2016. szeptember 22-23. között tartották meg a romániai magyar könyvtárosok szakmai rendezvényüket Gyimesközéplokon, amelynek témája: A könyvtárak szerepe a helyi információszolgáltatásban.
A köszöntőbeszédeket könyvbemutatók követték. A helyi értékek megőrzése érdekében tett munkálkodások egyik elengedhetetlen formája a gyűjtés, amelynek során a kutatók maradandót tudnak alkotni. A könyv és másmilyen dokumentum pedig hű társa a gyűjtőnek. A két kötet, amelyet Tankó Gyula és Mihók Edit, Gyimesközéplok monográfiáját, valamint Salamon József a gyimesbükki plébános a Gyimesekről szóló helytörténeti és néprajzi kötetét ajánlotta a jelenlévőknek. Halász Péter a Honismeret folyóirat szerkesztője pedig a Gyimesek történetéről és gazdag néprajzáról beszélt.
A csángóvilág bemutatását szakmai előadások követték. Minden egyes előadás a könyvtárosok eredményes munkáját igazolta, amelyek a helyi értékek ápolását tűzte ki célul. Lehetett az egy nagyobb régió története-néprajza, vagy egy településé, iskoláé, kiemelkedő személyiségé. A munkák, kutatások többrétűek, és figyelemfelkeltőek voltak. Ezzel is igazolván, hogy a helyismereti tevékenységek egyáltalán nem ismeretlen fogalom a könyvtárosok számára, sőt, otthonosan mozognak benne. Lehetett az hagyományos úton megteremtett, vagy éppen a legmodernebb eszközökkel készített foglalkozás, teendő.
A helyismereti munkák és tevékenységek üzenete összefűződik a lokálpatriotizmussal. Nyilván ezt a munkát szeretni kell, hiszen művelője kétségkívül kötődik hazájához. Kutatása során az adott téma minél tisztább képét szeretné az érdeklődők elé tárni.
Az előadások sokat segítettek az előttünk álló kihívásoknak a megoldásáról. A lehetőségek tárháza vetült elénk. Munkánk ismertetése közelebb hozott egymáshoz, és jó irányban terelve serkentő hatást váltott ki mindazokból, akik a mindennapi feladataik mellett eme dologgal is kötelességtudóan foglalkoznak.
*
A közel 60 résztvevő között voltak iskolai könyvtárosok is.
A 2016-os vándorgyűlés az iskolai könyvtárosok résztvevői:
Borbé Levente – Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda – Hargita Megye
Forreiter Csilla – Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy – Kovászna megye
Galaczi Mária – Dani Gergely Általános Iskola, Gyimesbükk – Bákó megye
Gábor Tünde-Anikó – Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Líceum, Gyimesfelsőlok – Hargita megye
Kiss László – Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy – Kovászna megye
Török Julia – Puskás Tivadar Szakközépiskola, Sepsiszentgyörgy, Kovászna megye
*
Ebben az esztendőben iskolai könyvtárosok közül Borbé Levente és Kiss László vállalt előadást.
*
Link a programhoz: http://hriskkonyvtaros.blogspot.ro/2016/09/a-konyvtarak-szerepe-helyismereti.html
Kelemen Katalin, Kájoni János Megyei Könyvtár beszámolója: http://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/nd/410/a-konyvtarak-helyismereti-szereperol-tanacskoztak-a-romaniai-magyar-konyvtarosok-xi.-vandorgyulesen
Iszlai Katalin beszámolója a Székelyhonon:
Daczó Katalin ismertetőjét lehet olvasni a Hargita Népe 2016. szeptember 26. számában.
Borbé Levente,
A Márton Áron Főimnázium könyvtárosa
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése