2024. március 14-16, valimint április 4-6. között zajlott Az olvasás szerepe az érzelmi intelligencia fejlesztésében. Az olvasás fontossága az elmeolvasási, az empátiás képesség kialakításában, valamint a megküzdési stratégiák repertoárjának szélesítésében cím alatt szervezett továbbképző.
A képzést dr. Szántó Bíborka - Babeș Bolyai Tudomány Egyetem, Pszichológia és Neveléstudományok Kar Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet, Székelyudvarhelyi Tagozatának pedagógusa tartotta.
A képzésen részt vettek óvodapedagógusok, tanítók, iskolai könyvtárosok, könyvtárért felelős pedagógusok, IDK (Információs és Dokumentációs Központ) felelős könyvtáros vagy pedagógus, általános iskolában tanító magyartanárok, valamint osztályfőnökök.
A képzés az olvasásnak a személyes fejlődésben betöltött szerepére fókuszál (empátiás képesség, elmeolvasás képessége, emberi (saját) szükségletek felismerése, a fejlődés útjai (akadályok, segítők, megküzdési mechanizmusok stb.). Az olvasóvá nevelés folyamatában azért fontos ezt hangsúlyozni, mert hogyha a gyermek/fiatal megérzi a történetek szerepét a saját, személyes életében (emberi kapcsolatai alakulásában, önmagával kapcsolatos felismeréseiben, ezeknek a felismeréseknek az életére gyakorolt hatásában stb.), akkor tud mély, belülről érkező elkötleződéssel mások történeteihez kapcsolódni (ti. olvasóvá válni).
* * *
A képzés végére a képzésen részt vevő:
megismerte a fikcionális szövegek szerepét a személyes és a szociális kompetencia fejlesztésében
képes a tanulói személyiség sokoldalú fejlesztésére a művekkel való egyéni találkozás, a személyesen motivált műélvező megértés révén
adaptív módon tudja alkalmazni az irodalmi szövegek olvasásának érzelmi intelligenciát fejlesztő eljárásait
képes csoportos tevékenységek megszervezésére az irodalmi és mesei szövegek személyiségformáló szempontú feldolgozása érdekében
A képzés programfelelőse Márdirosz Ajka-Klára, Apáczai Csere János Pedagógusok Háza könyvtárpedagógusa volt
Forrás: https://ccd.eduhr.ro/program/Program/1707426637
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése