2022. október 6., csütörtök

ReMeK-e-hírlevél 2022/10. számából

Romániában a rendszerváltás óta bezárt a könyvtárak csaknem fele

Az országos statisztikai intézettől (INS) származó adatok szerint a rendszerváltás óta eltelt három évtizedben – 1995 és 1996 kivételével, amikor 277 új könyvtárat alapítottak – évente könyvtárak százait számolták fel Romániában, ahol 1990-ben még 16 665 ilyen intézmény létezett. Az országban jelenleg már csak 8458 nemzeti, egyetemi, szakosodott, iskolai, magán- vagy közkönyvtár működik, írta az MTI a Digi24.ro hírportál összeállítása alapján.

A 19 millió lakosú Romániában tavaly 2,1 millió ember kölcsönzött (elvitelre vagy az olvasótermet igénybe véve) könyvet vagy más kiadványt a könyvtáraktól. Az INS adatai szerint 1999-ben még 6,1 millió olvasó vette igénybe a könyvtárak szolgáltatásait. A romániai könyvtáraknak 2019-ben még 3,1 millió rendszeres látogatójuk volt, egymillió olvasót tehát a világjárvány idején veszítettek el. A bukaresti Carol I. Egyetemi Könyvtárnak például a világjárvány előtti 9035 olvasójából 3944 maradt.

A 200 alkalmazottal működő és 59 betöltetlen állással rendelkező Román Nemzeti Könyvtár nyilvántartásában tavaly 107 194 felhasználó szerepelt, az Akadémiai Könyvtárnak 2019-ben 1482 olvasója volt.

A Digi24.ro azt írta, hogy az általuk megkeresett megyei könyvtárak közül alig néhány válaszolt a lap adatszolgáltatási igénylésére. A Szatmár megyei közkönyvtárban, ahol a látogatók mindegy 60 százaléka diák, a járvány előtti 3064-ről tavaly 1599-re csökkent a legalább egy könyvet kikölcsönzők száma. Paula-Maria Horotan könyvtárigazgató – az egészségügyi zárlat mellett – a digitális forradalomnak és a gyors lakosságfogyásnak tulajdonítja a nyomtatott kiadványok iránti érdeklődés drámai visszaesését. Az egyik tanügyi szakszervezeti szövetség (FLSI) főtitkára a portál megkeresésére elmondta: bár minden iskolának rendelkeznie kellene könyvtárral és könyvtárossal, 2000 óta nem mérték fel a könyvállományt, és az iskolák nem kaptak pénzt könyvvásárlásra.

A Digi24.ro rámutatott: 1990 óta 27 tisztségviselő fordult meg a kulturális miniszteri poszton, megannyi elképzeléssel az ország kultúrpolitikájáról. Egyikük, a tárcát két ízben is (2015, 2017) irányító Ionut Vulpescu, aki a könyv áfáját 9-ről 5 százalékra csökkentette, úgy értékelte: ‘Románia kulturálatlan országgá vált, az emberek nem olvasnak, a könyvnek szentelt megannyi ünnep – a Könyvszeretők Napja, a Könyvvásárlók Napja, az Olvasás Napja – csak képmutatás’.

A bukaresti Kulturális Minisztérium tavalyi jelentése alig néhány találatot ad ki a ‘könyvtár’ keresőszóra: két történelmi könyvtárépület felújítására irányoztak elő költségvetési forrásokat, illetve a "Románia Digitális Könyvtára" projektről is szó van benne, amely több mint félmillió kulturális forrásanyag digitalizációját irányozza elő – mutat rá a hírportál összeállítása.

A romániai könyvtárakat gondozó kulturális minisztériumot jelenleg Lucian Romașcanu (PSD) vezeti, aki korábban a Kanal D televíziós csatorna ügyvezető igazgatója volt.

Forrás: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/s-au-inchis-jumatate-din-bibliotecile-din-romania-numarul-cititorilor-a-scazut-cu-4-milioane-in-ultimii-25-de-ani-2074511

Forrás: https://maszol.ro/kultura/Mar-nem-olvasnak-a-romaniaiak-tobb-ezer-konyvtarat-zartak-be-az-elmult-evekben


Végéhez ért az első Aranyfonál

2022. szeptember 17-én befejeződött a könyvtár által szervezett olvasásnépszerűsítő és közösségfejlesztő családi olvasójáték, az Aranyfonál, amelyre 20 család jelentkezett.

