Hétfő délután, 2015. február 16-án 13, 30 órai kezdettel a Kós Károly Építészeti Szakközépiskola X. B. osztályos diákjai látogattak el hozzánk Csonta Noémi osztályfőnökükkel.
A látogatás fő célja, hogy megismerkedjenek Csíkvármegye
legősibb iskolájával, s annak mai állapotával.
Beszédem megnyitójaként egy Kányádi Sándor verssel kedveskedtem a látogatóknak, megelőzve a másnapi olvasómaratont, ami szintén az említett költő, író nevéhez fűződik. Megragadva az alkalmat kifejtettem az olvasás személyiségalakító szerepét az ember életében.
A könyveken és az olvasáson túl a kultúra terjesztőiről tartottam kis ismertetőt, majd a ferencesek munkálkodásának lényegével folytattam. Az előadásomban hangsúlyt fektettem a ferencesek fő szerepére a hajdani csíksomlyói iskolaalapításban. Kitértem a ferencesi keresztény gondolkozás értékeinek hatására, nemcsak a térségben, hanem az egész Székelyföldön végzett munkásságukra. A fő szerepet azonban a csíksomlyói ferences könyvtár, és a későbbiekben belőle kiváló iskolai könyvtár kapta. Szó esett a Kájoni János alapította nyomda értéktartó szerepéről, valamint az idegenből beszerzett könyvekről is.
A diákok számára az elhangzottak, az iskola és a könyvtár nem éppen zökkenőmentes több száz esztendős történetének mai helyzete a könyvtár és az épület megtekintésével kapott hiteles képet. Érdeklődve tekintették meg a két részben is felújított iskolai könyvtárat, ahol a korszerű berendezés kápráztatta el őket. Mégis a könyvtár igazi varázsát a régi könyvek adták. Örömmel lapozták a múlt becses kincseit.
A bemutató az iskola kápolnájának (az úgynevezett díszterem)
megtekintésével folytatódott. A lenyűgöző látványt fokozta az
ott lévő színes üvegek hatása. Végezetül, pedig egy kis „séta”
keretén belül végigvonultak a folyósokon, láthatták a tablókat,
benézhettek néhány osztályba és a sportterembe is.
Öröm volt hallani a diákok pozitív visszaigazolását és érdeklődését eme intézmény iránt.
Fotó: Balázs-Bécsi Enikő / Borbé Levente
Borbé Levente
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése