2020. szeptember 25., péntek

Nagyjaink


Az idén a rendkívüli helyzet miatt a könyvtárban nem lehetett semmilyen rendezvényt szervezni. Viszont a könyvtár előtti nagy asztalon lehetséges volt bemutatni a hajdani gimnáziumunk nagyjait. A kiállításhoz szükséges anyagot a gimnáziumban tanuló, tanító és tevékenykedő illusztris személyiségek portréiból válogattam össze. Az expoziciónak a Nagyjaink – jeles személyek a gimnáziumban címet adtam. A képek egyben visszaköszönő pillanatok a neves személyiségek múltjáról. Ugyanakkor a képekhez társult rövid leírásban betekintést lehet nyerni a gimnázium kiemelkedő egyéniségeinek a munkásságáról is.


A dokumentumok egy része fellelhető a könyvtárban, de kiegészítésképpen a világháló adta lehetőségeket is felhasználtam.


Nyilvánvaló, hogy csak néhány neves kimagasló egyéniség képe látható, mert ennyire volt lehetőség kiállítani.

A portrék születési dátum szerinti névsora: Kájoni János, Gábor Áron, Imets Fülöp Jákó, Bándi Vazul, Tivai Nagy Imre, Élthes Gyula, Nagy Imre, Kovács Dénes, Domokos Pál Péter, Ábrahám Ambrus, Nagy István, MÁRTON ÁRON, Venczel József, Fodor Sándor, Gál Elemér, Kristó András, Szőcs János és Miklós József.


A képkiállítást október hónapjában meg lehet tekinteni.

Borbé Levente,

könyvtáros

Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

 

2020. szeptember 24., csütörtök

BIBLIOTERÁPIA A KÖNYVTÁRAKBAN szakmai képzés és workshop könyvtárosoknak

  A KÉPZÉS SAJNOS ELMARAD! (2020. október 8)

 

Helyszín: Kájoni János Megyei Könyvtár, 2020. október 13-14.


Biblioterápia a könyvtárakban címmel szervez szakmai képzést és workshopot 2020. október 13-14. között a Pro

Libris Könyvtári Egyesület a budapesti Könyvtári Intézettel és a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárral karöltve. A program a Communitas Alapítvány támogatásával valósul meg.

A szakmai műhelynapokra Hargita megyei közkönyvtárak és iskolai könyvtárak munkatársait várják. Az olvasási kultúra megerősítése és fejlesztése érdekében alkalmazható biblioterápiás eljárás segítséget tud nyújtani a művelődési és egyéb hátrányokkal küzdő gyerekek, fiatalok felzárkóztatásához, a különböző nehézségekkel küszködő felnőttek, idősek problémamegoldásához. A program célja ráirányítani a figyelmet arra, hogy a biblioterápia módszere a közösségfejlesztés és kommunikáció generátoraként alkalmazható. 

Meghívott szakmai előadó: dr. Bartos Éva, az Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK) Könyvtári Intézetének nyugalmazott igazgatója, a könyvtári biblioterápia magyarországi megalapozója.

A biblioterápiás műhelynapoknak a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár biztosít helyszínt. A képzési idő naponta 8 óra, 9-17 óra között.

A műhelynapok témakörei:

  • Különböző életkorú és élethelyzetű csoportok biblioterápiája: gyerekek, felnőttek, időskorúak, speciális csoportok október 13.

  • Biblioterápia a könyvtári környezetben és az iskolában október 14.

A részvétel ingyenes, a két műhelynap keretében két csoport vehet részt, a szervezők csoportonként 15-20 személy részvételére számítanak.

A programra 2020. október 5-ig lehet jelentkezni, a résztvevők a jelentkezési sorrend alapján kerülnek kiválasztásra. A létszámkeret függvényében mindkét napra lehet jelentkezni, de választani is lehet a két műhelynap közül.

A szervezők előzetes igénylésre szállást foglalnak, utiköltség és szállás a résztvevők költségén.

Kapcsolattartó személy: Kelemen Katalin, Kájoni János Megyei Könyvtár, jelentkezni és további információkat kérni a programmal kapcsolatosan a következő telefonszámon: 0720 544 093, valamint e-mailben lehet: kelemen.katalin@yahoo.co.uk

Link: http://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/891/biblioterapia-a-konyvtarakban--szakmai-kepzes-es-workshop-konyvtarosoknak



 

2020. szeptember 22., kedd

Tiltakozás a romániai iskolai könyvtárak bezárása ellen

Kedves kollégák,

az Asociația Bibliotecarilor din România (ABR)  segítségünket kéri egy aláírás erejéig, melyet a lenti online petícióra adhatunk le:


Kérésük arra irányul, hogy az iskolai könyvtárak ne zárjanak be, illetve, hogy a könyvtáros ne (csak) más munkákat kapjon az iskolákban.

Ha az utóbbihoz van tapasztalatuk, hozzászólásuk, azt meg is írhatják akár anonim módon is az egyesülethez.

Üdvözlettel,
Bodnár Róbert
__._,_.___

 

2020. szeptember 18., péntek

Tanévkezdés az iskolai könyvtárakban

Monica Anisie román tanügyminiszter a 2020-2021-es iskolai tanév küszöbén álló bejelentése sokkhatásként érte a tanügyben dolgozó segédpedagógusokat. Hírül adta, hogy az iskolai könyvtárosok, a laboránsok, az informatikusok és a személyzet más tagjai is ebben az időszakban segítsék a tanárokat az online órai tevékenységekben.

Elmondása szerint az iskolai könyvtárak nem látogathatók, az így kialakított helyzetben a könyvtárosoknak ott nincs dolguk. Ezért van lehetőség arra, hogy a pedagógus kollégákat kisegítsék az online oktatási órák előkészületeiben. Természetesen ugyanez érvényes az iskolai kisegítő személyzet többi tagjára is.

Tehát az iskolai könyvtárak tevékenysége, mint a kölcsönzés, de bármilyen könyvtári szolgáltatás, beleértve a rendezvényeket is, fel lesz függesztve meghatározatlan ideig.

Mindezek ellenére az iskolai könyvtárosok, akik a tankönyvezéssel is foglalkoznak, visssza kell vételezzék a múlt tanévi tankönyveket, és ugyanakkor kiosszák azokat egy másik időpontban. Természetesen szigorú előírások és feltételek között fog zajlani az esemény. A dolog érdekessége az, hogyha ezt meg lehet ejteni, akkor ugyanúgy a könzvkölcsönzést miért nem? Mondjuk az olvasóterem, az valóban problémásabb dolog. De akkor is, az iskola tud működni a szabályokkal együtt! Így nem marad más hátra, mint a világhálón található online kínálatból dolgozni, vagy ott különböző könyvvel és olvasással kapcsolatos tevékenységet kifejteni, valamint folyósokon kiállítást szervezni, vagy neves napokon az osztályokban felolvasni.

Az iskolai könyvtárosok más munkákat kaptak cserébe, például: intézményen belüli járványügyi felelős, iskolakezdés előtt a teremrendezés sem maradt távol tőlük (bútorok tologatása, cipelése), besegít a titkárságnak, könyvelőségnek, adminisztrátornak, a postás munkát is felvállalja satöbbi. A könyvtári teendőkhöz az új munkaköri leírást is fogják csatolni, ki-ki a saját iskolájában, a vezetőség döntése szerint. Tehát az iskolai könyvtáros sokoldalúan fejlett szakmai képességgel rendelkezik.

A tanárokat a könyvtárosok online a járvány előtt is segítették, úgyhogy ez a szempont sem nagy vigasz.

Ami mégis furcsa, hogy a közkönyvtárak működhetnek, mi akkor miért nem? Természetesen érthető, hogy az iskolai könyvtáraknál szünetben többen lennének, de a távolság betartásával, azt hiszem, legalább a könyvkölcsönzés beleférne.

Igaz, a törvényben vannak kiskapuk, ahogy általában lenni szokott, de rizikósak, mert attól függ, hogy aki ellenőriz miként fogja értelmezni. 


 

Sajtóforrás: https://www.agerpres.ro/educatie-stiinta/2020/09/08/ministrul-anisie-profesorii-sa-fie-ajutati-pentru-pregatirea-lectiei-online-de-bibliotecari-informaticieni-sau-laboranti--569627


Borbé Levente,

könyvtáros

 

2020. szeptember 17., csütörtök

Párkapcsolatok dilémmáiban

Szabó T. Anna novelláskötete, a Törésteszt, egy nagyon érdekes lélekvilágba vezetett be. A szinte ötven történet a férfi és viszonyáról, annak beidegződött sztereotipiás kérdéseiről szól, és nemcsak.

A házassági és párkapcsolati viszonyok bemutatására kerül sor. Az összetűzéseken keresztül vezet át az egyik félig, az irányító, vagy az irányítani vágyó személyig. Mert minden kapcsolatban valaki felül szeretne kerekedni a másikon, meghatározva azamit én mondok, az a tuti!” szerepet. Mint ahogy mindez történni szokott, az élettárs háttérbe szorításával jár, bármennyire is akarná fényezni a helyzetet. 

Természetesen a történetekben néha pattanásig érezhető a feszültség. Sajnos, az indulat nem jó útmutató. A türelmetlenség és a jóhiszemű odafigyelés nélkül az egyik fél biztos sérül, s itt kezdődik a tragédia. Még az is lehet, hogy a problémákat fokozó társ észre sem veszi saját hibáit. Lehet ez öröklődés, vagy a hajdani otthonában, még gyerekkorában beívódott szokások teszik még elviselhetetlenebbé. A baj csak az, hogy a társ nem feltétlen lélekbúvár. Hogy meddig lehet tűrni egy kapcsolatban? Nem tudni. Hogy milyen fegyver szükséges a társ hatalmaskodásának semlegesítésére, hát az is kérdés marad. Valahogy a helyzet is adhatja. Mindig azok tudják a legjobban, akik benne vannak, de nem biztos, hogy tudják orvosolni.

Sajnos, ha nem egyeztetésekre épül egy kapcsolat, akkor elvész a megértés és a tisztánlátás, akkor csak nyűg és szenvedés váltja fel a mindennapokat. Egy dolog azért lényeges lehet a kötelékek megerősítésében, nevezetesen az, hogy fel kell hagyni a kifogástalanság ábrándjaival. Na persze, mintha azok között ringatózva boldogobbak lennénk... Az egyik jó módszer a szembesítés, de ki akar önként dalolva görbe tükröt tartani maga elé? Mégis az önvizsgálat alatt értheti meg az ember azt, hogy miként tudja kapcsolatát normális mederbe terelni.

Érdemes kimondani, kibeszélni, hogy mik a vágyaink, álmaink, főleg annak, aki megsértett. Legalább tudjon róla. Hogy ezek után merre mozdul a szekér kereke, szintén homály fedi. Az biztos, hogy magányosan élni egy párkapcsolatban fölösleges.

Az emberek lételeme a szenvedély, de ugyanakkor biztonságra is vágynak, amely szeretettel kell legyen átitatva.

Szabó T. Anna ezekben a törékeny történetekben nyit ablakot a párkapcsolatokra, amelyeket mi magunk is megfontolhatunk.

A kötet borítóját Szilágyi Lenke fényképéből Pintér József tervezte.

Az írónőről készült fotót Dragomán György készítette.


Borbé Levente,

könyvtáros

 




2020. szeptember 8., kedd

ReMeK-e-hírlevél 2020/9. számából

Nyakig a Demboviccben – a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének pályázata
A Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete (SZMÚE) a 2018-ban kiírt Magyarok a román nemzetállamban című sikeres riportpályázata és a 2019-ben meghirdetett Voltunk, vagyunk, leszünk című filmpályázata után, idén ismét pályázatot hirdet, Nyakig a Demboviccben címmel, amelyre ironikusan összegző véleménycikkeket várnak az utóbbi száz év nemzetpolitikájának témakörében.
Bárki pályázhat életkortól, lakhelytől és állampolgárságtól függetlenül. A beküldött munkák terjedelme nem haladhatja meg a 6000 leütést (szóközökkel együtt). Pályázni kizárólag magyar nyelvű, a benevezésig közzé nem tett írással lehet.
A pályaműveket erdélyi idő szerint 2020. december 22-én 24 óráig lehet benyújtani PDF formátumban, egy szintén PDF formátumban csatolt levél kíséretében, a lebonyolításért felelős Bedő Zoltán SZMÚE- elnök címére: (bedozoltan59@gmail.com).
A beérkezett pályaműveket szakmai testület bírálja el. A pályázat eredményének közzétételére a Magyar Kultúra Napján, 2021.. január 22-én kerül sor. Az első díj 500, a második díj 300, a harmadik díj 200 euró.
Forráshttps://www.erdely.ma/nyakig-a-demboviccben-a-szekelyfoldi-magyar-ujsagirok-egyesulete-altal-kiirt-palyazat/

Fontos, hogy egy gyerek mennyi könyv között nő fel
Az otthoni könyvtárak méretének nagyobb szerepe van a gyerekek fejlődésében, mint gondoltuk, egy új kutatás szerint legalábbis nagyobb eséllyel tesznek szert fontos képességekre azok, akik sok könyv között nőnek fel.
Számos kutatás foglalkozott az olvasás pozitív hatásaival, bizonyítva, hogy a könyvek csökkentik a stresszt és a szorongást. Hat perc olvasás után átlagosan 68%-kal csökken az ember stressz-szintje. A könyvek lassítják a mentális öregedést is, azokhoz az emberekhez képest, akik nem szoktak olvasni, az olvasók 32%-kal kevesebb eséllyel tapasztalnak mentális problémákat idős korukban. Az olvasás egyértelműen hatással van az agy működésére, már öt nap után erősödni kezd a kapcsolat a nyelvért és az érzésekért felelős területek között. Az Oxford University Pressnél megjelent, Reading for Life című könyv szerint a nyelvi kihívások beindítják az agyat, és ezáltal jó hatással vannak a mentális állapotunkra.
Egy 2018-ban végzett kutatás révén még ezeken túl is fontos pozitív hatásokra derült fény. A vizsgálat során 31 országban összesen 160 000 embert kérdeztek ki. A kutatók arra jutottak, hogy minél több könyv volt a résztvevők otthonában gyerekkorukban, felnőttként annál jártasabbak lettek három fő területen: az olvasottság terén, a matematikai képességeket tekintve, valamint a technológia használatában, legyen szó kommunikációról vagy információk összegyűjtéséről és analizálásáról. (A kutatásban átlagos szintnek azt állapították meg, ha legalább 80 könyv volt otthon, a fejlődés ott volt látványos, ahol sok, 80 és 350 közötti példány volt a házi könyvtárban, nagyobb könyvmennyiség esetén a különbségek már nem voltak számottevők.)
Forráshttps://konyvesmagazin.hu/friss/olvasasi_szokasok_kutatas_kepessegek_otthoni_konyvtar.html

Csodalámpa gimnazistáknak
Az előkészítős, elsős és második osztályosok után a 6–7 osztályosok számára nyitotta meg kapuját a Csodalámpa Olvasóklub nevet viselő, olvasásnépszerűsítő és szövegértést fejlesztő vakációs foglalkozás a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban. A tevékenységek során a tizenegy gimnazista a barátságról, a felnőtté válásról szóló történettel ismerkedett meg.
A járványhelyzetre való tekintettel idén szűkebb körben, csökkentett létszámmal és szabadtérben zajlottak a tevékenységek. A csoportvezetők, Hollanda Andrea, Kolumbán Melinda, Nagy-Bákai Réka, Szilágyi-Nagy Imola és Nagy Tímea David Almond A nap színe című könyvét olvasták fel, beszélgettek a tinédzserkorra jellemző útkeresésről, az önismeretről, az élet értelméről és a gyászról is.
A felolvasás, a szövegértést és feldolgozást segítő játékok mellett filmnézés, batikolás, agyagozás és nemezelés is szerepelt a programban.
A résztvevők egy része visszajáró, de akadtak olyanok is, akik első alkalommal kapcsolódtak be a könyvtár által szervezett vakációs foglalkozásokba.
A Bod Péter Megyei Könyvtár tevékenységei által arra törekszik, hogy olyan könyveket adjon a gyerekek, fiatalok kezébe, amelyek felkeltik érdeklődésüket, ugyanakkor irodalmi értékkel is bírnak. Ennek az olvasóvá nevelésnek a részét képezi az évről évre megszervezett vakációs foglalkozás, a Csodalámpa Olvasóklub, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend a családok és a diákok körében.
Forráshttps://www.hirmondo.ro/eletmod/cseperedo/csodalampa-gimnazistaknak/

Kincskereső játékot indít a Román nyelv napján a Kájoni János Megyei Könyvtár
Kétfordulós kincskereső játékot indít a Kájoni János Megyei Könyvtár, 'Luna bună pentru lumea bună' (Jó hónap egy jó világért) címmel, a Román nyelv napján, 2020. augusztus 31-én.
'Négy hét játékos tanulás, szórakozás, izgalom és több mint félszáz díj vár Csíkszereda románul többé vagy akár kevésbé tudó apraja-nagyjára 2020. augusztus 31. - szeptember 25. között.0
A többnyire román nyelven zajló játékban fontos, de nem kizárólagos a román nyelvismeret szintje, sokat segít a problémamegoldó képesség és leginkább a tudásvágy.' – írják a szervezők a felhívásban. Az érdeklődő iskolásokat és felnőtteket várják a könyvtárban benevezés és további tájékoztatás végett.
Kapcsolattartó: Bedő Melinda (bedomelinda@gmail.com, 0720 544 013).
Benevezési határidő: 2020. szeptember 4.
Forráshttp://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/esd/2020-08-31
 
Elhunyt Bogdán László író, költő, újságíró
Életének 73. évében, 2020. augusztus 10-én elhunyt Bogdán László, József Attila- és Márai Sándor-díjas író, költő, újságíró, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, a Háromszék napilap főmunkatársa.
Bogdán László Sepsiszentgyörgyön született 1948 március 8-án, 1969-től szülővárosában a Megyei Tükör munkatársaként dolgozott. 1987-től A Hét című hetilap szerkesztője volt, majd az 1990-es évektől a Háromszék főmunkatársaként közölt főként kulturális és közéleti témákban. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) az 1995. évre nívódíjjal jutalmazta publicisztikai tevékenységét. Számos vers- és prózakötete jelent meg, amelyekért több elismerésben részesült: többek között 2008-ban Márai Sándor-díjat, 2010-ben József Attila-díjat kapott, de a Román Írószövetség prózadíját is elnyerte kétszer. A Magyar Művészeti Akadémia tagjává választotta. Széleslátókörű gondolkodóként, rendkívül sokoldalú érdeklődésű értelmiségiként a Háromszék meghatározó munkatársai közé tartozott.
Forráshttps://kronikaonline.ro/kultura/elhunyt-bogdan-laszlo-iro-kolto-ujsagiro
https://www.hirmondo.ro/kultura/utban-a-feny-fele/

Bemutatták a Székelyföld Trianon-lapszámát
A Székelyföld kulturális folyóirat 2020. júniusi száma teljes mértékben a Trianon-diskurzus köré szerveződik. A tematikus lapszám bemutatójára 2020. augusztus 20-án került sor a Kolozsvári Magyar Napok keretében, az esemény meghívottjai Benkő Levente és Molnár Vilmos lapszerkesztők voltak, akikkel Karácsonyi Zsolt beszélgetett.
Kezdésképp, Karácsonyi Zsoltnak a a Trianon-szám „mélyebb rétegeire” vonatkozó kérdésére, Molnár Vilmos elárulta: mivel a Székelyföld nem csak irodalmi lap, hanem olyan kulturális folyóirat is, amelynek nagy szegmensét történelmi tartalom teszi ki, így egyértelmű volt, hogy olyan, máig megrázó történelmi momentumra, mint Trianon, valamilyen módon reflektálniuk kell.
A megközelítés módja elsősorban áttekintő, amolyan „hogyan-jutottunk-ide” szcénáriót követ a magyarországi politikusok tehetetlenségétől és apátiájáról a legkritikusabb pillanatokban, egészen addig, hogyan érintett ez különböző erdélyi lakosokat. Molnár Vilmos hozzátette, abban is biztos, hogy annyi elhallgatott, napjainkig tisztázatlan esemény maradt, hogy bőven lenne még anyag az erdélyi vagy székelyföldi közelmúltról.. A lapszámban közlő szerzőkről elmondta, jó részük már a Székelyföld „tősgárdájához” tartozik, mind magyarországi, mind hazai szerzők (többek közt Benkő Levente, Garda Dezső, Gazda József, Gottfried Barna, Mihály János, Nagy Szabó Csaba, Romsics Ignác). A lapszámot két erdélyi költő, Farkas Árpád és Ferencz Imre versei nyitják.

Digitalizált fényképritkaságokon elevenedik meg a polgári Székelyudvarhely
Egyetemi hallgatók és önkéntesek segítségével zajlik az archívum digitalizálása és rendszerezése a székelyudvarhelyi Kováts Fényképészetnél: a párját ritkító, az országban legnagyobb, magánkézben lévő gyűjtemény Udvarhelyszék 130 évét dokumentálja. A mintegy 80 ezer negatívot felölelő gyűjtemény digitalizálása hosszú évek munkája lesz, az első ötezer darabot nyár végére már számítógépes rendszerben is rögzítik. Az így lajstromba vett negatívok digitalizált változatai Kovátsék belső számítógépes rendszerébe kerülnek, ezekből majd többet a fényképészet honlapján is megosztanak.
A most feldolgozott, az 1900-től 1925-ig terjedő időszakot megörökítő fotóanyagból kirajzolódik a hajdani Székelyudvarhely, Udvarhelyszék élete. Igazi polgári kisváros mindennapjaiba nyerünk betekintést, hiszen a fényképészet nemcsak az ünnepi alkalmakat, hanem a hétköznapokat, családi eseményeket, sőt, a lakásbelsőket is megörökítette.

Zsidó Ferenc a Székelyföld folyóirat új főszerkesztője
2020. augusztus 24-étől Zsidó Ferenc székelykeresztúri író, kritikus a csíkszeredai Székelyföld folyóirat főszerkesztője, aki, a szerkesztői munka koordinálása mellett, az új honlap bejáratására és irodalmi rendezvények lebonyolítására koncentrál.
Zsidó Ferenc 1976-ban született Székelyudvarhelyen, 1999-ben a Bukaresti Egyetemen szerzett magyar-német szakos diplomát, 2008-ban a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen a bölcsésztudományok doktorává avatták.. 1999 és 2003 között a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában tanított, 2003-2004-ben a Krónika napilapnál volt szerkesztő, 2005-től a székelykeresztúri Zeyk Domokos Technológiai Líceum magyartanára, 2013 és 2019 között a www.eirodalom.ro című irodalmi portált szerkesztette.
Tagja a Romániai Írók Szövetségének, a Magyar Írószövetségnek, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának, a Fiatal Írók Szövetségének, kuratóriumi tagja az Erdély Magyar Irodalmáért Alapítványnak.
Fontosabb kötetei: Szalmatánc (regény). Mentor Kiadó, Marosvásárhely, 2002.; Csigaterpesz (novellák). Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár – FISZ, Budapest, 2005.; Autóstoppal Európában (regényes útirajz). Pallas Akadémia Kiadó, Csíkszereda, 2007. Laska Lajos (rövidprózák), Pro-Print Kiadó, Csíkszereda, 2012., Csak egyenesen! (irodalomkritikák), Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár – FISZ, Budapest, 2016., Huszonnégy (regény), Gutenberg Kiadó, Csíkszereda, 2017, 2018.

Szerkesztők:
Borbé Levente (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda, könyvtáros), borbelevi@yahoo.fr; Kelemen Katalin (Kájoni János Megyei Könyvtár, Csíkszereda, könyvtáros), Kelemen.katalin@yahoo.co.uk; Kovács Eszter (Központi Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár, könyvtáros), kovacseszti@yahoo.com; Tóth-Wagner Anikó (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, könyvtáros), twsa@freemail.hu
Olvasószerkesztő: Szonda Szabolcs (Bod Péter Megyei Könyvtár, Sepsiszentgyörgy, igazgató), szonda_szabolcs@kmkt.ro

2020. szeptember 1., kedd

Szeptemberi évfordulók 2020

 620 esztendeje, 1400. szeptember elsején hunyt el Franco Sacchetti olasz költő és író.


145 éve, 1875. szeptember elsején született Edgár Rice Burroughs amerikai író. Népszerű könyvei: a Tarzan regénysorozat.


50 éve, 1970. szeptember elsején hunyt el François Mauriac francia író, újságíró és költő.


10 éve, 2010. szeptember elsején hunyt el Polgár András magyar író, dramaturg és rendező.


1 éve, 2019. szeptember elsején hunyt el Katherine MacLean amerikai sci-fi írónő.


215 éve, 1805. szeptember másodikán született José Esteban Antonio Echeverría argentin költő, író és politikus.


180 éve, 1840. szeptember másodikán született Giovanni Verga olasz író, forgatókönyvíró, fotográfus és politikus.


175 éve, 1845. szeptember másodikán született Ivan Bilik ukrán író.


65 éve, 1955. szeptember másodikán született Tamás István magyar író, költő és újságíró.


1 éve, 2019. szeptember másodikán hunyt el Dorothea Benton Frank amerikai írónő.


80 éve, 1935. szeptember harmadikán hunyt el Franciszek Henryk Nowicki lengyel költő és természetjáró.


195 éve, 1825. szeptember negyedikén hunyt el Franciszek Karpinski lengyel költő és műfordító.


5 éve, 2015. szeptember negyedikén hunyt el Nagy Pál erdélyi magyar kritikus, szerkesztő és irodalomtörténész.


5 éve, 2015. szeptember negyedikén hunyt el Max Kruse német író és gyermekkönyvíró.


270 éve, 1750. szeptember ötödikén született Robert Fergusson skót költő, librettista és másoló.


130 éve, 1890. szeptember ötödikén született Avigdor Hame’iri (Feuerstein Avigdor) magyar származású izraeli költő, író, drámaíró, újságíró és műfordító.


105 éve, 1905. szeptember ötödikén született Arthur Koestler (Kestler Artur) zsidó-magyar származású angol nyelven munkálkodó író, újságíró, társadalomfilozófus és polihisztor.


135 éve, szeptember hatodikán született Franz Theodor Csokor osztrák drámaíró, költő és író.


120 éve, 1900. szeptember hatodikán született Lauri Viljanen finn költő és irodalomkritikus.


365 esztendeje, 1655. szeptember hetedikén hunyt el Tristan L'Hermite francia költő és drámaíró.


150 éve, 1870. szeptember hetedikén született Alakszandr Ivanovics Kurpin tatár származású orosz író és újságíró.


145 éve, 1875. szeptember hetedikén hunyt el Szelestey László magyar költő, ügyvéd, tanfelügyelő és politikus.


1 éve, 2019. szeptember hetedikén hunyt el Peter Richard Nichols amerikai drámaíró, forgatókönyvíró, rendező és újságíró.


190 éve, 1830. szeptember nyolcadikán született Frédéric Mistral (Frederi Mistral/Mistrau) okcitán nyelvű (provanszál) francia író, költő és szótáríró.


175 éve, 1845. szeptember nyolcadikán hunyt el Nyikolaj Ivanovics Hmelnyickij ukrán író.


85 éve, 1935. szeptember kilencedikén született Kerényi Grácia magyar-lengyel költőnő, műfordító és esszéíró.


50 éve, 1970. szeptember kilencedikén hunyt el Csűrös Emília horvátországi születésű erdélyi magyar író, újságíró és műfordító.


35 éve, 1985. szeptember kilencedikén hunyt el Árvay Árpád erdélyi magyar író, költő, újságíró és szerkesztő.


25 éve, 1995. szeptember kilencedikén hunyt el Móricz Virág magyar írónő és filmes segédrendező.


475 esztendeje, 1545. szeptember tizedikén hunyt el Antonio de Guevara spanyol krónikás és moralista.


130 éve 1890. szeptember tizedikén született Franz Werfel, a csehországi születésű német-osztrák író, költő és színműíró.


60 éve, 1960. szeptember tizedikén hunyt el Fjodor Ivanovics Panfjorov (Fyodor Ivanovich Panfjorov) szovjet-orosz író.


1 éve, 2019. szeptember tizedikén hunyt el Salvatore Mannuzzu olasz író és politikus.


155 éve, 1865. szeptember tizenegyedikén született Abonyi Árpád erdélyi magyar író és újságíró.


495 esztendeje, 1525. szeptember tizenegyedikén született Pierre de Ronsard francia reneszánsz költő.


135 éve, 1885. szeptember tizenegyedikén született David Herbert Richards Lawrence angol író, költő, drámaíró, esszéíró, irodalomkritikus és műfordító.


90 éve, 1930. szeptember tizenegyedikén született Szabó Gyula székely-magyar író. Ismert művei: Gondos atyafiság, Húgom Zsuzsika, A sátán labdái.


1 éve, 2019. szeptember tizenegyedikén hunyt el Tóth Sándor magyar író, költő, újságíró, egyetemi tanár és politikus.


360 esztendeje, 1660. szeptember tizenkettedikén hunyt el Jacob Cats holland költő, humorista, jogász és politikus.


155 éve, 1865. szeptember tizenkettedikén született Sophus Claussen dán író, költő és politikus.


15 éve, 2005. szeptember tizenkettedikén hunyt el Gherasim Emil erdélyi magyar költő, író, újságíró és műfordító.


15 éve, 2005. szeptember tizenkettedikén hunyt el Helmut Baierl német író, forgatókönyvíró és drámaíró.


1 éve, 2018. szeptember tizenharmadikán hunyt el Nánosz Valaorítisz görög író, költő és dramaturg.


1 éve, 2018. szeptember tizenharmadikán hunyt el Konrád György magyar író, esszéíró, újságíró és szociológus.


440 esztendeje, 1580. szeptember tizennegyedikén született, és 375. esztendeje 1645. szeptember nyolcadikán hunyt el Francisco Gómez de Villegas y Quevedo spanyol barokk költő és filozófus.


100 éve, 1920. szeptember tizennegyedikén született Simonyi Imre partiumi magyar költő és szerkesztő.


65 éve, 1955. szeptember tizennegyedikén hunyt el Franz Carl Weiskopf német író.


60 éve, 1960. szeptember tizennegyedikén hunyt el Mitszosz Karagatszisz (Mitsos Karagatsis) görög író.


130 éve, 1890. szeptember tizenötödikén született Agatha Christie angol krimi írónő, költő és színdarabíró. Népszerű regényeinek központi alakjai Hercule Poirot, Miss Marpple.


95 éve, 1925. szeptember tizenötödikén hunyt el René Ghil francia költő és író.


605 esztendeje, 1415. szeptember tizenhatodikán hunyt el Manuel Chrysosolas görög humanista tudós, tanár és író.


175 éve, 1845. szeptember tizenhatodikán hunyt el Johannes Kinker holland költő, filozófus egy ügyvéd.


20 éve, 2000. szeptember tizenhatodikán hunyt el Giorgi Ruszlanisz dze Gongadze francia-német származású grúz újságíró, szerkesztő és politikus.


1 éve, 2019. szeptember tizenhatodikán hunyt el Steve Dalachinsky amerikai jazz- és performance-költő.


200 éve, 1820. szeptember tizenhetedikén született Émile Augier francia költő, színműíró, író.


115 éve, 1905. szeptember tizenhetedikén született Vladan Desnica horvát költő és író.


85 éve, 1935. szeptember tizenhetedikén született Ken Kesey amerikai író. Népszerű alkotásai: Száll a kakukk fészkére, Hajósének, Olykor egy nagy ötlet.


285 éve, 1735. szeptember tizennyolcadikán hunyt el Justus van Effen holland író és műfordító.


225 éve, 1795. szeptember tizennyolcadikán született Kondratyij Fjodorovics Rilejev orosz költő és író.


190 éve, 1830. szeptember tizennyolcadikán hunyt el William Hazlit angol író, esszéíró, drámaíró, irodalomkritikus, filozófus és festő.


1 éve, 2019. szeptember tizennyolcadikán hunyt el Graeme Gibson kanadai író.


130 éve, 1890. szeptember tizenkilencedikén hunyt el José Fornaris y Luque kubai költő és író.


35 éve, 1985. szeptember tizenkilencedikén hunyt el Italo Giovanni Calvino Mameli olasz író, novellista és újságíró.


5 éve, 2015. szeptember tizenkilencedikén hunyt el Jackie Collins angol írónő.


160 éve, 1860. szeptember huszadikán született Rákosi Viktor író, újságíró, humorista és sportvezető.


130 éve, 1890. szeptember huszadikán hunyt el Alphonse Karr francia író és újságíró.


115 éve, 1905. szeptember huszadikán hunyt el Vjenceslav Novak cseh és német származású horvát író, publicista és pedagógus.


45 éve, 1975. szeptember huszadikán hunyt el Saint-John Perse francia költő, író és diplomata.


25 éve, 1995. szeptember huszadikán hunyt el Baka István lengyel-szerb-osztrák származású magyar költő, műfordító és szerkesztő.


10 éve, 2010. szeptember huszadikán hunyt el Hargitay Károly magyar író, újságíró és ufókutató szakíró.


160 éve, 1860, szeptember huszonegyedikén hunyt el Arthur Schopenhauer német filozófus, író. Híres műve: A világ, mint akarat és képzet.


145 éve, 1875. szeptember huszonegyedikén született Ivan Szergejevics Smejlov orosz emigráns író.


125 éve, 1895. szeptember huszonegyedikén született Szergej Alekszandrovics Jeszenyin (Sergei Aleksandrovich Yesenin) orosz költő.


125 éve, 1895. szeptember huszonegyedikén született Georgi Canev (Tsanev) bolgár irodalomkritikus.


60 éve, 1960. szeptember huszonegyedikén hunyt el Bárdos László erdélyi magyar író, újságíró és dramaturg.


1 éve, 2019. szeptember huszonegyedikén hunyt el Günter Kunert német író, forgatókönyvíró és költő.


250 éve, 1770. szeptember huszonkettedikén született Kiss János magyar költő, műfordító és evangélikus lelkész.


135 éve, 1885. szeptember huszonkettedikén született Benedek Marcell székely magyar származású író, irodalomtörténész, műfordító, szerkesztő és színigazgató.


110 éve, 1910. szeptember huszonkettedikén született Faludy György (Leimdörfer György Bernát József) zsidó származású magyar költő, műfordító és író. Ismert műve a Pokolbéli víg napjaim.


1055 esztendeje, 965. szeptember huszonharmadikán hunyt el Abú Tajjib al-Mutanabi (Abu t-Tajjib Ahmad ibn al-Huszajn al-Dzsufi) nagy arab költő.


415 esztendeje, 1605. szeptember huszonharmadikán hunyt el Pontus de Tyard francia papköltő, író és irodalmár.


370 esztendeje, 1650. szeptember huszonharmadikán született Jeremy Collier angol költő és színikritikus.


155 éve, 1865. szeptember huszonharmadikán született Orczy Emma magyar származású angol írónő. Népszerű munkái: Régi magyar tündérmesék, A vörös Pimpernel.


150 éve, 1870. szeptember huszonharmadikán hunyt el Prosper Mérimée francia író, művészettörténész és régész. Ismert alkotásai: Szent Bertalan Éjszakája, Carmen, Tamangó.


1 éve, 2019. szeptember huszonharmadikán hunyt el Elaine Feinstein (Coolin) angol költőnő, író és műfordító.


1 éve, 2019. szeptember huszonharmadikán hunyt el Al Alvarez spanyol származású angol költő, író, esszéíró és kritikus.


110 éve, 1910. szeptember huszonnegyedikén született Vas István magyar költő, író és műfordító.


20 éve, 2000. szeptember huszonnegyedikén hunyt el Kabós Éva erdélyi magyar költőnő.


5 éve, 2015. szeptember huszonnegyedikén hunyt el Ellis Kaut német írónő és novellista. Legismertebb írása a Pumukli sorozat.


340 esztendeje, 1680. szeptember huszonötödikén hunyt el Samuel Butler angol költő és író.


120 éve, 1900. szeptember huszonötödikén született Henri Jacquier romániai francia filológus és esszéíró.


50 éve, 1970. szeptember huszonötödikén hunyt el Erich Maria Remarque (Erich Paul Remark) német író. Ismert művei: Nyugaton a helyzet változatlan, Szerelem és a halál órája, Három bajtárs, A diadalív árnyékában, Éjszaka Lisszabonban.


90 éve, 1930. szeptember huszonötödikén született Ungvári Tamás magyar író, műfordító, kritikus és irodalomtörténész.


1 éve, 2019. szeptember huszonötödikén hunyt el Ljubomir Levcsev (Lyubomir Levchev) bolgár költő, szerkesztő és politikus.


100 éve, szeptember huszonhatodikán született Hárs Ernő magyar költő, műfordító és politikus.


60 éve, 1960. szeptember huszonhatodikán hunyt el Bán Aladár magyar költő, műfordító, irodalomtörténész és folklorista.


45 éve, 1975. szeptember huszonhatodikán hunyt el Jakob Paludan dán író és esszéíró.


30 éve, 1990. szeptember huszonhatodikán hunyt el Alberto Moravia (Pincherle) olasz író. Ismert művei: Egy asszony meg a lánya, A megalkuvó, A leselkedő.


285 éve, 1735. szeptember huszonhetedikén született Philipp Hafner osztrák író és irodalomkritikus.


220 éve, 1800. szeptember huszonhetedikén hunyt el Michael Denis osztrák költő, könyvtáros, műfordító, pedagógus, entomológus és jezsuita szerzetes.


145 éve, 1875? szeptember huszonhetedikén született Grazia Deledda olasz írónő.


455 esztendeje, 1565. október huszonnyolcadikán született Alessandro Tassoni olasz költő, író és irodalomkritikus.


50 éve, 1970. szeptember huszonnyolcadikán hunyt el John Dos Passos portugál származású amerikai angol író.


50 éve, 1970. szeptember huszonnyolcadikán hunyt el Philip Stevenson amerikai író és forgatókönyvíró.


210 éve, 1810. szeptember huszonkilencedikén született Elizabeth Gaskell angol írónő és novellista.


200 éve, 1820. szeptember huszonkilencedikén hunyt el Antonin Jaroslav Puchmajer cseh író, költő és műfordító.


40 éve, 1980. szeptember huszonkilencedikén hunyt el Szenczei László erdélyi magyar író, drámaíró, műfordító, irodalomkritikus és filozófus. Kiemelkedő művei: Székely apokalypsis, az Apáczai Csere Jánosról írt regénye: A halál és tanítványa címmel.


5 éve, 2015. szeptember huszonkilencedikén hunyt el Turcsány Péter magyar költő, író, műfordító és kiadóvezető.


300 esztendeje, 1720. szeptember harmincadikán született Étienne-Bonnot Condillac francia író, filozófus, pszichológus, közgazdász és enciklópédista.


155 éve, 1865. szeptember harmincadikán hunyt el Samuel David Luzzato olasz-zsidó származású héber és olasz nyelven író költő és tudós.


140 éve, 1880. szeptember harmincadikán született Zsögön Zoltán székely-magyar költő, író és tanító.


125 éve, 1895. szeptember harmincadikán született Werner Johannes Guggenheim, svájci német drámaíró, dramaturg és műfordító.


30 éve, 1990. szeptember harmincadikán hunyt el Patrick White ausztrál író, költő és drámaíró.


30 éve, 1990. szeptember harmincadikán hunyt el Michel Leiris francia író és etnológus.


395 esztendeje, 1625. szeptemberében hunyt el Thomas Lodge angol költő és író.