A nyár folyamán Méhes György Micsoda társaság című regényét olvasták el a családok, és az olvasmányhoz kötődő apró feladatokat teljesítettek. A játék célja az volt, hogy szorgalmazza a felolvasást, miközben a családok minőségi időt töltenek együtt.

A záró rendezvényre a szervező könyvtárba 13 család jött el, akik beszámoltak a felolvasás élményéről, az együttlétek hangulatáról, majd az olvasmánnyal kapcsolatos játékok során ismerkedtek, beszélgettek egymással. A napot a könyvtár kevésbé ismert helyszíneit bemutató körúttal, pizzázással és helyismereti kisvonatozással zárták.

Fotók itthttps://www.facebook.com/bodpeterlibrary/posts/pfbid0KDCLTbWu8C8KrqRpSqbgT7eCvJfHzoRAHEqCCCYMRAi3bQrht9Um1hjAh72CLognl

Forrás: https://www.hirmondo.ro/eletmod/cseperedo/vegehez-ert-az-elso-


Könyvbemutató - Kárpátországi téridő

A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete (SZMÚE) harmadik könyvét mutatták be 2022. szeptember 30-án a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében. A Kárpátországi téridő – Nagyjaink Szent Istvántól Kányádi Sándorig című kötet ötletgazdája Galbács Pál, szerkesztője Szekeres Attila, szerzői Erdélyből, Magyarországról, Felvidékről, Vajdaságból, Szlovéniából verbuválódtak, de van köztük a Székelyföldről Ausztriába vagy a távoli Hawaii-szigetekre, illetve a Partiumból Ausztráliába elszármazott újságíró is.

A bemutatón a kötet több társszerzője is részt vett, a helybelieken (Csinta Samu, Fekete Réka, Ferencz Csaba, Galbács Pál, Hecser László, Kuti János, László Zsuzsa, Schaffhauser Ildikó, Szekeres Attila, Váry O. Péter) kívül Balázs János (Oklánd), Csermák Zoltán (Budapest), Gáspár Sándor (Marosvásárhely), Józsa Erika (Sidney), Sarány István (Csíkszereda), Simonffy Katalin (Marosvásárhely).

Forráshttps://www.kmkt.ro/konyvbemutato-2022-10-27-14-23-08

Forrás és a teljes cikk itthttps://www.3szek.ro/load/cikk/153086/harminc-tortenet

 

A Teleki Sámuel Emlékév rendezvényei – emlékkiállítás és konferencia

2022 a marosvásárhelyi Teleki Téka számára évfordulós év, a könyvtáralapító Teleki Sámuel halálának 200. évfordulója. Lázok Klára főkönyvtáros beszámolójából idézünk:

"Könyvtörténeti konferencia és digitalizálási projektek, Teleki Sámuel-emlékkiállítás és az egész éven átívelő kamarakiállítások, Teleki-séták: címszavakban így írható le a Teleki Sámuel tiszteletére szervezett emlékév a Teleki Tékában. A könyvtáralapító kancellár sokszínű munkásságát, illetve Teleki Sámuel személyiségének a 21. században is érzékelhető varázsát kívánta bemutatni a Teleki Téka a Teleki Sámuel Emlékév rendezvényei által."

"Az év folyamán szervezett kamarakiállítások az életmű különböző érdekesebb aspektusait mutatták fel. Az év leglátványosabb minikiállítása a Múzeumok éjszakájára készített, Császárok szolgálatában című tárlatunk volt, amely három császárportré, Mária Terézia, II. József, II. Lipót korabeli képei köré épült. (…)

A kiállítások mellett augusztusban tematikus sétákon ismerkedhettek a vásárhelyiek a kancellár életének helyszíneivel. Sáromberkén és Marosvásárhelyen a Teleki családdal kapcsolatos épített örökséget tekintették meg a séta résztvevői Orbán János művészettörténész vezetésével. A séták fénypontja a Teleki Tékában vezetett séta volt, amelynek során Kovács Bányai Réka és Petelei Klára könyvtárosok a könyvtár mellett berendezett egykori kancellári lakosztály termeit mutatták be, mesélve a ma már másra használt helységek egykori rendeltetéséről."

"A Teleki-év nagyközönséget érintő programjainak megkoronázása a Teleki Tékában szeptember 21-én megnyitott időszakos kiállítás, amely a könyvtáralapító kancellár, tudós és államférfi életének fordulópontjait, legfontosabb kapcsolatait mutatja be kéziratai, könyvei tükrében. A kiállítás kurátora László Kimpián Annamária, a tárlat 2023. májusáig lesz látogatható. (A kiállítás megnyitójáról itt: https://www.e-nepujsag.ro/articles/erdely-eleg-dolgot-ad)

A Teleki Sámuel Emlékév legfontosabb szakmai rendezvénye a 2022. szeptember 21. és 23. között szervezett Teleki Sámuel Tudományos Emlékkonferencia, amely a régió régi könyves szakembereinek legfrissebb kutatási eredményeit ismertette a szakmai és a nagy közönséggel. Az elmúlt 20 év folyamán a Teleki Téka által szervezett tudományos ülésszakok (2002, 2004, 2016) Erdélyben egyedi és hiánypótló rendezvények voltak."

A Teleki Sámuel Tudományos Emlékkonferencia programja: https://www.facebook.com/events/438248678145008?ref=newsfeed

Forrás: IFLA-HUN levelezőlista, Lázok Klára osztályvezető, Teleki-Bolyai Könyvtár

Forrás: https://www.e-nepujsag.ro/articles/teleki-samuel-emlekev-2022

Forrás: https://szekelyhon.ro/aktualis/a-teleki-emlekev-megkoronazasa-kiallitassal-es-konferenciaval-keszulnek-a-napokban

 

KépPoézis – műhelymunka a Kájoni János Megyei Könyvtárban

A gyergyószentmiklósi Pro Terra Alapítvány KépPoézis címmel második alkalommal hirdette meg képzőművészeti-irodalmi pályázatát 2022-ben. A tehetséggondozó program partnere a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár. A KépPoézis nem más, mint az irodalom és a képzőművészet találkozásélményének új műfaja, amelynek végeredménye egy műalkotás. Ez tulajdonképpen bármilyen irodalmi szöveg kisatírozását jelenti, kizárólag könyvben, amely során az alkotó célja a szöveg egy részének elrejtésén vagy kiemelésén keresztül új tartalmak felszínre hozása. A pályázat kapcsán műhelymunkára került sor a könyvtárban 2022. szeptember 29-én, ahol az érdeklődők ki is próbálhatták a technikát.

A KépPoézis pályázatra 2022. október 14-ig várják az alkotásokat. Az alkotásokból szakmai zsűri válogatása alapján vándorkiállítást is létrehoznak, amelyet először Csíkszeredában, a Kájoni János Megyei Könyvtárban mutatnak be. A kiállított alkotások közül választja ki a zsűri a legjobbakat, amelyeket kategóriánként díjaznak. A kiállítás megnyitójára és a díjazásra 2022. október 27-én kerül sor az említett könyvtárban.

A pályázati felhívás a Pro Terra Alapítvány honlapján: http://www.proterraalapitvany.ro/download/keppoezis-palyazati-felhivas-2022.pdf

Forrás: https://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/1099/keppoezis--muhelymunka-a-konyvtarban

 

A magyar népmese ünnepe székelyföldi könyvtárakban

Szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján ünnepeljük 2005 óta A magyar népmese napját. Számos székelyföldi könyvtárban szerveztek idén is a népmesékhez kapcsolódó színes programokat. A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban 2006 óta ünneplik meg a népmese napját, csatlakozva a Magyar Olvasástársaság (HUNRA) által útjára indított, határokon átívelő mozgalomhoz. Idén ezen a napon 10 órától kezdődött a népmesemaraton a könyvtárban, ahová a város és a környék iskoláiból érkeztek csoportok. A gyermekkönyvtárosok papírszínház segítségével mutatták be a népmeséket, délután A három kecskegida és a farkas című bábelőadáson vehettek részt a gyerekek, az ismert mesét kesztyűbábokkal elevenítette meg Majoros Erika és Majoros Ádám. Székelyudvarhelyen a városi könyvtárban magyar népmeseolvasásra várta a kicsiket Szabó Károly, a könyvtár munkatársa, aki vendégeket is hívott az alkalomra. A Maros Megyei Könyvtárban  élőszavas mesemondásra került sor, Hideg Anna néni mesélt a gyerekeknek a Mesél a mesélő programon.

A Hargita megyei községi könyvtárak közül is számos helyen – például Csíkszentdomokoson, Gyergyóditróban, Gyergyószárhegyen – szerveztek foglalkozásokat a népmese napja megünneplésére.

Forrás: https://szekelyhon.ro/aktualis/fokuszban-a-magyar-nepmese-szekelyfold-szerte

 

Fuss neki! – a kárpátaljai könyvtáraknak gyűjtenek a Bibliofil Alapítvány nagykövetei

A Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány Fuss neki! programja keretében idén is lehet támogatni helyi civil szervezeteket. A Fuss neki! sporteseményre, futásra épülő adománygyűjtő program, amely az udvarhelyszéki civil szervezetek, kezdeményezési csoportok közösségi kezdeményezéseit karolja fel, és ezek megvalósulásához segít előteremteni a szükséges pénzalapot. (Lásd: https://udvarhely.fussneki.ro/)

A Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár a Bibliofil Alapítvánnyal karöltve több éve bekapcsolódik az adománygyűjtésbe. Idén az alapítvány projektjének célja magyar nyelvű könyvek és kiadványok beszerzése a háború sújtotta Kárpátalján működő könyvtárak számára. A projekt vezetője Szabó Károly székelyudvarhelyi könyvtáros. A projekt honlapján elérhető a nagykövetek profilja, azoké, akik vállalták, hogy a jó ügyért futnak. Mintegy harminc nagykövet képviseli idén a Bibliofil Alapítványt. A székelyudvarhelyi könyvtár munkatársai mellett magyarországi terstvérkönyvtárak vezetői, valamint a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár vezetője és könyvtárosa is vállalta ezt a szerepet.

Bővebben a projektről és nagyköveteiről itt: https://udvarhely.fussneki.ro/szervezet/bibliofil-alapitvany/

Forrás: https://www.facebook.com/Biblioudv/posts/5403401363030729

 

Tizenöt esztendős a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogja

2007 szeptemberében indult útjára a Hargita Megyei Iskolai Könyvtárosok blogja, a mostani blog elődje. Közel fél esztendő után született meg a román nyelvű változata. Az újabb lehetőségek megnyitották a szakmai kapcsolatok magasabb szintre emelését. Immár minőségi virtuális közösségi terek alakultak ki, ahol a könyvtárosok megoszthatták tapasztalataikat, ötleteket adhattak egymásnak, vitázhattak.

A kommunikáció könnyebbé tétele érdekében fontos volt létrehozni az Erdélyi Iskolai Könyvtárosok elektronikus körlevelét, amelynek több mint száz tagja volt. Sajnos, az iskolai könyvtárosok fokozatos leépítése után ez a szám drasztikusan csökkent. Viszont egy idő után lelkes, könyvtárosi szakma iránt érdeklődő, azt kedvelő magyar nyelv és irodalom szakos kollégák csatlakoztak a táborhoz. A létszámcsökkenés miatt új lépésre volt szükség. A blog 2019 áprilisától vette fel a Székelyföldi Iskolai Könyvtárosok blogja nevet, a régiót kiszélesítve, bevonva Székelyföld összes magyar iskolai könyvtárosát.

2020 márciusától, a világjárvány elterjedése miatt bizonyos időszakokban csak a virtuális terekben lehetett tevékenykedni. Ezért az iskolai könyvtárak (akik nem tették meg ezt hamarabb) fokozatosan átnyergeltek a világháló közösségi tereibe (Facebook, Messenger). Itt több csoport is megalakult, mint amilyen a Hargita megyei könyvtárosoknak szánt kétnyelvű oldal, a Bolyai Nyári Akadémiás közösségi csapat kis tere, valamint az Erdélyi iskolai könyvtárosok csoportja (Messengeres változatban is). A Székelyföldi Biblioterápia viszont másmilyen közösségi hely. Ide bárki bebocsátást nyer, aki érdeklődik e téma iránt. A jelzett közösségi kommunikációs csatornák segítségével az általunk kívánt információ sebesen célba ér. Természetesen mindennek árnyékában ott áll a blog, amelyen keresztül, linkek segítségével, újabb beszámolókkal, tapasztalatcserékkel, ötletelésekkel gazdagodik a szakma iránt érdeklődő kereső.

Forrás: Borbé Levente – http://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2022/08/15-esztendos-blog.html

 

„Csendes költészet” a főtéren

Meglepően sok érdeklődőt vonzott a Silent Poetry (Csendes költészet) elnevezésű rendezvény a sepsiszentgyörgyi főtérre, annak ellenére, hogy 2022. szeptember 16-án rossz idő volt, esett az eső. Öröm volt látni, hogy ilyen sok fiatalt megmozgat a vers, ha nekik szóló körítésben tálalják azt, ritkán szoktunk ennyi embert látni egy átlagos irodalmi eseményen.

Pár évvel ezelőtt még szerveztek egy hasonló eseményt a városban. Mindkét alkalommal nagy volt az érdeklődés a rendezvény iránt, idén is igénybe vették mind a háromszáz fülhallgatót. A kérdésre, hogy mi a céljuk ezzel a rendezvénnyel, Sánta Máté, az egyik főszervező elmondta: szeretnék megismertetni, megszerettetni a verseket a velük egykorú fiatalokkal, és idősebbekkel is, hiszen egyre kevesebben érdeklődnek a költészet iránt.

Forrás és a teljes cikk itt: https://www.3szek.ro/load/cikk/152778/%E2%80%9Ecsendes-

 

1200 éves kézirattöredéket is tartalmaznak a Medgyesen feltárt könyvtár kötetei

Többszáz éves könyvek, kéziratok, anyakönyvek és dokumentumok kerültek elő a medgyesi Szent Margit evangélikus templom tornyából – a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kutatócsoportjának kivételes felfedezéséről a gyulafehérvári Batthyáneum Facebook-oldala számolt be. A bejegyzés szerint mintha Indiana Jones egyik története elevenedett volna meg, amikor az Adinel C. Dincă professzor által vezetett kutatócsoport a templomtoronyban rábukkant a gyűjteményre. Ez tartalmaz mintegy 139 nyomtatott kötetet, amelyek 1470 és 1600 között keletkezhettek; két kéziratos kötetet, amelyek a 16. század első évtizedeiből származnak; mintegy 60, 14–16. századból való dokumentumot (néhány eredeti és 17. századi másolattal); Medgyes plébániájának mintegy 10 anyakönyvét, amelyek középkori (eddig 9–10., 12., 13. és 14–16. századi misekönyv-részeket azonosítottak) kézirattöredékeket is tartalmaznak.

Adinel C. Dincă az Agerpresnek elmondta: "Ezeket a könyveket ott őrizték meg, ahol korábban, több száz évvel ezelőtt használták őket. Mivel zárt térben voltak a kötetek, ezért állapotuk jó, bár akad néhány restaurálásra szoruló példány."

Forrás és a teljes cikk itt: https://maszol.ro/kultura/1200-eves-kezirattoredeket-is-tartalmaznak-a-Medgyesen-feltart-konyvtar-kotetei

Forrás: https://transtelex.ro/kultura/2022/09/19/tobb-mint-ezer-eves-kezirattoredeket-is-orzo-rendkivul-jo-allapotu-humanista-konyvtarat-tartak-fel-medgyesen

 

Különleges kötettel gazdagodott a Csíki Székely Múzeum

Tudományos és helytörténeti szempontból is rendkívüli kötet került a református egyház felajánlásának köszönhetően a Csíki Székely Múzeum tulajdonába. Az 1738-as keltezésű, kézzel írott felcsíki peres jegyzőkönyv, úgynevezett protokollum, a múzeum régikönyv-gyűjteményét gyarapítja. 2022. szeptember 8-án, az írástudatlanság elleni küzdelem nemzetközi napján adták át ünnepélyes keretek között a kéziratot az intézménynek.

A felcsíkszéki protokollum a református egyház levéltárából került elő, Kassay Géza brassói református lelkipásztor ajánlotta fel a múzeumnak. Dr. Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója az eseményen a kéziratról elmondta: ‘Különböző peres ügyek jegyzékét tartalmazza, történelmi szempontból nagyon fontos adatsor. Nem csak családtörténeti kutatásokhoz használható, hanem jogtörténet szempontjából is fontos. Feltárul különböző családok kapcsolati hálója, a mindennapi élet eseményeit, vitáit, veszekedéseit, pereit tartalmazza. Igazán sokat kínál a kutatóknak.’

Forrás: https://maszol.ro/kultura/Kulonleges-kotettel-gazdagodott-a-Csiki-Szekely-Muzeum

 

Évente egy könyvet minden diáknak – olvasásra ösztönző programot indítana a kormány

Nicolae Ciucă román miniszterelnök az Évente egy könyvet minden diáknak elnevezésű program beindítását javasolta azon a találkozón, amelyet 2022. szeptember 12-én, a Victoria-palotában tartott kiadókkal, könyvtárosokkal és kulturális személyiségekkel az olvasás népszerűsítéséről.

A kormány közleménye szerint a megbeszélések középpontjában a román nyelvű könyvek terjesztési nehézségei álltak, de az olvasás ösztönzésére irányuló javaslatok is szóba kerültek. ‘Szeretnénk közelebb vinni a könyveket a fiatalabb generációkhoz, és ösztönözni őket az olvasásra, miközben a román szerzőket és a román nyelvű könyveket is népszerűsítjük’ – idézte a miniszterelnököt a közlemény. A találkozón Nicolae Ciucă elmondta: a kormány támogatni fogja a Kiadók Szövetségének javaslatát a román kiadók, szerzők könyveinek és román nyelvű írásainak népszerűsítésére, különösen az iskolások körében

Forrás és a teljes cikk itt: https://kronikaonline.ro/kultura/nicolae-ciuc-az-bevente-egy-konyvet-minden-diaknakr-program-beinditasat-javasolta-a-kiadoknak-es-a-konyvtaraknak

Forrás: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/premierul-a-propus-programul-o-carte-pe-an-pentru-fiecare-elev-la-intalnirea-cu-editori-bibliotecari-si-personalitati-culturale-2080535

 

Olvasó diákok a Márton Áron Főgimnáziumban

Megszűnik a Moldvai Magyarság

A Moldvai Magyarság című folyóirat 2023-tól befejezi működését, utolsó lapszáma 2022 decemberében fog megjelenni. Halász Péter néprajzkutatónak a folyóirat megszűnése kapcsán megjelent írásából idézünk:

"Tehát a harmadik évezred második évtizedének második esztendeje végén, fennállása 32. esztendejében – szinte krisztusi korban –, megszűnik a moldvai csángó magyarok történelmének első és utolsó nyomtatott periodikája. (…) Hogy milyen hallatlan mennyiségű, sehol máshol nem található kulturális érték felmutatásának és az utókorra hagyásának lehetősége vész majd el a 2022-es esztendő végén, azt csak akkor tudjuk, tudnánk igazán átérezni, ha visszalapoznánk és újból elolvasnánk az eddig megjelent évfolyamokat. (...)"

"Arra gondolok, hogy legalább a Moldvai Magyarság lapjain eddig fölhalmozott értékeket nem szabadna hagyni veszendőbe, s az elmúlt krisztusi idő alatt megjelent számokban lévő írásokhoz való teljes körű hozzáférést és eligazodást megteremtve, megkönnyítve lehetővé kellene tenni. Mégpedig egyrészt az Arcanum-adatbázisban jelenleg csak előfizetők és adott intézmények számára hozzáférhető tartalom által, máshol csak a 2017 óta megjelent lapszámok anyagának teljessé tételével s a hozzáférés megkönnyítésével; másrészt célszerű, digitális repertórium készítésével és közrebocsátásával, a mentsük, ami menthető szándékával."

Forrás: https://www.3szek.ro/load/cikk/152378/megszunik-a-moldvai-magyarsag

 

Gazda József: A Székelyföld történetéből

Gazda Józsefnek a Székelyföld folyóiratban közölt írásai felhasználásával jelent meg a Székely Könyvtár sorozat 98. kötete, Székelyföld történetéből címmel (Csíkszereda, Hargita Kiadóhivatal, 2021). A kötet próbálja kirajzolni elsősorban Székelyföld és a székelység megélt történetét, de kitekint az erdélyi magyarság és a világ magyarsága, de a velünk együtt élők történetére is.

‘Gazda József immár több mint ötven éve gyűjti a magyar emberek visszaemlékezéseit szerte a nagyvilágban. Olyan korban kezdte életükről meséltetni az embereket, amikor még a XX. század első, békés évtizedeinek a tanúi is éltek. Így az öt évtizedes gyűjtőmunka során elmesélt életutak a teljes XX. század megélt történelmét rajzolják ki torokszorító hitelességgel.’

Gazda Árpád könyvajánlójából idéztünk.

Forrás és a teljes cikk itt: https://www.3szek.ro/load/cikk/152576/gazda-jozsef:-a-szekelyfold-tortenetebol-szekely-konyvtar

 

"Kezed ügyében a táj" – Farkas Árpád költőnek állítottak emléket Székelyszentmiklóson

Farkas Árpád (1944–2021) költészetének, személyiségének lényegi vonásait idézte fel az a rendezvény, amelyet a Hargita megyei Székelyszentmiklóson tartottak 2022. szeptember 24-én, abban az immár mindössze 22 lelkes Nyikó-menti faluban, ahol a Kossuth-díjas költő a gyermekkorát töltötte. A falu kis temploma mellett – amely a rendezvény idején zsúfolásig telt – emlékkőtömböt avattak, és két tölgyfacsemetét ültettek. A Székelykeresztúri Unitárius Egyházkör annak emlékére szervezte az eseményt, hogy a költő családja Székelyszentmiklósról származott, Farkas Árpád itt töltötte a gyerekkorát, elemi iskoláit itt végezte. Számos versét ihlette a székelyszentmiklósi táj és közösség, többek közt az Amikor az öregemberek mosakodnak, az Apáink arcán és a Ha sírokon hajt ki a remény címűt.

A rendezvény ötletgazdája Bálint Benczédi Ferenc nyugalomba vonult unitárius püspök volt, valamint a székelykeresztúri egyházkör esperese, Csáki Levente. Pályatársak, nemzedéktársak, írók, költők is meghívottai voltak a rendezvénynek: Király László, Lőrincz György, Simó Márton, Lövétei Lázár László, Király Zoltán és Zsidó Ferenc, a Székelyföld folyóirat főszerkesztője elevenítette fel a költő emlékét.

Forrás és a teljes cikk itt: https://kronikaonline.ro/kultura/bkezed-ugyeben-a-tajr-n-farkas-arpad-koltonek-allitottak-emleket-szekelyszentmikloson


Így tesz lelkileg ellenállóbbá az irodalomterápia – interjú dr. Béres Judittal

Az irodalomterápia hasznos lehet a hétköznapi szorongásaink oldásában akár egy világjárvány vagy a szomszédunkban zajló háború idején is, és bizonyos elemei még otthoni körülmények között is könnyedén alkalmazhatók.

Az Élet a sorok között című gyakorlati fókuszú irodalomterápiás könyv szerzőjével, dr. Béres Judittal készített interjút a HVG. A kötetben az a különleges, hogy nem csak elméleti írás az irodalomterápiáról, hanem gyakorlati kézikönyv is.

Béres Judit: ‘Az irodalomterápia lelkileg ellenállóbbá tesz, segít megállni és figyelni, rájönni, hogy kik vagyunk és hol vagyunk a világban, segít felismerni, mi szükséges az alkalmazkodáshoz és a változáshoz. Mindemellett lehetővé teszi, hogy ne izolálódjunk, hanem társas támogatásban részesüljünk és kapcsolódjunk másokhoz, teret és közösséget találjunk a gondolkodáshoz, az érzelem- és véleménynyilvánításhoz, és az életünkben jelentkező korlátok ellenére is megélhessük a külső és belső szabadságot.’

Forrás és a teljes interjú itt: https://hvg.hu/kultura/20220829_Beres_Judit_Elet_a_sorok_kozott_irodalomterapias_konyv_interju

Via: KIT hírlevél 2022/32., 2022. szeptember 14.

 

Szerkesztők:

Borbé Levente (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda, könyvtáros), borbelevi@yahoo.fr

Kelemen Katalin (Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda, könyvtáros), kelemen.katalin@yahoo.co.uk

Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com

Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsaniko@gmail.com

Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro

Technikai szerkesztő: Krecht Alpár László (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), alpar@krecht.ro

 

E lapszám felelős szerkesztői: Borbé Levente és Kelemen Katalin.

 

A hírlevél változatlan formában szabadon terjeszthető. Megrendelhető a remekehirlevel@gmail.com címen.



Nincsenek megjegyzések:

Környezettudatosságra való nevelés a Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárában... és azon kívül.

  Bárhol lehet környezettudatosságra nevelni a gyermekeket, a családban, az iskolában, de még a könyvtárban is – vallja Kiss László .   A se...