, Nagy Koppány Zsolt, Bálint Tamás, Balázs Imre József, Zsidó Ferenc, Győrfi Kata, Nagyálmos Ildikó, P. Buzogány Árpád, Murányi Sándor Olivér, Vida Gábor, Tompa Andrea, Háy János, Jász Attila, Láng Zsolt volt többek között a város vendége.

Szőcs Endre, a Székelyudvarhelyi Könyvtár igazgatója elmondta: a könyvtár életében 2021 kiemelkedő esztendő volt. Korábban az intézménynek nem volt ekkora szabású rendezvénye, mint az augusztusi könyvhét. Eltért 2021 a korábbi esztendőktől abban is, hogy a könyvtárnak soha nem állt akkora összeg a rendelkezésére új könyvek és kiadványok vásárlására, mint most. Értékelte is az olvasóközönség az új könyveket, hiszen ezek a leggyakrabban kölcsönzöttek között szerepelnek. Ugyancsak tavaly volt lehetősége az intézménynek lecserélni az olvasóteremben a számítógépeket, emellett pedig táblagépek is a diákok rendelkezésére állnak.

Szőcs Endre kiemelte: a vírushelyzet ellenére a programok nagyon jól sikerültek, az együttműködés rendkívül jó kapcsolatokat teremtett az intézmények között.

Forráshttps://www.udvarhely.ro/jovore-is-tematikus-kulturalis-ev-lesz-szekelyudvarhelyen/

https://szekelyhon.ro/aktualis/erosodott-a-kulturalis-intezmenyek-kozti-egyuttmukodes-szekelyudvarhelyen

https://hargitanepe.ro/a-konyv-utan-a-zene-kovetkezik/

 

Adventi Ablakok Gyergyóditróban – verses fejtörők a község könyvtárosától

Köllő Enikő, Gyergyóditró lelkes könyvtárosa különleges hangulatú adventtel ajándékozta meg a nagyközség lakóit. Kezdeményezésére sajátos módon zajlott az Adventi ablakok elnevezésű mozgalom. A közel negyven feldíszített, kivilágított ablak kereséséhez egyedi találós versikéket írt a könyvtáros, ezeket megfejtve juthattak el a település különböző részeire a kíváncsi ablakkeresők. Így a közösségépítés mellett az ablakkeresés olyan többletet adott, amely által helyismeretet, történelmet, irodalmat is tanulhattak a helyiek. Az ötlet óriási sikernek örvendett, a várakozás ideje alatt minden este egy-egy megvilágított ablak alatt gyűltek össze a helyiek, jóízűen beszélgetve. ‘A verses fejtörőkkel a szellemi megmozdulásra is próbáltam hangsúlyt fektetni, tudván, hogy lelki elégtételt is nyújt egy sikeres megfejtés, az irodalmi utalások kapcsán eszünkbe jut egy-egy vers, amit akár el is olvashatunk, ezzel is növelve az élményt’ – mondta Köllő Enikő a Hargita Népének.

A község Facebook oldalára írt bejegyzéséből: "Szinte hihetetlen, hogy 24 napon át kitartó lelkesedéssel, töretlen jókedvvel keltetek útra a megvilagított ablakokat felkutatni. A díszítők nem csupán az ablakaikat nyitották meg napról napra, hanem a szívüket is. Izgalommal, gyermeki lelkesedéssel terveztek, készültek, hogy a várakozás időszakát még szebbé tegyék mindannyiunk számára. Minden díszített ablak mögött egy kedves történet rejtőzik, a családdal közösen elkészített dekoráció, az együtt töltött idő öröme, élménye. Az igényes, mesésen pompázó ablakok látványa mellett szívet melengető volt az ablakvadászok fele irányuló sok kis figyelmesség, a kihelyezett meglepetések, finomságok. Apró, megható jele az összetartozásnak, az egymás értékelésének. Köszönet jár érte a díszítő családok minden egyes tagjának!"

Forrás: Hargita Népe, Családi 7vége melléklet. 2021. december 24.

 

 Ünnepváró varázs a csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban

A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtára előtti nagyméretű asztalon újra helyet kaptak a karácsonyt felidéző költemények és illusztrációk. A kiállítást ezúttal is neves magyar költők ünnepi verseiből válogatta össze a gimnázium könyvtárosa, Borbé Levente. Az illusztrációkkal igyekezett felidézni azt a téli élményt, amelyet ez az ünnepkör ajándékoz nekünk. A könyvtáros a könyvtár karácsonyi témával foglalkozó dokumentumait, könyveit felajánlotta a diákoknak és pedagógusoknak kölcsönzés vagy helyben olvasás céljából. A felajánlott kötetek nagy része a könyvtár tulajdona, de akadtak közöttük otthonról hozottak is. A kiállítást a kölcsönzőrészen elhelyezett karácsonyi képeslapok színesítették.

Forráshttp://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2021/12/unnepvaro-varazs.html

 

Egy program megvalósulása – angyalváró a Bice-Bóca színjátszó csapattal

A székelyudvarhelyi, sérült gyerekekből álló Bice-Bóca színjátszó csapat, Borbé Levente foglalkozásvezető, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium könyvtárosa irányításával, Bajcsi Kinga óvónő és pszichológus szervezésének köszönhetően a 2021. december 16-án nagyközönség elé lépett. A premiernek a székelyudvarhelyi Szent Lukács Foglalkoztató Központ adott otthont, angyalváró program keretében, amelyet a székelyudvarhelyi Caritas munkatársai, Mészáros Katalin és Bokor- Péter Tímea váltottak valóra. A Bice-Bócát a közönség nagy tapssal jutalmazta.

A csapat tagjai és szüleik szeretnék folytatni a foglalkozásokat újabb színdarabok betanulásával. Borbé Levente és Bajcsi Kinga fontosnak tartja, hogy a foglalkozásokban továbbra is helyet kapjon a biblioterápia és az olvasás megszerettetése. Ez egy lehetőség, amelyben minden egyes jelenlévő erősíti a közösség összekovácsolását.

Forrás: Borbé Levente könyvtáros és foglalkozásvezetőhttps://www.facebook.com/groups/926957151018400

 


 Kovács Eszter a Könyvtárvilágban

A Magyar Könyvtárosok Egyesületének webmagazinja, a Könyvtárvilág oldalán Kovács Eszter könyvtáros, a kolozsvári Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtár munkatársa, a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének nemrég megválasztott alelnöke mutatkozik be, osztja meg a szakmára vonatkozó gondolatait is az olvasókkal.

Forrás és a cikk itthttps://mke.info.hu/konyvtarvilag/2021/12/bemutatkozik-kovacs-eszter-a-romaniai-magyar-konyvtarosok-egyesuletenek-alelnoke/7391/

 

 Korunk-lapszám a Székelyföld történetének kiegészítéseiről, árnyalatairól

A Korunk folyóirat 2021. decemberi lapszáma a Székelyföld történetének kiegészítéseiről, árnyalatairól szól. 2016-ban jelent meg a háromkötetes, több mint 2000 oldalas Székelyföld története, ami egy 1872-ben született, számtalanszor és sokféle okokból elakadt terv késői megvalósításának is tekinthető. Az a történészgeneráció, amely – néhány fiatalabb kollégával is kiegészülve – ennek a munkának a gerincét megalkotta, tovább végezte kutatómunkáját. Az utóbbi bő két évtizedben viszont feltűnt és aktív szerepet vállalt egy újabb erdélyi magyar történésznemzedék, amelynek több tagja Székelyföldön él és dolgozik. A Kérdőjelek kényszerében – vázlatképek a székelyek történetéből című lapszám teljes egészében olyan történészek írásait tartalmazza, akik már 1990 után kezdték el egyetemi tanulmányaikat. Egy részük már befejezte doktori tanulmányait és megvédte disszertációját, néhányuknál pedig ez még folyamatban van. Az ő kutatásaik részben kiegészítik, de sok vonatkozásban árnyalják is elődeik munkáját – így a "háromkötetetes" Székelyföld története tartalmát, szemléletét, következtetéseit.