ÉRDEMES TUDNI


25 éve, 1995. szeptember elsején hunyt el Nagy Ödön erdélyi magyar néprajzkutató és református lelkész.


175 éve, 1805. szeptember negyedikén született ifj. Hintz György erdélyi magyar kémikus, gyógyszerész és vegytantanár.


215 éve, 1805. szeptember negyedikén született gróf hídvégi Mikó Imre székely-magyar politikus, művelődésszervező és történész.


15 éve, 2005. szeptember ötödikén hunyt el Szabó Árpád székely-magyar fizikai-kémiai szakíró, atomkutató és egyetemi tanár.


75 éve, 1945. szeptember hatodikán hozták létre Szent-György Albert, Bay Zoltán és Békésy György vezetésével a Magyar Természettudományi Akadémiát.


35 éve, 1985. szeptember hetedikén hunyt el Pólya György (George) magyar származású matematikus, fizikus, metodológus, a heurisztika kidolgozója.


110 éve, 1910. szeptember nyolcadikán született Vákár Lajos székely-magyar jégkorongozó, edző, a csíkszeredai jégkorongcsapat alapítója.


175 éve, 1845. szeptember kilencedikén született Acsády Ignác (Adler) magyar történész.


1 éve, 2019. szeptember kilencedikén hunyt el Hantz Lám Irén erdélyi magyar földrajzi szakíró, geográfus, könyvtáros és fordító.


135 éve, 1885. szeptember tizenegyedikén fogtak bele a megbízott olasz szakemberek a Gyimes felé vezető Erdély legnagyobb völgyhídjának építésébe (Karakó híd). Nevét az ott csorgadozó Karakó patakról kapta.


70 éve, 1950. szeptember tizenkettedikén hunyt el Gaál Endre székely-magyar jogász és közíró. A Székelység lap szerkesztője és a Csíki Magánjavak vagyonkezelője volt.


315 esztendeje, 1705. szeptember tizenharmadikán hunyt el Thököly Imre a kuruc szabadságharc kiemelkedő vezére, erdélyi fejedelem.


30 éve, 1990. szeptember tizenötödikén nyitotta meg kapuját csángó magyar diákok előtt is a csíkszeredai József Attila Általános Iskola. Az iskola 2000-ig biztosította a magyar nyelvű oktatást a moldvai csángó gyerekek számára. Ezen időszak igazgatója, és a csángó gyerekek hű támogatója Borbáth Erzsébet iskolaigazgató volt.


120 éve, 1900. szeptember tizenhatodikán született Ady László székely-magyar néprajzkutató és helytörténész.


220 éve, 1800. szeptember tizenhetedikén született Fogarassy Mihály székely-magyar egyházi író és katolikus püspök, a Szent István Társulat alapítója és elnöke.

50 éve, 1970. szeptember tizennyolcadikán hunyt el Görög Ferenc erdélyi magyar történész, történetíró és szerkesztő.


115 éve, 1905. szeptember tizenkilencedikén született Nagy András székely-magyar orvosi szakíró és közíró. Több mint kétszáz cikket írt. Egészségtani tankönyvét 1938-as esztendőben adták ki.


85 éve, 1935. szeptember huszadikán született Kardalos János székely-magyar néprajzi író, etnográfus és pedagógus.


785 esztendeje, 1235. szeptember huszonegyedikén hunyt el II. András Árpád-házi magyar király.


45 éve, 1975. szeptember huszonegyedikén hunyt el Réthly Antal magyar meteorológus, egyetemi tanár, az első magyar éghajlati atlasz készítője.


70 éve, 1945. szeptember huszonkettedikén hunyt el Vikár Béla magyar etnográfus és műfordító.


85 éve, 1935. szeptember huszonharmadikán született Székely Dénes székely-magyar folklorista, néptánc-koreográfus.


5 éve, 2015. szeptember huszonharmadikán hunyt el Sike Lajos erdélyi magyar újságíró és közíró.


75 éve, 1945. szeptember huszonhatodikán hunyt el Bartok Béla bánáti születésű magyar zeneszerző, zongoraművész, népzenekutató és pedagógus.


70 éve, 19
50. szeptember huszonhatodikán hunyt el Endes Miklós székely-magyar történész és jogász. Fontosabb munkái: Csík-, Gyergyó- és Kászon-székek földjének és népének története 1918-ig, Erdély három nemzete és négy vallása autonómiájának története.


70 éve, 1950. szeptember huszonhatodikán született Szász-Mihálykó Attila erdélyi magyar pedagógus, műfordító, újságíró és kulturális szakirányító.


390 esztendeje, 1630. szeptember huszonnyolcadikán választották erdélyi fejedelemmé a székely-magyar származású Bethlen Istvánt.


40 éve, 1980. szeptember huszonkilencedikén hunyt el Márton Áron székely-magyar püspök, hitszónok, egyházi és neveléstudományi író.


90 éve, 1930. szeptember harmincadikán született Rusz Lívia erdélyi magyar grafikus, festőművész és képregényrajzoló. Ismert képregényei: Mákvirág kalandjai, Tessék mosolyogni, Csipike és a többiek, Csalóka Péter, Aki fukar – megjárja stb.


145 éve, 1875-ben alapították a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumot. Ugyancsak 1875. szeptemberében több száz orvos és természetvizsgáló látogatta meg a 400 esztendősre becsült “petőfalvi múmiát”.


105 éve, 1915. szeptemberében a gyergyószentmiklósi székely oktatás a mai Salamon Ernő Gimnáziumban kezdődik el.






Környezettudatosságra való nevelés a Mikes Kelemen Elméleti Líceum könyvtárában... és azon kívül.

  Bárhol lehet környezettudatosságra nevelni a gyermekeket, a családban, az iskolában, de még a könyvtárban is – vallja Kiss László .   A se...