2024. október 27., vasárnap

Emlékezés Csiki Lászlóra és Hervay Gizellára


A Márton Áron Főgimnázium dokumentációs és információs központja előtt és a könyvtárban az októberi hónapban Hervay Gizella és Csiki László kiállítás nyílt.

Hervay Gizelláról a közelmúltban tartottunk megemlékezést. Akkor a 40 éve elhunyt költőre, íróra és műfordítóra emlékeztünk. Az idei a születésének a 90. évfordulója apropóján volt felelevenítve.

A korábbi Hervay beszámoló:

https://szekelyiskkonyvtaros.blogspot.com/2022/03/emlekezes-hervay-gizellara.html

A kiállítás fő célja, hogy méltóképpen emlékezzünk meg a 90 éve született Hervay Gizellára és a 80 éve született Csiki Lászlóra

Csiki László költő, elbeszélő, drámaíró, forgatókönyvíró és műfordító 1944-ben született a háromszéki Sepsiszentgyörgyön. Szülővárosában kamatoztatta tudását, ott is érettségizett le. Tanulmányait a kolozsvári Babeș-Bolyai egyetemen folytatta. 1967-ben román-magyar nyelv- és irodalom szakos tanári diplomát szerzett.

1968-tól újságírással foglalkozott és a háromszéki Megyei Tükröt szerkesztette. 1971-től a bukaresti Kriterion könyvkiadóhoz került, mint lektor. Később a kolozsvári Forrás-sorozat kiadó szerkesztője lett. 1980-ban a kolozsvári Utunkhoz került. Ott a lap prózarovatát vezette. 1982-ben áttelepült Magyarországra. 1984-től kezdően a Magvető Kiadó szerkesztője lett. 1989-1991. között a Magyar Napló versrovat szerkesztője. Később a Budapest Filmstúdió dramaturgjaként dolgozott.

2008 október 21-én hunyt el. 

 

Csiki László, mint prózaíró, a szülőföldön való lét lelki megpróbáltatását, az elidegenedést, annak gyakran ismétlődő motívumát láttatja az olvasóval. Mintha kívülálló lenne saját régiójában... A másutt még nehezebbnek tűnő beilleszkedés, valószínűleg ezért is, egyre nehezebb feladattá válik.

Első verseskötete 1968-ban jelenik meg Esőt-kaszáló néven. A kötetben lévő poémák fő eleme a lét gondolatával foglalkozik. A létkérdéseiben felmerülő gondolatokban van valami magány, nyugtalanság, s az ezekből a motívumokból kiáramló feszültség. Emellett soraiban a magyar nyelv értéke, magasztosságának szépsége is tetten érhető.

Csiki László írásaiban az emberit közvetítette az olvasók felé. Egyáltalán nem zárkózott el a vidéki élet mindennapjaitól, és ugyanúgy a nagyvárosi élettől sem. Néha groteszk és szürreális elemekkel könnyedén játszva szólaltatta meg a hétköznapi valóság érzéseit, történéseit. Munkáira jellemző a több műfajúság. Alkotásaiban mindvégig ugyanazt a nívót tudta nyújtani.

A kiállítások tartalmazták Hervay Gizella és Csiki Lászlő életrajzát, néhány ismert, meghatározó költeményét, a tevékenységükről szóló összefoglalót, valamint a a köteteikről néhány sort.

Végezetül néhány link Csiki László munkásságáról, verseiről:

1. Életrajz: https://dia.hu/dia-szerzok/csiki-laszlo/eletrajz

2. Digitalizált művek: https://dia.hu/dia-szerzok/csiki-laszlo

3. Néhány költemény: https://mek.oszk.hu/kiallitas/erdelyi/csiki.htm

4. MAGYAR ADÁS / Aranyszalagtár - In memoriam Csiki László

- https://www.youtube.com/watch?v=aAP5s5wDcaA


Borbé Levente,

könyvtáros



Nincsenek megjegyzések:

Környezettudatosságra és helyismeretre való nevelés az iskolai könyvtárban 1.

A fent említett témában a legjobb helyválasztás a szabad ég alatt történhet. Minderről Kiss László val a sepsiszentgyörgyi Mike...