Néhány téma a tartalomból: A székely megtelepedés: mikor? honnan? hogyan?; A katonáskodó életmód tükröződése székely nemesi családok pecsétábrázolásain; Asszonysors a székely történelemben; A dualizmus-kori székely város; A Magyar Autonóm Tartomány: autonóm Székelyföld vagy valami más?

A Hermann Gusztáv Mihály általi súlypont-összeállítás történész szerzői Botár István, Bicsok Zoltán, Orbán Zsolt, Novák Károly-István, Nagy Botond, Gidó Csaba, Fodor János és Szőts P. Zsuzsa.

Forráshttps://multikult.transindex.ro/?hir=11964&decemberi_korunk_a_szekelyfold_tortenetenek_kiegesziteseirol_arnyalatairol_szol

 

 Bemutatták A székelység története angol kiadását Brüsszelben

Brüsszelben mutatták be A székelység története című könyv angol nyelvű kiadását. A Liszt Ferenc Intézetben 2021. december 7-én tartott eseményen részt vevők beszédükben azt hangsúlyozták, hogy a székelyek mennyire fontos elemét képezik Európának.

A székelység története angol kiadását Vincze Loránt európai parlamenti képviselő, illetve a Hargita Megyei Tanács, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a HUNINEU Alapítvány közös szervezésében mutatták be Brüsszelben – derül ki az EP-képviselő sajtóirodájának közleményéből. Burányi Adrienne Éva, a Liszt Intézet igazgatója örömének adott hangot, hogy a rendkívüli esemény házigazdája lehetett. Kovács Tamás Iván, Magyarország belgiumi és luxemburgi nagykövete annak jelentőségéről beszélt, hogy az angol kiadást Európa szívében mutatják be.

A kötetet Hermann Gusztáv Mihály és Orbán Zsolt történészek méltatták. A nagy érdeklődés mellett szervezett estet a marosvásárhelyi Koszika& The Hotshots népdalfeldolgozásokból és saját dalokból álló koncertje kísérte.

A kötetet a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiadója jelentette meg 2020 végén. Ugyanitt jelent meg az elmúlt időszakban A székelység története magyar és román nyelven. Az ismeretterjesztő kiadvány megírásának célja, hogy a székelyekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat minden korosztály számára röviden és közérthetően összefoglalja.

Forráshttps://kronikaonline.ro/erdelyi-hirek/europanak-is-fontos-kozosseg-bemutattak-a-szekelyseg-tortenete-angol-kiadasat-brusszelben

 

 Verseskötet az édesapának – Borsodi László újabb könyvbemutatója

A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium kollégiumának dísztermében mutatták be 2021. december 21-én Borsodi L. László költő, szerkesztő és pedagógus legújabb prózavers-kötetét. Az Erdélyi Híradó Kiadó gondozásában megjelent, Estére megöregszel című kötetet Ráduly Margit képzőművész illusztrálta. A könyvbemutatóra népes közönség gyűlt össze, Lövétei Lázár László költő, műfordító, a beszélgetés moderátora a prózavers műfaji sajátosságairól kérdezte Borsodi L. Lászlót, és arról, hogy miért ebben a műfajban ír, miért testhezálló számára a prózavers.

Borsodi L. László a bemutatón elmondta, ennek a kötetnek a Szétszórt némaság című, szintén prózavers-kötet volt az előzménye, amelyben a történetszerűség felé mozdult el, miközben megőrizte a szövegek lírai jellegét. Hozzátette, hogy abban a kötetben a család, a barátok, a ferencesek mint téma adottak voltak, és megmaradtak ebben a kötetben is.

A költő a kötet létrejöttéről még elmondta, hogy miután megjelent a Szétszórt némaság, édesapja tréfásan-bánatosan megjegyezte: "Ebből is kihagytál, fiam."

"Arra gondoltam, hogy ha a többieknek járt egy könyv, akkor neki egyedül jár egy egész. Ez nem függ össze azzal, hogy édesapám a nyáron elhunyt, mert a szövegek kilencven százalékát olvasta. Kíváncsi voltam, hogy olvasóként hogyan viszonyul ezekhez a szövegekhez. Így lett ez a könyv" – fejtette ki.

Forrás és a teljes cikk itthttps://hargitanepe.ro/verseskotet-az-edesapanak/

 

 "Mihai Radu regénye színpompás tűzijáték" – megjelent az Átszivárgás magyarul

Mihai Radu román író regénye színpompás tűzijáték, szórakoztató és tragikus valóság-mese, amely egyszerre megrázó és vicces. Az Átszivárgás (Contaminare) maradandó élmény. Mihai Radu nagyszerű mesélő, regényének szövete erős, összetett, sokrétű és szinte kibogozhatatlan. Kíváncsi és részletekre odafigyelni képes olvasót igényel.

A regény két, párhuzamosan futó cselekményszála napjaink Romániájában – javarészt Bukarestben – játszódik/bonyolódik. De nem csak napjainkban, hiszen egy-egy leágazás messzire nyúlik vissza az időben… szerepet kap a történetben a szocialista Románia és annak összeomlása, de néha egészen messzire is elkalandozhatunk, akár 1912-ig is!

A regény egy olyan lány körül forog, aki 1989. december 18-án, a romániai forradalom előestéjén tiltott határátlépés közben pusztult el tragikus – és eltitkolt – körülmények között. Míg felfeslik a történetnek ez a háttérben húzódó, harminc évig eltusolt szála, addig kiderül, hogy Rareșnek meghalt a gyereke, Anastasia pedig átesik egy abortuszon… És vannak még tragikus mozzanatok – a családirtásig bezárólag – bőséggel!

A regényről a Librarius.hu oldalon olvasható ajánlóból idéztünk részleteket. (Mihai Radu: Átszivárgás [Contaminare]. Typotex Kiadó, 2021. Fordította Szőcs Imre. 284 oldal, kartonált kötés. ISBN 978-963-4931-55-3)

Forráshttps://librarius.hu/2021/11/29/mihai-radu-atszivargas-typotex/

 

Megjelent Kisgyörgy Zoltán erdővidéki útikönyve

Épp jókor került ki a nyomdából Kisgyörgy Zoltán Erdővidék és Székföld című, a baróti Tortoma Könyvkiadó gondozásában megjelent útikönyve, hisz lehetett karácsonyi ajándék is – de több annál. A több mint 100 oldalas, színes képekkel gazdagon illusztrált kiadvány négy fejezetben mutatja be az egykori Miklósvárszék, Bardoc fiúszék és a Felső-Fehér vármegyei terület Székföldje nevű darabkáját, valamint azt a három, az Olt bal partján levő szomszédos barcasági települést, amelyeket Erdővidékhez tartozónak tekintünk: Apácát, Ágostonfalvát és Ürmöst.

Kisgyörgy Zoltán útikönyve bemutatja a térség sokszínűségét, nevezetességeit, műemlékeit és emlékműveit, helytörténeti érdekességeit, feleleveníti a még élő néphagyományokat, népi mesterségeket. A kiadvány igazi útikönyv méretre is, egy kabátzsebben elfér. A tájékozódást kétnyelvű térkép segíti. A kötetet Albert Levente, Demeter Katalin és Demeter Zoltán fotói illusztrálják szinte mindegyik oldalon. A műszaki szerkesztés Vasiliu Annát dicséri. A térkép Lőrincz Raul munkája.

Forrás és a teljes cikk itt: https://www.3szek.ro/load/cikk/146466/kisgyorgy-zoltan-erdovideki-


 Szerkesztők:

Borbé Levente (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda, könyvtáros), borbelevi@yahoo.fr

Kelemen Katalin (Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda, könyvtáros), kelemen.katalin@yahoo.co.uk

Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com

Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsa@freemail.hu

Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro

Technikai szerkesztő: Krecht Alpár Lászlóalpar@krecht.ro

 

E lapszám felelős szerkesztői: Borbé Levente és Kelemen Katalin

 

A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető. Megrendelhető a remekehirlevel@gmail.com címen.

 

Nincsenek megjegyzések:

Májusi évfordulók 2024

40 éve, 1984. május elsején hunyt el Barabás Tibor magyar író és elbeszélő. 30 éve, 1994. május elsején hunyt el Gyöngyössy Imre mag...